HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Jaarverslag telefonische hulpdienst Zeeland Bureau voor Rechtshulp start met spreekuur 4 Belangstellenden met neus op de fruitteelt Flitsen uit het buitenland Regeringspartijen niet enthousiast over bouwprogramma 1982 STREEKNIEUWS In Goes Succesvolle deelname Westelijk Schouwen aan slot-streekconcours Vrouw aan het stuur Solidariteit" Gemeentelijke belastingen Telefoon voor doven Wat biedt de BEELDBUIS? Z1ER1KZEE/M1DDELBURG. 31-8. De financiële positie van de Stich ting Telefonische Hulpdienst Zee land is nog erg zwak, staat in onlangs verschenen jaarverslag 1980 van deze stichting. De decentralisatie van subsidievé- rantwoordelijkheid van het rijk naar de gemeenten verloopt niet vlekke loos. Het is zodoende ook niet duide lijk wat de financiële konsekwenties hiervan zijn voor de THD, In 1980 hebben 6272 mensen de tele fonische hulpdienst gebeld. Dat is 20 meer dan in 1979. Uit het over zicht van het aantal gevoerde gesprekken per maand blijkt dat au gustus, de vakantiemaand, de drukste maand is geweest (620 gesprekken). PASADENA. De ringen rond de planeet Saturnus zijn waarschijnlijk minder dik dan de astronauten tot dusver hebben aangenomen. Uit fo to's van de ruimtesonde Voayager-2 blijkt dat in elk geval de zogenaamde A-ringen plotseling ophoudt en daar een dikte van ongeveer 150 meter heeft. (Vervolg van pagina 1) was dat Rotterdam, maar na fusie is dat Barendrecht geworden. Ook wordt wel via handelaren geleverd (kopen op het hout), die dan echter hunnerzijds toch ook weer met het produkt op de veiling terecht komen. Barendrecht kent een omzet van rond 150 miljoen, waarvan 10 pro cent de fruitteelt betreft. De fruitteelt op Schouwen-Duive- land heeft (ook) zoet water nodig. De bedrijfstak kent de druppelbe- vloeiïng en in het algemeen kan hier door een meer intensieve grondbe- nutting mogelijk worden. Voor gezonde bedrijven is veel re search nodig, een deel waarvan ge schiedt op het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. Na sa nering is de „harde kern" van de fruitbedrijven thans gezond; in Zee land zijn nog 20 bedrijfszekere fruit bedrijven. Hulpmiddelen Er groeit wel een appeltje aan de boom en dat haal je er af als het rijp is. Zo simpel is het wellicht ooit ge weest, maar zo ligt het niet meer. „De Welle" kent de nodige hulpmid delen, als thermobydrograaf, de hy grometer (vochtigheid), de bladnat- schrijver en de sexvallen. Het laatste betekent niet dat er tussen de bomen een tentje van de N.V.S.H. verscho len is, maar wél dat - inspelend op de geheimzinnige bedoelingen van (schadelijke) insekten - de kweker in staat is, zonder spuitmiddelen, die insekten in een (papieren) val te lok ken. Ontzettend sneu voor die beest jes, maar wél goed voor het fruit. Belangstelling Veel belangstelling intussen voor het fruitgebeuren, zowel te Noord- welle als te Dreischor. Op het bedrijf van de beer Klompe - althans wat verderweg gestationeerd - was een appelsorteermachine te zien, die werkt volgens bet gewichtsprincipe. Een eigentijds apparaat, dat aan toont hoe de fruitteelt zich inspant bezig te zijn, om een goed produkt aan de veiling te brengen en uit een appel en een peer een zo goed moge lijke boterham te halen. Al met al bleek de vreedzame konfrontatie pu bliek - fruitkwekers zaterdag een geslaagde en - dachten wij - voor her haling vatbaar. Een „stukje fruit" te kopen viel er ook. Het zag er fraai uit en smaakte dienovereenkomstig. Velen beten in een appel met een gretigheid, als gold het een reklamespot en, nou ja, feitelijk was dat ook wel een beetje het geval! De meest genoemde kernproble men waren: eenzaamheid, huwelijks- en relatieproblemen. Verder bleek dat gescheiden mannen en vrouwen meer bellen dan gehuwden of onge- huwden. De aard van de hulpverle ning bestaat voornamelijk uit: luisteren, samen praten en bemoedi gen. BONN. De Sociaal-Democratische partij van Westduitsland blijft ook in 1982 bij haar „nee" tegen de neu tronenbom, die ze als een duidelijk aanvalswapen beschouwt. OTTAWA. De 2.109 luchtver keersleiders in Canada hebben aan de regering in Ottawa gevraagd het luchtverkeer met de Verenigde Sta ten op te schorten. DEN HAAG, 29-8. De woning- bouwspecialisten van de beide rege ringspartijen CDA en VVD in de Tweede Khmer hebben in een eerste reaktie laten blijken niet enthousiast te zijn over het bouwprogramma voor 1982, dat op Prinsjesdag (15 sep tember) wordt gepresenteerd. Vergadering Hoofdbestuur van de Z.L.M. Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. zal maandag 7 september a.s. in het Landbouwhuis te Goes in vergade ring bijeenkomen. Op deze vergadering zal men tot een standpuntbepaling dienen te ko men m.b.t. de notitie over de Land- bouwvestigingswet zodat ook in de aanstaande K.N.L.C.-vergadering een definitief standpunt hierover kan worden ingenomen. Hierna zal de problematiek van de kleine bedrijven ter diskussie wor den gesteld aan de hand van de nota van het Landbouwschap, waarna de E.E.G.-richtlijn 159: „modernisering van de landbouwbedrijven" aan de orde zal worden gesteld. Tentoonstelling Ook zal een besluit moeten worden genomen over de in 1983 te houden Z.L.M.-tentoonstelling. Daarna geeft de heer Markusse een toelichting op het Z.L.M.-Vraagpunt 1981/1982 met als thema: „Wat kan de boer zelf nog doen, zowel op het bedrijf als maat schappelijk". Tenslotte zullen de voorzitter van de kommissie allerlei tuinbouw, vee houderij en grondgebruik een toe lichting geven op de situatie in hun sektor. VEERE Koncert In de reeks koncerten die in het ka der van het Belgisch-Nederlands Cul tureel Accoord worden gegeven in de Het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening heeft bevestigd dat er 105.000 wonin gen in de sociale en 10.000 woningen in de vrije sektor in de miljoenenno ta zullen staan. Minder woningen Het CDA-Kamerlid Ir. P. A. M. Comelissen zei „het erg moeilijk mee te zullen hebben" als op de begroting van het ministerie minder woningen staan dan in het koncept- regeerakkoord van de ex- informateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn. „Maar ik wil niet vooruit lopen op Prinsjesdag", aldus Come lissen. In dat akkoord is vastgelegd dat er volgend jaar 125.000 woningen moeten worden gebouwd. Ir. L. M. de Beer van de WD- fraktie in de Tweede Kamer ver klaarde het aantal van 105.000 gesub sidieerde woningen „laag" te vin den. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Een deel van de zo genaamde chloor-olie die Uniser aan de Moerdijk als brandstof aan klan ten heeft geleverd is verstookt bij een vuilverbrandingsinstallatie in de Zuidduitse plaats Ebenhausen (Beie ren). HEUMEN. Een brandstichting een week geleden op de brug in aanbouw over de Maas bij Heumen was het werk van aktievoerders. Zij wilden blijkens een brief aan het A.N.P. pro testeren tegen het feit, dat de brug er ondanks vele bezwaarschriften toch komt. Grote Kerk te Veere, treedt zaterdag 5 september het zeer bekende Bel gisch Blaaskwintet op. Het koncert begint om 20.00.' uur en hieraan wer ken, thee: Paul van Wólleghem, fluit; Lous Op 't Eynde, hobo; Hedwig Swimberghe, klarinet; Yves Bo- mont, fagot en Herman Lemahieu, hoorn. kV Warm, wol, winters en wijd, zijn de kernachtige typeringen voor de komende wintermode '81/82. Echt ,,in" worden de dekenachtige stoffen met een folklo ristisch tintje in natuurlijke kleuren die zich goed laten kombineren met de fraaie jaquard dessins. In Goes begint maandag 7 september het Bureau voor Rechtshulp met de dienstverlening. Elke week kunnen belangstellenden op maandag van 10.00 tot 12.00 uur terecht op het spreekuur aan de Van de Spiegelstraat 4 voor gra tis juridisch advies of informatie over problemen op juridisch gebied en voor toevoeging van een advocaat of deurwaarder. WESTERSCHOUWEN, 29-8. Aan het laatste streekconcours van dit zomer seizoen heeft „Westelijk Schouwen" suksesvol deelgenomen. Dit gebeuren werd georganiseerd door de L.R. en P.C. „Bru" en werd verreden op terreinen van de familie Hanse onder uitstekende weersomstandigheden. In de afdelingsdressuur voor vier tallen behaalden de paarden een eerste prijs met 125 punten, wat onze eerste winstpunt betekende in de M- klasse. Dit seizoen zijn zij voor de eerste keer in deze klasse gestart. Bij het springen was er van ge noemde vereniging maar één erg suk sesvol, t.w, Hanneke de Bruine met pony Geertje in de klasse B-springen. Zij behaalde de eerste prijs met 0 fout en een „goed" voor de wijze van rijden. Bij de individuele dressuur voor pony's was het Court Janse die een 3e prijs in ontvangst mocht nemen met 122 punten in de B-klasse. Court is nu L-dressuur startgerechtigd. Bij de paarden waren er meer prijs winnaars. In de B-dressuur hadden de volgende ruiters een prijs: Bart Goudzwaard met Skipper een 3e prijs met 125 punten. Petra Mostert met Silja een 3e prijs met 125 punten. Rianne Boot met Natasja een 4e prijs De taak van het bureau strekt-zich Verbeteren uit, over heel de .provincie Zeeland. Naast de hoofdvestiging in Middel burg wordt er ook in Terneuzen (iede re vrijdag) spreekuur gehouden. In Goes wordt begonnen met één sprek- uur per week, maar dit aantal kan zich in de toekomst uitbreiden. met 120 punten. Yvonne v. d. Hoek met Tarzan een 5e prijs met 114 pun ten. Ll-dressuur In de Ll-dressuur werden prijzen en punten behaald door: Dieneke Klompe met Riletta le prijs met 124 punten. Voor Dieneke was dat de overgang naar L2-dressuur. Margo Goudzwaard met Maurits 2e prijs met 122 punten. In de 12-dressuur was het Jan v. d. Bijl met Scoobidoo die een 6e prijs met 116 punten behaalde. In de Ml en M2-dressuur in handi cap was het Jori Verburg die het oranje lint in ontvangst mocht ne men. Ze reed met haar paard Rapid de M2 proef en behaalde, zoals ach teraf bleek, 130 punten wat goed was voor 2 winstpunten. Arnold Kriens reed de Ml proef en behaalde een 5e prijs met 117 punten. DEN HAAG, 27-8. Vrouwen blijven langer fit achter het stuur dan man nen. Vooral op de langere trajekten behoudt de vrouw haar voorzichtige en defensieve rijstijl. Zij vervalt minder snel in de snelheidsroes die veel mannen kenmerkt. Tot deze konklusie komt de verkeersdeskun- dige professor Herbert Lewrenz, ver bonden aan de Universiteit in Ham- burg. De man komtzo konstateert de Duitse geleerde, weliswaar snel- - Ier op toeren, maar de vrouw heeft VOOl* IV niettemin een veel betere konditie. w* v Met name de 'rechts- en wetswin- kels (ook in Zierikzee de eerste en derde donderdag van de maand, met ingang van 3 september) worden be schouwd als de motor achter deze ontwikkeling. Uit deze winkels bleek dat er in Nederland nog wel het een en ander aan de rechtshulp viel te verbeteren. De bureaus hebben tot taak de organisatie van rechtshulp in het arrondissement te verbeteren door tekortkomingen in de rechts hulp op te vullen. Ook moeten bestaande en nieuwe rechtshulpvoor zieningen beter op elkaar worden af gestemd. Professor Lewrenz raadt aan dat mensen hun rijbewijs zo snel moge lijk halen. De jongeren leren het beste zich aan onverwachte situaties in het verkeer aan te passen. Tevens is gebleken dat jonge mensen sneller leren een ongewoon verkeerspro bleem direkt op te lossen. WARSCHAU, 29-8. De Poolse over heid heeft de leider van Solidariteit Lech Walesa, tweemaal een half uur op de televisie aangeboden om zo te proberen dreigende stakingen in de onder staatstoezicht staande media te voorkomen. Dit hebben leiders van de afdeling Warschau van de vrije vakcentrale bekendgemaakt. ENSCHEDE, 29-6. Er bestaan grote verschillen in gemeentelijke be lastingen. Dat blijkt uit een onder zoek van de afdeling bestuurskunde van de Technische Hogeschool Twen te in Enschede. In ruim driehonderd onderzochte gemeenten bleek de op brengst van de gemeentelijke be lastingen en andere heffingen uiteen te lopen van 56 tot 1062 gulden per jaar per inwoner. Toch is de eigen burger niet de grootste bron van in komsten voor de gemeenten. De ge heven belastingen en heffingen maakten voor 2,5 tot zeventien pro cent uit van het totaal aan gemeente lijke inkomsten. DEN HAAG, 29-8. Met de plaatsing van 40 teksttelefoons bij doven en slechthorenden is PTT-telekommuni- katie in augustus begonnen met een landelijk onderzoek naar deze vorm van kommunikatie. De PTT wil be ter inzicht verkrijgen in de bruik baarheid van de teksttelefoons als kommunikatiemiddel tussen doven onderling en doven en horenden. Het ligt volgens een PTT-woord- voerder in de bedoeling dat de tekst telefoon in 1983 aan het telefoonpak ket wordt toegevoegd. Voor die tijd zal de proef met de teksttelefoons worden afgerond. De PTT doet de proef in samenwerking met de Ne derlandse Dovenraad, het overkoe pelend orgaan van alle dovenorgani- saties in ons land. DINSDAG 1 SEPTEMBER NED. I: In de vooravond de derde aflevering van Artsenij vanuit de Ahoyhallen. De EO vangt aan met D'r kan nog meer bij gevolgd do or Kop en staartIn Rond uit wordt aan dacht geschonken aan drugs. Dan het zendingsprogramma EO metterdaad gevolgd door Van U wil ik zingen. Dan het tweede deel van de serie De nieuwe mens, het EO programma wordt afgesloten met Tenslotte. Na het journaal en Den Haag vandaag wordt een prtret gegeven van de komponist Peter Schat. Na het late journaal volgt een samenvatting van het WK wielrennen. NED. II: In de vooravond verzorgd de omroep Brabant een half uur du rende uitzending, daar deze omroep vandaag het eerste lustrum viert. De NCRV vangt het programma aan met Zo moeder, zo dochter en het slot van Kerkepad'81. Na het journaal de eerste aflevering van de driedelige Engelse serie Het kind van de reke ning. In de serie wordt ingegaan op de nasleep die een fout in de medi sche teweeg bracht. In deze afleve ring wordt het geval van de 13 maan den oude Richard, behandeld waar bij een narcosefout bij een kleine operatie werd gemaakt. Dan een te rugblik van de programma s Show room. Dan, volgt de aktualiteitenru- briek Hier en Nu en de slotaflevering Tien woorden. DINSDAG 1 SEPTEMBER NED. I: 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 18.35 Artsenij; 18.58 Nieuws; 19.00 D'r kan nog meer bij19.15 Kop en staart; 19.30 Ronduit20.20 Met terdaad; 20.30 Van U uril ik zingen 21.00 De nieuwe mens; 21.25 Tenslot te; 21.37 Journaal21.55 Den Haag vandaag; 22AO Wat doet de compo nist?; 23.25 Nieuws; 23.30 Nieuws voor doven; 23.35 WK wielrennen. NED. II: 18.05 Experiment in Bra bant; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugd journaal; 18.59 Zo moeder, zo doch ter; 19.25 Kerkepad'81; 20.00 Jour naal; 20.27 Het kind van de rekening; 21.25 Showroom-bis; 22.35 Hier cn nu; 23.15 Tien woorden; 2 3.30 Nieuws. ZIERIKZEE Brokje Bolwerk te Zierikzee (vrij ver) vóór de oorlog. Vooral door de ramp is de situatie ter plekke (ach terzijde Hoofdpoortstraat) ingrijpend veranderd. 49 Over z'n beledigingen wilde ze niet meer denken; ze was er vast van over tuigd, dat Dirk in z'n drift meer had gezegd dan hij waarschijnlijk verant woorden kon en morgen, als hij er nuchter over zou nadenken, zou h\j zeker spijt hebben van zijn woorden. Maar met dat al had hij toch duidelijk •bewezen, dat het niet de ware liefde was, die hij in zijn hart haar had toege dragen. Ware liefde kan immers niet zo eenklaps verdoven! Had ze ooit wel iets meer voor Dirk van Elk gevoeld? Meer dan voor een anderi Nu ja, hij was altijd goed cn zorgzaam voor haar geweest, vooral in het begin was hij nog al eens voor haar in de bres gesprongen en ook nader- hand, toen Thijs zo vervelend werd, maar ze had nooit meer van hem ge houden als van een broer. Hoe kon het ook anders, vooral toen Huug, haar lieve Huug, in haar leven gekomen was? Ja, ze wist het nu inderdaad, dat ze alleen Huug liefhad. Haar leven was eigenlijk nooit iets geweest absoluut doelloos. Nu, met hem, haar lieve Huug. zou haar leven wat worden Nu zouden ze samen er iets moois van kunnen maken In één dag was oen lot van drie mensenlevens beslist Eén dag! Hoe onbegrijpelijk ver en lang leek deze dag, die achter haar lag. Maar nu was het geluk gekomen, zo groot zo ge weldig. dat zelfs het onverkwikkelijke toneel van zoéven in de mooie kamer het niet vermocht te beschaduwen Nee, het was zo groots, dat ze het wel nooit helemaal zou kunnen omvatten En zo viel ze eindelijk in slaap, rustig ademhalend met een glimlach op haar gezicht Door het geluid van de winkelbel werd Hugo wakker, als iedere morgen, Z'n moeder zette dan even de winkel deur open om het huis „te luchten", zoals ze dat noemde. Behaaglijk rekte hij zich uit en bleef nog even nasoczen En als een golfstroom van geluk kwam dc herinnering van de vorige avond tot hem. Hcleen zou z'n vrouwtje worden! Nog enkele weken van gfcduld en dan zouden ze samen in hot huisje bij de drukkerij wonen. Het hoogtepunt van zijn geluk zou dan bereikt zijn, z'n hoogste idealen waren dan verwezen lijkt! Gisteren was hij nog gewoon zet ter en nu was was hij reeds adspirant- meesterknecht chef over ruim 30 man personeel met een lieve vrouw en wel dra een eigen huis. Als er niets tussen kwam, een levenspositie! En dat in deze slechte tijden! Hij mocht wel dubbel dankbaar zijn. „Huug!" „Ja, moeder7" „Half zeven, hoor!" „Ik kom." Met een sprong was hij uit bed en waste en kleedde zich in een minimum van tijd, waarna hij het raam wijd Door HENK VAN HEES WIJK opendeed. Met volle teugen ademde hi.i de gezonde winterlucht in en liet z'n ogen gaan over de besneeuwde daken, die nu in de ijle zon, die zo juist was opgekomen, glinsterdea Toen ging hij naar beneden, want hij bedacht dt»l hij nog de fiets van Heieen mee moest nemen naar dc BeldBm. „Zo, gelukkige bruidegom in spé," begroette moeder Kastelein hem schertsend. Hugo liep op z'n moeder toe, nam haar in z'n armen en kuste haar op de rimpelige wangen. „O, moedertje, nu is m'n geluk volkomen, nu verlang ik niets meer, nu ik Helecn heb". Met liefde keek ze naar het glun derende gezicht van haar grote zoon, die wel een voet langer was dan zijzelf. „Ja, ja, nu zul je je oude moeder wel gauw vergeten zijn, is 't niet?" Hij liet haar eensklaps los en keek haar verontwaardigd aan. „Maar moe dertje, wat denk je wel van me? Als je het te eenzaam hier krijgt kom je maar naar ons toe. Zus zal ook eerstdaags wel eens naar een man uitzien. Ze keek gisteravond tenminste al zo jaloers naar ons en ik geloof vast dat 'ze een oogje heeft op haar baas, de boven- meesier. Dus, moedertje, u weet het- ons huis staat altijd voor u opea" Dankbaar keek de oude vrouw hem aan. „Dat wist ik immers wel, Huug." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4