NEGENTIEN PIJLERS ONDER WATER GEZET Op korte termijn geen sprake van reduktie tol Zeelandbrug Israël denkt dat Egypte verdrag niet na komt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee Op werk eiland Neeltjê Jans Bouwdok I afgesloten Man schiet jongeman dood Tegen verlaging minimum- m jeugdlonen v u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: 25 augustus 1981 13851e jaargang Nr. 22968 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: rj Gemeente ziet geen heil in opbouwwerk ZIERIKZEE, 24-8. Er komt (ooit) wel eens een reduktie van tolgeld voor de Zeelandbrug, d.w.z. voor bewoners van Schouwen-Duiveland. Die reduktie zal dan bestaan uit betaling van een afgerond bedrag per inwoner 25,maar vóór 1986/1987 is zo'n regeling niet te ver wachten. Op korte termijn derhalve geen wij'ziging. Het bovenstaande bleek maandag bij de behandeling van een als „ingezon den stuk" ge-agendeerd punt, zijnde de destijds door de raad aangenomen mo tie inzake de tolheffing voor de Zeelandbrug. De zaak werd opnieuw aange kaart door de heer V. d. Ouden (CDA), die er op wees dat zelfs na 1992 nog sprake zal zijn van voortzetting van de tolheffing. De voorzitter vond de zaak wel be langrijk, maar gezien het karakter van het punt (I.S.) vond hij het on juist dat hiervan een serieus agenda punt werd gemaakt, duidelijk tege moet komend aan het streven de steeds groeiende lijst van „ingezon dens" zo snel mogelijk te „behande len". Intussen was de zaak aangesneden en de voorzitter wilde nog wel kwijt, dat - blijkens kontakt met een lid van G.S. - althans op korte termijn geen sprake zal zijn van reduktie, hetgeen hij spijtig noemde. De heer Geleijnse (WD) wees op de noodzaak t.z.t. ('86/87) op de ketting te springen, teneinde reduktie voor streekbewoners te bereiken. Zierikzee-Serooskerke Een ander ook belangrijk punt gold de verkeerssituatie weg Zierik zee-Serooskerke, een zaak ook aan gekaart tijdens het jongste bezoek van Zeelands kommissaris. De heer Geleijnse vond de reaktie van G.S. teleurstellend, omdat in een betref fend schrijven gebruik is gemaakt van zeker achterhaalde verkeerscij- fers uit 1977. De enige verbetering die is toegepast geldt de ver keerslichten aan de Laan van Sint Hilaire, maar verder is er m.b.t. deze weg geen enkele toezegging gedaan; alleen de opmerking dat de weg te zijner tijd aan de orde komt, maar „t.z.t." kan jaren duren. Blijkens mededeling van de voor zitter is de feitelijke situatie nog somberder, want in het Rijkswegen plan 1982 heeft de weg slechts een tweede prioriteit gekregen. Het kollege zal hiertegen proteste ren. De heer Geleijnse vond ook geen argument dat de weg in de toekomst rijksweg wordt. Dat vormt nog geen reden er op korte termijn niet iets aan te doen. Keuringsdienst Drs. Sayers (P.v.d.A.) vond het niet zinnig dat het jaarverslag 1979 van de Keuringsdienst van Waren eerst thans op tafel komt, temeer niet daar de gemeente voor een dergelijke dienst betaalt. Een strafmaatregel zou in voorkomende gavallen kun nen zijn. het subsidie op te schorten, maar dit wilde hij niet bepleiten. Be trokkene kreeg de toezegging dat het kollege bij het bestuur bezwaar zal maken tegen de late indiening van het verslag. De bewoners van de Mol richtten zich tot het kollege inzake ter plekke bestaande verkeersonveiligheid. De heer Geleijnse vroeg naar cij fers inzake ongevallen, verkeerssnel- heden en decibels (geluid). De voor zitter wees er op dat men zich niet kan baseren op „extreme uitschie ters", die immers ook in andere sta ten plegen voor te komen. Kabel-t.v. Een schrijven van de P.Z.E.M. inza ke kabel-t.v. gaf de heer V. d. Ouden de vraag in, waarom het kollege voor deze zaak met de P.Z.E.M. in zee zou willen gaan. Er zijn ook andere mo gelijkheden. Kabel-t.v. gaat de ge bruikers gauw 180,— per jaar kosten; de P.T.T. zou het goedkoper kunnen doen. De voorzitter merkte op da* nog niets defenitiefs aan de hand is. Het gaat slechts om een zaak „in beginsel" en het kollege komt er - met inschakeling van de raad - nader op terug. De heer Asma haakte in op een schrijven van „Brogum" inzake ver vanging van de vloer in het pand Ju- lianastraat 46 (soos). Die zaak blijkt de aandacht te hebben. Volgens wet houder De Rijke komt de vloer in de Komissie Jeugd- en Jongerenwerk. School Poortambacht De Ver. Chr. Onderwijs verzocht om uitbreiding van de te bouwen chr. lagere school in Poortambacht met twee lokalen. De heer Groen (P.v.d.A.) wilde zich houden aan de regels in de destijds uitgebrachte On derwijsnota en vond de aanvraag in dit stadium voorbarig. Wethouder Bij de Vaate vond dit niet, daar ook de inspektrice uitgaat van een zesklassige school en die is hier aan de orde. De heer Groen zou met de hele zaak willen wachten, totdat de nieuwe bestemming van de school in de Raamstraat (bibliotheek) rond is. De heer Groen vond ook dat het z.g.n. „planningslijstje" moet worden aan gepast, gelet op het feit dat indieners van bezwaarschriften tegen het nieu we sportveldplan zich tot de provin cie hebben gewend, hetgeen vertra gend gaat werken bij de uitvoering. Wethouder Van Gastel vond dat de tijd nu rijp is zulks te doen, maar eer der in de tijd niet. Gravensteen Drs. Sayers bracht de (noodzakelij- Vervolg pag. 2 WESTERSCHOUWEN. Een hoog punt is noodzaak voor een panorama-foto, ditmaal van het vliegveld Haamstede en omgeving. Vooral de ruimtelijke werking op deze plaat, toont het bijzondere aan van dit fraaie brokstuk regio-natuur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) JERUZALEM, 24-8. Israël heeft Egypte er maandag aan de vooravond van de top Sadat-Begin in Alexandrië van beschuldigd hun vredesverdrag niet na te komen. BURGHSLUIS, 24-8. Op het werkeiland de Neeltje Jans werd maandagmiddag een belangrijke stap gezet in de richting van de realisering van de Oosterscheldedam, het laatste en grootste projekt in het kader van de Delta werken. De heer J. C. Slagter, hoofdingenieur en direk- teur van de direktie Sluizen en Stuwen haalde de handle over, waardoor bouwdok I onder water komt te staan. Negentien pijlers van vijftien meter hoogte zullen over ongeveer drie we ken in het water drijven, waarna het hefschip de Ostrea de pijlers één voor één naar zowel de Hammen, als de Roompot als de Schaar zal vervoeren. Voorlichter van de Deltadienst, de heer L. Kneepkens vertelde dat de pijlers met opzet worden verspreid over de drie sluitgaten, omdat een te De fontein bruist het zeewater de bouwput in (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) grote eenzijdige verandering in de stroming schadelijk is. „De huidige verdeling over de drie stromen mag niet worden aangetast, daarom hou den we ons bezig met het zogenaam de simultaan sluiten", aldus de voor lichter. Pompen Gelijk na het overhalen van de handle, dat onder een grote publieke belangstelling plaatsvond, stroomde het zeewater uit de haven via een pij pleiding in de bouwput. De put wordt verder volgepompt doordat de bronbemaling in de bouwput wordt stilgezet en doordat de bronbenialing van bouwput 2 op bouwput 1 wordt gericht. Aan het einde van dit jaar zal de steiger voor de Ostrea worden aange legd en wordt de Ringdijk doorbro ken. Het op dat moment in de bouw put aanwezige water kan dan de laatste restjes steen en puin uit de ringdijk verwijderen en de pijlers kunnen door de Ostrea verplaatst worden. Watersnoodramp De heer Slagter, die eigenlijk na mens de BGO, de begeleidingsgroep Oosterschelde sprak, een topteam van Rijkswaterstaat en de Dosbouw, zei dat de aanleiding tot dit projekt in de Oosterschelde viel terug te voe ren tot 1953. Het jaar waarin de wa tersnoodramp grote delen van de provincie Zeeland verwoestte. De gedachte de Zeeuwen in de toe komst voor een dergelijke katastrofc te vrijwaren heeft in die tussenlijd een geweldige ontwikkeling doorge maakt. „Dc voorgespannen beton houw en dc lichtgewicht pijlers met dunnen wanden zijn toonaangevend voor de betonbouw in dc hele wereld," zo sprak hij. 1982 noemde de hoofdingenieur het markante jaar. Een jaar waarin er van alles gebeurt, onder andere het plaatsen van de pijlers naar buiten, waarvoor maandagmiddag „de eerste paal werd geslagen". Min of meer trots kon hij niet nalaten te me moreren dat dit immense gebeuren allemaal gerealiseerd wordt door heel gewone mensen. Het teAmwerk en de geest spelen hierin een alles bepalende faktor. „We gaan rustig verder tot in 1986. wanneer het hele karwei is geklaard", besloot de heer J. C Slagter Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Dit volgens Jeruzalem door de be trekkingen met Israël niet volledig te normaliseren. Premier Begin zal president Sadat dinsdag om. versnel ling van dit proces vragen, zo zei direkteur-generaal David Kimche van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken maandag in Jeru zalem. Voorwaarde? Ernstiger is, dat een andere funkti- onaris van dit ministerie liet door schemeren, dat dit een voorwaarde van Israël zou kunnen worden voor zijn definitieve terugtrekking uit de Sinaï volgend jaar april. Dit was Zyi Kedar, hoofd van de afdeling Egyp te. Beide funktionarissen zeiden wel niet expliciet, dat Israël een politiek wil voeren, waarin een direkt ver band wordt gelegd tussen terugtrek king en normalisering. ROTTERDAM. 24-8. De 45-jarige A. B. B. uit Rotterdam-Hoogvliet heeft maandagavond in zijn woning de vriend van zijn dochter, de 21- jarige R. C. uit Rotterdam, na one nigheid met een kogel uit een revol ver in het hoofd geschoten. De jongen werd zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. De dader meldde zich uit eigen beweging bij de politie. Het slachtoffer is inmiddels overle den. Naar zeggen van de Rotterdamse politie hadden de dader en de jongen, zoals al enkele keren eerder, onenig heid gehad, omdat de jongen regel matig verdovende middelen zou ge bruiken. P£ ir DEN HAAG, 24-8. Jongerengroe pen van F.N.V. en C.N.V. zijn maan dag op bezoek geweest bij het Cen traal Bureau voor Levensmiddelen (C.B.L.) in Den Haag om hun bezwa ren tegen verlaging en bevriezing van de minimumjeugdlonen kracht bij te zetten. De levensmiddelenhan del. die in hot C.B.L. verenigd is, heeft relatief veel jongeren in dienst De jongeren vinden, zo bleek uit een brief die zij aan het C.B.L. heb ben verstuurd, dat het wettelijk mi nimumloon voor iedereen moet gel den. Speciale minimumlonen voor jongeren beneden 23 jaar vinden zij uit den boze. Nog meer bezwaren bestaan er tegen de door het parle ment aanvaarde verlaging van die minimumjeugdlonen. De jongeren vinden dat de werkgevers in een ko mende cao. boven dat wettelijk ver eiste minimum moeten uitgaan Verwachting tot woensdagavond: Zonnig: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist banken; minimumtemperatuur rond 10 graden; middagtemperatuur van 19 graden op de Wadden tot ongeveer 23 graden in Brabant en Limburg; weinig wind. maar aan de kust mati ge westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 29 aug.: Donderdag Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: west 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: west 3 Zaterdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 aug. Zon op 6.42, onder 20.41 Maan op 2.42, onder 19.09 27 aug. Zon op 6.43, onder 20.39 Maan op 3.48, onder 19.51 Nieuwe Maan: 29 aug. (16.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Leegwater 26 aug. 0.35 13.22 27 aug. 2.08 14.29 Springtij: 1 september 6.52 8.00 19.30 20.32 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-8. Het K N.M.l. deelt mede: Een hogedmkgebied, waarvan het centrum ten zuiden van Ierland ligt, verplaatst zich langzaam in de richting van het vasteland. Het brengt ons perioden met zon en droog weer Dc temperatuur loopt woens dag op tot ongeveer 22 graden Langs dc noordflank van het hoge- drukgobied trekken oceaanstoringen naar Scandinavië en veroorzaken daar onbestendig weer. In zuid- Europa blijft het zonnig en warm zo merweer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1