Industriebond F.N. V. roept gegadigden op voor overname van kapsalon in Zierikzee Na schoolonderzoek niveau kiezen voor Mavo-examen Amerikanen verwachten rekord wereldgraanoogst Om behoud werkgelegenheid Gered van slangebeet Veel faillisse menten Vrouw gedood door politiekogel Operazangers fluisterden Peuter verdronken Dode bij steekpartij Nieuwe kredietvorm Piraten doodden vluchtelingen De woningmarkt Ultimatum voor schippers Rotterdam Greenpeace geschokt door dumping afval 4 Rachèl, Ans en Conny voorde kapsalon in de Visstraat. Op 27 juli legde de Be lastingdienst beslag; vrijdag j.l. werd het faillissement uitgesporken. Wordt de zaak straks voortgezet door een enthousiaste ondernemer, zodat deze drie kapsters hun vak kunnen blijven uitoefenen? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 12-8. „De Industriebond F.N.V. heeft de zaak geweldig aangepakt. We hadden echt niet ver wacht, dat de bond in Zeeland zoveel voor ons zou doen". Aan het woord drie enthousiaste jonge vrouwen, die hun werk in het kappersvak danig in gevaar zagen komen, nadat de Belastingdienst beslag legde op de „Hair Sty ling Shop" in de Visstraat in Zierikzee en de rechtbank het bedrijf vorige week vrijdag failliet verklaarde. Drie vrouwen: Conny van Hemert, Rachèl van Oorschot en Ans de Vlieger- van den Bos zijn de heren- en dameskapsalon in de Visstraat een beetje als ,,hun" zaak gaan voelen de afgelopen acht maanden. Door pijnlijke privé-om- standigheden en financiële problemen van werkgever Gé Verhoef dreigde na melijk reeds vorig jaar november een sluiting van de zaak. Conny, Rachèl en Ans zetten er echter hun schouders onder en samen met zaakwaarnemer de heer Dekker werd „gewoon" doorgedraaid. Zelfstandig werken waren de kap pers altijd al gewend geweest en dat betekende in de nieuwe werkomstan digheid uiteraard een groot voordeel. De financiën kwamen in handen van de boekhouder, maar alle overi ge werkzaamheden - het kappen, het inkopen, de public-relation, het ont vangen van vertegenwoordigers, enz. - behoorden tot de taak van de drie jonge vrouwen en de zaakwaarne mer. Beslaglegging Het ging prima tot 27 juli j.l. Toen bleek het geduld van de fiskus uitge put en werd beslag gelegd op de kap salon en de inventaris. Een harde klap voor de drie dames. Acht maan den lang werd keihard en met veel inzet gewerkt en plotseling dan toch de telefonische mededeling, dat het allemaal voorbij is. Voor Conny, Rachèl en Ans was het echter nog niet voorbij. Ze waren niet van plan zich neer te leggen bij het schriftelijk ontslag, dat weldra volgde. Ze wensten geen slachtoffer te wor den van de privé-moeilijkheden van hun werkgever. Alle drie waren ze er volkomen van overtuigd, dat de kap salon in de Visstraat een zeer renda bel bedrijf was. Ze tekenden dan ook direkt bezwaar aan tegen het ont slag- Distriktbestuurder van de In dustriebond F.N.V., Hans Vegting was met hen van mening, dat hier sprake was van een goedlopend, winstgevend bedrijf. Een goede dag omzet gedurende de afgelopen acht maanden had dat duidelijk aange toond. Het bleek niet voldoende om de in het verleden ontstane schulden last weg te werken, maar voor de toe komst hield dit toch zeker wel perspektieven in. Flexibel opstellen Het faillissement, dat vrijdag tegen eigenaar Verhoef werd uitgesproken zou onverbiddelijke sluiting van het bedrijf betekenen. Drie kapsters zou den op straat komen te staan. Hoe wel het in dit geval dan niet om hon derden arbeidsplaatsen gaat, bleek F.N.V.-distriktsbestuurder Vegting toch van mening, dat de vakbewe ging zich flexibel moest weten op te stellen. Na overleg met de drie kapsters werd besloten via advertenties gega digden op te roepen voor de overna me van deze druk beklante kappers zaak in Zierikzee. Achtergrond van dit alles was in de eerste plaats het behoud van de werkgelegenheid voor de drie jonge vrouwen, die op zo'n en thousiaste wijze het bedrijf al enkele maanden draaiende hadden gehou den. De Industriebond F.N.V. ging dus op zoek naar een kapitaalkrachtige kapper en dat kan vrij unie genoemd worden. Bij de beslissing tot plaat sing van advertenties - buiten het kappersvakblad - speelde ook de overweging mee, dat de regio Schou- wen-Duiveland relatief weinig kap perszaken telt en in het betreffende pand in de Visstraat al sinds jaar en dag een kapsalon gevestigd is. (Voor Gé Verhoef, was er lange tijd het be- rijf van kapper Uil gevestigd. Red.). „Het zou toch eeuwig zonde zijn dan een rendabel bedrijf te ontmantelen", aldus Hans Vegting. Hoe is nu de reaktie op de oproep DEN HAAG, 12-8. De Mavo-scholen kunnen desgewenst pas na het schoolonderzoek het niveau van de eindexamenvakken vaststellen. Dit heeft staatssekretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen de onderwljskom- missie van de Tweede kamer geschreven. van de F.N.V.? Uit de mond van de distriktsbestuurder klinken aanvan kelijk vrij positieve geluiden: „Ik ben hoopvol gestemd, er hebben zich inmiddels wat gegadigden gemeld". Later deze week werden de berich te echter wat minder juichend. Cura tor mr. E. G. Karei in Zierikzee geeft toe, dat er afgelopen maandag en dinsdag heel wat belangstelling voor de kapsalon bleek te bestaan. „Het waren echter allemaal men sen, die informeerden, maar geen na dere stappen ondernamen", aldus de curator. Hij vindt het te vroeg om iets konkreets te kunnen zeggen over een eventuele serieuze gegadigde. Staat de werkgelegenheid voor de drie kapsters nu als eerste voorwaar de genoemd bij een toekomstige ver koop? Bij de Industriebond F.N.V., zoals gezegd, wel, maar mr. Karei heeft daar - uiteraard - wat genuan ceerdere gedachten over. „Het gaat er in de eerste plaats om dat er een koper komt, die een aannemelijk bod doet. Het blijft afwegen, maar uit eindelijk zullen de bank en de be lasting moeten beslissen". „Niet onwillig" De curator wijst erop, dat de Be lastingdienst zeker niet onwillig zal zijn aangaande het treffen van een regeling met een toekomstige koper, daar overdracht voor de fiscus meestal beter uitpakt dan een exeku- tieverkoop. Inmiddels zijn alle be trokkenen er wel van overtuigd, dat de kapsalon eigenlijk volgende week open zou moeten. Zo'n beslaglegging doet de zaak geen goed, ook het ge duld van de klanten is tenslotte niet eindeloos. Er moet inderdaad snel iets gebeu ren, want de datum voor de exekutie- verkoop staat al bijna vastgesteld: 24 of 25 september. Conny, Rachèl en Ans hopen vurig hun beroep in eigen regio en in „ei gen" zaak te kunnen blijven uitoefe nen. Conny van Hemert is sinds juli vorig jaar bij het bedrijf betrokken. Rachèl van Oorschot deed haar intre de in 1978 toen het bedrijf met een da meskapsalon werd uitgebreid. Tus sentijds werkte Rachèl een half jaar in de kapsalon van de - inmiddels weer vergeten - boetiek Kiekeboe. Voor haar betekent dit alles der halve een tweede ervaring in korte ■tijd met bëslhglegging en faillisse ment. Zoiets gaat niet inrje kouwe kleren zitten. Ans de Vlieger werkt sinds april 1980 in de Hair Styling Shop. Waarom zelf niet? Waarom vormen de dames zelf ei genlijk geen compagnonschap en ne men de bedrijfsleiding ter hand? Tsja Ans is al getrouwd, Con ny en Rachèl hebben plannen binnen afzienbare tijd in het huwelijksboot je te stappen. Niet dat ze van plan zijn met werken te stoppen na hun huwelijk, maar ja, je stort je dan (als vrouw?) niet plotseling in een finan cieel avontuur, blijkt uit hun toelich ting. Toch jammer misschien, want de afgelopen maanden konden deze drie jonge vrouwen ervaren, dat ze door de vaste klantenkring bijzonder ge- respekteerd werden; juist in die tijd, dat ze er alleen voor stonden. WEERT, 12-8. Dankzij snel ingrijpen door medici van het ziekenhuis in Weert heeft de 29-jarige L. Nies uit die plaats een levensgevaarlijke beet van een van zijn eigen slangen overleefd. Dit heeft de ge meentepolitie van Weert woensdag meegedeeld. Volgens de politie is aan de redding van de man nog een bepaald serum te pas gekomen dat in het Weerter ziekenhuis niet aanwezig was, maar dat door de politie van elders is aangevoerd. Op grond van een bepaling in de algemene politieverorde ning van Weert, die het houden van gevaarlijke dieren ver biedt is al eerder proces verbaal tegen Nies opgemaakt. Hij deed de slangen toen van de hand maar kocht later twee brilcobra's. Die hield hij in de kelder uan zijn woning aan de Jozeflaan. Hij komt hiermee tegemoet aan be swaren die geopperd werden, toen er sprake was van een definitieve ni veaubepaling per 1 januari van het examenjaar Het nieuwe examen voor het Mavo kan in het schooljaar '82-'83 door alle MAVO-scholen worden afgenomen. De opleiding zal dan overal vierjarig zijn. Daarbij wordt gewerkt met twee niveaus. Hiermee is al op tien scholen geëxperimenteerd. Dit jaar zijn voor het eerst deze zogenaamde geprofileerde eindexamens afgeno men. De kandidaten kunnen voor al le. maar ook voor enkele van de zes vakken, examen op het hogere of het lagere niveau afleggen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM/MOERDIJK. De di- rekteur van het chemisch afvalver werkingsbedrijf Uniser BV aan de Moerdijk is door de aandeelhouders een spreekverbod opgelegd. De di- rekteur, B.H. van der Pool, heeft acht weken bij het bedrijf gewerkt en werd door de aandeelhouders op non-aktief gesteld omdat hij het voornemen had uitstel van betaling voor zijn bedrijf aan te vragen. UTRECHT. Teleac begint met in gang van 11 oktober de kursus „Sportvissen", want vissen is veel meer dan alleen maar een hengeltje uitgooien, aldus een mededeling van Teleac. BUSSUM. Een deel van het Bus- sumse drinkwater is ernstig veron treinigd door gasolie. De Provinciale Waterleidingmaatschappij Noord- Holland (PWN) heeft besloten een aantal waterwinningsputten te slui ten. DEN HAAG. Op het ministerie van binnenlandse zaken wordt momen teel spoedberaad gehouden door ver tegenwoordigers van verschillende departementen over de akties van de binnenschippers TERNEUZEN. De M.E. en de rijkspolitie te water in Zeeland zijn woensdagmiddag om vier uur op nieuw opgetreden tegen binnenschip pers die het kanaal Gent-Terneuzen voor de tweede keer deze week voor de binnenvaart hebben geblokkeerd. DEN HAAG. De protestantde vere niging van instellingen voor bejaar denzorg (PVIB) vindt dat de identi teit van de bij haar aangesloten be jaardentehuizen bedreigd wordt door de wet voor democratisering van deze oorden. HILVERSUM. Alleen als het CDA en de PvdA bereid zijn om in het ko mende seizoen op de dinsdagavonden een half uur later met hun veertien daagse radio-uitzendingen te begin nen kan het Humanistisch Verbond zijn oude zendtijd van 18.20 tot 18.50 uur behouden. SCHIPHOL. De KLM verwacht niet dat de akties waartoe de Neder landse luchtverkeersleiders bij vluchten naar de Verenigde Staten woensdagmiddag zijn overgegaan van invloed zullen zijn op de huidige, aangepaste vluchtuitvoering van en naar de Verenigde Staten. UTRECHT. Het bestuur van de ruim 1200 leden tellende Nederland se vereniging van psychiatrie heeft in een verklaring gewaarschuwd te gen liberalisering van het denken over zelfdoding van psychiatrische patiënten. AMSTERDAM. De Nederlandse Vereniging van Grind- en Zandhan- delaren heeft bij monde van haar ad- vokaat de overheid aansprakelijk gesteld voor de door haar geleden en nog te lijden schade als gevolg van de schippersblokkade. DEN HAAG. Staatssekretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft de 5.000 premiehuurwoningen en de 1.000 premiekoopwoningen die in ju li aan het programma zijn toege voegd, over de provincies verdeeld. De 5.000 extra premiehuurwoningen zijn uitsluitend bedoeld voor plan nen van institutionele beleggers. DEN HAAG. In de binnenstad van Den Haag is de afgelopen dagen huis aan huis een nep-brief verspreid, waarin wordt aangekondigd dat het centrum donderdag wordt afgesloten in verband met de feestelijkheden rond de verhuizing van de koninklij ke familie. DEN HAAP- Opnieuw zijn (twee Russische marineschepen langs de Nederlandse kust gevaren. De sche pen, een helikopter-vliegdekschip en een geleidewapenkruiser, passeer den Den Helder en waren op weg naar de Oostzee. SCHIPHOL. De direkteur lucht verkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartienst, J. S. Smit, heeft woensdagmiddag een dringend beroep gedaan op de verkeersleiders op Schiphol om hun taken op norma le wijze té blijven verrichten. DEN HAAG. De belangenafweging en de besluitvorming inzake de in richting van het landelijk gebied van zuidelijk Flevoland moeten op rijks niveau blijven geschieden. Het Land bouwschap uit deze mening in een brief aan de Tweede Kamer. DEN HAAG, 12-8. In de eerste ze ven maanden van dit jaar zijn in ons land ruim de helft meer failissemen- ten uitgesproken dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar, aldus het CBS. Het aantal uit gesproken faillissementen bedroeg 4.012 tegen 2.649 in de eerste zeven maanden van 1980, een toeneming van 51 procent. De meeste faillissementen kwa men voor in de handel, namelijk 1.364 tegen verleden jaar 895. Daarop volgden de dienstverlening met 851 faillissementen (verleden jaar 513), de bouwnijverheid met 688 (474), de industrie met 635 (431), het vervoer met 153 (122) en de landbouw met 79 (54). AMSTERDAM, 12-8. Een In over spannen toestand verkerende vrouw is woensdagavond in haar woning aan het Javaplein in Amsterdam overleden aan de gevolgen van een schot, afgevuurd door een politiea gent, die door de vrouw met een mes werd bedreigd. Dit heeft een woord voerder van de Amsterdamse politie woensdagavond meegedeeld. In het begin van de avond werd de assistentie van de politie ingeroepen omdat een vrouw van de derde ver dieping van een huis op het Java plein flessen naar beneden gooide. Twee agenten die korte tijd later de woning binnenkwamen, troffen daar de vrouw in overspannen toestand aan. In de keuken pakte de vrouw een mes waarmee zij de politieman nen bedreigde. Eén van de agenten trok daarop zijn pistool en sommeer de de vrouw het mes neer te leggen. Nadat de vrouw deze sommatie ne geerde. vuurde de agent een waar schuwingsschot af. De vrouw rea geerde hierop door dreigend met het mes op de politiemannen af te ko men, waarna de agent een gericht schot loste. Dit trof de vrouw in de borst. WASHINGTON, 12-8. Het Amerikaanse ministerie van landbouw raamt de wereldgraanoogst in het seizoen 1981-82 op 1,62 miljard ton, een rekordhoe- veelheid, zo is in Washington bekendgemaakt. Het seizoen 1980-81 leverde een oogst op die 63 miljoen ton of vier procent kleiner was. De oogst- vooruitzichten in de Sow jet-Unie zijn laatste tijd een stuk slechter ge worden. Ook in China en West- en Oost-Europa moesten de ramingen worden verlaagd. De voeder graanoogst in de Verenigde Staten daarentegen zal veel groter uitvallen dan in het voorgaande seizoen. Rusland minder In de Sowjet-Unie is het gewas er nstig aangetast door de langdurige droogte en hitte. De Russische oogst levert volgens het Amierkaanse mi nisterie van landbouw dit seizoen 185 miljoen ton graan op. De afgelopen maand ging het ministerie uit van het hoeveelheid van 200 miljoen ton, terwijl de Sowjet-Unie had gerekend op een oogst van 236 miljoen ton. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat de Russische graanoogst veel kleiner is dan oorspronkelijk werd gedacht. De wereldproduktie van voedergraan wordt geraamd op de rekordhoeveelheid van 763 miljoen ton, vijf procent meer dan in het sei zoen 1980-81. De Amerikaanse oogst van voedergranen zal maar liefst ze ventien miljoen ton groter zijn dank zij de zeer gunstige weersomstandig heden in juli. MÜNCHEN. 12J. De leden •van het koor van de Staats- opera die vorige week in het Nationale Theater van Mün- chen tijdens de derde akte van Richards Wagners opera ,,Die Meistersinger von Nuernberg" slechts gefluisterd hadden, zijn bestraft. Twee van hen zijn voor onbepaalde tijd heen gezonden en de overigen zijn beboet door inhouding van een deel van hun gage. Het koor had tijdens de laatste voorstel ling van het Opera-festival ge fluisterd om eisen inzake ver hoging van de gage en verkor ting van de werktijd kracht bij te zetten. De leiding van de Staatsope- ra heeft meegedeeld dat bij herhaling van de stakingsak- tie" de arbeidsovereen komsten in gevaar zullen ko men. AMSTERDAM. In Amsterdam is de televisiepiraat SOS opgerold. Dit gebeurde door de politie in samen werking met de PTT Opsporings dienst. NIJKERK, 11-8. De tweejarige Gerrit Bralts is op zijn verjaardag bij het spelen verdronken. In een onbe waakt ogenblik is het kind in een badje met negentig centimeter water terechtgekomen GENDT, 12-8. De 48-jarige N. Sale- mink uit Gendt bij Nijmegen is woensdagavond om het leven geko men door een steekpartij in zijn ei gen huis. Volgens de politie is de man doodgestoken door een zwager van zijn buurman, die Salemink ervan verdacht de politie te hebben inge licht over een door hem gedreven 'ardestiene autospuiterij. De poli- j zei weliswaar getipt te zijn over deze spuiterij - waarvan de hele buurt last had - maar niet door het «slachtoffer. Salemink overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG, 12-8. Dc regering gaat het bedrijfsleven een nieuwe krediet vorm aanbieden, die meer in de sfeer van het risicodragend vermogen ligt dan de bestaande achtergestelde kre dieten, die in 1975 werden geïntrodu ceerd. Tevens wordt het achtergestcl- c« krc llet meer in de sfeer van het ri- sokodragend vermogen gebracht. De opbrengst in de V.S. kompen- seert de vermindering van de voeder graanoogst in de Sowjet-Unie, China en West- en Oost-Europa ruim schoots. ROTTERDAM. B en W van Rotter dam vrezen, dat er dit jaar en in 1982 bijna zesduizend woningen minder kunnen worden gebouwd, als het rijk zijn steun voor de woningbouw niet verruimt. GENEVE, 12-8. Zeerovers hebben de eerste zes maanden van dit jaar meer dan 400 vluchtelingen uit Indo- China op de Zuidchinesezee gedood. De meeste slachtoffers kwamen door verdrinking om het leven, nadat pi raten de boten van de - hoofdzakelijk Vietnamese - vluchtelingen die pro beerden naar Thailand te komen, hadden geramd. Dit heeft een woord voerder van de Hoge V.N.- funktionaris voor Vluchtelingen woensdag in Geneve gezegd. AMERSFOORT, 12-8. De markt voor koopwoningen zal in de tweede helft van volgend jaar en in 1983 vol ledig instorten. Die periode zal zich kenmerken door een explosie van executies en faillissementen. Tien duizenden mensen zullen in grote fi nanciële en sociale problemen ko men. Dit zegt de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort in een reaktie op de mening van staatssekretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) dat aangepaste beta lingsregelingen het beste hulpmiddel zijn voor gezinnen met financiële problemen, die het gevolg zijn van d stijgende hypotheekrente. Brokx verkondigde deze opvatting vorige week in een brief aan de Tweede Ka mer. ROTTERDAM, 12-8. Burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft de blokkerende binnenschippers een ultimatum gesteld. De schippers zal worden bevolen de blokkades in de Nieuwe Maas en de Koningshaven op te heffen. Wordt aan dit bevel geen gehoor gegeven, dan zullen de schepen worden weg gesleept en in beslag worden geno men. Van der Louw wilde nog niet zeg gen op welk tijdstip tot a^tie wordt overgegaan. De schippers krijgen in de loop van de avond het ultimatum uitgereikt. Zij zullen volgens Van der Louw ruimschoots de tijd krijgen vrijwillig te vertrekken. AMSTERDAM, 11-8. De uitspraak van de Kroon om de dumping van radio-aktief afval uit Nederland, België en Zwitserland in de Atlanti sche Oceaan toe te staan, is een klap in ons gezicht. Dit staat in een verklaring van de milieuorganisatie Greenpeace. Vol gens Greenpeace grenst het aan het onvoorstelbare dat binnen enkele da gen na de hoorzitting van 28 juli besloten is het beroep van de milieu organisaties tegen de vergunning aan het Energie Onderzoek Centrum Ne derland (ECN) op alle punten onge grond te verklaren. De belangheb bende milieuorganisaties weten tot op heden nog steeds niet wat de argu menten van de Kroon zijn. Greenpeace blijft van mening dat de dumpingen moeten worden gestaakt, gezien „de onzekerheden over de gevolgen van de jaarlijkse stortingen van een groeiende hoe veelheid radio-aktief afval". ZIERIKZEE Zaterdagavond treedt in bar Mirabelle de jazzgrorp ..The David Livingstone Jazzmessengers" op. De groep staat garant voor een aantal swin gende New Orleans nummers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4