Groene Kruisgebouw houdt Bruse gemoederen bezig De boerenknecht en zijn manier van leven rond het begin van de 20ste eeuw Opmerkelijk orgelkoncert B. w.'s van Schouwen-Duiveland met neus op kleine kernen Gemeente helpt financieel Zeeuwse Beroepenmanifestatie 4 Het voor en tegen van een mortuarium Rapport in studie Vergadering gemeenteraad BRUINISSE, 27-8. Nog steeds heeft de gemeente Brui- nisse niet de beschikking over een mortuarium (gelegen heid waar overledenen opgebaard kunnen worden) met condoleanceruimte. Al diverse malen is dit tere onder werp in de gemeenteraad ter sprake geweest: ook op de komende raadsvergadering (17 september) zal er over gesproken worden. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse was de spreekbuis van de Bruse bevolking en legde desge vraagd de onverkwikkelijke situatie uit. „Mede door de veranderde woon- en leefsituatie van de bevolking (nieuwbouw) is er een sterke behoef te ontstaan aan een mortuarium met condoleance-ruimte. In 98 procent van de jaarlijkse sterfgevallen wordt een rouwdienst in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw ge houden. Toen de wens om de al om schreven voorziening naar voren kwam, was het logisch deze bij het verenigingsgebouw te verwezenlij ken. De ruimte bleek echter te klein, zodat een andere oplossing gevonden moest worden." Groene Kruis-gebouw Het plan zou overigens een ideale oplossing zijn geweest, die veel moei lijkheden voorkomen had. De burge meester legt uit, hoe het oog viel op het leegstaande, althans zeer weinig in gebruik zijnde, Groen Kruis-ge bouw aan de Pr. Wilhelminalaan 3. Dit gebouwtje kwam er, als gevolg van de ramp. Toen kregen alle eilan- delijke gemeenten een dergelijk ge bouw, waarin een badhuis was on dergebracht met wachtruimte. Welnu, over deze ruimte gaat het: hier zag het gemeentebestuur graag de gewenste voorziening gereali seerd. Daarbij komt nog, dat het ei genlijke bad-gedeelte eigendom van de gemeente is. Na de afschaffing van het badhuis werd de bibliotheek erin gevestigd, maar die is (zoals bekend) naar elders verhuisd, dus staat de ruimte leeg. Nieuw plan De technische dienst kring Bruinis se en Middenschouwen ontwierp in 1980 een plan voor het mortuarium. De plaatselijke kommissie van het Groene Kruis was met een kleine meerderheid voor het plan, de beden kingen tegen (twee stemmen) werden omschreven als „gevaar voor de volksgezondheid". Na in meerderheid te zijn goedge keurd volgde het plan zijn weg via de regionale en provinciale kommissies en werd tenslotte afgewezen door het Zeeuwse Kruis: op medische gron den. Niet met duidelijke redenen om kleed, maar botweg nee. De regiona le kommissie merkte nog op, dat het gemeentebestuur „op een goedkope manier de gewenste voorziening tracht te krijgen" en gaf als advies mar een nieuw gebouw neer te zet ten, aldus het relaas van de heer Hek man, die met name de laatste opmer king in het verkeerde keelgat schoot, en hem niet alleen. Leegstand „Als bestuurders hebben we juist gekonstateerd, dat de meeste gebou wen in de gemeente verreweg de meeste tijd leeg staan. De tijd dat ie dere vereniging of klub een eigen ge bouw heeft is voorbij: we moeten alle beschikbare ruimte zo efficiënt mo gelijk benutten." Het stoort de bur gervader bijzonder, dat van buitenaf de Bruse wens volkomen genegeerd wordt, terwijl praktisch de hele be volking lid is van het Groene Kruis. Een nieuw gebouw bouwen, waar een geschikt leeg staat, druist recht tegen de algemene bezuinigings maatregelen in. Wat staat de gemeen te nu verder nog te doen? Deze bijeenkomst is in het Dorps huis van Dreischor. Ook de besturen van woningbouwverenigingen van „Omdat we (de gemeente) eigenaar zijn van het oude badhuis-deel van het Groene Kruis-gebouw, kunnen we alsnog een mortuarium inrichten, maar dan zónder ontvangstruimte". Het is een oplossing, maar niet ideaal. Op het ogenblik is men aange wezen op Zierikzee en dat is voor veel mensen een bezwaar. Etisch Het vragen om kommentaar bij het Groen Kruis leverde weinig op. Eén woordvoerder had wel degelijk een mening, maar wilde die niet in het openbaar prijsgeven. Vast staat in ie der geval, dat „gevaar voor de volks gezondheid" een term is, die niet te handhaven is. De bezwaren zijn over wegend van ethische aard: een mor tuarium middenin het dorp zou niet wenselijk zijn. Ook wordt in twijfel getrokken of de meerderheid van de Bruse bevolking voor het inrichten van een mortuarium is, een onder zoek is nooit gehouden. Bestaande verordening De heer K. A. van Langeraad (Kerkwerve) voorzitter van het Groen Kruis Schouwen-Duiveland", deelde des gevraagd mee, dat in dit geval gehandhaafd worden. Geen kwestie van onwillig zijn t.o. de gemeente Bruinisse, maar het uitvoeren van eerder genomen besluiten. In Dreischor en Brouwershaven heeft een dergelijke kwestie ook gespeeld, met hetzelfde resultaat: geen mortuarium bij gezondheids zorg. De term „medische gronden" slaat volgens de voorzitter op het gevaar van besmetting. „Je kunt niet aan de ene kant van het gebouw inenten te gen ziektes, terwijl aan de andere kant de mogelijkhleid van besmet ting aanwezig is". Wel gaf Van Lan- deze regio zijn uitgenodigd. De kom missie vindt dat de toezending van het rapport aan de diverse organisa- geraad toe, dat de kans daarop uit erst gering is. Oplossing? Als oplossing voor de slepende kwestie gaf de voorzitter: in een af gesloten ruimte het mortuarium in richten (desnoods in de voormalige bibliotheek) en in het verenigingsge bouw een condoleanceruimte kreë- ren. Overigens geeft de geneeskun dig inspekteur in Zeeland eveneens geen toestemming om de wens van Bruinisse te verwezenlijken, volgens Van Langeraad. Het laatste woord is er in ieder ge val nog niet oVer gezegd. Vooral de heer V. d. Wekken (PvdA) was duidelijk overtuigd van de belangrijkheid der manifestatie, die veel belangstellenden zal trek ken, w.o. veel leerlingen uit Zierik zee. Met name zal sterk de aandacht worden gevestigd op de Zeeuwse be drijven. Een jaarlijkse financiële bijdrage van 150 wordt beschikbaar gesteld aan de Gemeenschappelijke School raad in de gemeente Zierikzee. Vastgesteld werd een wijziging van het Algemeen Ambtenarenregle ment, inhoudende overboeking va kantieverlof door gemeenteperso- neel naar volgend jaar, zulks na over leg in G.O. Het aantal overschrijf da gen bedraagt 5. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1981 „wegens strukturele verhoging algemene uitkering uit het Gemeen tefonds als gevolg van herziening van de z.g.n. „Ubink-normen" voor ties en instanties alleen niet voldoen de is om de aandacht te vestigen op de bestaande problematiek rond de kleine kernen in Zeeland. Naast het rapport moet een diskussie op gang worden gebracht met als be-oogd re sultaat dat in goed overleg daadwer kelijk een aanvang zal worden ge maakt met de aanpak van de proble matiek rond de kleine kernen en met het aandragen van realistische oplos singen. GRONINGEN. De Landelijke Ver eniging van Huisvestingsambtena ren (LVHA) in Groningen gaat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voorstellen om gezamenlijk voorlichting te geven aan gemeenten en woningzoekenden over de leegstandwet die in februari volgend jaar van kracht wordt. AMSTERDAM. IN Amsterdam zijn donderdagmorgen twee geldlopers van het erts- en metaalbedrijf Oxyde gewond geraakt bij een gewapende overval. De mannen werden in pols en arm geschoten toen twee overval lers hen beroofden van 95.000 gulden. Dit geld hadden de lopers juist van de bank gehaald. de salariëring van het gemeenteper- soneel per 1 januari 1981. De voorzit ter deelde de heer Groen mee, dat de betreffende regeling met terugwer kende kracht kan toegepast. De heer Van Velthoven bracht in dit kader de opklassifikatie ter spra ke, waarbij blijkt dat de „top van de gemeente" niet wordt gehonoreerd. De voorzitter deelde mede dat de kwestie van de opklassifikatie bij de Raad van State ligt. De gemeente boekt een financiële tegenvaller door ombuigingen Ge meentefonds 1981, welk verminderd bedrag is verwerkt in een begrotings wijziging. De heer Groen betreurde - met anderen - de vermindering maar vond het nog gelukkig dat het personeelsbestand in deze gemeente niet in gevaar komt. Een wijziging van de gemeentebegroting 1981, we gens rente-aanpassingen ging onder de hamer door. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Het personeel van de afdeling ziektewet van het Ge-, meenschappelijk Administratiekan toor te Groningen heeft donderdag middag om kwart over twaalf het wrk neergelegd. De tien stakende personeelsleden willen in dezelfde saslarisschaal als het personeel van de afdeling Werkloosheidswet en de afdeling WAO. DEN HAAG. Ondanks de door de regering voorgestelde aanpassing vande wet verontreiniging zeewater en de wet chemische afvalstoffen zul len Nederlandse producenten van chemisch afval voorlopig hun afval nog via de haven van Antwerpen kunnen laten lozen dan wel verbran den. BROUWERSHAVEN Het een na laatste koncert in Brou wershaven is gegeven door Johann Th. Lemckert, organist van de Rot terdamse Laurenskerk. Hij opende met een monumentaal feestelijk stuk van J. S. Bach: Praeludium en Fuga in c kleine terts. Grandioos, wat een statige akkoorden! Hoewel het orgel geen vrij pedaal heeft, kan men toch goed een derge lijk werk uitvoeren, zonder dat het afbreuk doet aan de schoonheid van klank. Lemckert speelde het zoals het karakter van het stuk het vereist: statig, met rubato waar dat nodig was. Eén van de laatste leerlingen van Bach was Johann Christian Ludwig Kittel. Van hem klonk Veranderun- gen „Straf mich nicht in deinem Zorn". Deze komponist genoot in zijn tijd groot aanzien door zijn vakman schap. Hij schreef een aantal prachti ge orgelwerken in rococo-trant die door Lemckert, nadat zij vele tiental len jaren vergeten waren, weer wor den uitgevoerd. Dit geldt voornamelijk voor de „Grosse Praeludien für die Orgel", waarvan Lemckert er drie speelde. Technisch zijn ze echt nog niet zo ge- makkelijk. „Suite du deuxième ton" van Louis-Nicolas Clérambault was het volgende stuk. Hierin hoorde men een grote ver scheidenheid van registratie. Opval lend was de perfektie waarmee de versieringen uitgevoerd werden. Lemckert heeft een prima ontwik kelde toucher. Tot slot klonk weer een stuk van J. S. Bach: Praeludium, Largo en Fuga in C grote terts. Het werk werd gespeeld in de oorspronkelijke verzie van vóór 1730. Het Largo werd later bekend als middendeel van de vijfde triosonate. Het was een mooi en goed verzorgd koncert, waarin de twee werken van J. S. Bacb als pijlers fungeerden. Misschien kun je dit ook symbolisch zien, Bach is tenslotte niet weg te denken uit de orgelmuziek. Op 5 september is het slotkoncert. Zaterdagavond om 20.00 uur, met als uitvoerenden het Nederlands Kerk- muziekensemble o.l.v. Krijn Koets veld. Het orgel wordt gespeeld door Ronald Stolk en Krijn Koetsveld. Zij spelen quatre-mains. Een bijzondere attraktie is aan de kaarsverlichting die altijd een speciaal sfeertje geeft. Hopenlijk wordt ook dit koncert weer goed bezocht. Willy Bil AMSTERDAM. In Amsterdam zijn negen jongens van 16 tot 21 jaar aan gehouden, die de laatste tijd bij in braken voor 150.000 gulden aan ca mera's en lenzen en voor 12.000 gul den aan parfums gestolen zouden hebben. VLISSINGEN. Het scheepvaart verkeer op het kanaal Gent- Terneuzen is de èerste zes maanden van dit jaar teruggelopen. Vooral het aantal binnenschepen dat van het ka naal gebruik maakte verminderde sterk met 2340 tot 32.061. SCHOUWEN-DUIVELAND, 28-8. Maandag 31 augustus komen de burge meesters en wethouders van Schouwen-Duiveland en St. Philipsland bij el kaar om samen met de provinciale kommissie Voorbeeldplannen Zeeland te diskussieren over het eindrapport van de door de kommissie gedane studie in de periode 1979/80 over de problematiek rond de kleine kernen in Zeeland, voor wat betreft het ruimtelijk aspekt. ZIERIKZEE, 26-8. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester werd besloten tot het verlenen van een éénmalige bijdrage in de kosten van de Zeeuwse beroepen- manifestatie, die te Goes wordt gehouden en in totaal een bedrag vergt van 70.000. (i> Het eerste deel van het verhaal speelt zich af in 1914, de jeugdjaren van de opsteller. „Om te beginnen, een boerenk necht was niet zomaar iemand, niet iemand die dat beroep graag deed. Nee, een echte boerenknecht werd voor dit vak geboren, of had geen andere uitwijkmogelijkheid. Van kinds af aan leefde hij tussen de boerenpaarden en een „geboren" boerenknecht had dan ook een speci ale band met zijn span paarden. Hij kende de regel: een paard is een dier, maar van adel. Het zijn de echte boe renknechten die nog een roodkope ren tabaksdoos in hun bezit hebben met daarop de afbeelding van een paardenhoofd. Een knecht had destijds ook meestal een spijker en een sterk touwtje bij zich, voor het geval hij zich zou verwonden. Met de ze twee attributen kon hij dan de wond afbinden. Engels leren broek Hij ging gekleed in een blauwe kiel, een Engels leren broek, leren (veldSchoenen met - natuurlijk - le ren veters. De schoenen hadden dik ke zolen met kopspijkers en boven dien schoenijzers op de hakken. De onderbroek reikte tot op de knie en was vaak groen gestreept, wit van binnen en glad aan de buiten kant. omdat de knecht dag in dag uit ach ter zijn span paarden aan moest lo- Cen in weer en wind, was het ge- rulkelijk een lendeband te dragen over het naakte lichaam. Vandaar Het boerenleven in het begin van deze eeuw kende een dosis romantiek maar was tegelij kertijd ook soms wreed en hard. Veel gegevens over het doen en laten in die periode zijn verloren gegaan of werden niet belangrijk genoeg gevon den om te noteren en te bewa ren. Alleen mensen die rond 1900 geboren zijn kunnen ons die verhalen vertellen over het boerenleven van „toen". Een inwoner van Schouwen- Duiveland, geboren in 1904, heeft het een en ander opge schreven en dit ter beschik king gesteld aan de redaktie van de Zierikzeesche Nieuws bode. In enkele volgende edi ties willen wij hier aandacht aan besteden. dat althans die mensen vrijwel geen rugklachten kenden. Intelligent Een echte boerenknecht gedroeg zich een tikkeltje intelligent en dat hield verband met de nauwe relatie die hij onderhield met de baas en de boerin. De eerste knecht vertegen woordigde enigszins boer en boerin. Hij woonde dan ook op een steen worp afstand van de hofstede, want hij moest voor elke „baggetelle" of kleine karweitjes, snel bereikbaar zijn, Bij het kalven van koeien, en veulens had hij - bij afwezigheid van de baas - blanco volmacht om op te treden. Feest In de herfst kende een boerengezin een feestdag: de dag daarop het var ken geslacht moest worden. Nou ja, feest, als de exekutie had plaats ge vonden konden de kinderen nogal eens schelden op de „slachter". Ook de moeder kon dan een beetje beteu terd toekijken, ,,'t Arme verrekc, het zal wel roar weze at kot leeg Is". Voordat er geslacht werd, werd eerst de „spektonnen" klaar gezet. Dit kon ook een zogenaamde „stan daard" zijn, een ton die van boven nauw is en van onderen breed. Dc brandstok stond paraat om bij het branden van de dode keu het vuur in bedwang te houden. Verder een paar emmers water om de huid flink nat te maken om scheuren te voorkomen. Eenmaal geslacht werden de dar men op een jute zak gelegd om daar na daarvan het vet af te plukken. Ze noemden dit darmenvet en dat is dus heel Iets anders dan reuzel. Traditie getrouw werd van een deel van het varken worst gemaakt. Do avond waarop dit alles gebeurde heette „keutjes-avond" I "l - k*. SCHOUWEN-DUIVELAND. Het echte „antieke" boerenleven, staaltjes waarvan in dit verhaal beschreven, speelde zich af op de antieke", typische boerderij: dc Schouwse stolp, zoals deze - onder Duivendijke - voor 1914. Het vlees werd niet gemalen; ma chientjes bestonden nog niet, maar met een mes fijn gehakt. Zout en pe per werden toegevoegd en het was een oud gebruik dat de vader alvo rens het vlees te zouten, een borreltje dronk. Kandeel Moeder bereidde dan kandeel, een drankje gemaakt van rode wijn, bier. wat suiker en een snufje kancel. Even doorkoken en de kandeel was goed. Een ieder dronk mee. Ook de buren kwamen dan ongevraagd - kijken en probeerden oen stukje zwoerd te bemachtigen. Maar, kon vader dan zeggen, „eerst 't verreke zouten, voo dien komme ze nie in uus". Do dikke darmen werden eerst van de inhoud ontdaan. Nou zat daar in de regel niet zoveel moer in, want de dag vóór de slachtpartij stond al op hot varkonshok: „vasten". Dunne darmen werden met worst gevuld. Dat gebeurde niet met een handig apparaatje, maar het werd „geduumd". Dat deed vader. Hij stopte een pot worst tussen de knieën, en via een trechter propte hij de darmen vol. duwend met de dui men. Keurmeesters waren er in die tijd waarschijnlijk niet, want pa had bij dit werkje zijn onafscheidelijke pijp in de mond. Bij dat „duimen" hoorde nog een werktuig: een stop naald. Die was nodig om dc lucht, die in die darmen zat, er uit te knijpen door zo nu en dan een gaatje in die darm te prikken. Het kon de mooiste dag van het jaar zijn. een gezin kon zelfs een klein jaartje van die voor raad vlees, van één varken, leven. „Smulletjes" Nog even iets over die dikke dar men. Die werden na het reinigen op kalkwater gezet - een paar dagen - en gekookt met een beetje azijn. Het eindprodukt noemden ze toen „smul letjes". Dit gerecht was toen zelfs zo in trek dat ook de zogenaamde „ge goede families" dit vlees wel wilden bemachtigen, in ruil voor een stuk spek. ÖÖOÓOOOOOOCOOÖOOOOÖOOOOOOC

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4