Rijkswaterstaat Zeeland heeft personeelstekort Geen succesvolle afronding probleem Palestijnse autonomie BESTRIJDING Gesprek Sadat-Begin AGENDA VLUG De V.S. en de Sovjet-Unie Voyager II Straaljagers neergestort Voor '82: 115.000 huizen Zwarte Zee- gangers hebben griep Nederland protesteert tegen Zuidafrikaanse inval Geldloper overvallen Afschaffing doodstraf in Frankrijk STICHTING HET THEATER Gevolg voor stormvloedkering Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie We kennen plaatsen op Schouwen- Duiveland, die kilometers verwij derd zijn van pere- of appelboom gaarden, maar waar in het midden van de zestiger jaren zeer fraaie mei doornhagen zijn'afgezaagd, waarna de' resterende stronken met gif wer den beperkt, zodat nieuwe opbloei in een volgend voorjaar niet (meer) mo gelijk was. Het was „noodzaak" in verband met het optreden van bakte- rievuur, of - zoals het vroeger heette - perevuur. Er schijnt nu weer een orkaan met bakterievuur over met name de pro vincie Zeeland te gaan en de verant woordelijke instanties zijn bezig op grote schaal meidoorn, lijsterbes en vuurdoorn te rooien of te snoeien en het afkomend materiaal te verbran den. Alles en iedereen schijnt gealar meerd. Er zijn kontróles op boom gaarden en ook op partikuliere ter reinen moet het mes erin. De Plan- tenziektekundige dienst is uiterst bang voor bakterievuur en - zoals in het verleden bleek - er wordt altijd heel intens ingegrepen, als de ziekte zich hier en daar openbaart. Nu is het dom de bedreiging en de gevolgen ervan verkeerd te schatten en deskundigen voor de voeten te lo pen. Wat nodig is, moet en mag ge daan, maar we wilden hier wel waar schuwen voor het behoud van be paalde opstanden, die in de verste verte pere- en appelbomen niet kunnen bedreigen, omdat er geen pere- of appelbomen in wijde omtrek zijn te vinden. De bestrijding kan zo eskaleren, dat ook ongevaarlijke opstanden, worden „meegenomen" in de massa le opruiming en dat zou te betreuren zijn. Nogmaals, wat moet moet, maar dat heel saillante voorbeeld uit de zestiger jaren is ons altijd bijgeble ven. Een enkele appelboom zou wel licht best mogen sneuvelen in ruil voor behoud van het landschap zeer verfraaiende struikgewassen, die ja ren nodig hebben gehad om op hoog te en tot gezonde ontwikkeling te ko men. Er kan - zo bedoelen wij - een middel zijn dat, althans in sommige situaties, erger is dan de kwaal. KOEWEIT, 26-8. Er is geen sprake van dat president Reagan van de Ver- enigde Staten per brief de Sowjet-lei der Leonid Brezjnjev heeft uitgeno digd voor een topontmoeting. Verder hebben de twee supermachten nog niet wezenlijk gesproken over de plaatsing van raketten voor de mid dellange afstand. Dit heeft een hoge Sowjet-funktionaris woensdag ver klaard in een vraaggesprek met het Koeweitse blad „Al Qabas". PASADENA, 26-8. Tot teleurstel ling van de geleerden en technici in het ruimtevaartcentrum in Pasade na hebben de camera's van de Ame rikaanse ruimtesonde Voyager II woensdag juist tijdens de scheer- vlucht langs de planeet Saturnus ge weigerd. De wetenschappers in het „Jet Pro- pulsion Laboratory" vermoeden dat ijsdeeltjes, waaruit de ringen rond Saturnus bestaan, het cameraplat form hebben geraakt en blokkeren. De camera's zitten vast terwijl ze in de richting van de ruimte wijzen waardoor ze niets dan zwarte hemel tonen. Tot dat moment had de Voyager II scherpe foto's gemaakt van Saturnus, zijn manen en het ringensysteem rond de planeet Kort nadat de sonde het punt bereikte waarop zij de pla neet het dichtst naderde, een afstand van ruim 100.000 km, dook zij achter de planeet in het ringengebied om in een goede baan te komen die haar naar de planeet Uranus moet voeren. KARUP, 26-8. Voor de Deense kust ter hoogte van het Skaggerak zijn woensdag twee straaljagers in zee gestort, 's Ochtends stortte een Star- fighter F-104 van de Westduitse luchtmacht in zee. De piloot wist zich met zijn parachute te redden, 's Mid dags stortte dicht in de buurt van het eerste ongeval een Amerikaanse Thunde Chief F-105 in zee. De piloot van dit toestel wordt vermist. DEN HAAG. 26-8. Het bouwpro gramma voor 1982 zal bestaan uit 115.000 woningen. Een woordvoerder van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening heeft dit donderdagochtend be vestigd. Dit is 10 000 woningen min der dan de ex-informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn in hun pro- gramkonklusles hebben opgenomen. Zij kwamen op 125.000 woningen. De vermindering met 10.000 woningen is het gevolg van bezuinigingen. ALEXANDRIE/BEIROET, 26-8. Een voor het eerst twijfelende Sadat en een onverminderd schampere Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) hebben een snelle suksesvolle afronding van de onderhandelingen over Pa lestijnse autonomie volgens de akkoorden van Camp Da vid wel zeer onwaarschijnlijk gemaakt. President Sadat van Egypte en premier Begin van Israël besloten tijdens hun top in Alexandrië wel tot hervatting, maar hun standpunten lagen nog mijlenver uiteen. Niet alleen inzake de mate van autonomie, maar ook op het punt van het betrekken van de Palestijnen bij het proces. WARSCHAU. De 18-jarige Andrzej Szymczak, die gevangen zit wegens een poging op 11 augustus een vlieg tuig te kapen, heeft bekend samen met een ander het monument ter na gedachtenis van Russische soldaten in Radomsko (Zuid-Polen) op 30 juni te hebben geschonden. WARSCHAU. De onafhankelijke vakbond „Solidariteit" heeft de Poolse overheid woensdagavond in een felle verklaring beschuldigd van het leiden van een „kampagne van desinformatie zonder precedent sinds augustus 1980, die erop gericht is de loop der gebeurtenissen in Po len om te keren". DEN HAAG, 26-8. De Rijks Ge neeskundige Dienst stelt een onder zoek in naar de aard van de maag- en darmklachten van een veertig Neder landse toeristen in Roemenië, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Dit onderzoek, waarbij ook de Ne derlandse ambassade in Boekarest is betrokken, is nog niet voltooid. De klachten, van vakantiegangers aan de Zwarte Zee-kust, hebben ge leid tot overigens niet bevestigde ge ruchten dat het hier om cholera zou gaan. De twee reisbureaus die de rei zen van 700 800 Nederlanders naar Roemenië hebben georganiseerd, Holland International en Vernu, heb ben nadrukkelijk ontkend dat aan de Roemeense Zwarte Zee-kust cholera zou zijn uitgebroken - zij spreken van buikgriep maar niettemin aangebo den de terugreis te organiseren in dien hieraan behoefte zou bestaan. Geen der zieken wilde echter voortij dig naar Nederland terugkeren. DEN HAAG, 27-8. De Nederlandse regering ontbood donderdagmorgen de Zuidafrikaanse zaakgelastigde om te protesteren tegen de Zuid- Afrikaanse inval in het buurland An gola. „Flitsen" uit het buitenland RIDGEWOOD, New Jersey. De Amerikaanse strijder voor de men senrechten Roger Baldwin is woens dag op 97-jarige leeftijd in Ridge- wood overleden. IDDENBÜREN. Het aantal doden als gevolg van een ongeluk in een ko lenmijn in het Westduitse Iddenbü- ren is tot zes gestegen. MANAGUA. In Managua, de hoofdstad van Nicaragua, zijn 30 mensen, die beschuldigd werden van ondermijnende aktiviteit, veroor deeld tot gevangenisstraffen die gaan tot 20 jaar, en inbeslagneming van hun bezittingen. Zeventien van hen werden bij verstek veroordeeld. De meesten van hen waren naar het buitenland gevlucht. dige autonomie", die die hij wil, vol gens het „tweede deel" van de ak koorden, maar zei in deze fase geen Palestijnen bij het overleg te willen hebben. De PLO reageerde via haar woord voerder Majed Abu Sharar nog 's avonds schamper op hun bekendma king van de hervatting der onderhan delingen. Egypte en Israël zullen geen Palestijn bereid vinden om deel te nemen aan de onderhandelingen. Evenmin als in het verleden zullen zij vandaag nog morgen een Pa lestijn vinden die bereid is tot een akkoord te komen met de vijanden van zijn land en volk, zo zei Abu Sha rar. Twijfel Sadat twijfelde of er nog voor het einde van het jaar een akkoord komt. Voor het eerst sloot hij de mogelijk heid niet uit, dat niet lukt. Hij zei nog steeds te hopen dat er voor het einde van het jaar een resultaat is, maar, „als het niet lukt voor deze da tum, blijf ik ondanks alles opti mistisch". Sadat gebruikte op de perskonferentie wel de term „volle- PARIJS, 26-8. De Franse minister raad heeft woensdag een wetsvoor stel aanvaard over de afschaffing van de doodstraf. Het voorstel zal 17 en 18 september worden behandeld in de nationale vergadering. De secretaris-generaal van het Elysee, Beregovoy, verklaarde dat het wetsvoorstel „van belangrijke historische betekenis" is. Frankrijk is het laatste westerse land dat de doodstraf nog kent en ook toepast, en met de afschaffing ervan lost presi dent Francois Mitterrand een van zijn fundamenteelste verkiezingsbe loften in, zo voegde hij eraan toe. AMSTERDAM, 29-8. Donderdag ochtend is in Amsterdam-Buitenvel- dert in de Noordhollandstraat een geldloper door twee mannen overval len en in de benen geschoten. De twee overvallers zijn per motorfiets ont komen. De geldloper is naar het VU- ziekenhuis vervoerd. De Amster damse politie kon nog geen nadere gegevens verstrekken. Vertoont in de Concertzaal A.s zaterdag 20.00 uur A.s. zondag 20.00 uur DE NIEUWE THRILLER VAN DE MAKER VAN "PAPILLON" 12 jaar Nederland, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, heeft „met er nstige verontrusting" kennis geno men van de berichten over Zuidafri kaanse militaire akties in Angola. De Nederlandse regering „betreurt en veroordeelt deze akties, aangezien zij leed onder de Angoles burgerbe volking brengen, een schending vor men van letter en geest van het hand vest van de Verenigde Naties en een ernstige terugslag kunnen veroorza ken op de inspanningen van de wetstelijke landen om de kwestie Namibië tot een vreedzame oplossing te brengen". Nederland heeft er „met klem" op aangedrongen, dat de Zuidafrikaan se regering haar troepen „op de korst mogelijke termijn" terugtrekt „en afziet van verder schendingen van de souvereineiteit van de Republiek Angola, zulks in het belang van de vrede in geheel zuidelijk Afrika. JOHANNESBURG. De Zuidafri kaanse minister-president, Pieter Botha, heeft woensdag voor het eerst officieel bevestigd dat het Zuidafri kaanse leger gevechten levert met Angolese regeringsstrijdkrachten. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwer kerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag -1 -Jij sic. :ou 1.: J Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Klaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand vanaf 3 september Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. VLISSINGEN, 26-8. Als Rijkswaterstaat in Zeeland het personeelsbestand niet mag uitbreiden dan kunnen de nieuwe stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde en de sluizen daarin niet bemand worden. Dit staat in het sociaal jaarverslag 1980 van Rijkswater staat Het tekort aan personeel geldt de gehele direetie Zeeland van Rijkswa terstaat Er is een forse onderbezet ting in veel burelen en technische afdelingen. Met name in de hogere funkties moet veel onbetaald overwerk worden verricht om de zaak draaiende te hou den. Dit brengt grote druk in de per soonlijke sfeer met ïich mee. Een si tuatie die sociaal zeer ongewenst is, zo blijkt uit het sociaal jaarverslag. Achterop Het personeelstekort is zo groot, dat de toename van werk in verband met de afsluitingswerken in de Ooster schelde, de krachten van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat in feite te boven gaat Diverse andere tijdgebon den werkzaamheden zijn volgens de directie dan ook achterop geraakt Zonder personeelsuitbreiding zal de directie Zeeland op 90 procent van zijn sterkte gaan funktioneren. Voor het bemannen en onderhoud van de Oos- terschelde-waterwerken zijn alleen rond 1983 al 150 mensen extra nodig Toekomst Overleg wordt gepleegd in hoeverre een deel van het personeel dat nu nog werkt by de Deltn-Dionsl van Rijks waterstaat, de dienst die zich bezig houdt met de Deltawerken, in de toe komst bij de directie Zeeland van Rijkswaterstaat kan worden ingepast, aldus het sociaal jaarverslag „Maar, de eerstvolgende jaren biedt dit geen op lossing voor de sterke onderbezetting van de dienst". Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 tot 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Donderdag 27 augustus Zonnemaire Café Bommende. Klaverjaswedstrij- den. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeente raad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 28 augustus Serooskerke Herv. Kerk. Nazomerkoncert. 20.00 uur. Brouwershaven Muziektent. Koncert brassband „Apollo". 20.00 uur. Bruinisse Muziektent; koncert door „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning". Aanvang. 19.30 uur. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: „Sphinx". 20.00 uur, 12 jaar. Scharendijke Het Baken, Jachthaven. Zeepkisten race. Aanvang 14.00 uur. Koncert „Kunst en Eer". Aanvang 20.30 uur. Lampionoptocht. Aanvang 21.15 uur. Ouwerkerk Viane. Plantenwerkgroep verzame len om 9.30 uur. Nieuwerkerk Muziektent. Koncert. 19.30 uur. Bruinisse Nabij de muziektent, grote kinder braderie in de ochtenduren. Zondag 30 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: „Sphinx", 20.00 uur, 12 jaar. Maandag 31 augustus Zierikzee Meelstraat 4. Vergadering Interge meentelijke sociale dienst Schou- wen-Duiveland en St. Philipsland. 19.15 uur. Stadhuis. Regionale Planningsgroep. 19.45 uur. Gemeentehuis Nieuwerkerk. Open bare vergadering Ondcrwijskommis- sie gemeente Duiveland. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Gespreksavond Derde Ronde Voorbeeldplannen. 20.00 uur. Dinsdag 1 september Zierikzee Bij fam. De Raaf, Volkerakstraat 39. Bijeenkomst D'66. 20.00 uur. Woensdag 2 september Dreischor Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Vrijdag 4 september Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging ..Zang en Kleur". 20.00 uur. Oosterland Cafe-cafetaris „Neffen d'Eule". Jaar vergadering distrikt Schouwen- Duiveland van de KNBB. 19.30 uur. Zaterdag 5 september Zierikzee Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde. Exkursie. Vertrek: parkeerterrein „De Val". 13.00 uur. Goes Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap '81. 12.30 uur. Maandag 7 september Serooskerke Dorpshuis. Kursus bloemschikken Huishoudelijk Vereniging ten Platte- lande. 19.30 uur. Dinsdag 8 september Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland. 13.30 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Vierschaar. Afscheid H. E. S. Sinck. 17.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 29 augustus, opening jeugd soos seizoen, optreden hardrock for matie „Lace", 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Ieder ja er stae 'k'r wi versteld van, oe meraekels vlug den oegst van 't land verdwient. Noe mo'k zaage, dd ze 't weer mee Wé nie zó waarm, rnd weinig waeterd zoue ze 't ier in daer best kunne gebruuke. 't Is wê gewist, dat de maansen waeter- deurnat wiere, vooral laeter in 't jaer, as de peeën begonne. Hoster- klaegens, wd was 't dan een gedoe. Md graen op aopen zie je nie mi, in un peevurke - net as een zaoibekken - zd wê aargens in 't waegenuus stae; zuk- ke diengers gebruuke ze nie mt. Oh, maansen as 't dan november wier, om us 'n voorbeêld te noemen; die vosse koontjes van 't vaarke, die waere toch lekker; in woste netuur- lijk. Da's noe aoemae nie mi goed j vanwegens glosternol of oe dat spul i mag eête. Dê gae je opgedroest van uut zie. ma 'k lae ze klesse. Zadde dat noadig vroeger, want mf de peerieke 't land op, dat ou je nie vol op lawaai- b utter. Ze verrekte bikans van de piene in d'r rik in d'r schoere netuurlijk. md dae wier nie nae gevraegd. 't Was schielik in den oegst een boterham nae binne ivaarke, in vuruit tof md. De stroovet zat nog tussen d'r tan den, in soms konde z'amper overênde komme; zo stief waere ze. 't Was ommers omae wat oars; dae zwomme nog schotevissen in de dui ven; in de vrouwtjes droege aekte musten. Vee praes mos j'imae niet Je kon beter ma trek in je schulpe kruupe, in sebiet an 't waark gae, mi een paer spekkige aerpels in je lief, want ze waere op d'r dóód van tweê- was, zo as dat eête. Dan gieng 't qraen schiete op 't land; 'k bedoele as t nat weer was, md noe rauzc ze d'r overeene mit un kombein, in dj' even omme kiekt, is 't land kael. Vuulte zd d'r nog wê weze, ma je ziet 't bienae nie mi. Vroeger most 't omae mf te juunschrepel. in 'k zie nog die staepels peekoppen, in die koe reis mi zd'n akmes. Dat was dan - as gezeid - wat laeter in 't jaer. De zo mers bin ók anders. Vroeger regende 't glad nie. Dan liepe ze mf emmert nae de kaarkebak, in vö un cent kust jc dan wat waeter kriegc. Noc btnne d'r gin kaarkebakken mi glou'k; dae- rom wille de boeren zo graeg 't Gre- velingemeer zoete t. Dc paelink-vissers geve d'r nie om, want un paclink is een kronkelaer. Die kan wê in nat gras leve, md mi mossel- in oestermaansen mft je d'r effenaf netuurlijk nie ov>er preate. Zó bluuf d'r aoltied wat te kissebissen. Ze motte 't mar us an dien De Gaap vroege. In plekke dot t"n rustig in z'n stoel de krante kan leze. mó t'en wi gespiekere an 't kammenet Je kun nog beter erten pikke as t zd uut komt. dan menister u>ere; in president is ageêl niks. Zó bi je aan konterfoeselen onder mekaore, in zó lei je op baade. De kranten stae d'r vol van. Gelokkia die wat te schrie- ven, want jfl *t schouwtje mó roake i, in dat gekke Ster-leeuwtje gae a mi genoeg centen tfrieke Vö de rest dan ma wi; je hoeiendag! SCHIERE1LA NDMA N 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2