RAAD WESTERSCHOUWEN REAGEERT VOORNAMELIJK POSITIEF OP D.P.O. Milieuschade bij sluiting wordt ernstiger dan tevoren verwacht Jusitie ontdekt miljoenen- zwendel in oliehandel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Reaktie V.V.D. De Oosterscheldedam Premies sociale verzekeringen Ontsnapt uit gevangenis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 augustus 1981 137ste jaargang Nr. 229Ö4 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar t 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Aanzienlijke 1980-winst P.Z.E.M. WESTERSCHOUWEN. 17-8. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer opende maandagavond de raadsvergadering van de gemeente te Westerschouwen met in de allereerste plaats dank te brengen aan allen die zich in het afgelopen weekend hadden ingezet bij de zoekaktie naar het vermiste Duitse jongetje, dat naar he laas later bleek door verdrinking om het leven is geko men. Op deze vergadering waren maar liefst 97 ingekomen stukken, die in de rekordtijd van 34 minuten werden afgehandeld. Meer tijd vorderde de reakties uit de raad op het nu afge ronde DPO. Dr. H. J. van Zuijlen, sprekend na mens de V.V.D.-fraktie, was het er mee eens, dat de gemeente er terecht van uitgegaan is, dat een DPO- onderzoek voor het gebied van haar gemeente uitgebreid diende te wor den met een onderzoek naar de bete kenis van de belangrijkste bron van bestaan in deze gemeente: de rekrea- tie. Niet alleen zijn hierbij alle vormen van rekreatie bij betrokken geweest, maar ook het verkeer is uitvoerig geanaliseerd alsmede het bezoek aan de stranden. Jammer vond de heer Van Zuijlen het, dat de landbouw buiten het on derzoek is gebleven. Hij vestigde er hierbij de aandacht op, dat de landbouw tezamen met de tuinbouw de tweede belangrijke bestaansbron van de gemeente vormt en dat derhalve in de te ontwerpen struktuurschets met de wensen en belangen van deze bedrijfstak dege lijk rekening moet worden gehou den. Van dit standpunt uit bezien vond hij het ook jammer, dat de enquête rekreatie-ondernemers, de kleinere bedrijven met minder dan 25 kam peerplaatsen buiten het onderzoek zijn gevallen, temeer daar dit er nog al wat zijn. Waardevol De heer Van Zuijlen kwam tot de konklusie, dat het een uitstekend on derzoek is geweest met waardevol cijfermateriaal, waar nog veel meer uit valt af te leiden, dan tot op heden is geschied. De landbouw en de daar aanwezige gegevens dienen bij de bewerking van de resultaten van het DPO tot een struktuurschets nauw te worden betrokken. Een beperkt nader onderzoek nüar de ekonomische betekenis van de kombinatie fruitteelt-kampeerbe- drijven is aan te bevelen, mede ge zien de flexibele bestaans mogelijkheid van dit bedrijfstype. Hoewel het onderzoek over het ver keer zeer uitgebreid is geweest, heeft geen verkeerstelling plaats gevon den op de Hogezoom tussen Haamstede en Renesse. Deze unieke weg met een zeer bijzonder land schappelijk karakter is door fietsers en wandelaars verre van ideaal te be nutten omdat er doorgaan autover keer over plaats vindt en het onover zichtelijke karakter van deze weg er nog al eens toe leidt, dat er relatief te hard over wordt gereden. De V.V.D.-fraktie zou het een goe de zaak vinden als op deze weg tus sen Armhoeksweg en Kooymansweg de maximale snelheid van 50 km zou worden ingevoerd. De Hogezoom wordt dan tevens een goede fiets- en wandelroute, waar zoals uit de enqufes blijkt een grote behoefte aan bestaat. In het verkeersonderzoek wordt gekonstateerd, dat de Serooskerkse- weg de maximale opname kapaciteit nog niet bereikt heeft, maar die wel nadert, een gegeven waarop in de ge meenteraad reeds herhaaldelijk is gewezen. Het wordt dan ook be treurd, dat deze weg niet is opgeno- in de gestelde beleidsvragen. Paden Voor de ontwikkeling van de ge meente als een - ook in de toekomst - zeer belangrijke rekreatiegemeente, vooral ten behoeve van het voortdu rend groeiende aantal mensen, dat in hun vakanties en weekeinden van de natuur en rust wil genieten, is de aanleg van wandel- en fietspaden en niet te vergeten ruiterpaden van emi nent belang. Ten aanzien van de aanleg van deze paden heeft de gemeente een aan zienlijke achterstand, zij het groten deels buiten haar schuld. Het parkeervraagstuk van auto's bij de strand overgangen, waarvan het rapport opmerkt dat daarvoor geen grote investeringen verant woord lijken, zou op een juiste en niet kostbare wijze kunnen worden opgelost door de aanleg van fietspa den tot de stranden. Dorpskern Hoogst belangrijk vond de heer Van Zuijlen de suggestie om het ver keer in de dorpskernen, met name het doorgaand verkeer te verminde ren. Hoewel de rekonstruktie van de Hogezoom wel enige verbetering heeft gebracht, is de situatie aldaar tijdens het zomerseizoen nog aller minst ideaal te noemen. Als een oplossing zag hij zo spoedig mogelijk de aanleg van de zuid oostelijke Randweg, waarmee dan het doorgaand verkeer uit de kern kan worden geweerd. Verder zou men dan ook de be schikking kunnen krijgen over de noodzakelijke uitbreiding van de parkeerruimte (naar dit seizoen heeft geleerd zijn de parkeerproblemen te Renesse erger dan ooit te voren) dicht bij het inkoopcentrum. De noodzaak van de aanleg van een weg voor een direkte verbinding tus sen de Brouwersdam en de kernen Renesse, Haamstede en Burgh, kan Vervolg pag. 3 ZONNEMAIRE. Hier te Zonnemaire, maar verder uiteraard op vele plaatsen op Schouwen-Duiveland, „valt het gou den graan", door inzet van de „combine''-maaimachine. In een tempo, dat vroeger met de sikkel niet mogelijk was, worden thans de velden van hun kostbare last ontdaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Via valse facturen werden bedra gen aan accijns en BTW teruggevor derd. Uit het onderzoek is gebleken, DEN HAAG, 17-8. Zelfs met een half open Oosterschel dedam zijn de ekonomische gevolgen van een dergelijke stormvloedkering ernstiger dan aanvankelijke werd ge dacht. Niet alleen de flora zal sterk veranderen, maar ook de huidige funktie van het Oosterschelde estuarium als voedselstation voor trekvogels en vogels die daar overwinteren zal worden aangetast. Het verdient sterke aanbeveling de dam zo min mogelijk te sluiten, vooral niet in het zomerseizoen. ROTTERDAM, 17-8 Justitie is een zwendel in de oliehandel op het spoor ge komen, waarbij de staat voor vele miljoenen guldens is benadeeld. dat het om niet bestaande ladingen olie ging, die zogenaamd voor door voer waren bestemd. Volgens de af deling douanerecherche van de FI OD, die pas over één kwartaal de fac turen van de bij de zwendel betrok ken oliehandel heeft uitgespit, is er alleen al in die periode 1,2 miljoen gulden gefraudeerd. Vermoed wordt, dat de zwendel enkele jaren aan de gang was. Bij een bliksemactie op zo'n vijf tien plaatsen in Nederland werden maandagochtend de administraties van twee oliehandels in Arnhen, een in Amsterdam en van het Bunkersta tion in Dordrecht in beslag genomen. Bovendien deden ambtenaren van de douanerecherche en de rijkspolite te water huiszoekingen bij directeuren en bedrijfsleiders van BV's, waarbij driehonderdduizend gulden in con tanten, drie binnenvaarttankers, een plezierjacht en twee auto's in beslag werden genomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE. Het Brielse Admiraalschipis in verband met de slotfeestelijkheden unn de Zierikzeese Toeristenda- gen in de haven uan Zierikzee aangekomen en koos ligplaats aan de passantensteiger. Het schip wordt heden (dinsdag)- avond aktief in het kader van het afsluitend zomerfestijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tot deze konklusie komen drs. Maarten Smies en dr. Ad Huiskes wetenschappelijke onderzoekers van het Delta Instituut voor Hydrobiolo- gisch onderzoek in Yerseke, na een studie naar de ekologische gevolgen van een stormvloedkering in de Oosterschelde. In de jongste uitgave van ..Ambio", het milieubiad van de Koninklijke Zweedse Akademie vap wetenschappen waarschuwen de on derzoekers andere landen, die met plannen voor een stormvloedkering of dammen aan de kust rondlopen, voor de gevolgen die deze voor het milieu hebben. Zij vinden dat eerst zorgvuldig na moet worden gegaan wat de gevolgen voor het milieu zijn alvorens aan de bouw van dammen of waterkeringen wordt begonnen. Het is volgens Smies en Huiskes minder ernstig, als de Oosterschelde dam tijdens stormachtig weer in de winter wordt gesloten dan wanneer dit in het zomerseizoen gebeurt. Tijdelijk Het kan voorkomen, dat de Ooster scheldedam tijdelijk wordt gesloten bij rampen, zoals olieverontreiniging op zee. Wanneer de dam dan dicht gaat, ook al is dat tijdelijk, zijn de gevolgen voor het milieu bijzonder ernstig. Ongeveer 60 procent van de schorren dat zijn de begroeide bui tendijkse gebieden - valt dan weg. Bepaalde vogels kunnen geen voedsel meer vinden en zullen bin nen enkele dagen omkomen. De schade aan de natuur zal veel groter zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. De onderzoekers heve len dan ook aan de dam in dit soort gevallen zo min mogelijk te sluiten. Bij Bristol in Engeland zal binnen kort de Severn Dam worden ge bouwd. De half open waterkering in de Thames bij Londen is al vrijwel klaar. In de Fundy Baai in Oost- Canada zal eveneens een waterke ring komen. De twee onderzoekers waarschuwen de Engelse en Canade se autoriteiten ervoor dat zij reke ning moeten houden met ernstige ge volgen voor de natuur en het milieu. m Wh PÊ 811.7* ZOETERMEER, 17-8 De premies voor de sociale verzekeringen moe ten in totaal volgend jaar voor werk gevers en werknemers samen met 0,6 procent omhoog om de toenemende lasten te kunnen financieren. Worden de tekorten en overschoten die eind 1981 bij de sociale fondsen zullen optreden in één jaar wegge werkt, dan komt daar nog eens een premiestijging van totaal 0,3 procent bij. Trekt het rijk zijn bijdrage in de werkloosheidsverzekering geheel te rug, dan betekent dat voorts een ex tra premiestijging met 0,9 procent. Dit staat in een nota van het secre tariaat van de Sociale Verzekerings- Raad (SVR) over de financiële ont wikkeling van de sociale fondsen in 1981 en 1982. Het SVR-bestuur bespreekt deze nota donderdag. DEN HAAG, 18-8. Uit de strafge vangenis aan de Pompstationsweg in Den Haag zijn dinsdagochtend om streeks half negen vier gevangenen ontsnapt. Voordat de vier op de vlucht sloegen bedreigden ze één van de werkmeesters met een mes. Een woordvoerster van het ministerie van justitie heeft dit bevestigd. Daarna klommen de mannen over de gevangenismuur en verdwenen in een gereed staande vluchtauto. Voor bijgangers hebben, aldus justitie, het kenteken van de personenauto geno teerd. Van de vier gedetineerden (K.. B., H. en T.. verdere gegevens ontbreken nog) zaten er twee volgens justitie een lange gevangenisstraf uit Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en af en n regen; middagtemperatuur ongeveer 18 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekom ligt. Verwachting t/m zaterdag 22 aug Donderdag Af en toe zon Kans op neerslag. 70'-; Min.temp.: 12 gr Middagtemp 18 gr Windkracht: noordv. Vrijdag: Kans op neerslag- 70' Min. temp.; 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noordv 5 Zaterdag: Kans op neerslag: 70'V Min.temp.: 11 gr Middagtemp 17 gr. Windkracht: noordw 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 6.30. onder 20.56 Maan op 22.56, onder 10.50 20 aug. Zon op 6.31, onder 20.54 Maan op 23.20, onder 12.09 Laatste Kwartier: 22 aug. (16.16) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler. 19 aug. 7.03 18.24 0.05 12.05 20 aug. 7.33 19.04 0.41 12.49 Doodtij: 25 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-8 Het K N.M 1 ch- mede: Een depressie tussen Uslm en Schotland breidt zijn invloed langzaam via de Noordzee naar onze omgeving uit. Het veroorzaakt mor gen bij ons half tot zwaar bewolkt weer en af en toe regen De middagtemperatuur ligt dan rond 18 graden Boven Frankrijk, zuid-Duitslnnd en het Alpengebied handhaaft zich nog een hogedrukgebied dat er zon nig weer brengt. Boven de Britse eilanden wordt het koel en wisselvallig. Warm zomer weer met middagtemperaturen bo ven de 30 graden komt voor in de Inn den rond de Middella ndse Zee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7