t/rye Provincie Zeeland breidt duiksportverordening uit V\é\G\ê Zeezeiler gestart met tocht rond de wereld N Appelsap of Sinaasappelsap DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog dit jaar Berlij ns muurtje literpak Feest in Zierikzeese haven Diefstal van Van Dyck Oostduits-Poolse oefeningen Groots afscheid op de Oosterschelde Kritiek op Solidariteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 augustus 1981 137ste jaargang Nr. 22961 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Met een huifkar over Schouwen-Duiveland MIDDELBURG, 12-8. De duiksportverordening, die de provincie Zeeland begin dit jaar heeft ingesteld zal naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar worden uitgebreid met gebieden waar het in verband met grote stroomsnel- heden verboden zal worden te duiken. Dat heeft een woordvoerder van de provincie meegedeeld. In de duiksportvcrordcning heeft Zeeland al twee beperkingen opgelegd aan het sportduiken. Met name op plaatsen waar het in verband met de drukke scheepvaart gevaarlijk is, terwijl er ook gebieden zijn die ter bescherming van de visse- NEW YORK. Een vijftigtal Afri kaanse staten heeft officieel verzocht om een buitengewone spoedzitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over de kwestie Namibië. WEST-BERLIJN. 11-8. Proteste rende met een zeker gevoel voor hu mor hebben ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de Berlijnse muur de aandacht getrokken door de toegang tot het West-Berlijnse kan toor van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot te blokkeren door het bouwen van een muurtje Een groep van tien mensen ging in de nacht van maandag op dinsdag, gewapend met stenen, metselspecie en troffels, aan de slag om een mini- muur van een meter hoogte en drie meter breedte tot stand te brengen voor de ingang van het luchtvaart kantoor in een hoofdstraat van de Britse sektot tingswerkzaamheden in de Ooster- schelde hebben nu zolang de pijler- dam in de monding van de Ooster- schelde nog niet is geplaatst geen en kele invloed op de stroomsnelheden zoals door de sportduikers wordt ge suggereerd. aldus Rijkswaterstaat rij en dc flora en fauna tot verboden gebied zijn verklaard. Aanleiding tot het aanpassen van de duiksportver ordening is het verbod dat de burge meester van Sint Philipsland het af gelopen weekeinde heeft afgekon digd nabij Stavenisse. Daar ver dween vorige week een sportvisser uit Tilburg. Onderstroming Reddingsploegen kregen tijdens zoekakties te maken met een onver wacht sterke onderstroming op grote diepte, waardoor het volgens des kundigen onverantwoord was de zoekakties door onder meer amateur sportduikers te laten voortzetten. Dr burgemeester van Sint Philips land heeft daarop het duikverbod in gesteld. Dit verbod blijft van kracht tot de provinciale dulksportkommis- sie de bijstelling van de duiksport- vereniging heeft vastgesteld. 'Volgens de Deltadienst van rijks waterstaat in Zierikzee zijn de stroomsnelheden dit jaar op de Oosterschei de soms zo'n 10 tot 15 pro cent hoger dan normaal. Dat houdt verband met de stand van de zon en de maan. Pijlerdam In 1987 zal zich opnieuw zo'n ver schijnsel voordoen. maaT de afslui- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Een spekulant bestelt oesters in de hoop voor dc betalinp een parel te vinden. DEN HAAG. Nederlandse vissers mogen van vrijdag 14 augustus af geen makreel meer vangen in de Noordzee, het Skagorak en het Kat tegat. Advertentie 119 ,,Als het zo door gaat ben ik niet binnen 300 dagen, maar binnen 250 dagen thuis" was het eerste positieve bericht dat Pleun via radio Scheveningen meldde. De scheepskat was nog niet zo enthousiast over de eerste zeilervaring. Ze was zee ziek geworden. Zierikzee overhandigde Pleun twee flesjes champagne die hij pas mocht openen als hij respektievelijk (Kaap de Goede Hoop (na ca. 90 dagen) en Kaap Hoorn (na ca. 200 dagen) rondt. ,,Ik heb Pleun leren kennen als een fijne watersporter, een evenwichtig man die - niet op zoek naar publici teit - waarschijnlijk blij is over enke le uurtjes met rust gelaten te worden", aldus de burgemeester. Vlaggetjes ontving Pleun trouwens in overvloed. Niet alleen van de ge meente Zierikzee, maar ook van de gemeente Schoonhoven ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van deze stad, van de Zierikzeese Onder nemerscentrale en van de Watersport Vereniging Zierikzee. Burgemeester Niemantsverdriet- Leenheer van de gemeente Wester- schouwen wenste Pleun tenslotte ook veel sukses toe. „Onze gemeente beschikt helaas (nog) niet over een Vervolg pag. 3 LONDEN, 12-8. Een bekend schil derij van de Vlaamse meester Antho- nie van Dyck (1599-1641), een portret van koningin Henriëtte Maria, de echtgenote van koning Karei I van Engeland, is met negen andere \oe- ken en vier miniaturen gestolen uit het museum van de priorij van Nostell in het Engelse graafschap Yorkshire. OOST-BERLIJN, 12-8. Aan weers zijden van de grens tussen Polen en de DDR zijn Poolse en Oostduitse mi litairen woensdag doorgegaan met gezamenlijke oefeningen. Het Oost duitse persbureau „ADN" meldde dat eenheden van beide landen in Noordwest-Polen bivakkeerden, en maakte melding van tanks, gepant serde personenauto's en luchtafweer geschut. Ook in Dresden en omgeving (het zuidoosten van de DDR) zijn vanaf maandag gezamenlijke oefeningen aan de gang. De DDR-televisie liet woensdagavond beelden zien van tanks en gevechtshelikopters die aanvalsoefeningen uitvoerden. Die waren, aldus de televisie, bedoeld om snel te kunnen reageren op enige aanval van imperialistische zijde. Tijdens de manoeuvres wordt, om elk misverstand te voorkomen, Rus sisch gesproken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het begin van de wereldreis. ZIERIKZEE, 11-8. De zeezeiler Pleun van der Lugt is dinsdagmiddag uit de haven van Zierikzee vertrokken voor zijn solotocht rond de wereld. In tegenstelling tot zijn huidige situatie - eenzaam zeilend over de Noordzee met alleen een kat aan boord - bestond er dinsdag enorm veel belangstelling voor zijn vertrek. Honderden mensen dromden op de kade samen om toch maar een glimp van „die zeezeiler" op te vangen. Zwaaiend, toeterend en fotografe rend werd afscheid genomen. Tien tallen schepen van de WSV Zierikzee begeleidden Pleun een eindje de Oosterschelde op. Zelfs oud-kollega's van de ex-straaljagerpiloot brachten op hun manier met straaljagers een oorverdovende afscheidsgroet. Heli's V.l.n.r. burgemeester Th. H. de Meester, Pleun van der Lugt en zijn vriendin Joyce Weber tijdens het of ficiële afscheid op de kade. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Maar nog even terug naar het offi ciële afscheid op de kade voor restau rant „Auberge Maritiem". Duidelijk geëmotioneerd wenste Pleun's grootste sponsor, M. Bree- kweg van motel De Zeeuwse Stro men, hem een behouden vaart toe. PRETORIA. Premier Botha van Zuid-Afrika en de Zuidafrikaanse minister van posterijzaken, Hennie Smit, hebben een minnelijke schik king getroffen in verband met een af- luisteraf faire. BAHREIN. De Iraanse marine heeft een Deens schip aangehouden dat militair materieel voor Irak ver voerde. Dit maakte radio-Teheran bekend. WARSCHAU, 12-8. Het enige lid van het Poolse Politburo dat aan gesloten is bij Solidariteit, de 53- jarige arbeidster Zofia Grzyb, heeft de leiding van de onafhankelijke vakbeweging „verraad aan de belan gen van de arbeiders" verweten. Het 15 leden tellende Politburo wordt be schouwd als het voornaamste machtsinstituut in Polen. „We hopen dat je het haalt Pleun. We wensen je veel sterkte toe in de eenzaamheid, maar mocht je - door welke omstandigheid dan ook, je doel niet bereiken, schroom dan niet gewoon terug te komen". Champagne Drie .burgemesters waren tijdens dit evenement aanwezig en wel van de gemeente Zierikzee, Schoonhoven en Westerschouwen. Burgemeester Th. de Meester van (Foto- Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook helikopters cirkelden boven het zeilschip en Pleun, zichtbaar geïmponeerd, liet het waarschijnlijk allemaal over zich heen komen. Nog vlak voor zijn vertrek liet hij weten „het de hoogste tijd te vinden om te vertrekken". Eindelijk ging zijn wens in vervulling om alleen weg te zeilen „tot ver achter de horizon". Stoelenmatten it en blijft een kunstig vak. Aan de ene kant kunstig in de betékenis van iets maken, iets creëren en aan de andere kant in de zin van knap. Een stoel matten is immers niet zo één, twee, drie gebeurd. Daar komt heel wat (ge duld) voor kijken. Het publiek toonde op de vijfde Toeristendag in Zierikzee grote belangstelling voor de vakman, misschien om de kunst een beetje af te kijken, misschien uit pure bewondering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1