c Begin wordt gemaakt met inundatie bouwdok Oosterscheldemonding Zeer puntrijke agenda voor raadsvergadering 24 augustus goed Reagan wil met Brezjnjev praten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeente Zierikzee Nieuwe politiek Israël Sovjet-oefeningen In bouwput Schaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierlkzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag 14 augustus 1981 127ste jaargang Nr. 22962 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Verschijnsel in Westhoek: trapauto ZIERIKZEE, 13-8. Zierikzee - maar dat is geen ver dienste - overtreft de gemeente Middenschouwen, met het aantal „ingekomen stukken", ditmaal voor de op maandag 24 augustus te houden openbare raadsvergade ring. Dat aantal is: 75. Het aantal agendapunten mag er ook zijn: 40. Ter afsluiting van de begrotingswijzigingen - de 121ste komt aan de orde - voor het dienstjaar 1980 is een uitgebreide Memorie van Toelichting bij de stukken gevoegd; bijna een apart „stuk", even groot als het oorspronkelijke. De bijdrage per inwoner voor de gemeenschappelijke bibliotheekvoorziening zal moeten worden vastgesteld op 6,86, hetgeen het kollege redelijk noemt. Bijgevoegd is de wijziging van de begroting (nr. 1) met de M.v.T. op de resultatenrekening 1980 van de Volkskredietbank. Idem een voor stel tot vaststelling van de 120ste wijziging van de gemeentebegroting 1980, „betrekking hebbend op vorige dienstjaren". Idem een voorstel tot (70ste) wijziging van de gemeentebe groting 1981, wegens bijdrage aan de „Gemeenschappelijke regeling Luchtverontreiniging Zeeland". De 69ste wijziging heeft betrekking op aankoop en bouwrijp maken van grond t.b.v. de realisering van het bestemmingsplan Kaaskenswater. De nieuwe raming beloopt een be drag van ƒ496.205,37. Een „pakket JERUZALEM, 13-8. De Israëlische militaire regering zal onmiddellijk uitvoering geven aan de nieuwe poli tiek van de Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, ten aanzien van de Arabische bevolking in de be zette gebieden, zo heeft de Israëlische militaire woordvoerder donderdag ochtend meegedeeld. De nieuwe politiek bestaat uit het scheppen van een klimaat dat gunstig is voor toepassing van auto nomie voor de Palestijnen en voor het vestigen van politieke tussenper sonen, aldus de Israëlische pers. Door die tussenpersonen zouden de grondslagen van de autonomie con creet kunnen worden uitgevoerd. MOSKOU, 13-8. De Sowjet-Unie heeft donderdag aangekondigd dat er volgende maand grote militaire oefeningen zullen worden gehouden in aan Polen grenzend gebied. Westerse diplomaten in Moskou menen dat het Kremlin met deze oe feningen wellicht de druk wil vergro ten op zowel de Poolse regering als de leiders van het vrije vakverbond Solidariteit. In een kort bericht dat werd ver spreid door het persbureau Tass staat dat bij de manoeuvres alle on derdelen van de Sowjet-strijdkrach ten zullen zijn betrokken. De oefe ningen zullen plaatsvinden in wit- Rusland, de Baltische staten en op de Oostzee. apart" vormt - de al genoemde - slot- wijziging van de begroting 1980. Nieuw- en vernieuwbouw Een voorstel heeft betrekking op vaststelling van het nieuwbouw- en vemieuwbouwprogramma voor de periode 1982 t/m 1984, neerkomende op een totaal van 1.975.693,06, het geen uiteindelijk een verlaging in houdt vap 528.587. Centraal element in de „Struktuur- schets Zierikzee", is de z.g.n. „stads weide" aan de voet van het Bolwerk met molen. „Schapen zouden hier ge weid kunnen worden; op dit stuk land zal parkeerruimte kunnen ko men en er is ruimte voor allerlei eve nementen". Kon takt is gezocht met de heer L. P. van Malland te Bergen op Zoom voor aankoop van een per ceel tuingrond - ter randverzorging va* de „stadsweide" - over verkoop aan de gemeente van een perseel tuingrond, gelegen in het z.g.n. „Lan ge Bogerdje" aan de Laan van St. Hi- laire. Taxatie leverde een aankoop prijs op van 7,50 per mJ; een recen ter rapport komt op 6,50. Voor gesteld wordt een transaktie van aankoop en verkoop van de panden Venkel 27 en Gat van Westen N.W. 13 t.b.v. de heer P. Praet, die uiteinde lijk voor deze koop-ruiltransaktie 25.000 moet bijbetalen. De heer H. E. S. Sinck, ambtenaar van de burgerlijke stand, wordt vol gens een beschikking van het A.B.P. te Heerlen op medische gronden blij vend ongeschikt voor zijn werk ver klaard. Het kollege stelt de raad voor hem eervol ontslag te verlenen. Beroepen manifestatie Met als doel de presentatie van on derwijs en arbeid aan leerlingen, or ganiseert de werkgroep Contact Onderwijs-Beroepenwereld van de Zeeuwse Provinciale Onderwijsraad een beroepen manifestatie (in no vember) te Goes. Zij verzoekt de ge meente om een financiële bijdrage ter grootte van 133,96. Het kollege stelt voor gelet op het belang de een malige bijdrage te verstrekken. De door de gemeenschappelijke Schoolraad in de gemeente Zierikzee gevraagde bijdrage van 150,- om de taak van de raad blijvend te kunnen uitoefenen, zal eveneens volgens voorstel van het kollege worden toe gekend. De 22e wijziging van het ambtena ren regelement, handelend over over boeking vakantieverlof naar vol gend jaar, dient door de raad te wor den vastgesteld. Industrieterrein „Zuidhoek" Gedeputeerde staten hebben ,r>n verklaring van geen bezwaar ver leend ten behoeve van de bouw van een betonmortelcentrale op het in dustrieterrein „Zuidhoek". Dit in overeenstemming ex art. 19 van de wet op de ruimtelijke ordening en art. 50 van de woningwet. Het kolle ge heeft met toepassing van genoem de artikelen vervolgens de bouwver gunning verleend en stelt de raad ZONNEMAIRE. Dit lieflijke huisje aan de Dijk van Bommenede te Zonne- maire is bijna volledig omringd door zonnebloemen, variërend van klein tot groot. Aan de voorkant staat echter een wel heel bijzondere. De bloem is zo hoog, dat hij een behoorlijk stuk boven de dakrand uitsteekt. Het is een fraai gezicht (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voor te besluiten tot het niet instel len van een beroep tegen het besluit van G.S. Het gemeentebestuur van Middel- Vervolg pag. 3 Advertentie NEELTJE JANS, 13-8. Op 24 augustus zal worden be gonnen met het onder water zetten van bouwdok I in de bouwput Schaar in de Oosterscheldemonding, waarin de pijlers voor de stormvloedkering staan. In bouwdok I zijn alle 19 pijlers binnen het tijdschema voltooid. Ze staan klaar om naar hun plaats in de Oosterscheldemonding gevaren te worden. Zo ver is het échter nog niet, want eerst moet het hefschip „Ostrea", dat op 11 juli te water werd gelaten, worden afgebouwd. pgy HAAMSTEDE. Een nieuw toeristisch vervoermiddel in de Westhoek is de trapkar, een bekend verschijnsel op de bou levards in het buitenland, maar de Schouwenaren moeten er nog even aan wennen. Ook de politie zet zo z'n vraagte kens achter dit vervoermiddel. Voor verslag hierover: zie elders in dit nummer. (Foto- Zierikzectrhf» Nieuwsbode» Het onder water zetten van bouw dok I gebeurt geleidelijk. Eerst wor den de pompen, die kontinu hebben gewerkt om het bouwdok droog te houden, uitgeschakeld, terwijl men tevens zeewater van buiten de ring dijk via een leiding in het dok laat lo pen. Het zal tenminste drie weken duren voordat het dok geheel is ge vuld met water. Dan zullen alleen de bovenste delen van de pijlers nog bo ven het wateroppervlak uitsteken. De inundatie begint op 24 augustus door het inwerking stellen van de hc- vcllciding door de hoofdingenieur- direkteur van de direktc Sluizen cn Stuwen van Rijkswaterstaat, ir. J. C. Slagtcr. Eind september zal de ringdijk van bouwdok I worden doorgebaggerd; er ontstaat dan een open verbinding met de Oosterschelde. In de laatste maanden van dit jaar zullen er een tocgangsgeul en een afmeersteiger voor het hefschip worden aangelegd. Hefsysteem In januari wordt dan begonnen met het beproeven van het hefsysteem van de Ostrea, die een hijsvermogen heeft van ongeveer 10.000 ton. Dc Ostrea zal dan door de gegraven opening in de ringdijk het bouwdok binnenvaren en hefproeven gaan ne men met één van de pijlers die daar voor extra is geballast. Daarbij kunnen tevens de vaar- kwaliteiten van het schip in de wer- kelijkheid worden waargenomen. Na een uitgebreide proefperiode zal eind volgend jaar worden begon nen met het plaatsen van de pijlers in de stroomgeulen. In het totaal moe ten er 66 pijlers worden geplaatst. Daarvan zijn er 47 in aanbouw in twee aangrenzende bouwdok ken in de bouwput SchaAr. Als die klaar zijn zullen ook zij door te graven ope ningen in de seheidlngsdijken van die bouwputten worden weg- verhuizen. van west naar oosi. en omgekeerd. van hoog naar laag en omgekeerd van klem naar groot en omgekeerd. van dorp naar stad. en omgekeerd van binnen naar buiten en omgekeerd met llakkee expresse kunt u alle kanten op llakkee expresse 01870 2188 middelharnis Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Trouw niet om geld; men kan hel goedkoper lenen. Schotse zegswijze Verwachting tot zaterdagavond: Minder warm Droog weer met wolkenvelden; mini mumtemperatuur omstreeks 14 gra den; middagtemperatuur rond 21 graden; matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 18 augus tus: Zondag; Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: n.west 4. Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: n.west 4. Dinsdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 22 gr. Windkracht: weinig wind ZON- EN MAANSTANDEN 15 aug. Zon op 6.24, onder 21.04 Maan op 21.16, onder 5.45 16 aug. Zon op 6.25, onder 21.02 Maan op 21.44, onder 6.58 17 aug. Zon op 6.26, onder 21.00 Maan op 22.09, onder 8.14 Volle Maan: 15 augustus (18.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 aug. 4.05 15.46 9.36 22.03 16 aug. 4.48 16.24 10.15 22.41 17 aug. 5.29 17.053 10.58 23.24 Springtij: 18 augustus. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 14-8. Het K.N.M.l. deelt mede: Een gordel van hogedrukge- bieden strekt zich uit van het zeege bied ten zuiden van Ierland via Bel gië naar Tsjechoslowakije. Deze brengt zonnig weer in heel midden- en zuid-Europa met temperaturen van omstreeks dertig graden, in Spanje plaatselijk vijfendertig. Een uitzondering vormt vandaag het noorden van Griekenland en het zuiden van Joegoslavië, waar van daag en morgen een onweersgebied overeen trekt. Zwakke storingsge- bieden brengen veel bewolking in Engeland, op de Noordzee en in Skandinavië. In het westen van de Britse eilan den is koelere oceaanlucht binnenge drongen met veel bewolking en hier en daar wat motregen. Helaas krij gen wij daar in het weekeinde ook mee te maken. Er zullen wolkenvel den zijn maar de neerslagkans blijft erg klein. De temperatuur komt op een niveau van ongeveer 20 graden. Ten westen van Ierland vormt zich een nieuw hogedrukgebied dat ons in de eerste helft van de volgende week opnieuw meer zon gaat brengen met een stijgende temperatuur. GENEVE. De 140 leden van het cen trale comité van de Wereldraad van Kerken komen van 17 tot 26 augustus in Dresden bijeen. SANTA BARBARA, 13-8. President Reagan heeft donderdag verklaard dat hij president Brezjnjev van de Sowjet-Unie schriftelijk heeft voorgesteld sa men te gaan praten over wapenbeperking en de wijzen waarop de vrede be waard kan blijven. men voordat zijn regering duidelijk lellen aan de te- Reagan zei dit op een onvoorbe reide perskonferentie op zijn boerde rij in Califomië. Hij verweet de Rus sen dat zij bezig zijn met het opbou wen van het grootste militaire appa raat in de geschiedenis en offensieve wapens maken om de overhand te krijgen. De Amerikaanse president zei ech ter niet wanneer de topkonferentie tussen hem en Brezjnjev gehouden zou kunnen worden. Voorstellen Hij legde er de nAdruk op dAt hij niet aan een topgesprek zal deelnc omschreven voorstell genpartij kan voorleggen „Ik stelde! Brezjnjev voor te zijner tijd rond dc tafel te gaan zitten om dan te bek ij ken wat de mensefc echt willen" Reagan zei niet wanneer hij de brief aan Brezjnjev heeft geschreven en ook niet of de Russische president al geantwoord heeft Wel verweet hij de Russen ruim 100 miljoen dollar (280 miljoen gulden) in West-Europa uitgegeven te hebben voor propngan da tegen de neutronengrAnant die ex- president Carter daar in 1978 wilde plaatsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1