Raad Zierikzee ziet geen nut meer in opbouwwerk TWEE SOLLICITANTEN OP VAKATURE OPBOUWWERKER Grondeigenaren niet bereid tot redelijk overleg Samenlevings opbouw Plan voor schildersknrsus te Noordgouwe slaan aan PvdA-fraktie tegen uittreden Wethouder P.W. over fietspad: STREEKNIEUWS Stichting- Samenlevingsopbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 augustus 1981 Nr. 22968 3 Zonder de suggestie te willen wek ken spontaan te pleiten voor het voortbestaan van de Stichting Sa menlevingsopbouw, zouden bij de Schouwen-Duivelandse situatie best wat kanttekeningen geplaatst kun nen worden. Man en paard noemend: de inmid dels vertrokken opbouwwerker was niet de meest welbespraakte en inne mende sociale-akademie-persoon- lijkheid, die men zich zou junnen wensen, met alle gevolgen van dien. Verzachtende omstandigheid mag echter zijn, dat sprake was destijds van een zeer ongelukkige start: De opbouwwerker moest zijn werk be ginnen met achter zich een bestuur dat voor een belangrijk deel werd ge vormd door gemeentebestuurders, mensen die je als opbouwwerker zeer snel tegenover je zult vinden bij het uitoefenen van je funktie. Blijkbaar werd dit na verloop van (lange) tijd ingezien: het aantal gemeente bestuurders in het bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw werd teruggebracht tot twee. De „wapenfeiten" van de opbouw werker bleven echter gering. Ook in de Zierikzeese raadsvergadering werd daar (uiteraard) op gewezen. Derhalve zou toch de gedachte kun nen ontstaan, dat de juiste persoon op de juiste plaats van levensbelang had kunnen zijn voor de Stichting Samenlevingsopbouw. (Moge de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land van dat laatste een voorbeeld zijn). Men behoeft niet doof te willen zijn voor de argumenten van de kolleges van b. en w. in de regio voor het op doeken van de Stichting: een herbe zinning op financieel gebied is van het grootste belang en de weg tussen burger en bestuurder is (kan) in deze regio (soms) kort zijn, maar... Toch zou ook voorzichtig de vraag gesteld kunnen worden of het voor de ge meentebestuurders geen komforta- bele gedachte is straks niet meer op de vingers gekeken te zullen worden door een opbouwwerker. Als burgers (te) veel willen weten kun je altijd nog aankomen met moeilijke termen, cijfers enz. enz. Die burgers maak je sneller mond dood, dan een pientere opbouwwer- ker(ster). AP. DEN HAAG. Orkanen en wer velstormen hebben gemaakt dat de Europeanen vorig jaar en dit jaar aanzienlijk meer voor hun bananen hebben moeten betalen dan ze ge wend waren. Voor de Nederlanders was dat een reden om dan ook maar flink wat minder bananen te eten. DEN HAAG. Minister Van Trier voor wetenschapsbeleid gaat ak koord met de gewijzigde plannen voor de inrichting van een D.N.A.-la- boratorium bij T.N.O. in Rijswijk. Het ministerie van wetenschapsbe leid heeft 2,2 miljoen gulden beschik baar gesteld voor dit laboratorium en het ministerie van ekonomische zaken 1 miljoen gulden. ZIERIKZEE, 24-8. Met de stemmen van de PvdA- fraktie tegen besloot de Zierikzeese gemeenteraad maandagavond de deelname in de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland op te zeggen. Tot 1 januari 1984 heeft de gemeente nog financiële verplich tingen ten opzichte van deze Stichting en de opzegging van deelname zal dan ook op die datum van kracht wor den. De PvdA-fraktie bleek niet geluk kig met dit voorstel van het kollege van b. en w. Fraktievoorzitter J. Groen konstateerde, dat financiële overwegingen en aanmerkingen op het funktioneren van de Stichting als motieven worden aangegrepen om met dit werk te kappen op het mo ment, dat een nieuwe opbouwwerker aangetrokken dient te worden. Verder betreurde hij het, dat geen advies was gevraagd aan de welzijns- kommissie, voordat in de vergade ring van de Vereniging van B. W. en S. een oordeel door het kollege was uitgesproken. De heer Groen stelde voor het kollege-voorstel terug te ne men en de kwestie alsnog in de wel- zijnskommissie te bespreken. „Wapenfeiten?" De overige frakties bleken een ge heel andere mening toegedaan. „Sinds 1978 hebben we nu een Stich ting Samenlevingsopbouw en wat is er in die tijd voor Zierikzee gedaan; wat zijn de wapenfeiten van de op bouwwerker?", vroeg de heer L. van den Ouden (CDA) zich af. Verder was hij met het kollege van mening, dat aan een bemiddelende rol van een op bouwwerker in deze regio geen be hoefte bestaat daar de weg tussen bestuurders en inwoners zeer kort is. „Wij zijn als raadsleden zo verwe ven met de gemeenschap, dat we tij dig de signalen uit de bevolking op vangen", aldus de CD A-woord voer der. Zijn fraktie kon zich ook vinden in de mening van het kollege dat fi nancieel gezien een herbezinning dient plaats te vinden. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) sprak over „een verstandig besluit van de bestuurders". Hij was van mening, dat het gemeentebelang niet langer gediend is met het funktione ren van de Stichting Samenlevings opbouw en noemde het nu een „mooi- moment'' met dit werk te stoppen. „Negatieve zaken" De heer J. J. Geleijnse (WD) sprak over /.negatieve zaken" van de Stich ting, naast de weinige lichtpuntjes. Ook hij belichtte het financiële aspekt en was het met de RU- woordvoerder eens, dat het nu een goed moment is te stoppen, daar geen sprake behoeft te zijn van iemand ontslag geven. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester antwoordde, dat de kosten van dit betreffende instituut niet opwegen tegen een reeël aan te tonen rendement. Hij wees erop, dat het geld, dat nu in de Stichting Sa menlevingsopbouw wordt gestopt beter struktureel te besteden is aan bijvoorbeeld sportvoorzieningen of een buurthuis projekt. Artistiek initiatief NOORDGOUWE, 24-8. De olieverfschilderkursus die door de landschapschil der Ad Zuiderent in de Stern Kantine te Noordgouwe gegeven zal worden slaat goed aan. Hoewel niet alle geïnteresseerden in september nog vrij kunnen ma ken, is de initiatiefnemer verrast over het grote aantal enthousiaste reakties die zijn binnen gekomen. Hij meent dan ook voldoende gege vens verzameld te hebben om in de komende jaren meer hobby-vakan ties te organiseren, maar dan nog meer aangepast aan de wensen van de potentiële deelnemer. Aanvulling Vanwege eerdere publikatie in de Zierikzeesche Nieuwsbode hebben ook bewoners van Schouwen-Duive land gereageerd. Door deze informa tie aanvragen is het mogelijk gewor den op zaterdag 5 september, naast het werk van Ad Zuiderent ook werk van de zondagschilder W. Zaayer uit Zierikzee te exposeren. Deze aanvul ling op de expositie past goed in de gedachte welke achter de organisatie schuil gaat. Het gaat er namelijk niet om het werk van een beroepsschilder te „promoten", maar de amateur mo gelijkheden aan te geven voor het plezierig benutten van z'n vrije tijd. Bewoners van Schouwen-Duive land die belangstelling hebben kun nen (op beperkte schaal) nog deelne men aan de kursus van 7-11 septem ber. Informatie (01112) 1381. De voorzitter toonde zich geïrri teerd over het feit, dat enkele spre kers geciteerd zouden hebben uit ver slagen van vergaderingen van de Vereniging van B. W. en S. Naar zijn mening zou daardoor de suggestie ge wekt kunnen worden dat B. W. en S. een bestuursorgaan is. Met klem wees hij erop, dat deze vereniging als „gesprekskollege" gezien moet wor den en dat bestuurders daar ook rustig hun mening kunnen kenbaar maken zonder eerst advieskommis sies te raadplegen. Over anderhalf jaar Verder achtte de voorzitter het nu nog niet het juiste moment de wel- zijnskommissie te raadplegen over het opheffen van de Stichting Sa menlevingsopbouw. „De Stichting wil het werk tot 1 januari 1984 ge woon voortzetten en tot die datum een nieuwe opbouwwerker aantrek ken. Tot dan kan de raad nog een her nieuwd besluit nemen het werk van de Stichting alsnog voort te zetten. Het oordeel van de welzijnskommis- sie kunnen we derhalve beter over anderhalfjaar vragen", aldus de voorzitter. De heer Groen kon er echter geen vrede mee hebben, dat een dergelijke belangrijke beslissing niet in de kommissie was besproken. „Misschien was u bang voor het ad vies van de welzijnskommissie. Ik kan me best voorstellen, dat er een advies had kunnen komen, dat het kollege niet helemaal zint". Hij handhaafde zijn voorstel het kollege- voorstel terug te nemen en de zaak eerst in de welzijnskommissie te bespreken. De overige frakties bleven bij hun eerder ingenomen standpunt en het voorstel van de PvdA-woordvoerder werd dan ook met 8-5 stemmen ver worpen. De heer Van den Ouden sprak nog over de ruime uitloop tot het van kracht worden van de beslis sing tot uittreden en over de moge lijkheid een hernieuwd besluit te ne men „als de wind totaal zou draaien". „Fabeltje" Ook de heer Geleijnse wees op de mogelijkheid op de raadsbeslissing terug te komen. De heer Groen liet via een interruptie horen dit een „fa beltje" te vinden, daar over ander half jaar naar zijn mening geen geld voor de Stichting meer beschikbaar zal zijn als nu het besluit tot uittre den wordt genomen. „Als blijkt dat het toch een nuttig instituut is, kan dat besluit wel herroepen worden. De Stichting heeft nog twee jaar de tijd dat te bewijzen", aldus de raads voorzitter. Ir. J. C. Slagter van de direktie Sluizen en Stuwen haalt de handle over, waar door het zeewater uit de haven in de bouwput van de Neeltje Jans wordt gehe veld. Voor verslag van het onder water zetten van de negentien pijlers, zie voorpagina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 24-8. Er dreigt in de toekomst een ver- keersonveilige situatie te ontstaan als het fietspad langs de Heuvelsweg op het grondgebied van de gemeente Middenschouwen gereed zal zijn, voordat het stuk op het grondgebied van de gemeente Zierikzee gerealiseerd zal zijn. Fietsers zullen de Heuvelsweg dan middenin moe ten oversteken. Eén der werkstukken wan Ad Zuiderent. Deze situatie dreigt te ontstaan, doordat grondeigenaren aan de Heu velsweg in Zierikzee niet bereid zijn de noodzakelijke percelen tegen ak- septabele prijzen aan de gemeente te verkopen. In sommige gevallen wordt een bedrag van driemaal de getaxeerde waarde bedongen. Dit kwam maandagavond aan de orde tijdens de rondvraag in de Zie rikzeese gemeenteraadsvergadering. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) informeerde hoe het stond met de ontwikkelingen op Zierikzeese bo dem. Hij achtte de aanleg van het fietspad op korte termijn niet alleen van belang voor het toeristische ver keer, maar vooral ook voor de mid delbare schooljeugd. „Triest antwoord" Wethouder publieke werken, de heer P. de Rijke kwam met het trieste antwoord, dat na talloze gesprekken met zowel pachters als eigenaren de onderhandelingen nog volkomen vastzitten. „Er bestaat geen enkele ruimte voor overleg en er is geen enkel begrip bij de grond bezitters", aldus de wethouder. SCHOUWEN-DUIVELAND Typeschool Koetsdijk 45 jaar De in deze regio opererende type- school Koetsdijk, sinds 1977 „Unito b.v.", bestaat dit jaar 45 jaar. In 1936 ontwierp de heer K. Koets dijk. onderwijzer te Sint Annaland een kursus machineschrijven, die een „schot in de roos" bleek. Na de oor log kwam Koetsdijk op de zaterda gen lesgeven in Zierikzee, toen nog per fiets en boot. In 1947 werd te Sta- vcnisse een gebouw betrokken waar talloze kursisten van Schouwen-Dui veland het type-diploma behaalden. De watersnoodramp van '53 ver woestte een groot deel van het le venswerk van Koetsdijk. Pas in 1968 kreeg typeschool Koetsdijk een grote uitbreiding, toen de heer Rcijenga in dienst trad. Door de steeds groter wordende vraag van leerlingen om goede schrijfmachines ontstond het idee een kantoormachinehandol op te richten. Deze kreeg de naam „Unito b.v.". Het „schot in de roos" van 45 jaar geleden is uitgegroeid tot een goed florerend bedrijf SEROOSKERKE Vakantiespelenweek De laatste middag (vrijdag) van de vakantiespelenweek vond plaats In het natuurreservaat „De Sehelp- hoek". Er werd „levend ganzebord" gespoeld. Een uitgebreid spel met ve le opdrachten, die varieerden van bokspringen, windrichting bepalen, waterpistoolschieten, hardlopen, tot Uit de woorden van de heer De Rij ke bleek verder, dat de gemeente Middenschouwen wel gereed is met het verwerven van de grond, daar in die gemeente wel reeël onderhandeld kon worden op basis van de getaxeer de waarde. 1 minuut doodse stilteIn het punten totaal van de hele week was Karin van Splunter no. 1. Zij won de beker. Anja de Groot was no. 2. Lianne Zor- ge en Cor van Toledo beiden no. 3. Zij kregen elk een herinneringstrofee. Alle kinderen die méér dan twee da gen hadden deelgenomen kregen een medaille. Voor alle deelnemers van de laatste dag was er een mooie pen. De speelweek werd afgesloten met een gezellige barbecue op het school plein. Mede dankzij het goede weer werd de speelweek, evenals vorig jaar een sukses. De wethouder vreesde, dat niet ontkomen zal kunnen worden aan een onteigeningsprocedure. Een der gelijke procedure kan lange tijd in beslag nemen, zodat bovenomschre ven gevaarlijke verkeerssituatie zou kunnen ontstaan. Kerkkoncert Inzake de medewerkenden aan het op vrijdag 28 augustus te houden na- zomerkoncert in de Hervormde Kerk, werden onderstaande gege vens verstrekt. De koncertzangeres Map Baks werd als predikantsdochter te Via- nen geboren. Zij studeerde muziek, met als hoofdvak zang, te Amster dam en Rotterdam. Daarna vervolg de zij haar studie bij de zangpedago ge Jo Bollekamp. Haar repertoire omvat alle beken de oratoria, koncertwerken en liede ren. Ze doceert stemvorming en zang techniek aan koren en is sinds enige tijd dirigente van een vrouwenkoor. Op haar naam werden meerdere langspeelplaten uitgebracht. Map Baks zingt regelmatig voor radio- men televisie en treedt veel vuldig op in binnen- en buitenland. Liesbeth Blomkwist De pianiste Liesbeth Blomkwist werd geboren te Amsterdam. Zij stu deerde piano aan het konservatori- um te Amsterdam. Zij heeft zich gespecialiseerd in het begeleiden van zangers en instrumentalisten, alsme de ensembles en koren, o.a. op de bal letschool in Amsterdam. Mede hierdoor verwierf Liesbeth Blomkwist zich grote bekendheid. Naast al deze aktiviteiten heeft zij nog een lespraktijk. Zij treedt ook solistisch op en studeert nog regel matig nieuw repertoire bij de beken de pianist George van Renesse. Henk de Buck De bariton Henk de Buck werd ge boren te Vlaardingen. Hoewel hij al vanaf zijn vijfde jaar zingt, ging hij pas na zijn diensttijd zang studeren bij Jo Bollekamp te Rotterdam. Tevens studeerde hij theorie en pi ano bij de bekende organist en pia nist Koos Bons te Maassluis. Hij zet zich speciaal in om oude muziek meer bekendheid te geven. Regelmatig verleent hij solistische medewerking aan koncerten in het land. OOSTERLAND Geslaagd Onze dorpsgenoot de heer M. P. Ca- pelle, metselaar, slaagde bij de ge houden examens te Hilversum, uit gaande van het K.O.B. (Stichting Ka der en Ondernemersopleiding Bouw bedrijf K.O.B.) voor het diploma „Bouwkundig Uitvoerder". De heer Capelle ontving zijn opleiding te Goes, waar hij ook weer verder stu deert. KERKWERVE, 24-8. Kort geleden zijn twee van de vijf sollicitanten opgeroepen door het bestuur van de Stich ting Samenlevingsopbouw voor de vervulling van de va- kature voor een opbouwwerker. Voorzitter, mevr. C. J. Geluk deelde maandagavond in Kerkwerve mede verder nog geen mededelingen omtrent de aanstaande kandi daat te kunnen doen, omdat de betrokken mensen niet bereikbaar waren, maar hoopte zeer binnenkort hiero ver meer (positiefs) te kunnen zeggen. Het voorstel van belde kandidaten is dat ze gelijk kunnen beginnen na hun benoeming. Het dagelijks bestuur deed maandagavond aan het algemeen bestuur de voordracht om op maandag 7 september een voorstel tot benoeming van een kandidaat te lanceren, waarna de gegadigde na een eventuele benoeming voor gesteld zou kunnen worden aan het algemeen bestuur. Het bestuur heeft als datum van in diensttreding 15 september in het hoofd. De funktionaris zal voor twee en een half jaar werkzaam zijn, tot 1 ja nuari 1984. Het bestuur hoopt dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland voor die tijd hun (negatieve) gedach ten ten aanzien van de komst van een nieuwe opbouwwerker en het voort bestaan van de Stichting hebben ver anderd. Kleine kernen Emeline Kleber gaf een overzicht van de stand van zaken met betrek king tot het Kleine Kernen Experi ment, waarbij zij meedeelde dat het scholenexperiment Serooskerke- Noordwelle eind juni onder leiding van het RPCZ is gestart. Er wordt gestreefd naar het opstel len van een projcktplan. In januari/februari komt er in Seroos- kerke ren tweede leerkracht bij, een kleuterleidster. Verder is er overleg met het RPCZ en de gemeente om te bekijken wat er daarnaast nog alle maal moet worden geregeld. Het Kleine Hemen Experiment re gelt de financiering van een leer kracht in Serooskerke voor twee jaar plus de onderwijskundige begelei ding van het RPCZ. Er bestaat echter nog wat onduidelijkheid over wat daarna moet gebeuren Daarover volgt een gesprek met het ministerie van onderwijs. De laatste medede ling over Serooskerke betrof de twee of drie informatie-avonden, die in de ze plaats voor de inwoners worden georganiseerd. Sirjansland Voor het scholenexperiment in Sir jansland. waarmee binnenkort wordt gestart, is geld beschikbaar gesteld door het RPCZ. Het ligt in de bedoeling dat er een driemans basisschool komt. „Het woningbouwprojekt Elle- mect-Sirjansland loopt redelijk voorspoedig. Het streven Is om in januari /februari van 1982 met dc bouw in zowel Ellemcet als Sirjans land te starten," aldus mevrouw Kle ber. In Sirjansland is gebleken dat er behoefte is aan een postvoorziening. Een gesprek met de gemeente daaro ver staat op de agenda. Net zoals het fietsplan bij Ellemeet, dat 200.000 gaat kosten en op de prioriteitenlijst van de provincie voorkomt. De winkelenquêtes, die in Elle meet en Kerkwerve zijn gehouden worden momenteel uitgewerkt. Er wordt bekeken In overleg met de in woners of er aan een winkelprojekt behoefte is. De heer P. M. van den Aarsen lichtte toe dat er in Seroos kerke momenteel een SRV-wagen rijdt. Opbouwwerker Op een vraag van de voorzitter, mevr. C. J. Geluk deelde mevrouw Kleber mee dat het Kleine Kernen Experiment aan woningbouw in het algemeen in de kleine kernen aan dacht wil geven. Zij achtte het van niet gering belang dat de toekomsti ge opbouwwerker zich daarmee be zig zou gaan houden. De heer P. M. van den Aarsen deed ten slotte de mededeling dat in Burgh zeer bin nenkort met de bouw van bejaarden woningen wordt begonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3