P.Z.E.M. maakt winst van ruim f 25 miljoen De „Bru 19" liet zien en proeven hoe het moet met mossels Accentverlegging naar verzorging oudere leeftijdsgroepen 4 Jaarverslag 1980 STREEKNIEUWS Koks kregen ,,een lesje" Dalend percentage jeugd VLISS1NGEN, 17-8. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (P.Z.E.M.) heeft vorig jaar 25.035.000 gul den winst gemaakt. Dat is bijna twintig miljoen gulden meer dan in 1979. De verbetering van de winstpositie van de P.Z.E.M. wordt voornamelijk veroorzaakt door de zeer hoge bedrijfstijd van de kerncentrale Borssele. Dit blijkt uit het jaarverslag 1980 van de P.Z.E.M. dat maandag door de voorzitter van het dagelijks bestuur, de Zeeuwse gedeputeerde W. Don, werd gepubli ceerd. Commissie). Momenteel verkeren de plannen om tot een landelijke opti maliseringskommissie te komen voor alle energiecentrales, al in een vergevorderd stadium, zo blijkt uit een toelichting op de begroting van de P.Z.E.M. Een kamera en geld werd gestolen ter waarde van 200,-. Opvallend is het veranderde brandstofpatroon dat zich in een jaar tijd heeft voorgedaan bij de opwek king van energie. Zo heeft de P.Z.E.M. voor haar elektriciteitspro- duktie 73 procent splijtstof gebruikt. Dat was in 1979 58,5 procent. Het ge bruik van aardags liep terug van 15 procent in 1979 naar 4,3 procent in 1980. Prov. Kommissie Ekonomische Zaken Op maandag 24 augustus vergadert de Kommisisie voor Ekonomische Aangelegenheden in het provincie huis te Middelburg. O.m. komen op deze vergadering de jaarstukken van de P.Z.E.M. aan de orde. (16.30). ZIERIKZEE Aanrijding H. V. uit Brielle stopte maandag ochtend op de Varremarkt om een paar passagiers te laten uitstappen. F. v. d. K. uit Zierikzee reed op dat zelfde tijdstip (9.05 uur) met zijn auto achteruit en raakte daarbij de auto van V. Alleen materiele schade ont stond. BURGH-HAAMSTEDE KWF-kollekte Maandag 24 augustus gaat de tradi- rionele kollekte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding te Burgh-Haamstede weer van start. Een dezer dagen ont vangen de inwoners het daarvoor bestemde kollektezakje in de bus, dat door vrijwilligers weer wordt op gehaald. Daar het Koningin Wilhel mina Fonds nog steeds geldzorgen heeft, is iedere gift van groot belang. HAAMSTEDE Inbraak Toen D. de J. uit de Noordstraat maandagochtend zijn winkel wilde openen, kwam hij tot de ontdekking dat al het kasgeld verdwenen was. De J. die zondagmiddag even zijn woning had verlaten voor een kort bezoek had die middag wel gemerkt dat de achterdeur moeilijk openging maar daar verder geen aandacht aan geschonken. Nu bleek, dat onge wenste bezoekers zich via deze deur toegang hadden verschaft tot de wo ning en buiten het kasgeld 3.000,—) ook nog alle gouden en zilveren siera den hadden meegenomen. De waarde van deze voorwerpen is moeilijk te schatten, omdat het voornamelijk erfstukken zijn. Laatste Ringpromotion Aanstaande donderdag wordt de laatste Ringpromotion in Haamstede gehouden. Naast het normale pro gramma treedt in de avonduren de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" op, in de mobiele mu ziektent. Omstreeks 19.15 uur zal dit koncert een aanvang nemen. „Kunst en Eer" uit Zierikzee zet het koncert voort om omstreeks 21.30 uur, waar na dit muziekgezelschap voorop zal lopen tijdens de lampiomoptocht. Via de Ring, Weststraat en nieuw bouw eindigt de tocht op het terrein aan de Zandweg, waar tot slot een groot vuurwerk zal worden ontsto ken. Eerder op de avond verzorgt de brandweer van Haamstede een de monstratie op dit terrein. Brandende RENESSE Meisje door brommer geraakt Op het strand bij de duinovergang aan de Jan van Renesseweg is zater dag het vierjarige Duitse meisje C. S. uit Weerdohl (W.Dld.) gewond ge raakt. Bromfietser J. v. R. uit Haamstede was met zijn brommer op het strand en raakte het spelende kind, dat diverse schaaf- en snijwon- den opliep. Slot zomeravondkoncerten Met het optreden van het koperen semble Brass 79 wordt, a.s. woens dagavond, de reeks zomeravondkon certen, die deze zomer in de hervorm de kerk van Renesse werd georgani seerd, afgesloten. Brass 79 werd ruim 2Y2 jaar geleden opgericht door een aantal ex-leden van de nu niet meer bestaande Brassband Rotterdam. Brass 79 staat onder leiding van di rigent Fokke Palstra en bestaat uit een twaalftal koperblazers. Het ama teur ensemble treedt regelmatig op zowel in kulturele- als bejaardencen tra en ook verzorgd men regelmatig kerkkoncerten. Zelfs in België be gint voor deze musici belangstelling te bestaan. Vanaf de oprichting heeft de groep zich toegelegd op renaissan ce en barock muziek. Daarnaast staan ook arrangementen op het proT gramma van John Iveson. Dat men ook het moderne genre niet schuwt blijkt uit het feit dat ook het beken de The shadows of your smile in het repertoire is opgenomen. Voor tijd: zie agenda. Koncert Luctor et Emergo Vrijdagavond 21 augustus geeft het Renesser fanfarekorps „Luctor et Emergo" met de drumband een kon cert op het Kerkplein van Renesse ter afsluiting-:van- het toeristensei- zoen. Voor tijdJjzië agenda. 4 Ir''1 SERÖOSKERKE Jeugd bouwde huttendorp duinovergang aan het Middenpad. Er Afgelopen maandag ging de vakan-. Het olieverbruik verminderde van 26,5 procent tot 22,7 procent. Deze gunstige wijze van produceren heeft ertoe geleid, dat de P.Z.EM. een be scheiden reserve aan konventionele brandstof heeft kunnen opbouwen voor het geval zich in de toekomst problemen met de olievoorziening zouden voordoen. Uranium blijkt, als alle kosten van opslag en behandeling worden mee geteld, toch de goedkoopste brandstof te zijn voor de opwekking van energie. Zuidelijke maatschappijen Uit het jaarverslag blijkt ook, dat de drie zuidelijke energiemaatschap pijen de P.N.E.M., de P.L.EM. en de P.Z.EM. vorig jaar gezamenlijk ruimt twintig miljoen gulden hebben bespaard door in onderling overleg alleen de meest rendabele centrales van de drie provincies energie te la ten opwekken. Brabant, Limburg en Zeeland werken daartoe samen in de Z.E.O. (de Zuidelijke Optimalisatie auto's zullen worden geblust, waar al het beschikbare (moderne) materi aal aan te pas zal komen. Vermist kind bleek verdronken Het aanvankelijk vermiste Duitse jongetje Matthias Raff uit Stuttgart, wiens lijkje zondagavond langs de waterlijn aan het Verklikkerstrand werd gevonden, is - naar bevinding - van de anatoom-pathaloog dr. Zel- denrust, na autopsie in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, door ver drinking om het leven gekomen. Hoe het kind te water is geraakt, kon ook de politie niet mededelen. Auto's opengebroken Afgelopen weekeinde zijn drie au to's opengebroken in Haamstede en Renesse. De auto van J. v. K. uit Bleiswijk stond geparkeerd bij de ZONNEMAIRE. Deze ruïne bleef zaterdagmiddag over van de landbouw schuur van L. J. G. aan de Stapelsweg, nadat een felle brand het 25 x 10 m. grote houten pand had verwoest. De brandweerkorpsen van Brouwershaven en Dreischor slaagden erin de naastliggende schuren en gebouwen voor het vuur te behoeden. Naar de oorzaak van de brand wordt een nader onderzoek ingesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRU1N1SSE, 14-8. Een selekt gezelschap aan boord van een der moderne mosselkotters van Bruinisse de „Cornelis Gerrit" (Bru 19) van de Gebroeders de Keizer, Bruinisse, voer vrijdagmorgen de haven uit. Schipper De Keizer stelde name lijk een hoeveelheid mosselen be schikbaar (kosteloos) om een 20-tal gerenommeerde koks uit de A.C. Wegrestaurants, te laten zien, hoe de mosselen worden gevist, om ze daar na onder deskundige leiding een les te geven in het koken, opdienen en consumeren van dit Zeeuwse pro- dukt. stoffering met gekregenoude gordij nen en zelfgemaakte .bjoemen. Kleu- ters maakten de slinger'^ Dit was een drukke welbestede jpic^ag voor de jeugd. De hut „Donald Duck" ver diende vijf punten; „de Hulk" vier punten en dejhutten „Speedy Gonza les", „The Flinstones" en Woody Woödpëcker" kregen elk drie pun- - ten. De hutten mogen de hele week blijven staan en zullen rnog dienst aumovergang aan net ivixaaenpaa. i^r Aigeiopen maanaag ging ae vaKan-( j J Vj 6 wordt een filmkamera ter waarde tiespeelweek.^^o^ Serooskerke van doen bij volgende aktiyiteiten. van f 500.- vermist. Uit de auto van M. uit Rotterdam, geparkeerd bij camping Duinrand zijn vier zeehengsel plus een radio- cassette-recorder gestolen ter waarde van 1.500,-. De dader(s) verschafte(n) zich toegang door de auto open te breken. Op de camping Duinhoeve is de au to van W. E. uit Breda opengebroken. start. Voor dèz^.eerste middag stond op het programma ,.een huttendorp, xriirTTWirPKirwK- bouwen op he^jfórtveld. Er waren NIEUWERKEKK ongeveer veert.ig deelnemers aanwe zig. Het materiaal dat tot hun be- Zangavonden schikking stond, bestond hoofdzake- lijk uit aangespoeld wrakhout, oude Het Chr. Gem. zangkoor „Een deuren en dergelijke. Er werd druk naam is onze hope", o.l.v. mevrouw gehamerd en gezaagd door de jon- Bil-den Hollander gaat na de vakan- gens en zo verrees er een dorp van tie de zangavonden weer hervatten, vijf hutten. De meisjes verzorgden de De eerste repetitie is op dinsdaga- AMSTERDAM, 17-8. De jeugd maakt nu 30 procent van de Nederlandse bevolking uit. Dat percentage zal om streeks het jaar 2000 gezakt zijn tot 22,5. Tegelijkertijd neemt het aandeel van de oudere leeftijdsgroepen overeen komstig toe. Deze ontwikkeling en de beperkte financiccl-ekonomische moge lijkheden zouden volgens de direkteur-gëneraal van de volksgezondheid, J. van Londen, wel eens kunnen leiden tot een verschuiving van de inzet van fi nanciële middelen in jeugdgezondheidszorg naar onder andere zorgverlening voor oudere mensen. ZIERIKZEE. Aan de Blekweg te Zierikzee in de loop der jaren ook heel wat veranderingen, zoals blijkt op deze voor- inrlogse foto Vooraan de woning uan de toenmalige burgemeester mr. Fokker. Van Londen sprak maandag bij de opening van een internationaal kon- gres over jeugdgezondheidszorg irt Amsterdam. Hij meent, dat een eventuele ver schuiving ten lasten moet komen van de kuratieve (behandelende) sektor en dat niet mag worden getornd aan voorzieningen en aktiviteiten op het terrein van de preventie (het voorko men van ziekten) en de postitieve ge zondheidszorg (het bevorderen van gezondheid). Samenwerking Van Londen bepleitte een goede en intensieve samenwerking en afstem ming tussen de kruisverenigingen (konsultatiebureaus voor zuigelin gen en peuters) en de basisgezond heidsdiensten (o.m. schoolartsen). Die samenwerking is nodig voor kon- tinuïteit in de zorgverlening en voor een doorlopende begeleiding van de jongeren. Aan het kongres in Amsterdam, dat tot en met 20 augustus duurt, ne men 250 artsen deel uit zeventien Eu ropese landen, Israel en de Verenigde Staten. OOSTERLAND Strlp-o-theek Op donderdagavond 20 augustus a.s. gaat de strip-o-theek hier ter plaatse weer open. nu niet meer op de vrijdag maar op donderdag en wel van 18.30 tot 20.00 uur. Er zijn dan weer ongeveer 6000 boeken te ver krijgen. Bovendien is er op zaterdag 22 augustus a.s. een aantal attrakties te beleven in het Dorpshuis „Ooster hof". zoals poppenkast, muzikale show. goochelen, enz. Na afloop hier van balonnen oplaten waarbij wel ie der zorgen moet dat zijn of haar naam met volledig adres op de balon staat Hierna is er voor elk een ijsje. Men kan zich opgeven als lid donder dags en zaterdags bij Nel van der Werf en Rianne Kwaak alhier. De direktie van de A.C. Restau rants heeft namelijk besloten de mo gelijkheid om in hun eetgelegenhe- den ook mosselen te gebruiken open te stellen en heeft deze Zeeuwse deli- katesse op het menu gezet. Namens het bedrijfsleven was naast schipper Nico de Keizer ook de heer H. Hoogerheide uit Bruinisse te genwoordig. Namens het Produkt- schap maakte de heer Jac. van Splun- ter samen met een assistent de gehele exkursie mee, zodat het niet moeilijk was, om de gehele gang van zaken van de mossel en de mogelijkheden om mosselen te eten, aan de koks plus enkele direktie-leden van de A.C. groep van Albert Heijn duide lijk te maken en om vragen te beant woorden. Sfeer j In een ongedwongen gezellige sfeer werden een flinke partij mosselen met smaak verzorgd, besproeid met een excellent wijntje, want A.C. gaat er ook wijn bij verschaffen, (mosse len met brood en wijn). vond 25 augustus (aanvang 19.45 uur) in de zaal van „Rehoboth" aan de Ooststraat. Belangstellenden en nieuwe leden zijn van harte welkom. Gezamenlijke kerkdiensten In het kader van de samenwerking tussen de ned. herv. kerk en de geref kerk van Nieuwerkerk en Ooster- land zullen a.s. zondag gezamenlijke kerkdiensten worden gehouden. In de ochtenddienst van 10.00 uur zal in het kerkgebouw van de geref. kerk voorgaan, de eerw. heer M. J. Rouw. De middagdienst (aanvang 15.00 uur) heeft als voorganger ds. W. Stolte uit N Goes. Deze dienst is bedoeld voor al le gemeenteleden, en is tevens aange past voor gehandicapten. OOSTERLAND Oudste inwoner vierde verjaardag De oudste inwoner van Oosterland, de heer Johannes Goudzwaard Kz vierde 17 augustus in vrij goede welstand, zijn 96-ste verjaardag. Benoeming kleuterleidster Aan de Openbare kleuterschool „Den Drempel" aan de Spoorsingel te Rotterdam werd benoemd tot kleuterleidster, met ingang van 31 augustus onze dorpsgenote Rianne Kwaak Ad BRUINISSE Vrouw redt peuter Begin vorige week zag mevrouw Haaij dat een vlak bij haar wonende peuter een tennisbal wou pakken die midden in de Dokter de Kockstraat lag. Op dat moment kwam er echter een Duitse auto met flinke snelheid door de straat en het kind zou er ze ker onder zijn gekomen als mevrouw Haaij de peuter er niet vlak voor weg had gegrist. Zelf hield ze er een ver- breizeld horloge en een zwaar gek neusde pols aan over, die vrijdag als nog in het gips moest. Mosselprijzen in de kontramlne Gewaarschuwd door radio en tele visie. dat de binnenvaart de vaarwe gen gingen blokkeren besloten de meeste Zeeuwse mosselkwekers niet naar het Wad te varen om mosselen in Yerseke aan te bieden, maar om xoveel mogelijk van de percelen in Zeeland te leveren. Er was dan ook een overvloedige aanvoer van Zeeuwse mosselen. En kele kwekers die wel naar het Wad vertrokken keerden daar van wel ge laden terug, maar de verwachte prijsverhoging, (omdat men rekende In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw te Bruinisse werd, na de maal tijd, de nieuwste schelpdierenfilm van het Produktschap vertoond en besprak het A.C.-personeel de te vol gen werkwijze en de mogelijkheden in restaurants voor dit nieuwe pro- dukt. met verhinderde aanvoer) bleef uit. Integendeel: de hoge prijzen van be gin de tweede helft van juli werden op geen stuk en na gehaald, er trad over de gehele linie een verdere da ling op. Dalende konsumptie Enerzijds een gevolg van het war me weer, waardoor de mosselkon- sumpie daalt, anderzijds had de han del de vorige maand gemeend zich te moeten indekken tegen de toen gel dende hoge prijzen. Enkele grotere handelaren hadden mosselen uit Duitsland en Denemar ken besteld die werden deze week aangevoerd, naast een voldoende aanvoer uit eigen land. De kwalitiet van de Deense/Duitse mosselen was minder dan de Neder landse en enkele aangevoerde partij en waren nogal met pokken bezet, zo dat deze transaktie de handelaars die deze importen hebben bewerkstel ligd weinig plezier en veel financiële schade zullen hebben geleden. Zager-spitters veroodeeld Negen zager-spitters kregen elk van de politierechter in Middelburg een boete van 300,-. Twee anderen, die het blijkbaar nog bonter hadden gemaakt, kregen 600,- plus een week voorwaardelijke hechtenis. Rieken en emmers werden verbeurd verklaard. De mosselkwekers in Zeeland wor den nog steeds gekonfronteerd met het „euvel" van de zagerspitters. Za gers zijn een geliefd aas in de sport- visserij; een kilo zagers wordt duur betaald! Zagers huizen vooral op gronden waarop mosselen liggen en een zagerspitter richt bij zijn werk zaamheden een enorme ravage aan. Schipper S. de Koning uit Bruinisse schatte die schade wel op 75,- per m*. maar een civiele vordering kreeg hij daarvoor niet toegewezen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Dc Nederlandse Bank wordt definitief betrokken bij de afwikkeling van de Iraanse tegoe den bij de Amerikaanse banken. Dit is een onderdeel van de akkoorden tussen de V.S. en Iran, die hebben ge leid tot de vrijlating van 52 Amerika nen uit Perzië begin dit jaar. DEN HAAG. CDA-frakticvoorzit- ter van agt is niet tevreden over het resultaat van de onderhandelingen over de tien voorstellen die hij had gedaan op sociaal-economisch cn fi nancieel gebied voor het regeerak- kooord. Hij zal het rc-sultaat dinsdag dan ook niet voor zijn fraktie verde digen, zo liet een woordvoerder maandagavond weten. AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn van mening, dat de aanvraag van de dumpgooderenhandelaar Loe Lap. om in zijn zaak aan de Reguliers breestraat een speelautomatenzaak te vestigen, afgewezen moet worden. UTRECHT. De vakbonden eisen opschorting van de plannen om het staalbedrijf Nedstaal in Alblasser dam per 1 april 1982 te sluiten. APELDOORN Twee broers uit Arnhem, de 19-jarige W P en de 18- jarige A P., alsmede de 21-jarige vriendin van eerstgenoemde, mejuf frouw G.P., zijn door de politie aan gehouden. verdacht van het plegen van winkeldiefstallen op grote schaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 10