Regering wil nog deze week hoofdverbindingen vrij dounloo b.u. STICHTING SAMENLEVINGS OPBOUW AGENDA Toenemende besparingen De aktie binnenschippers Alarm Bovag Sneldrukker Chinees Benzine duurder Politie en bezuiniging Akties gaan door Paus uit ziekenhuis Aanvaring in Kanaal Demonstraties in Den Haag Heroïne-dode Op naar Saturnus Verplichte dienst verlening Kind wil blijven installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK ZOEKEN 2 Als een voorstel op de komende raadsvergadering het „haalt" gaat Zierikzee afscheid nemen van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Kort samen gevat komt de motivatie van het kol lege, dat het betreffende voorstel on derbouwt, neer op: te duur en onno dig. Ongeveer vier jaar heeft het ge duurd, voordat op dit punt inzicht werd verkregen. Praktijkervaring speelde hierbij uiteraard een belan grijke rol. Destijds werd de noodzaak van een dergelijke stichting bepleit. De nieu we instantie zou „tekorten opsporen in de samenleving", de „mensen be wust maken van hun problemen" en overleg zou worden bevorderd tussen overheid en partikulier initiatief. Toen al - bij het begin dus - waren de motiveringen vrij vaag gevonden. Wat moet men nu aan met „mensen bewust maken van hun problemen". Het kollege begint nu aan de ande re kant van de zaak en konkludeert dat de kleinschaligheid van een ge bied als Schouwen-Duiveland feite lijk een zo geringe afstand kent tus sen bestuurder en bestuurde, dat aan een intermediaire rol van het op bouwwerk geen behoefte bestaat. Een ander anti-motief is van finan ciële aard. Gewezen wordt op ver mindering van uitkeringen uit het Gemeentefonds, zodat „herbezinning nodig is op de gemeentelijke uitga ven". Er zal dan ook geen medewer king worden verleend tot het aan stellen van een opbouwwerker. De opzegging gaat in op 1 januari 1984, aldus wil het voorstel. Tot dat tijdstip heeft de gemeente (hebben ook andere gemeenten) nog financië le verplichtingen. Het voorstel op zich is dus rigou reus, maar er is een ruime uitloop naar een periode, zonder georgani- seed opbouwwerk. De gang van za ken bewijst dat sommig nieuw ge-in- stitutionaliseerd werk binnen de re gio, geen stand kan houden. Het was al moeilijk te „verkopen" in een tijd van meer welvaart; het wordt onmo gelijk nu allerlei Haagse subsidie kranen stevig dicht worden ge draaid. Een teken des tijds, dunkt ons, maar ook wel een indikatie dat een teveel aan georganiseerd werk yoór en naar de mensen toe, fe gron de kan gaan aan een soort overbodig heid. of liever onduidelijkheid, om dat soms „door de bomen het bos niet meer wordt gezien". Geen onvriendelijkheid aan het adres van de stichting die natuurlijk ook goede en acceptabele verrichtin gen op zijn naam schreef, maar wel een konf rontatie met een harder wor dende realiteit. MUSCAT. Een vliegtuig van de Iraanse marine met een boord officie ren en hun gezinsleden is zonder ver gunning van de autoriteiten van het sultanaat Oman nabij de hoofdstad Muscat geland. DEN HAAG, 13-8. De besparingen bij de spaarinstellingen zijn in de eerste helft van 1981 toegenomen, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stortingen overtroffen de opnemingen in deze periode met 4.004 miljard gulden, wat 301 miljoen meer was dan het spaaroverschot in de eerste helft van het vorige jaar. Telt men de bijgeschreven rente mee, dan was het spaaroverschot in het eerste halfjaar 1981 6.594 miljoen gul den of 523 miljoen gulden meer dan het spaaroverschot in de eerste helft van 1980. In juni was het spaaroverschot 967 miljoen gulden of 94 miljoen gulden meer dan het spaaroverschot in juni 1980. DEN HAAG. 13-8. Bij de Bo vag. de Bond van Automobiel en Garagebedrijven, is het wa ter verder dan tot aan de lip pen gestegen. Nu het autorij den tn Nederland steeds duur der wordt (een dezer dagen is een nieuwe verhoging van de benzineprijzen te verwachten) vreest de Bovag dat de konsu- ment meer en meer zal gaan beknibbelen op minder direk- te onkostenposten. Dat zijn: het ontduiken van de wegenbe lasting, ja zelfs het terugdraai en van de verzekering wordt bij deze overkoepelende orga nisatie tot de mogelijkheden gerekend. Maar - en dot is voor de vele duizenden garagabe- drijven in ons land veel erger: de automobilist zal veel min der dan voorheen zijn wagen in onderhoud geven. ,.En dat kost onze bedrijven niet alleen geld, maar - en wij hebben er voor gewaarschuwd dat kost ook arbeidsplaatsen. Onze be drijfstak draait in een vicieuze cirkel rond. Wij voorspellen dat als deze tendens zich voort zet er aan het eind van dit jaar tienduizend arbeidsplaatsen erloren zullen zijn. verlo ww DEN HAAG, 13-8. De regering wil, dat hoofdverbin dingen in het Nederlandse vaargwegennet nog deze week vrij van blokkades worden gemaakt. Dat heeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat donderdag na af loop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. Een van de hoofdroutes, Rotterdams havengebied-West-Duitsland kwam in de loop van donderdag vrij, een andere belangrijke verbinding, Amsterdams havengebied-West- Duitsland zal vandaag (vrijdag) „bevaarbaar" worden gemaakt. PEKING, 13-8. China heeft een snelle drukmachine ontwikkeld die met gebruikmaking van computer en laser-aftasters zestig Chinese schrift tekens per seconde kan afdrukken, zo heeft het persbureau Nieuw China donderdag meegedeeld. Het heeft vijf jaar geduurd en drie mijloen yuan (f 4,5 miljoen) gekost voor het zo ver was. Het persbureau zegt dat er boeken, kranten en tijdschriften mee kunnen worden gedrukt en dat de machine voldoet aan de eisen die er in de tech nisch vooraanstaande landen aan worden gesteld. DEN HAAG, 13-8. De maximum prijzen voor benzine gaan met ingang van zondag opnieuw omhoog. De prijs van een liter super bezine stijgt met 3,6 cent en komt op 185,0 cent. Normale benzine wordt 3,4 cent duurder en gaat 179,4 cent per liter kosten. Tweetaktbenzine gaat 197,0 cent per liter kosten, een stijging van 3 cent. Het ministerie van ekonomi- sche zaken heeft dit donderdag be kend gemaakt. De prijsstijgingen hangen samen met de noteringen op de internatio nale vrije markt en met de stijging van de dolaarkoers. De literprijs van diesel en petro leum stijgt met 2,4 cent. Huisbrando lie wordt twee cent per liter duurder. UTRECHT, 14-8. Voorzitter H. Teeuwen van de Algemeen Christe lijke Politiebond vindt dat de korps beheerders van rijks- en gemeentepo litie konkreet zouden moeten aange ven en openbaar maken op welke on derdelen van de politiezorg waar voor zij verantwoordelijk zijn de grens van toelaatbaarheid van door te voeren bezuinigingen is bereikt of overschreven. Op die manier, zo zegt hij in het blad van de bond, kunnen de volks vertegenwoordigers beter bekijken hoever ze kunnen gaan met het verso- beringsbeleid voor de politie en wel ke prioriteit aan de politie moet wor den toegekend bij de komende begro tingsbehandeling. ROTTERDAM, 14-8. De akties van de binnenschippers gaan door. Het breekpunt van de aktie is met het op heffen van de blokkades in Rotter dam nog niet bereikt. Dit zei aktie- leider Nico Seine vrijdagochtend. Volgens hem is de stemming onder schippers grimmiger geworden. Hij sluit niet uit, dat de akties uit de hand gaan lopen en dat de schippers zich tegen volgend politie-optreden zullen verzetten. „Verscheidene schippers hebben mij verteld, dat zij hun schip willen laten zinken, als de politie er aan komst", aldus Nico Sei ne. Hij wijt de hardere opstelling van de schippers aan de halsstarrige hou ding van de regering, die elk gesprek afwijst. ROME, 14-8. Paus Johannes Paulus II heeft vrijdagmorgen het zieken huis verlaten. In gezelschap van staatssekretaris kardinaal Casaroli is hij naar het Vaticaan gereisd. Voor zijn vertrek sprak hij de patiënten in het Gemelli-ziekenhuis toe en deelde de Apostolische zegen uit. De Paus werd vorige week woens dag voor de tweede maal geopereerd. Op 13 mei pleegde de Turk Mehmet Ali Agca een aanslag op hem tijdens de rondrit van de Paus over het St. Pietersplein. DEN HAAG. 14-8. De Belgische veerboot Princess Clementine heeft vrijdagochtend in het Kanaal een aanvaring met een ander, nog onbe kend, schip gehad. De Clementine heeft een zusterschip, de Princess Stephanie, gevraagd om hulp bij het van boord halen van de passagiers. Er zijn reddingsboten uitgezet. De aanvaring gebeurde in dichte mist. De Engelse kustwacht is met een he likopter aanwezig. NAIROBI. De Verenigde Staten hebben toegezegd hun kredieten voor de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen te verdubbelen, zo is bekendgemaakt. De politie, met hulp van haven diensten, legervaartuigen en vaartui gen van rijkswaterstaat, maakte donderdag een eind aan een aantal belangrijke blokkades. Aktievoeren- de schippers betrokken echter op een tienal andere punten nieuwe blokka des. Ook donderdag verliepen de ak ties zonder dat het tot incidenten kwam. Rotterdam en Amsterdam De belangrijkste akties speelden zich donderdag af rond de zeehaven gebieden van Rotterdam en Amster dam. De blokkade bij Puttershoek in de Oude Maas waar 27 schepen lagen, was rond 13.00 uur door de marine, politie en rijkshavendienst gebro ken. De blokkade van de Rozen- burgsluis in het Hartelkanaal werd door de schippers zelf opgeheven toen de politie kwam aanvaren. DEN HAAG, 13-8. Ongeveer 150 voornamelijk jeugdige demonstran ten hebben donderdagavond voor de hoofdingang van het Congresgebouw geprotesteerd tegen de feestelijke ontvangst van het koninklijk paar in Den Haag. De politie voerde charges uit toen de groep met stenen begon te gooien. De ongeregeldheden vonden plaats nog voor prinses Beatrix en prins Claus bij het Nederlands Congresge bouw waren aangekomen. De feeste lijke avond, georganiseerd door het gemeentebestuur, was bedoeld om het koninklijk paar kennis te laten maken met de Hagenaars. BLOEMENOAA, 14t8. De 18-jarige „Sylvia Epplejujt h$t,Westdyits,e ha gen is donderdag op de camping Helmgat in Bloemendaal ovetleden na gebruik van een overmatige dosis heroïne. Zij werd in levenloze toestand aangetroffen in haar tent door een vriend, aldus vrijdag een mededeling van de poltie in Bloe mendaal. WASHINGTON, 14-8. De NASA hoopt enkele raadsels te kunnen oplossen wanneer over twee weken de Amerikaanse ruimtesonde Voyager-II langs Saturnus gaat. De Voyager-II is het evenbeeld van de Voyager-I, die in november vorig jaar overwachtte eigenschappen van Saturnus, zijn ringen en zijn omge ving doorseinde. De tweede sonde komt op 26 au gustus om 5.25 uur (onze tijd) tot op ongeveer 100.000 kilometer van de planeet. Verantwoordelijken van de NASA zeiden donderdag op een perskonfe- rentie dat het wetenschapelijk pro gramma van Voyager-II grotendeels is gewijzigd na de ontdekkingen die Voyager-I had gedaan. De meeste aandacht zal nu worden besteed aan de meest raadselachtige aspekten van Saturnus, zoals de om elkaar gedraaide ringen in het rin- genstelsel en de stofstralen" die de ringen van binnen naar buiten krui sen. Voyager-II zal ook zeer scherpe op namen maken van verscheidene ma nen van de planeet die Voyager-I slechts van verre kon ,,zienen zal metingen verrichten die misschien meer kunnen zeggen over de oorzaak van de radiostoten die Saturnus met regelmatige tussenpozen uitzendt. In grootte is Saturnus na Jupiter de tweede planeet van het zonnestelsel, met een inhoud van 815 maal die van de aarde. De afstand tot de zon bedraagt on geveer 1,4 miljard kilometer, gemid deld negen en een half maal zo ver als de aarde. Saturnus heeft behalve het beroemde ringenstelsel ook zeven tien manen, waarvan er drie door Voyager-I zijn ontdekt. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 Ook een andere, kleinere blokkade in het Rotterdamse waterwegennet, die van de Parksluis (twee schepen) werd vrijwillig beëindigd. ZUTPHEN, 13-8. Dienstverlening in plaats van gevangenisstraf is vooral mogelijk in gevallen van diefstal, die anders bestraft zouden worden met twee tot vier maanden cel. De duur van de dienstverlening schommelt tussen de vijftig en hon derd uren. Heroïnedealers en gewapende roofovervallers komen niet in aan merking voor dienstverlening. Dit zijn enige bevindingen van de Reclas- seringsraad in het arrondissement Zutphen. Evenals in enige andere ar rondissementen ging hier in februari van dit jaar het experiment dienst verlening van start. CHICAGO, 13-8. De ouders van de 13-jarige Russische jon gen Walter Poloysjak zijn woensdag naar de Sow jet-Unie teruggekeerd zonder hun zoontje, dat liever in de Vere nigde Staten blijft. Het gezin kwam in januari 1980 naar de Verenigde Staten, maar de ouders besloten al spoedig naar hun land terug te gaan. Toen het kind dat hoorde liep hij van huis weg. Hij zei dat hij geen afstand wilde doen van zijn Amerikaanse vriendjes, zijn school en zijn nieuwe fiets. Hij kreeg van de Amerikaanse autoriteiten po litiek asiel en woont nu bij een tante. Renesse VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigihgsgebouwtjé, 14.00:16.00 uur.kiriderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00- 17.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 St. Domusstraat. Poppenth te Klein". 14.30 - 15.30 uur. theatet „Al Zaterdag 15 en zondag 16 augustus Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven HAAMSTEDE Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. BURGH Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. RENESSE Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. BROUWERSHAVEN Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster L. Giljam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. vJöbïBfl.igj. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief! Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Bezichtiging, Nobelpoort. -16.00 uur. 10.00 Zaterdag 15 augustus Middelburg Pop-festival Veilinghal 11.00 uur-22.00 uur. Zierikzee Concertzaal. Film: Convoy. 19.00 uur, a.l. Film: 't Naaikransje, 22.30 uur. 18 jaar. Renesse Sportterrein Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven Muziektent. Koncert muziekvereni ging „Crescendo", Dreischor. 20.00 uur. Zuiddijk 4. Feestbijeenkomst P.J.Z. 19.30 uur. Oosterland Muziektent Koninginneplein. Tent- koncert. 19.30 uur. Zondag 16 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: Convoy, 20.00 uur, a.l. Maandag 17 augustus Serooskerke Sportveld. Vakantiespeelweek (hut- tendorp). Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel en Reinata Heemskerk, alt. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 18 augustus Scharendijke Brouwersdam. Plantenwerkgroep verzamelen om 19.15 uur. Serooskerke Strand Brouwersdam. Vakantie speelweek (spelen). Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), -na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievcnsmonstertorcn. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Vrijdag 14 augustus Zierikzee Bar Mirabelle. David Livingstone Band. 22.00 uur. Openbare lagere school ,,'t Mëétje", filmvoorstelling „A stranger in my forest". 19.30 uur Haamstede Dorpsring. Lopende show van bras- drumband „Cecilia" uit Vlisslngen. 19.15 -21.00 uur. Nu is dat heel lastig; ergens in de Westhoek vrienden - van elders - vin den. Zeg maar: een speld in een hooi berg zoeken, als je het adres niet (goed) weet. Ze zitten natuurlijk wel ergens verstopt in een tent of in een huisje. Enfin de gezochten zaten in een huisje rechts van een groot gebouw. Maar, wat is rechts? Dat hangt er maar van af, hoe je staat tegenover dat grote gebouw. Met het gezicht er naar toe of met de rug. We stonden ,,dus*verkeerd, maar volhardden in de kwade weg en dat is - soms opzet telijk - menselijk. We zagen allerlei vakantie-hou dende mensenbezig in de keuken, liggend op stretchers of takken za gend uit bomen en of dat nu op dit moment verstandig is? Weet ik niet. ,,We nemen nog één huis" zeiden we en dat kwam goed uit, want er brand de in een - nog geheime - lokaliteit, een kaal elektrisch peertje. Een te ken van leven. De vraag lag vóór op de mond: ,,of dc Jansens hier tijde lijk woonden?" Niemand liet zich zien. Wij op het kale brandende peertje af, het schijnsel waarvan door een kier in de deur waarneem baar was. Een bel ontbrak, zodat we het Zeeuwse „vollkk" toepasten. We deden de deur een eindje open en die bleek toen toegang te geven, tot een - gelukkig - onbezet toilet. De pogin gen tot verder onderzoek werden daarop gestaakt. Heel opvallend was nog dat - al weer ergens - op een terrein de hele zaak was afgestopt met een (beweeg bare) balk. waarop ooit driftig het bordje Art. 461 was getimmerd. Geen nood echter, ccn zoekend mens is bij voorbaat geëxkuscerd. Juist toen we het terrein wilden verlaten, kwam er ccn auto aanhobbelen, die uiteraard dc balk moest passeren. Wilden we hoffelijk zijn. Dc balk werd omhoog gedaan en de auto kon vrij uitrijden. Dat is toch een vriendelijk gebaar nietwaar, zonder zelfverheffing. Maar in de auto geen enkele reaktic Ma zat met een truttig mondje te kij- keh. of wij daar expresselijk waren aangesteld om haar door te laten en pa had het ineens zo druk met het de weg oprijden. Hij zag ook niksgeen vingertje even omhoog of zo. Wat zijn we toch een beleefd volkje. In een mens leeft de akelige aandrift in een voorkomend geval zo'n balk boven op de auto neer te laten dreunen, maar zo iets doe je natuurlijk niet Nee. nee; 't liep verkeerd: de Jan sens waren onvind baar en dan die el lendelingen in die auto. Snel ge vlucht naar de ongehoorde stilte van het Domeinhart. Een woudduif riep en kreeg een kilometer verder ant woord en verderop waren de meeu wen accoustiseh in de weer. Tussen door hoorbare stilte. Heerlijk ge woon en dat feitelijk nog midden in 't seizoen. SCHJERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2