Vliegtuigbom uit tweede wereldoorlog knalt over strand van Haamstede -ISHL Schetsplan gereed voor nieuwbouw Corneliastichting DE ZIERIKZEESCHE COURANT Naast Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis kamerbreed tapijt TUINMAN Na demontage bij Zeesterweg Vakkundige speuraktie naar mijnen en bommen in beschermd duingebied FNV over de bouw De ontwikkeling in Polen Gesprek Haig- Gromyko m 81 tr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 augustus 1981 138ste jaargang Nr. 22970 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon <01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Woningbouw „Sir" aan zijden draad ZIERIKZEE, 28-8. De plannen voor nieuwbouw van het verpleeghuis de Corneliastichting beginnen vastere vormen aan te nemen. Het gebouw zal waarschijnlijk pas over twee jaar gebouwd worden op het terrein naast het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, langs de Emil Sandströmweg. Een grove schets is inmiddels ge reed en naar aanleiding van deze vingeroefeningen van de architekt", zoals direkteur van het verpleegtehuis A. C. M. Schouw ze noemt, zal binnenkort overleg plaats vinden tussen direktie Corneliastich ting en het gemeentebestuur van Zie rikzee. De voorbereidingen voor nieuw bouw waren echter niet probleem loos. „Het verpleegtehuis heeft de af gelopen jaren een snelle ontwikke ling doorgemaakt", vertelt de heer Schouw. „Vroeger waren de patiën ten gekluisterd aan bed. Die nonnen zijn veranderd en tegenwoordig wordt er alles aan gedaan om een zo leefbaar mogelijke sfeer te kreëren in het verpleeghuis". Tijdens de eerste plannen voor nieuwbouw werd wat lokatie betreft onmiddellijk gedacht aan Poortam- bacht. Het kollege van ziekenhuis voorzieningen adviseerde ook dat een verpleegtehuis zo dicht mogelijk bij de woongemeenschap moet wor den gebouwd. „De gemeente ging echter niet ak koord. Bij het opstellen van het bestemmingsplan was geen rekening gehouden met eventuele nieuwbouw van de Corneliastichting. Wel kan ge bouwd worden op het terrein naast het ziekenhuis. Dat biedt natuurlijk voordelen wat medische verzorging van de patiën ten betreft - ook al heben we een ei gen arts - maar het gebouw zal daar wel geïsoleerd komen te liggen. Geen huizen, gezinnen, kinderen in de buurt, en dat is nou juist zo belang rijk om een optimale leefsituatie te scheppen voor de patiënten", aldus de heer Schouw. Te klein Toch werd besloten voor de Sandströmweg. Een ander probleem doet zich nu voor. In dit nieuwe ge bouw zullen nl. 150 patiënten worden opgenomen en wat de huidige (grove) schets betreft, is dit aangewezen ter rein te klein. „Het is in het belang van onze patiënten belangrijk zo veel mogelijk afdelingen zoals fysiothe rapie, bezigheidstherapie - op de be- ganegrond te situeren. De (huis)ka- mers van de patiënten zijn so-wie-so op de begane grond gepland. Dat be tekent dat dit terrein voor een groot deel in beslag wordt genomen door het gebouw en dat er zodoende wei nig ruimte beschikbaar is voor par keerterreinen, fietsstallingen en een rondweg (rond het gebouw i.v.m. ka- lamiteiten). De heer Schouw zal het gemeentebestuur dan ook voorstel len dit terrein uit te breiden. 1983 De nieuwbouwplannen bevinden zich nog in een zeer pril stadium. Voorlopig moet het programma van eisen nog worden besproken met de gemeente Zierikzee en dan kan het nog twee jaar duren voordat de eerste steen wordt gelegd. BRUINISSE. Het Groene Kruisgebouw aan de Pr. Wilhelminastraat, waar de meerderheid van Bruinisse een mortua rium met condoleance-ruimte ingericht wil zien. (Zie pag. 4) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Uit voorraad: ondanks meeneemprijzen franko thuisbezorgd Nylon tapijt 4 m breed t 69,50 Half wollen tapijt 4 m breed f 140,— Katoenen tapijt 4 m breed f 130,— Zuiver wollen tapijt f 195,- en f 235,- p.m. INTERIEURVERZORGING HAAMSTEDE, 27-8. Met een tot ver in de omtrek te ho ren doffe knal en een metershoge stofwolk ontplofte donderdagmiddag op het Verklikkersstrand bij Haamstede een Amerikaanse vliegtuigbom, een zoge naamde vijfhonderd ponder. Het gevaarte sloeg een kra ter van acht meter doorsnede en een meter of vijf diep. Hoewel de mannen van de luchtmacht die zich - in op dracht van de Explosieven Opruimingsdienst - met het gevaarlijke karwei belastten, de bom in het zand hadden ingegraven met het oog op rondslingerende scherven, werden vlak na de detonatie op verre afstand gloeiend hete stukken metaal gevonden. De bom hadden zij daags tevoren opgespoord in het natuurgebied vlak bij de vuurtoren, om precies te zijn in het verlengde van het Zeesterpad, een doodlopend zijweggetje van de Torenweg. De vondst gebeurde niet bij toeval, want de heren A. Bom- beeck en G. Kruiswijk, beiden ser geant-majoor bij de luchtmacht (vliegbasis Güzerijen), zijn al een kleine veertien dagen bezig dit niet voor het publiek toegankelijke na tuurgebied in de hoek van de vuurto ren en de kop van Schouwen af te speuren naar mijnen en bommen. Mijnen blijken zich er in ieder ge val te bevinden, want in de afgelopen twee maanden werden daar door strandbezoekers ongeveer twintig kleine mijnen gevonden, die door het wegstuiven van de duinen steeds meer aan de oppervlakte komen te liggen. Voor burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Lecnheer van Wester- schouwen was dat aanleiding om het initiatief te nemen tot een dergelijk onderzoek. Met behulp van detectors namen Bombceck en Kruiswijk steekproe ven op dat grondgebied, omdat het ondoenlijk is om het gehele gebied van 900 hectare nauwkeurig af te zoe ken. HAAMSTEDE. Zo zagen omstander* Amerikaanse vliegtuigbom op het strand bij het dreunde onder de voeten op veilige afstand - de explosie van de 't Verklikkerspad. Het strand (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zestig centimeter werd geschat. De diepte zou een meter of vijf bedra gen, dus onder de grondwaterlijn. Omdat Bombeeck al vermoedde met een vliegtuigbom te maken te hebben, werd de betrokken instan ties toestemming gevraagd om het ding op te graven. C.R.M. had ermee te maken, vanwege het beschermde natuurgebied, en de eigenaar van de grond Verzicht BV uit Leiderdorp. Veiligheids maatregelen Veiligheidsmaatregelen werden getroffen voor het opgraven van het voorwerp en het eventueel verwijde ren van de ontsteking. De omgeving moest gedurende die tijd wegens het ontploffingsgevaar in een straal van 500 meter worden afgezet en de be volking moest worden verwijderd. Met die taak belastte zich de Rijkspolitic Schouwen-Duiveland Vervolg pag. 3 Extra aandacht werd echter besteed aati de vindplaatsen van de mijnen (voornamelijk bij duinover gangen), aan het in de Tweede We reldoorlog aangelegde mijnenveld (met behulp van een kaart) en op plaatsen waar kraters nog steeds de inslag van hommen aangeven. Die kraters zijn te herkennen aan de bossages, die er in de loop der ja ren omheen zijn gegroeid en die als groene ronde „eilanden" opdoemen. De vondst Achter de Zeesterweg ligt zo'n kra- tergebied en woensdag registreerde een van de forse detectors, die metaal tot vier A vijf meter diep kan opspo ren, een voorwerp waarvan de lengte op anderhalve meter en de breedte op Sergeant-majoor A. Bombeeck met de inmiddels gedemonteerde bom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. De ministerraad is donderdag onder voorzitterschap van vice-premier Wiegel akkoord ge gaan met een pakket voorstellen van de zogenoemde bestek-ministers met betrekking tot de nodige ombuigin gen in 1982 in de sociale zekerheid, de ambtenarenvoorzieningen en de volksgezondheid. UTRECHT, 27-8. De plannen van het demissionaire kabinet-Van Agt om te bezuinigen op de woningbouw gaan tienduizenden arbeidsplaatsen. Terwijl de vrije-sektorbouw in 1982 een ongekend dieptepunt zal berei ken, wordt nu ook flink het mes ge zet in de gesubsidieerde woning bouw. Het onheilsplan om volgend jaar 18.000 huizen minder te bouwen dan dit jaar kost zeker 20.000 bouw vakkers hun baan. Dat zegt de Federatie Bouw- en houtbonden in een reaktie op inkrim pingsplannen voor de woningbouw. WARSCHAU, 27-8. Met het nader- bijkomen van het nationale congres van solidariteit, dat op 5 september begint, probeert de leiding van het vrije Poolse vakverbond de eenheid van handelen in de eigen gelederen te herstellen. In Olsztyn dreigt een „wilde" staking van de kranten drukkers het gezag van Solidariteit te ondermijnen, terwijl in Radom vrijdag een een-urige staking wordt gehouden. In Silizië houden leden van Solidariteit een enquete of ze hun direkteur willen houden. BONN, 27-8. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig ontmoet zijn Sowjet- kollcga Andrei Gromyko eind sep tember voor het eerst in New York. Dit heeft een hoge funktionaris van de Westduitse sociaal-dcmokratischc partij donderdag gezegd op een dsoor zijn partij georganiseerd vredesfo- rum in Bonn. Hans-J ürgen Wischnewski, de on dervoorzitter van de SPD. zei dat de ontmoeting plaats vindt op 28 sep tember. Een woordvoerder van de Westduitse regering kwalificeerde de loslippigheid van Wischnewski, die op zeer goede voet staat met kanse lier Helmut Schmidt, als een Indis cretie. F.ind septenher is de algemene ver gadering van de Verenigde Naties hi jeen. Al verscheidene malen had de regering van de Verenigde Staten aangekondigd, dat Haig zijn Sowjei- kollega vóór het eind van het jaar zou ontmoeten. Ze zullen naar ver wachting een tijdschema opstellen voor onderhandelingen over de mid- dellange-afsiandsraketten in West- Europa Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Pt Verwachting tot zaterdagavond: Rustig- weer Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden; minimumtem peratuur ongeveer 12 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 21 gra den; weinig wind, windkracht 3 of minder. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 1 sept.: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 207r. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht weinig wnd Maandag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: weinig wnd Dinsdag: Kans op neerslag: 10%-. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 aug. Zon op 6.46, onder 20.34 Maan op 6.13, onder 20.52 30 aug. Zon op 6.48, onder 20.32 Maan op 7.25, onder 21.16 31 aug. Zon op 6.50, onder 20.30 Maan op 8.36. onder 21.36 Nieuwe Maan: 29 aug. (16.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4.13 15.47 9.37 22.00 29 aug 30 aug, 31 aug Springtij: 1 september. 4 54 5.42 16.19 10.14 22.41 16.573 10.55 23.22 BONN. De voortzetting van de bouw van een snelle kweekreaktor in het westduitse Kalkar, waarin ook Nederland deelneemt, is zeer twijfelachtig geworden. WARSCHAU. Partijleider Sta- nislaw Kania heeft er op gewezen dat de ekonomische situatie van polen almaar slechter wordt en dat het lo gisch is dat de Sowjet-Unie zich daar zorgen om maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1