WONINGBOUW IN „SIR" AAN ZIJDEN DRAADJE Speuraktie in Haamstede naar oorlogstuig DEFINITIEVE FUSIE-OVEREENKOMST ZIEKENHUIZEN ZIERIKZEE EN GOES Voorstel kollege Brouwershaven Raad Duiveland Provinciale overheid werkt niet mee STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 augustus 1981 Nr. 22970 3 Lastig grondwater Het graafwerk werd verricht door Gebr. Boot uit Haamstede. De graaf machine moest een gat van ongevéer acht tneter doorsnede maken en men ondervond veel hinder door het grondwater, waardoor het voorwerp telkens dieper wegzonk. Bronbema ling was echter niet nodig. Het vermoeden van Bombeeck werd bewaarheid. Er kwam een vliegtuigbom tevoorschijn, die in perfekte staat verkeerde, voorzien, van kop- en staartontsteking, waar van bekend is dat die één seconde na het aanraken van de grond wacht met tot ontploffing komen. Volgens welingelichte kringen moet de bom zijn neergekomen op 22 juli 1942 om 02.00 uur tijdens een bombardement, dat waarschijnlijk het vliegveld als doel had. De blindganger werd na het on klaar maken van de ontsteking rond drie uur met een vrachtwagen over het Verklikkerspad naar het strand gereden, waar hij bij de laagwater- lijn tot detonatie werd gebracht. Strand moest vrij Voordien waren strandbezoekers door de rijkspolitie in landrovers al op veilige afstand gedirigeerd. Maar na de goede afloop en het vrijgeven van het strand stroomden velen toe om de krater, waarin spoedig water zou komen te staan, van dichtbij te bekijken. Voor de heren Bombeeck en Kruiswijk was het zoveelste kar wei weer geklaard De vierweekse vakantie in Haamstede van de familie H. Boekenogen uit Zeist kreeg een onverwachte tendens. Zij moesten hun tijdelijke woning ver laten tijdens het opgraven en de demontage van de Amerikaanse vliegtuig hom. Hier gebruiken zij op uitnodiging van de gemeente Wester schouw en een konsumptie hij hotel Vliegveld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook kleine mijnen Overigens was deze grote bom niet het enige, dat hun speurtocht ople verde. Eerder stuitten zij op twee komple- te en een paar gedemonteerde mij nen, zogenaamde anti-personele mij nen. Opruimingsploegen direkt na de oorlog waren de eerste vermoedelijk ontgaan en zij zuilen de demontage van de andere hebben verricht. Of het onderzoek in bet natuurge bied, dat vandaag eigenlijk zou zijn afgelopen, nu eventueel wordt voort gezet, is nog niet bekend. Die beslissing is aan burgemeester Niemantsverdriet en zij is juist met vakantie tot maandag over een week. BRUINISSE Bouw kantorenkomplex Het Assurantie en financierings kantoor Geense, waarin onderge bracht het Administratiekantoor Noord-Zeeland en het Makelaardij onroerendgoed kantoor Binkhorsl- Geense uit Bruinisse zien een lang ge koesterde wens gerealiseerd worden. Maandag begint namelijk het Nieu- werkerkse Aannemersbedrijf La- grand (de laagste inschrijver) met de bouw van een uit twee verdiepingen bestaande kantorenkomplex waarin begin 1982 Geense en zijn drie mede werkers hun intrek hopen te nemen. Het kantorenkomplex verschijnt aan de Molenstraat op het thans nog braak liggende terrein tegenover de school, naast het postkantoor en kon alleen gebouwd worden met wijzi ging van bestemmingsplan. BROUWERSHAVEN, 28-8. Na een korte zomerstop, vergadert de raad van Brouwershaven weer op maandag 7 september. Naast een indrukwekkende lijst van inge komen stukken, komt o.a. de definitieve fusie van de ziekenhuizen Goes en Zierikzee aan de orde. Verleden jaar namen het Rode Kruis Ziekenhuis Zierikzee en de Stichting streek ziekenhuis De Beve- landen te Goes het principe besluit te fuseren. Inmiddels zijn - na diverse besprekingen met deskundigen - twee overeenkomsten opgesteld die nodig zijn om tot de difinitievc fusie over te gaan. De nieuwe ziekenhuis organisatie - bestaande uil de Stichting Zierikzee, de stichting Goes en de Vereniging van het Rode Kruis - zal waarschijn lijk heten: Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen. VerdeT staat in deze overeenkomst dat een kontinue zorgverlening in het ziekenhuis te Zierikzee zal wor- „Stichting Ootlertehelde Ziekenhuizen" in traar- ttchijnlijk de naam voor de nieutre ziekenhuitor' ga nitride Zierikzee-Goet. den gegarandeerd door aanwezigheid van een aantal specialisten. Gelet op het belang van het behoud van het ziekenhuis te Zierikzee voor de medi sche verzorging van de mensen op Schouwen-Duiveland adviseren bur gemeester en wethouders aan de raad met deze overeenkomsten akkoord te gaan. Muziekschool Per 1 januari heeft de provincie Zeeland de subsidie in de kosten van de Zeeuwse Muziekschool beëindigd en dat betekent dat de uitvoerende funktie nu bij de gemeenten komt te liggen. Deze school is een inter-ge- meentelijke zaak geworden. Daarom wordt een nieuwe gemeenschappelij ke regeling in hel leven geroepen en het kollege stelt de raadsleden dan ook voor aan deze gemeenschappelij ke regeling deel te nemen. Dr bouw van het gymnastieklo kaal in Zonnemaire vordert. Ook de straat waaraan het gymlokaal ligt is reeds aangelegd. Aan deze straat moet nog een naam gegeven worden en burgemeester en wethouders stel len de raadsleden voor deze straat de Clausstraat te noemen. De straten in die wijk zijn allemaal naar leden van het Koninklijk Huis vernoemd. NIEUWERKERK, 27-8. Het bestemmingsplan Sirjans- land, dat voorziet in de bouw van dertig woningen in de sociale sektor in de bouw van dertig woningen in de soci ale sektor, hangt aan een zijden draadje. Tijdens de gister (donderdag)avond gehouden raadsvergadering van de gemeente Duiveland, sprak raadsvoorzitter J. van Bommel zijn verontwaardiging uit over het tegen werken van de provinciale overheid in deze. De problematiek kwam aan de orde, toen het kollegevoorstel „aankoop grond te Sirjansland" aan de orde kwam. De grond dient aangekocht te wor den, juist om dat bestemmingsplan te verwezenlijken. Inmiddels kwam vast te staan, vol gens de raadsvoorzitter, dat de pro vinciale overheid (P.P.D.) wel tien woningen goedkeurt en voor de over ige twintig zou elke keer per woning een kompleet bestemmingsplan procedure in werking dienen te tre den. Nog doorzetten? „Als niet het hele plan wordt goed gekeurd, maar slechts een deel, zul len wij er ons over beraden of we het hele bestemmingsplan nog wel zullen doorzetten", aldus Van Bommel. De gemeente zou grond moeten kopen voor het hele plan, met als risiko dat het al bij de elfde woning getorpe deerd zal worden. „We willen niets liever dan bou wen in Sirjansland, maar dan moet G.S. ons niet steeds voor de voeten lopen en elk plan de nek omdraaien". Van Bommel stelde de raad dan ook voor het onderhavige agenda punt terug te nemen en op een vol gende vergadering te bespreken, iets dat met algemene stemmen werd goedgekeurd. Gebrek aan woonruimte C.D.A.-wethouder J. Op 't Hof voegde hier aan toe het jammer te vinden voor Sirjansland, omdat pas nog vijf jonge gezinnen uit de kern waren vertrokken (naar Oosterland) wegens gebrek aan woonruimte. V.V.D.-raadslid mevrouw F. v. d. Zande-Vleugel Schutter vroeg de voorzitter of iets dergelijks niet voorzien had kunnen worden bij het opstellen van het bestemmingsplan. „Men stond niet te juichen in Mid delburg", aldus Van Bommel, „maar dit was niet te voorzien. We krijgen woningen toegewezen, gebaseerd op de Nota Bewoningspatroon. Ik heb zelden een stuk gezien waar zo wei nig van klopt als ditMaar we laten het er niet bij zitten", sprak Van Bommel vastberaden. Winkelsluitingswet De vaststelling „vrijstellingsver ordening winkelsluitingswet 1976" kreeg (zoals te verwachten) tegengas van de S.G.P.-fraktie. Bij monde van de heer A. van Klinken zei de fraktie de passage over het openstellen van (kamp)winkels op zondag uit de ver ordening geschrapt te willen hebben. „Wij achten dat niet wenselijk in on ze gemeente: het hoort niet". De raadsvoorzitter verschilde op dit punt van mening met de S.G.P.-frak tie, maar ook dat is bekend. Stem ming vond Van Klinken weinig zin vol, omdat de uitslag bij voorbaat vast stond. V erkeersmaatregelen De te nemen verkeersmaatregelen in de diverse kernen werden positief beoordeeld, al vond Van Bommel het jammer dat ze genomen moeten wor den. Hij had gehoopt dat de burgers zoveel zelfdicipline hadden kunnen opbrengen dat ze niet nodig waren geweest. Kleine kernen-problematiek werd eveneens aangeroerd bij de vaststel ling vragenlijst nieuwbouw en ver nieuwbouw". De heer S. J. Hille- brand (P.v.d.A.) vond het „een mooi lijstje. Het lijkt niet veel, maar het is van groot belang voor de kernen", al dus het raadslid. Aantal woningen De vragenlijst geeft aan hoeveel woningen gebouwd gaan worden in de jaren '82-'84: Oosterland 9, Sir jansland 10, Ouwerkerk 4 (in 1982), Oosterland en Ouwerkerk in 1983 beide 10, evenals in 1984. Regelmatige bouw van enkele wo ningen in de kleine kernen is een sti mulans voor het dorp, was de mening van de voltallige raad. Rioleringsplan De raad voteerde 15.350,— voor het opstellen van een rioleringsplan door technisch buro Witteveen en Bos, voornamelijk voor Nieuwer- kerk en Oosterland. L. Meerman (S.G.P.) wilde wel we ten wat er met de plannen van vijf jaar geleden gebeurt was. Ook toen had dit buro een plan gemaakt. „Zijn toen alle problemen opgelost? En als het plan er is, wordt het dan ook voor 100 uitgevoerd?" C.D.A. raadslid J. v. d. Maas voeg de daaraan toe, dat plannen maken wel mooi is, maar wat zijn de finan ciële konsekwenties? Een mening, die door de heer Hillebrand werd ge deeld. Wethouder A. L. Bakker (P.v.d.A.) deelde mee, dat bedoeld plan er een voor tien jaar is, waarbij ook de nieuwbouw betrokken zou worden. Of er financiële ruimte zal zijn, om een en ander uit te voeren, kon de wethouder ook niet zeggen: „We moeten eerst weten wat het kost". Alle overige agendapunten werden vervolgens als „hamerstukken" weggetikt. MIDDELBURG Vergadering kommissie waterstaat Maandag 7 september vergadert de kommissie voor de waterstaat (pol ders en wegen) om 15.00 uur in de provinciale griffie te Middelburg. Op de agenda staan o.a. de volgen de punten: begroting van de provin cie voor 1982, notitie inzake de verbe tering van de fietsverbinding Elle- meet-Scharendijke WESTERSCHOUWEN Programma Plattelandsvrouwen Het bestuur van de Plattelands vrouwen afdeling Westerschouwen heeft weer een gevarieerd program ma samengesteld voor de komende wintermaanden. Dinsdag 15 september wordt een bezoekje gebracht aan Brabers groenvoorziening te Renesse; dins dag 22 september is er een exkursie naar Ter Meulen Post in Rotterdam; dinsdag 13 oktober houdt mevrouw A. Schiebergen-Zeilstra een lezing over „Konsument luister eens"; dins dag 27 oktober zal een bezoekje wor den gebracht aan drukkerij Laken- man en Ochtman^de Zierikzeesche Nieuwsbode te Zierikzee; dinsdag 10 november organiseert het bestuur een bijeenkomst onder leiding van diëtiste van de Nederlandse Hartstichting; dinsdag 24 november is er in de Graaf van Haamstede een lezing over acupunctuur;dinsdag 1 december en dinsdag 22 december wordt respektievelijk Sinterklaas en Kerst gevierd, en tenslotte zal dins dag 5 januari de nieuwjaarsreceptie worden gehouden in de Graaf van Haamstede, mevrouw Hamaker ver toont dan dia's over Hongkong. BRUINISSE Afscheid mevr, A. C. M. Bal-Moors Mevrouw A. C. M". Bal-Moors, schoonhoudster van het gemeente lijk gymnastieklokaal, hoopt op 31 augustus a.s. de dienst i.v.m. het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd te verlaten. Ze heeft dit werk 15 jaar voor de gemeente gedaan. In verband hier mee wordt op dinsdag 1 september om 16.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis op een enigszins feestelijke wijze afscheid van haar genomen, „dankbaar voor al het werk dat zij in de afgelopen jaren in het belang van de gemeenschap heeft verzet", aldus het gemeentebestuur van Bruinisse. Tevens worden alle verenigings besturen van verenigingen die het gymnastieklokaal gebruiken, vanaf 17.00 uur in de gelegenheid gesteld om afscheid van mevrouw Bal te ne men en haar te bedanken voor al haar gedane werk. ZIERIKZEE. Schets wan de nieuwe Corneliastichting aan de Emil Sandstrómweg. Zie oofc voorpagina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE. Mannen van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland, die de gehele donderdag in touw waren met het ne men van veiligheidsmaatregelen, nemen na de explosie een kijkje in de fikse krater. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pagina 1) onder leiding van adjudant J.Hoek- man. Als coördinator trad op opper wachtmeester J. van Doorn, post- kommandant te Haamstede. Tien man van de rijkspolitie ba kenden samen het gebied af. Er wer den hekken geplaatst en de aanwezi ge mensen verwijderd. Daarbij waren zeven huizen be trokken, waarvan de bewoners, meest vakantiegangers, namens de gemeente Westerschouwen werden uitgenodigd zolang in hotel Vlieg veld te vertoeven. De vuurtoren van Haamstede viel juist buiten de gevaarlijke zone. Ook werd de ambulance ingeseind. Ve rp leeg afdelingen wan 54 Sft«iï -T£.rï*JS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3