Kania: land op weg naar een bloedblad HOOG AANTAL De toestand in Polen Kon. familie in Den Haag Openbreken blokkade Amsterdam Nieuw proces Van der Lubbe my pa eitr LAATSTE NIEUWS Weinig verandering Politie breekt blokkades De kabinetsformatie Nog onenigheid over het sociaal-ekonomisch akkoord AGENDA VERSCHIL 2 Advertentie Nederland - het wordt een in-droe- vig verhaal - gaat langzamerhand toe naar een werklozenaantal van 400.000. Algemeen wordt n.l. aange nomen dat er een „oneigenlijk aan tal" mensen in de W.A.O. zijn onder gebracht. In hoeverre zulks juist, ligt ter beoordeling van de medische we reld, maar in de praktijk van de han tering van de werkloosheidscijfers, wordt naar dit onnoembaar getal toch altijd verwezen. Alles bij elkaar opgeteld is dan het werkloosheidspercentage 14 en dat is niet eens zo verschrikkelijk ver ver wijderd van de voor-oorlogse twintig procent. Het blijkt thans wel dat o.m. de opbrengsten van de in dustriële kapaciteit, gedurende een aantal jaren schromelijk is over schat. Dat kon alleen omdat de feite lijke -niet rooskleurige - situatie, werd gekamoufleerd door de baten van de vaderlandse gasbel, die eve- wel - gelijk bekend - niet eeuwig is van producerend vermogen. Tegen deze feitelijke achtergrond intussen duurt de kabinetsformatie alweer veel te lang. Een demissionair kabinet is in bepaald opzicht vleugel lam en een kabinet, dat er nog niet is, kan natuurlijk nog niets doen. Een situatie die langzamerhand tragische vormen gaat aannemen. Anderzijds is prognotisering (blijk baar) ook weer gevaarlijk, gezien de voorlopige uitvoercijfers over juni, die - in vergelijking met vorig jaar juni met 27 procent blijkt toegeno men. Een ander facet van de totaalpro- blematiek is, dat de knapste koppen op het terrein van de ekonomie geen éénsluidend oordeel hebben over het oplossen van de vraagstukken. Zou er wel een panacee zijn voor de inge zakte ekonomie (een middel dat te gen alles helpt), dan nog zal het een fiks aantal jaren duren, voordat Ne derland uit die werkloosheidsput omhoog is gekrabbeld. Bij het aantreden van het kabinet Van Agt werd een getal van 125.000 werklozen gefluisterd, maar helaas is van een vermindering tot dit aan tal, helemaalliiets terecht gekomen. Het hangt al lang niet meer af van een optimistische of pessimistische kijk op de situatie bij de beoorde ling; harde cijfers leren hoe het er werkelijk voor staat en dat is weinig fraai. Een hechte driehoekssamen- werking; regering, bedrijfsleven, vakbonden zal straks nodig zijn om nog iets van een redelijk evenwicht te herwinnen, anders dreigen „En gelse toestanden", die op het vlak van de ekonomie langzamerhand spreekwoordelijk zijn geworden voor een situatie, die beslist niet deugt. DEN HAAG, 13-8. Burgemeester Schols van Den Haag heeft donder dagmorgen de koninklijke familie ingeschreven in het Haagse bevol kingsregister. Prins Claus overhan digde als hoofd van het gezin in het stadhuis de kennisgeving van ver huizing aan de burgemeester. Bij de ze gelegenheid, die zich achter geslo ten deuren afspeelde, was ook konin gin Beatrix aanwezig. Na de inschrijving vertrokken ko ningin en prins naar de Houtrusthal- len voor een bezoek aan de bloemen tentoonstelling „De Hofstadbloem". Bij de ingang van het stadhuis had den zich enkele honderden be langstellenden verzameld, die de vorstin en haar man enthousiast be groetten. WARSCHAU, 12-8. De Verenigde Poolse Arbeiderspartij zal er alles aan doen om een bloedbad te voorkomen. Daarheen is het land op weg, aldus par tijleider Kania in de toespraak waarmee hij woensdag de bijeenkomst van het Centraal Comité afsloot. Kania wees op de taak het land te redden. Die heeft de PVAP nu, aldus de eerste-sekretaris van de partij. „We kunnen niet blijven zwijgen over de waarheid. Het is onze plicht, het hele volk te waarschuwen. Wij moeten alles doen om een bloedige konfrontatie te voorkomen". Konfrontatie Hij verweet een groep avontuur- zoekers binnen de leiding van Solida riteit, het naar konfrontatie drijven tot aktiemiddel te hebben gekozen. Uit een aantal gebeurtenissen leidde Kania af dat er niet langer sprake van spontane uitingen, maar dat men te maken heeft met doelbewust on dernomen akties die ontsproten zijn aan de breinen van mensen met kontra-revolutionaire oogmerken. Kania meende dat men de gebeur tenissen in Polen in een breder perspektief moet plaatsen. „Er zijn krachten in het Westen", aldus de eerste-sekreatris van de PVAP, „die hopen dat Polen explodeert. Dan denken zij de vrije hand te krijgen, de geschiedenis terug te draaien". SEOEL. De president van het Zuid- koreaanse Rode Kruis, Kim Yong Shik, heeft op Noord-Korea een be roep gedaan de onderhandelingen tussen beide Rode Kruisen te hervat ten om te komen tot hereniging van de duizenden gezinnen die door de bestandslijn van elkaar gescheiden moeten leven. AMSTERDAM, 13-8. De politie is donderdagmorgen kort na negen uur begonnen met het opruimen van de blokkade voor de Oranjesluizen in Amsterdam, waar zeventien binnen schepen liggen. Aan de politie-aktie wordt deelgenomen door 25 man van de Rijkspolitie te water, 120 man Mo biele Eenheid in „Vredestenue" van de Amsterdamse politie, vier sche pen van de Rijkspolitie te water en een aantal boten van de Rijkshaven- dienst Hij bracht dank aan de Sowjet- Unie. Die is edelmoedig jegens Po len, wat onder meer tot uitdrukking komt in de omvangrijke ekonomi- sche hulp uit Moskou, aldus Kania. HILVERSUM. Studio-Sportchef Kees Boerhout heeft goede hoop dat in het komende voetbalseizoen meer voetbal op de televisie komt dan zich thans laat aanzien. KARLSRUHE/FRANKFORT, 12- 8. De kans bestaat, dat binnenkort een nieuwe bladzijde wordt opgesla gen in het dossier Marinus van der Lubbe, de Nederlander die in 1933 werd terechtgesteld omdat hij het Rijksdaggebouw in brand had gesto ken. Robert Kempner, de advokaat van Van der Lubbe's nabestaanden heeft het federale hooggerechtshof van de Bondsrepubliek verzocht een recht bank aan te wijzen, waar een nieuw proces kan worden gevoerd. Vooraf gaand aan een nieuwe proces moete het hooggerechtshof in Karlsruhe een rechtbank terzake bevoegd ver klaren, aldus Kempner. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag A.s. zondag 19.00 uur 20.00 uur EEN OVERDONDERENDE VISIE OP EEN VERPLETTERENDE PROTESTTOCHT VAN TRUCK CHAUFFEURS OlE ELK OBSTAKEL AAN GRUZELEMENTEN RIJDEN [Ml lilrm poten» o Som Peckinpoh IIlm vrilh: «ISlOflN fllMxBHW CONVOY BURI YOUNG JNiSIBDRGNINL a.s. zaterdag 22.30 uur T NAAIKRANSJE jUlfflllfclÜl ••In.l.ull I Harde porno produktie 18 jaar a.l. Verwachting tot. vrijdagavond: PUTTERSHOEK, 13-8. De politie is in de nacht van woensdag op don derdag in aktie gekomen tegen de blokkade van de aktievoerende bin nenschippers in de Oude Maas bij Puttershoek. Nadat de burgemeesters van Zwijndrecht en Puttershoek, respek- tievelijk C. Pijl-Hogeweg en L. Vleg- geer de schippers om vijf uur ver- geefst hadden aangezegd de blokka de van 27 schepen vrijwillig op te heffen, is de politie om half zes tot aktie overgegaan. Een woordvoerder van de gemeente Zwijndrecht heeft dit bekendgemaakt. DEN HAAG, 12-8. Nog steeds bestaat er tussen de on derhandelaars van CDA en PvdA in de kabinetsformatie onenigheid over de vraag of er opnieuw moet worden on derhandel over het sociaal-ekonomisch akkoord, dat tij dens de informatieperiode Lubbers-De Koning-Van Thijn tot stand is gekomen. CDA-onderhandelaar Van Agt liet de formateurs Kremers en Van Thijn woensdagmiddag weten in de advie zen van de Nederlandse Bank en de sociale partners een aantal punten ontdekt te hebben waarover naar zijn oordeel nog nader gesproken moet worden. Den Uyl niet PvdA-onderhandelaar Den Uyl heeft echter niets in die adviezen kunnen vinden dat nog niet uitge breid tijdens de informatieperiode aan de orde is geweest. Voor hem hoeft er niet opnieuw onderhandeld te worden, zei hij woensdagmiddag na zijn bezoek aan Kremers en Van Thijn. Donderdag komen de onderhande laars van CDA, PvdA en D'66, Van Agt, Den Uyl en Terlouw, bijeen on der leiding van de formateurs. Dan zal beslist moeten worden of de ad viezen van de bank en de sociale partners nog een vervolg moet krij gen of niet. Droog en zonnig, maar ook enkele wolkenvelden; weinig verandering in temperatuur. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 17 augus tus: Zaterdag Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: weinig wind Zondag: Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 gr. Middagtëmp.: 24 gr. Windkracht:weitligWind Maandags Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 aug. Zon op 6.22, onder 21.06 Maan op 20.42, onder 4.37 Volle Maan: 15 augustus (18.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 aug. 3.21 15.14 9.01 21.29 Springtij: 18 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot deel van Europa staat nu onder invloed van een hoge- drukgebied. Het brengt zonnig weer in Spanje, Italië, midden-Europa, het Oostzeegebied en zuid-Engeland. De middagtemperatuur varieert van 23 tot 26 graden, maar in het Mid dellandse Zeegebied rond de dertig graden. Het centrum van het hogedrukge- bied ligt boven noord-Duitsland met een uitloper over ons land naar het Kanaal. Morgen brengt dit evenals vandaag droog en zonnig weer, maar ook wat wolkenvelden. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar het oosten, zodat de wind bij ons zuid of zuid-oost gaat worden, maar nog zwak zal zijn. De middag- temperatuur blijft rond de 24 graden. Boven Noorwegen, Schotland en Ierland ligt een wolkenzóne met lich te regen. Deze zöne kan ons land zon dag of maandag bereiken, waarbij de neerslagkansen klein zijn, maar er wel meer bewolking komt en de tem peratuur lager gaat worden. Iedere maandagavond Bruintasc Dorpshuis. Speel- cn strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zlerikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zlerikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen l.o, 19.00 - 19. uur. ?o usstraat. Poppentheate 14.30 15.30 uur. iVfet de tentoonittelling „Vogelvluchtfotografie" geeft KLM Aerocarto een verrassend beeld van Nederland. Ook zijn enkele historische opnamen aan de expositie toegevoegd die situaties uit de 20-er jaren laten zien. Deze worden verge leken met de huidige toestand Ook spektakulaire foto's zijn er bij. zoals hier: het vertrek wan de onderbouw wan AN- DOC. het grootste booreiland ter wereld uit de Nieuwe Waterweg. te Klein Rtnesse WV-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 14.30 uur. Noordfouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieüwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieüwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen cn aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbnnk. Ten toonstelling „Breilap - Broderickant - Boezeroen", Havenpark 14. 10.00 -12.00. 13.00 - 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Donderdag 13 augustus Burgh Herv. Kerk Orgelkoncert. 20 00 uur. Vrijdag 14 augustus Zierikzee Bar Mirabelle. David Livingstone Band. 22.00 uur. Ellemeet Openbare lagere school ,,'t Mêêtje", filmvoorstelling „A stranger in my forest". 19.30 uur. Haamstede Dorpsring. Lopende show van bras- drumband „Cecilia" uit Vlissingen. 19.15 -21.00 uur. Zaterdag 15 augustus Middelburg Pop-festival Veilinghal 11.00 uur-22.00 uur. Zierikzee Concertzaal. Film: Convoy. 19.00 uur, a.l. Film: 't Naaikransje, 22.30 uur. 18 jaar. Renesse Sportterrein Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven Muziektent. Koncert muziekvereni ging „Crescendo", Dreischor. 20.00 uur. Dreischor Zuiddijk 4. Feestbijeenkomst P.J.Z. 19.30 uur. Oosterland Muziektent Koninginneplein. Tent- koncert. 19.30 uur. Zondag 16 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: Convoy, 20.00 uur, a.l. Maandag 17 augustus Serooskerke Sportveld. Vakantiespeelweek (hut- tendorp). Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Je kan gerust zaahe, dat die bin nenschippers meraekels kwaed bin. Ze hooie d'r schiiten tegen an, in dan ist minens; dü kun je zó wê behriepe. Noe êk aoltied hedocht, dat die M.E.- ers d'r alleên op 't land waere, md da's nie waer. Most je van de weeke md us bie Terneuzen kieke. Op 't waeter, mi zwemvesten dn. rammele ze d'r 6k op los, ma helokkig gooide de schippers nie mi sténen, zo as in Amsterdam, 't Gae om zand in grint, êk behrepe. Ieder un bitje van dat spul vervoere; dae draoit om. Md om noe gelieke oal wat waeter is, ma toe te gooien, gae 6k wê un bitje vaare. Md ja, de maansen bin hlad hek, te genwoordig. Jei de slaep nog nie uut j'un oagen evreve, of j'oort van zó'n rotbom, die d'Amerikanen maeke vó 't Europese slagveld", zd'k ma zaahe. Z'ouwe die bom nog wê un stuitje bie d'reige, md as 't noadig is, wordt d'n wê naer ier overebrogt. Je hoeiendag.' De Badkrante out t'rók wimee op, êk ezie. Noe, dae was wê wat an 't antje, zó bie mekaore. Je u>ier d'r tu reluurs wan. Van de weeke. u>as 'k nog even op 't strand. Maansenkin- ders, wat 'n drukte. Net as in Zand- voortje zag bickans gin zand mi. Oa- mae maansen. A je nog wil ritte, mó j'an je buurman - of vrouw vraege: „„toe schuuf us un aantje op", 't Is vreêt. Van de Reinigingsdienst oordc 'k dat sommige maansen nog te lui bin- ne, om de vuulniszak dicht te binden. Dan voalt 't file rotzootje op de strae- te: komkommerschaalen. ouwe, vie ze koffiezakjes in ander spul. Motte die kaerels, dat mit d'r anden oprae- pe. Noe, 'k smeet ut wê du de voor- dcurc. Mi d'onden ist 6k rack. D'r is gin stikje aroen mf, of d'onden laetc d'r wat achter. Soms loapt de maoi- mesjiene van de gemeêntc vast in de smurrie. Beroerde is md, dd je nooit weet, waalken ond ut edaen eit. an der* kó je nog us wat terug doe dü de brievebusse, mó noe gact dat nic. Afijn die Franse maansen uut Iran. bin helokkig w{ vromme. 't Ei nie vee heschild. d je 't mien vraegt. Dae was d 'n ajatolla, die ze wou ouwe. net as indertied die Amerikanen. Tuus is md tuus. ru die Fransen wê hedocht Zó bin d'r wat arken in oa gen in ons waereldje. Die Plcun is dan eindelijk 6k vcrtrókkc. Klienk wê hek vótin boot. md 't ei il wat voe ten in 'd aerde had. Dae gien 'n 6 mi z'n schuutjc. De Nieuwe Aevendc dó gien nog wê, mó a 't 'n strakjes in zó'n moessonsturm komt, zó d'n nop wê us an Zurikzêe terug dienke. Oc 't at oamae mót. mi slacpen in zó. 'k weet 't nievodral as d'r lichtjes pien- kele in de vaarte. in je mag 't r nie nae toe. Mó jó. ie eit 't noe imae in z'n oad heret, in 't mó du gae Kiek. d'n eên zit op un kantoorkrvkke, in d'n ande re doe ront de waereld vaere. Ver schil mot 't r noe fmae weze Oe 't af loopt wachten me mar af. Tot rirns wt mó, in hoed weer netuurlijk vó de basten in den opgst! SCHIEREILA NDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2