J^c Noordwelle (en Dreischor) drukten velen met neus op de fruitteelt M. M. de Raat nam afscheid als „griffier" van Kantongerecht lil 4-ï» «BS *Ék b DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kijken op laat zomerse dag- Vertrek na 44 jaar Ombuiging 4,5 miljard Woningwet woningen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 augustus 1981 138ste jaargang Nr. 22971 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. BI) de Vaate. Uitgave B.V. OrukkeriJ v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar t 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1809) In dit nummer: Sportkomplex S.V. Ouwerkerkheropend NOORDWELLE/DREISCHOR. Met het presentje van een al wat late, maar nog zonnige, zomerse dag onder de arm, hebben honderden belangstellenden - autochthonen en vakantiegasten-zaterdag gekeken naar het al royaal van de oogstblos voorziene fruit in en van deze streek en geluisterd naar de uiteenzettingen van (meer dan een) handvol explikateurs, die hun fruitweetje bleken te we ten. Veel.dagen" hadden we ook ten onzent al; moeder» en vaderdagen en dagen van het kind en landbouwdagen, maar de fruittelers hadden (landelijk) nog wat in te halen. „Op 29 augustus" zeiden ze, „dan wordt het open dag van de fruitteelt" en het was waar, voor wat betreft de regio, te Dreischor en te Noordwelle. In Zeelands mooiste dorp gold het Klompe's fruitbedrijf en in (ons al» Ier) Noordwelle, het fruitbedrijf ,,De Welle" van de heer A. Leeuwe. We hebben niet ge-toss-ed waar heen te gaan, maar „voelden" naar Noordwelle te moeten, waar alles en iedereen bezig was saillante fruitde- tails aan een groepsgewijs arrive rend publiek duidelijk te maken. Dat lukte wonderwel, want het „schoolbord" was het fruitbedrijf zelf; „De Welle" aangelegd en puik in de vat met een grootte van 70.000 m2, half zware klei (1,3 ha peren, 5,2 ha appels). Okuleren en enten Uiteraard figuurlijk aan de hand van de heer P. Flikweert, fruitteler te Nieuwerkerk, met anderen - o.w. uiteraard „De Welle" - baas - voor lichter van de dag, gaf het Noordwel- le-bedrijf de fruitgeheimen prijs. Om de bomenopstand fris en levend te houden en het rasvernieuwend ele ment te introduceren, wordt hier driftig het okuleermes gehanteerd. Een entvorm waarbij een knop met een stukje bast in de insnijding in de bast van een andere boom wordt ge bracht. Zo'n gastboom „neemt" die chirur gische- ingreep en enten komt uiter aard ook voor, eveneens een vorm van veredeling waarbij een „ent" in een stam of tak wordt aangebracht. Voorbij imago Vroeger in de fruitkwekerij had men bomen met hoog opgaande stam men en bollepruiken van takken en bladeren; een Betuwse „imago", MÜNCHEN. 30-8. Bij een hotel- brand in Ebermannstadt bij Forch- heim in Beieren zijn zondagochtend acht mensen omgekomen en zes ge wond geraakt, van wie een aantal ernstig. Het volle hotel „Zur Sonne" brandde volgens de politie door nog onbekende oorzaak geheel af. maar met korte en als soldaten ge rangschikt laag groeiend hout heb ben de z.g.n. „onderstammen" voor een heel ander beeld gezorgd. Wordt daar een oogst van geplukt? Daar wordt een puike oogst van ge plukt, van een kwaliteit, niet louter als „zeggende woorden" gebruikt in de „eet-meer-fruit" vouwbladen. En hoe zit dat dan (soms) met enke le - of meerdere tot een soort vijg ge denatureerde Golden Delicious, die de huisvrouw - het vlijtige Lies je van onze voorzieningsmaatschappij - in de rappe handjes wordt gedrukt. Nu, zo'n vrucht is restant van nog niet tot wedergeboorte geraakte, oude appel boom of is geslachtofferd door te weinig of slordige behandeling door wie en waar dan ook. De fruitteler heeft heel wat anders in huis, nl. - naast wél goede „delis- sen", het ras Karmijn de Sonnaville, een appel, die het „gehaald heeft", want een nieuw medicijn is nog eer der aan de makrt, dan een nieuw fruitras. Zo lastig is dat. Trouwens de Golden Delicious was een te overheersend ras, net als de meeuwen die de visdiefjes domineer den en inkrimpen was noodzaak. Geen taaipurisme Onze „Karmijn" dus als smakelij ke appel, een herfsttrakker die het te Noordwelle goed doet, maar er is meer, als Cox Orange en Sweat Caro line; 't is gewoon de naam van een hitplaatje, want aan „taaipurisme", zoals onze Belgische buren, doen fruittelers niet. Dat blijkt ook bij de peren; Triomphe de Viënne, Confe rence en het (stoof)peertje St. Remy, dat soort namen. Zit de fruitteelt gebakken met al dat fraaie fruit? Gebakken is het woord niet. Er zijn zoveel proble men, die spelen rond de stammen, waarover de naderende herfst wat gouddraad spant, als het daglicht gaat doven: import van buitenlands fruit; een fascistische appeltje uit Chili b.v. en iets heel anders nacht vorst, die plaatselijk heel storend kan zijn. Stammen en stammetjes Stammen en stammetjes op „De Welle", als 2-jarige bomen, die het enten hebben gehad en volwassen exemplaren, die vier jaar tellen. En fin die import loopt mogelijk in de toekomst nog met een sisser af, als kleine overleggroepen binnen de EEG het be-oogde (praat- en advies)- succes hebben. Een uitspraak: de problemen met de import uit Frankrijk zijn al een eindweegs voorbij, omdat men daar nu met oude bomen zit; een stadium dat door strenge sanering van de Ne derlandse bedrijven achter de rug is. De rentabiliteit van een middel groot (familie)-fruitbedrijf is een met al toch nog geen vanzelfsprekende zaak. Na een halvering van het area Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. NOORDWELLE. „De dorsende os zal niet gemuilband wordenmaar de naar fruitkijkende mens, zal een appeltje niet worden onthouden. Zo was het zater dag te Dreischor en te Noordwelle. Er was ook sap van verklaarbare origine: appelsap. al in.Noord-Zeeland, volgt stabilisa tie maar een soort afvalrace - achter uitgang van 2 a 3 procent jaarlijks - is toch nog wel aan de gang en dat is na tuurlijk niet van weelde; vertaald naar de volhouders betekent het een lage rentabiliteitsfaktor, inzet van het hele gezin en de mouw over het polshorloge trekken; „alle hens" dus! ZIERIKZEE, 28-8. In een overvol „Huis van Nassau" nam vrijdagmiddag de griffier van het kantongerecht te Zierikzee, de heer M. M. de Raat afscheid, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij deed dit, temidden van zijn gezin en talrijke funktionarissen van het arrondissement waarbinnen De Raat ruim 44 jaar werkzaam was. Zijn „grote baas", drs. J. M. van der Bruggen was de eerste die op de recep tie het woord voerde, welke gelegenheid hij te baat nam om het misverstand „griffier" voor altijd de wereld uit te helpen. ZIERIKZEE. Afscheid van de griffier van het kantongerecht, de heer Af. M. de Raat (r) Mr. W F. van Solinge (J) die al. kantonrechter de laatste driejaar samenwerkte met De Raat overhandigde symbolisch de Zeeuwse encyclopedie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Er is namelijk maar één griffier in het arrondissement (rechtsgebied) Zeeland en dat is niet de heer De Raat. Ook de funktieomschrijving „hoofd van de griffie" was volgens Van der Bruggen niet juist: het moet zijn bureelchef. Hoe het ook zij, bur gemeester Th. H. de Meester (die zei dat niet allemaal te snappen) drukte het zeer juist uit: „Voor ons was u de griffier van het kanton, en zo zal dat ook in herinnering blijven". Kompliment Na zijn uitleg over De Raat's funk- tie, deelde drs Van der Bruggen een kompliment uit. „De griffier van Zeeland heeft nooit bemoeienissen gehad met Zierikzee. Ik maak u daar over mijn kompliment, het was een teken dat alles goed ging. Het zal een gemis zijn als u straks weg bent". Overigens kan het kanton Zierik zee gerust zijn, de heer J. Meesters (dccis in de plaats van De Raat) is volgens Van der Bruggen een goede opvolger. De afscheidnemende had bij het 40- jarig jubileum al een passende grati- fikatie gehad van het Rijk, zodat Van der Bruggen met lege handen kwam. Kantonrechters Welgeteld zeven kantonrechters heeft De Raat „versleten", aldus mr. W. F. van Solinge, de huidige kanton rechter. „Eigenlijk zes, want ik ver slijt u". Van Solinge sprak namens de nog in leven zijnde kantonrech ters. die ooit in Zierikzee „gezeten" hebben. Daarbij tevens namens de ontelbare pachtleden. „Toen u op 1 april 1937 als volon tair voor het eerst op de stond, had u niet kunnen vermoeden na ruim 44 jaar alle rangen en funkties doorlo pen te hebben, u hier zou eindigen en het hoogste bereikt te hebben. En dat niet alleen door „zitten-zitten". „Het kantongerecht behandelt niet alleen strafzaken (gelukkig niet) maar heeft ook het beheer over boe dels en vermogens Wat mij in die drie jaar samenwerking is opgeval len. dat u daarbij uiterst diskreet te werk ging" Wie is wie Een griffier is de sekretaris van de rechtbank. Zeeland kent slechts één griffier en dat is drs. J. Af. van der Bruggen, de baas van alle gerechtssekre- tarissen in het arrondissement (rechtsgebied) Zeeland. De heer De Raat was tot zijn pen sionering gerechtssekretaris én bureelchef. Bezuinigingen op het ministerie van justitie hebben ertoe peleid dat deze dubbele funktie losgekoppeld werd. De opvolger van De Raat, de heer J. Meesters wordt bureelchefIs er een zit ting van het kantongerecht dan komt uit Middelburg een gerechtssekretaris. Bezuini ging ligt hierin, dat een bureel chef een lagere rang heeft en één gerechtssekretaris diverse rechtbanken kan assisteren. Zierikzee is te klein om zelf een gerechtssekretaris te heb ben. Barendrecht De Schouwen-Duivelandse bedrij ven (voorbeelden: Klompe „dus" - Dreischor, v. d. Velde (Zierikzee), P. Flikweert, Nieuwerkerk (10 ha) en „De Welle", Noordwelle), veilen via de veiling te Barendrecht; vroeger Vervolg pag. 4 Voorts roemde Van Solinge de per soonlijke aandacht voor alle facetten van het werk en in het bijzonder de de punktuele processen-verbaal van de plaatselijke bezichtigingen in het kader van de pacht. Ook mevrouw De Raat werd bij de lofuitingen be trokken. „Een man moet thuis kwijt wat hem de hele dag bezig houdt. En het valt niet mee dat 44 jaar te moe ten aanhoren". Het was Van Solinge opgevallen dat de griffier als niet Zierikzeeënaar zo goed „ligt" in Zie rikzee. „Als jc met hem op stap bent lijkt het net de koning(in) van Lombardi- jc: altijd maar zwaaien: iedereen schijnt hem te kennen en goede vrienden te zijn Namens de vier nog in loven zijnde kantonrechters van Zierikzee bood mr. Van Solinge de scheidende grif fier een opdracht aan. Dat was niet het kado: do opdracht diont geplakt to worden in do „Zeeuwse encyclope die", die in drie delen verschijnt en waaraan Do Raat zelf hooft meege werkt. Verder dankwoorden en wen sen vergezelden het kado. Drie eigenschappen Mr. K. A. Keuning voerde namens de Orde van Advocaten het woord. Keuning haalde herinneringen op van 30 jaar geleden, van de periode na do ramp met veel pachterszaken. Daarbij dook altijd weer de rijzige fi guur van Do Raat op (en niet alleen fysiek). Drie voortreffelijke eigen- Vervolg pag 3 Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog; vannacht enke le mistbanken en minimumtempera tuur van 11 graden aan zee tot 6 gra den in het binnenland; middagtem- peratuur omstreeks 19 graden; zwak ke tot matige noordoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 4 sept.: Woensdag Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.oost 4 Donderdag: Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: n.oost 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 6.51, onder 20.27 Maan op 9.46, onder 21.56 Eerste Kwartier: 6 september (15.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 sept. 6.19 17.39 11.35 Doodtij: 8 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Bepalend voor het weer in on ze streken is een hogedrukgebied, waarvan het centrum maandagoch tend ten noorden van Schotland lag. Dit gebied met hoge barometerstan den verandert maar weinig van plaats. Het houdt over de Noordzee een noordelijke stroming in stand. Boven het warme water van de Noordzee, de zeewatertemperatuur ligt gemiddeld rond de 15 graden, vormen zich bij weinig wind gemak kelijk wolkenvelden. Deze bewolking trekt in de noorde lijke stroming ons land binnen, zodat dinsdag niet op veel zon moet wor den gerekend. Nabij Schotland valt uit deze bewolking af en toe wat lich te regen. Dit gebied met wat regen trekt langzaam naar het zuiden en het is mogelijk dat er morgen bij ons ook wat motregen rond de 19 graden. Veel wind is er niet en het weer be houdt zijn rustig karakter. PARIJS. Koning Hoessien van Jor danië heeft bij Frankrijk en de EG aangedrongen op streven naar een konferentie over het Midden-Oosten. DEN HAAG. 29-8. Het kabinet heeft onder voorzitterschap van vice- premier Wiegel, de besprekingen af gerond over de begroting van vol gend jaar. Wiegel liet na afloop van het beraad van donderdag en vrijdag hierover doorschemeren dat in de be groting, die op prinsjesdag openbaar wordt, voor 4,5 miljard wordt bezui nigd. ENSCHEDE. 29-8. Linkse gemeen ten nemen meer woningwetwonin gen in hun programma op dan andere gemeenten. Het percentage woning wetwoningen blijkt niet samen te hangen met de grootte van de ge meente, noch met het inkomen per hoofd van de bevolking, noch met het aantal ingeschreven woningzoeken den, dat voor bet eerst in aanmer king wil komen voor een woning. Dat blijkt uit een onderzoek van de afdeling Bestuurskunde van de Tech nische Hogeschool Twente in Ensche de.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1