L Overleg met Prov. Waterstaat over uitvoering deel fietspad ,-r <.VL.v Raad Westerschouwen BRADERIE Gemeenteraad Middenschouwen STREEKNIEUWS Reaktie P.v.d.A. Reaktie C.D.A. Reaktie R.U. 20 AUGUSTUS IN HAAMSTEDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 18 augustus 1981 Nr. 22964 SCHARENDIJKE, 17-8. De raad van Middenschouwen kwam maandagavond j.l. in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Wethouder I. C. Padmos was met kennisgeving af wezig. Naar aanleiding van een bij de ingekomen stuk-# ken gevoegde brief van burgemeester en wethouders van Zierikzee informeerde de heer Renden of al iets bekend is over de grondverwerving voor het fietspad langs de Heuvelsweg in die gemeente. De voorzitter antwoordde, dat hem nog niets bekend is over vorderingen, die in dit opzicht gemaakt zijn. Naar aanleiding van een vraag van de heer Renden deelde hij verder mede, dat er deze week overleg zal plaatsvinden met de Prov. Waterstaat voor Zeeland over uitvoering van het gedeelte van het fietspad, liggende in de gemeente Middenschouwen. De raad besloot, dat de gemeente zal toetreden als lid tot de Landelijke Belangengroepering: ,,De Kleine en Kleiner worden School". De raad besloot verder de heer S. van 't Hof te Brouwershaven niet ontvankelijk te verklaren in zijn be zwaar tegen het voorbereidings- besluit voor de kern Scharendijke. Het bezwaar van de heer Van 't Hof kwam er op neer, dat het door hem in gebruik zijnde winkelpand aan de Dorpsstraat niet als snackbar zou kunnen worden gebruikt. De niet-ontvankelijk verklaring berust op het feit, dat tegen een besluit van algemene strekking geen bezwaar mogelijk is. Bezwaar tegen de bestemming kan worden gemaakt bij de vaststelling van het bestem mingsplan. De heer L. den Boer bracht naar vo ren, dat de hoorkommissie het una niem zou betreuren, dat het pand leeg zou komen te staan bij eventueel vertrek van het winkelbedrijf van reklamant. Naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders tot het vaststellen van een woningbouw- planning voor de periode 1982 t/m 1984 vroeg de heer Koster of de 2 wo ningwetwoningen aan de Taaijers- weg te Kerkwerve, die afgebroken zullen worden, ter plaatsen zullen worden herbouwd of elders in Kerk werve. De voorzitter antwoordde, dat af gewacht zal moeten worden of de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" toestemming verkrijgt om de wonin gen af te breken. Bij berekening van het aantal te bouwen woningen wordt met de af te breken woningen rekening gehouden. EUemeet De heer Hart merkte op, dat voor de kern Ellemeet een extra toewij zing van 10 woningen zal worden ge vraagd. Wanneer dit niet lukt, dan zou hij willen, dat dit aantal op de 30 voor Scharendijke geplande wonin gen in mindering wordt gebracht. De heer Renden informeerde of het begrip van sociale of ekonomische binding aan de gemeente nog wordt gehanteerd bij toewijzing van wonin gen aan huurders. Wethouder mevr. Kloet antwoord de, dat hiermee nog steeds rekening gehouden wordt, al is het zo dat de woninbouwvereniging „Beter Wo nen" de toewijzing wat meer regio naal bekijkt. De voorzitter verzeker de de heer Renden, dat inwoners uit Middenschouwen voorkeur zullen krijgen. De raad ging akkoord met het voorstel om voor de periode 1982 t/m 1984 48 woningen in de gemeente te bouwen. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot vaststelling van de 18e wijziging van de Model-bouw verordening. Peuterspeelzaal Op voorstel van burgemeester en wethouders besloot de raad aan de Stichting „De Schouwse Poeletjes" te Kerkwerve de peuterspeelzaal te verhuren tegen een bedrag van 2.000,- per jaar volgens bijgevoegde ontwerp-huurovereenkomst. Burgemeester en wethouders had den voorgesteld een krediet van 36.00,- te voteren voor aanschaffing van het Paternoster-archiefkast. De bouwonderneming, die de vloe relementen heeft geleverd, heeft ver zekerd, dat de draagkracht van de vloer in de gemeentesekretarie vol doende is. De raad kon zich met het voorstel verenigen. De heer Den Boer vroeg of de oude archiefkasten publiek verkocht zul len worden. De voorzitter zei, dat burgemeester en wethouders zich hierover zullen beraden. De raad zal hierover worden ingelicht. De exploitatievergoeding voor de chr. nationale kleuterschool te Scha rendijke over 1980 werd vastgesteld als volgt: naar de maatstaf per lokaal op 11.565,-; naar de maatstaf per kleuter op 45 x 71,15 of 3.201,75. Salarismaatregelen Konform de voor het rijksperso neel getroffen regeling besluit de raad tot het vaststellen van sala rismaatregelen per 1 juli 1981, vervat in de 3e wijziging van de Bezoldi gingsverordening gemeenteperso- neel 1980. Eveneens werd vastgesteld een wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement met betrek king tot het aantal verlofdagen, dat overgebracht kan worden naar een volgend jaar. De heer Renden informeerde of burgemeester en wethouders het aan tal verlofdagen, dat overgebracht kan worden, al hebben bepaald. De voorzitter antwoordde ontkennend; de raad moest eerst de wijziging van het A.A.R. vaststellen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de gemeente Zierikzee om bij te dragen in een subsidie voor het Zeeuwse Orkest. Eveneens afwij zing werd beschikt op een verzoek van de Stichting Gehandikapten Ad viesbureau Zeeland om toekenning van een subsidie voor 1982, en op een verzoek van de Stichting Ons Zee land voor blinden en slechtzienden. Evangelisatiewerk Door burgemeester en wethouders is voorgesteld ten behoeve van een team van de Bijbelschool uit Doom, dat zich bezighoudt met rekreatie-evangelisatiewerk in Elle meet een subsidie in de kosten van zaalhuur te verlenen ad 180,-. De heer Koster had begrepen, dat het. evangelisatieteam op zich zelf werkt en dit vorig jaar samen met de ker ken uit Scharendijke deed. Dit laatste vond hij wel wenselij ke. Volgens hem moet niet de moge lijkheid geopend worden om groepe ringen van andere signatuur binnen te halen. De voorzitter antwoordde, dat het het hem niet bekend is of er kontakt met de kerkeraad is geweest. De raad besloot overigens de voorgestelde subsidie beschik baar te stellen. In verband met de rijksbijdragere geling sociaal-kultureel werk besloot de raad op verzoek van het gemeente bestuur van Middelburg tot vaststel ling van een nieuwe gemeenschappe lijke regeling inzake het instandhou den en exploiteren van een Zeeuwse muziekschool. De raad besloot aan de Werkgroep Contact Onderwijs-Beroepenwereld van de Zeeuwse Prov. Onderwijs raad voor een in 1981 te houden be- roepenmanifestatie een subsidie be schikbaar te stellen naar evenredig heid van het inwonertal van Midden schouwen tot het totale inwonertal van Zeeland. De heer Koster meende, dat het misschien beter zou zijn om meer mensen en leerlingen te benaderen zodat iets in de school gedaan zou kunnen worden. Het hing thans vol gens hem af van de begeleiding of iets opgestoken werd. De heer Kenden lichtte toe, dat de scholengemeenschappen in Zierikzee ieder jaar de manifestatie bezochten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Stichting Rekreatie- werk Zeeland om een subsidie van 350,— beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde.mede, dat de stich ting al enige jaren bestaat. Er zijn al verschillende vergaderingen van de stichting gehouden zonder dat Mid denschouwen hiervoor werd uitgeno digd. De financiële situatie van de gemeente laat thans subsidiëring niet toe. Door de raad werden vastgesteld de 21e t/m 27e wijziging van de ge meentebegroting voor 1981. Rondvraag Tijdens de rondvraag stelde de heer Renden, dat aan het begin van het zomerseizoen nogal intensief ge- kontroleerd werd aan de Brouwers- dam of er overnacht werd in kam peermiddelen. Hij vraagt zich af of deze kontrole nog regelmatig plaats vindt omdat er volgens hem nu wel overnacht wordt. De voorzitter ant woordde, dat er nog steeds gekontro- leerd wórdt, zodat de zaak vrij rede lijk in de. hand kan worden gehou den. Wanneer het plan „De Bout".^an worden uitgevoerd zal er voldoénde mogelijkheid zijn tot opvang van passanten. De heer Koster verkreeg antwdord op zijn vragen over ligging van de zeilschool in de haven Kloosternol te Scharendijke; het. kamperen in tent jes op een terrein bij de jachthaven door deelnemers aan zeilwedstrij den. Op ;een mededeling van de heer Koster,dat; aan de duiksteiger van het strand, Repard regelmatig enkele jachten gemeerd liggen, zodat deze steigerniet gebruikt kon worden door de sfrandbezoekers, antwoord de de voorzitter, dat een bord verbo den af te meren reeds is aangebracht. De voorzitter wees er uitdrukkelijk op, dat het duiken van de steiger vol ledig voor eigen risiko is omdat voor volledige veiligheid niet kan worden ingestaan. ZIERIKZEE Afscheid H. E. S. Sinck Men deelt ons van gemeentezijde mede, dat m.i.v. 1 augustus j.l. eervol ontslag is verleend aan de heer H. E. S. Sinck, chef van de afdeling alge mene zaken ter gemeentesekretarie, ambtenaar van de burgelijke stand en sekretaris van de vrijwillige brandweer. Na een periode van ruim 46 jaar aan Zierikzee verbonden te zijn geweest, ging de heer Sinck met- vervroegd pensioen. Op donderdag - .fa <- - --y -* A -- .y Zierikzee. Wie een beetje eenzaamheid zoekt, kan nog altijd naar het Zierikzeese Havenhoofd, een gevoelig, maar soms onstuimig ontmoetingsplekje tussen land en water en met (gratis) uitkijk op de Zeelandbrug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Bij een panorama is een volstrekte harmonie tujiicn de nieuwbouw en de „oude stad" feitelijk onmoge lijk, maar hoe evenwichtig of storend deze nieuwbouw is, blijkt uit deze foto. met op de voorgrond een prachtig aantal koeien, die zich meer om gras dan om esthetische zaken zullen interesseren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pagina 1) dan waarschijnlijk geheel komen te vervallen, wat voor de landbouw een goede zaak zou zijn. Doorgaand verkeer De suggestie om het doorgaande verkeer in de kernen Haamstede en Burgh tussen deze beide kernen te beperken is juist, maar het scheppen van een zodanige tangent tussen de Kraayensteinweg en de Burghseweg, dat doorgaand verkeer over laatstge noemde weg onmogelijk wordt, is niet juist en alleen een theoretische mogelijkheid. Een belangrijk vraagstuk is ook het tracé van de Dammenweg. Het bij herhaling gehoorde bezwaar, dat de dagrekreatie wel financiële lasten voor de gemeentenet zich brengt en weinig of zelfs- geen ekonomische voordelen heeft,.wordt door de feiten niet bevestigd. Naar de stranden De voorzieningen die de gemeente treft ter verbetering van de toegang tot de stranden (wegen, fiets- en wan delpaden en strandvoorzieningen) komen ten goede aan de gasten èn de eigen bevolking en het is derhalve juist dat ze uit de middelen van de rekreatie-begroting bekostigd wor den. Uit een aantal deelrapporten komt duidelijk naar voren dat de gemeen te, bezien vanuit het aantal inwoners een zeer grote, ruim gesorteerde en gespecificeerde middenstand heeft, welke alleen kan bestaan dankzij de faktor rekreatie, de voornaamste bestaansbron van de inwoners van de gemeente. Hoge prijzen In vrijwel alle op het onderwerp „middenstand" betrekking hebben de rapporten komt de klacht voor, dat de prijzen in de winkels nogal hoog zijn. Het zou reëel zijn, als men daarbij dan ook rekening zou houden met de extra kosten en tijd - want zelfs in de vakantie is tijd ook geld - die het doen inkopen van elders - normalitej- per auto - buiten de gemeente goed koper is. De heer S. Roos, sprekend namens de P.v.d.A.-fraktie, plaatsteeën aan tal kanttekeningen bij het rapport. Hij vroeg zich af waarom de eigen in woners niet intensiever bij het on derzoek betrokken zijn geweest. Hetgeen wat nu gevraagd is, vond hij erg simpel van inhoud en te weing op het DPO gericht. Hij zag dit als een gemiste kans om meer te weten tekomen over hoe de eigen bevolking denkt over zaken als: milieu, rekreatie, wonen, wer ken en verkeer in de eigen omgeving. Groeperingen als landbouwers en fruitkwekers zijn zelfs niet in het on derzoek betrokken geweest. Een zeer opvallend gegeven uit het onderzoek is, dat zowel de eigen be woners als de gasten vinden, dat de prijzen erg hoog zijn. Groot winkelbedrijf Een groot winkelbedrijf binnen de gemeente zag men dan ook niet als een overbodige luxe. Evenals de V.V.D.-fraktic zag men een duidelijke behoefte aan fiets- en wandelpaden, waarvoor men de hoogst mogelijke prioriteit vroeg. Daar vele gasten hun vakantie doorbrengen om tot rust te kunnen 17 september wordt hem door het kollege van BSeW een afscheidsrecep tie aangeboden, die gehouden wordt in de Vierschaar van het stadhuis. Eerder op deze dag wordt in een gesloten bijeenkomst intern afscheid genomen van de scheidende ambte naar. komen en te kunnen genieten van de natuur, zee en stranden vroeg hij ex tra aandacht, voor het bevorderen van de rust in de gemeente, daar er nogal wat klachten zijn over geluido- verlast. Met meer politietoezicht zou er vol gens de heer Roos al veel te bereiken zijn. De L. Tieleman, voorzitter van de C.D.A.-fraktie gaf een korte beschou wing van de voorgeschiedenis die tot het DPO-onderzoek heeft geleid. Inhakende op de herziening van het streekplan in 1978 werd deze nota aangepast en herschreven, mede naar aanleiding van de nieuwe zienswijze, het aantal verblijfs-rekreanten van 90.000 terug te brengen naar 60.000, waarna nog de veronderstelling leef de dat er geen groeiruimte meer aan wezig was en dat verondersteld werd dat de gemeente vol was. Er is thans cijfermateriaal in over vloed aanwezig, waarbij men kennis heeft kunnen nemen van diverse reakties op de gehouden DPO. De heer L. C. Hoogeruis ging na mens het C.D.A. verder in op de be leidslijnen. Ook hij drong aan op de aanleg van fiets- en wandelpaden. Achterhaald Voor wat het verkeer betreft lijken de verkeerstellingen van het vorige jaar al achterhaald te zijn. Door de rekonstruktie van de Hogezoom zijn nogal wat parkeerplaatsen verdwe nen. Steeds meer straten en wegen ra ken vol met geparkeerde auto's, ten ongerieve van de bewoners. Het par keerterrein v. d. Slikke is doorlo pend vol en steeds ziet men auto bestuurders zoekend heen en weer rijden. Steeds meer komt dan ook de nood zaak naar voren om zo spoedig moge lijk over te gaan tot de aanleg van de zuidoostelijke Randweg te Renesse. Ook in Haamstede en Burgh dient men allert te zijn op parkeerproble men. Men vroeg zich af, waarom op de Serooskerkseweg de richting Burgh niet is aangegeven via de Kraayensteinweg. Hiermee zou het verkeer door Haamstede worden ont last. Voor het tracé Dammenweg, er vanuitgaande dat die er komt, ligt een weg ten zuid-oosten van de Kraayensteinweg het meest voor de hand. De Kraayensteinweg wordt onge schikt geacht, daar deze veel te kort bij de kernen Haamstede en Burgh ligt. Vakantie - duur Vakantie noemde de heer Hooger- huis duur. Het begint al in het voor jaar als men de bungalow of caravan plaats bespreekt. Deze rode draad loopt door de gehele zomer, men schaft dingen aan die men thuis niet koopt. Goedkope vakanties komt men volgens de C.D.A.-fraktie niet meer tegen, niet in eigen land en zeer zeker ook niet in het buitenland. Klachten over lange wachttijden moet de middenstander verhelpen, door beter indeling bij het toepassen van een ander bedieningssysteem. De vraag naar meer toiletten en douches moet in de gaten gehouden worden. Op meer konsumptiegele- genheden aan de stranden moet men niet ingaan. Zij zitten in een meer kwetsbare hoek dan b.v. detailhan del en horeca, daar er per seizoen te weinig mooie dagen zij voor het strand. Met overloopterreinen met akkom- modatie en opvang jeugd en gehandi kapten is momenteel de Stichting Re- nesse bezig. Staanplaatsen Steeds meer vraag is er naar toe ristische staanplaatsen, fietsende kampeerders, campers, enz. Aan uitdunnen van staanplaatsen volgens de nieuwe kampeerwet kan moeilijk worden meegewerkt als de eigenaar van de campin gdaardoor in exploitatie-moeilijkheden zou ko- Het blijkt dat de huurders over het algemeen zeer gelukkig zijn met hun plaatsje, dat misschien wat groter mag zijn, maar zeker niet meer mag kosten. Bij de boer Mits de boerderij van een goede be planting en sanitair is voorzien, ziet men geen bezwaar tegen het kampe ren bij de boer van 5 of 10 caravans. Een klein ontspanningsparkje wordt in de gemeente gewenst geacht. Het CDA stelt vast, dat men zich gelukkig kan prijzen met het DPO, waar veel waardevolle gegevens zijn uitgekomen waarmee men jaren vooruit kan. Voor een ieder moet hieruit een akseptable struktuur- schets kunnen worden samengesteld. De heer J. v. d. Berge, sprekend voor de R.U., zei het een goede zaak te vinden, dat het DPO heeft plaats gevonden. „We hebben nu als ge meente een goed gedokumenteerd stuk in handen", aldus het raadslid. Sprekend over uitbreiding van cam pings was de mening van V. d. Berge, dat de gemeente over een goed overloop-terrein moet beschikken en dat voorts de gemeente een keer moet durven zeggen: het is genoeg, het is vol. Van de opmerking in het rapport, dat Haamstede een van de duurste dorpen is, zei het R.U.-raadslid te ho pen, dat de ondernemers dit ter harte zullen nemen. Voor wat betreft het hoofdstuk „verkeer": „De bestaande wegen uit breiden, geen nieuwe wegen aanleg gen dan de weg over de Oosterschel- dedam en het wegvak Haamstede- Zierikzee verbeteren. De vraag naar meer fiets- en wandelpaden kunnen we van harte onderschrijven". Zorgelijk „Wat de Reformatorische Unie met zorg vervult is de toenemende naakt- rekreatie aan het strand". Hieraan verbond V. d. Berge de vraag: „We hebben toch een artikel in het A.P.V., dat dit verbiedt? Waarom wordt hier dan niet strenger opgetre den?" Aan het slot van de reakties op het DPO stak burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenhcer nog een pluim op de hoed van de politicmen sen, die deze zomer bijzonder goed werk verrichten met een kleine groep van 38 mensen. Advertentie «v Een gezellige werpt haar schaduw vooruit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9