Donkere wolken dreigen boven het zaalvoetbal in de regio „De Schouwse Ruiters" bij Zeeuwse kampioenschappen K Adrie van Houwelingen in oranje leiderstrui Jac. Hanegraaf winnaar ronde van 's-Heerenhoek Renesse wint met 7-2 van Afrikaander Boys Door maatregel K.N.V.B.: Kompetitie 8l/'82 nog veilig Ronde van Nederland Zaalvoetbal kompetitie seizoen 1981-1982 Debuut van Heiden Van der Steen wint Ronde van Breskens Oefenwedstrijd Enkele suksessen 6 ZIERIKZEE, 10-8. De zaalvoetbalkompetitie 1981/ 1982 voor Schouwen-Duiveland gaat maandag 17 au gustus - met een bekerronde van start. Een groot aantal sportbeoefenaars zullen het komend winterseizoen weer veel plezier beleven aan dat zaalvoetbal in deze regio. Voor de wat verdere toekomst - het seizoen 1983/1984 dreigen er echter wat donkere wolken voor het uitoefe nen van deze vorm van sport in kleinschalig verband. BREDA. 11-8. Adrie van Houwelingen start heden (dinsdag) in de le etappe van de Ronde van Nederland in de oranje leiderstrui. Tegen alle verwachtin gen in wist de Nederlandse renner, die deel uit maakt van de Belgische ploeg Vermeer, samen met zijn ploeggenoot Jan Bogaert de proloog, een koppeltijd rit, te winnen. Voor het als favoriet gestartte koppel Gerrie Knetemann-Jac. Hanegraaf betekende dit een zware tegenvaller, daar een ieder al rekening had gehouden met een overwinning van deze renners uit de Raleighploeg. Dat bleek maandagavond overdui delijk in de bovenzaal van de Zeeuw- sche Herberghe tijdens de algemene ledenvergadering van de Commissie Zaalvoetbal Schouwen-Duive land. De regionale kommissie kijkt zeer bedenkelijk tegen de plannen van de K.N.V.B. tot invoering van een interregionale kompetitie. Een De zaalvoetbalkompetitie in het seizoen 1981-1982 gaat op maandag 17 augustus van start met de eerste be kerronde. De wedstrijden worden gespeeld in sporthal Onderdak te Zierikzee. De indeling van de verschillende teams in de drie klassen is als volgt: Klasse I: Skol Boys, Country Club, Mevo, Bijmakelaardij, Sporthuis BV, SKNWK, FC Kerkwerve, Skol Bovs II, Toren Boys. Klasse 2: SVOWK, ZZ'72, Mevo II, Bi j makelaardij II, Country Club II, Brogum, Bruse Boys, Stella Boys, De Steeg. Klasse 3: ZZ'72 II, V.V. Ooster- schelde. Die Gouwe, Stella Boys II, Brogum II, Renesse, Zeelandia, Drei- schor, SVOWK II. Vooral gedurende de. eerste helft van de koers zagen de 15.000 toe schouwers, een Zeeuws rekord, een bi onder aktieve Heiden aan het v. irk, die steeds in het voorste gelid was te vinden. In deze levendige wedstrijd, er wa ren steeds uitloop pogingen, onder nam Bert Oosterbosch al in de eerste rond een solo. Na vijf ronden kreeg hij gezelschap van Willie Plankaert, Ton Zuiker, Eric Heiden en Mario van Vlimmeren waarbij zich twee ronden verder ook nog Joop Zoete melk en Hans Langerijs wisten te voegen. Hergroepering Nadat er een volledige hergroepe ring had plaats gevonden waagden Vester Aarts, Joop Zoetemelk, Willie Plankaert en Mario van Vlimmeren een uitlooppoging die zonder resul taat bleef. Na goed veertig kilometer gingen Ad Wijnands, Jos Schipper en Eric Heiden in het offensief maar ook de ze uitlooppoging leed schipbreuk. Even zag het er naar uit, dat Jac Hanegraaf, Bert Oosterbosch, Jan Raas. Jan Aling en Jac van Meer de beslissende slag hadden geslagen toon zij 20 sekonden voorsprong wisten te nemen. Het jagende peloton liet echter ook doze ontsnapping niet begaan en na een jacht van een kleine 10 km wer den de vluchters weer tot de orde ge- maatregel, die volgens voorzitter C. in 't Veld en sekretaris K. Verkerk het zaalvoetballen in rayon-verband over de kop zou kunnen doen gaan. Aan de interregionale kompetitie zouden twaalf ploegen kunnen deel nemen. De regio zou de gehele pro vincie Zeeland betreffen. De wedstrijden zouden hoofdzakelijk op door-de-weekse-avonden worden ge speeld. Er zou geen rekening meer ge houden kunnen worden met trai ningsavonden voor veldvoetballers en verenigingen zouden derhalve moeten beslissen al of niet een team voor uitsluitend zaalvoetbal te for meren. Aldus luidde de uitleg van voorzitter In 't Veld. Interne kompetitie Een ander punt, dat de K.N.V.B. niet in dank werd afgenomen door de regionale kommissie was de verleen de toestemming voor een interne zaalvoetbalkompetitie in Zeeuws- Vlaanderen. De voorzitter liet weten zich daar altijd fel tegen te hebben verzet. In de praktijk betekent dit volgens hem, dat vele ploegen onder allerlei café-namen gaan spelen, maar gezamenlijk toch één vereni ging vormen. Dat brengt vele voorde len in organisatorisch en financiëel opzicht met zich mee. Dan zouden wij wel helemaal roepen. Gedurende de laatste twintig kilometers was er een waar spervuur van demarrages waarbij uiteindelijk Frits Pirard, Jan Raas, Jac. Hane graaf, Jan Jonkers, Heddy Nieuw dorp, Richard Bukacki en de Belgen Eddie Planckaert en Guido van Calsteren de beslissing wisten te for ceren. Laatste ronde Bij het ingaan van de laatste rond (2100 meter) slaagden Jac. Hanegraaf en Eddie Planckaert er nog in uit de kopgroep los te werken. Zij aan zij streden beide coureurs in een adembenemende eindsprint voor deze waarbij de Nederlandse kampioen met enige centimeters ver schil als eerste over de finish ging. De uitslag: 1. Jac. Hanegraaf de 95 km in 2.12.14; 2. Eddie Planckaers (Bel.); 3. Guido van Calster op 12 sec.; 4. Richard Bukacki; 5. Jan Jonkers; 6. Heddie Nieuwdorp; 7. Jan Raas; 8. Frits Pirard; 9. Bert Oosterbosch op 27 sec.; 10. Ad Wijnands. Bij de amateurs ging de overwin ning naar Theo Appeldoorn uit Roosendaal met op de tweede plaats de winnaar van de Ronde van Renes se Henk de Jong. Marco van Schelven uit Zierikzee reed bij de amateurs een goede koers en eindigde in de veertien man sterke kopgroep in dezelfde tijd als de win naar op de 12e plaats. „wild" kunnen gaan voetballen", luidde één der suggesties vanuit de vergadering. De voorzitter wees daarop op het feit, dat de spelers van de officiële voetbalklubs dan in het nauw zouden komen. Volgens de meeste aanwezigen zou daar echter best ,,een mouw aan te passen" zijn. Sekretaris Verkerk liet weten zeer pessimistisch te zijn over de ontwik kelingen in de toekomst voor het zaalvoetbal. „Als rayon willen ze ons opdoeken", luidde zijn voorspelling en hij wees erop, dat de gehele kompetitie-indeling dan vanuit Mid delburg zou gaan plaatsvinden. In dit verband voorzag hij ook grote moei lijkheden met betrekking tot de voorziening van scheidsrechters, het geen in de overige regio's - op Schou wen-Duiveland nooit - nogal wat pro blemen met zich meebrengt. Als troost liet Kees Verkerk weten, dat de K.N.V.B. nou ook weer niet zo maar de sporthal in Zierikzee kan huren, daar deze akkommodatie ei gendom van de inwoners van Schou wen-Duiveland is. Dat de K.N.V.B. niet de meest-be- jubelde instantie was deze avond, zal inmiddels duidelijk zijn. De klach tenbus was echter nog niet leeg. Reeds enkele malen werd, volgens de bestuursleden, van K.N.V.B.-zijde reikhalzend uitgekeken naar het re servepotje van de Commissie Zaal voetbal, dat gevormd werd door de recettes van de sporthal. Besloten werd de „hoge heren" een slag voor te zijn en het bedrag van 1.500,— op een aparte rekening te storten onder de noemer: „Jubileum-kommissie- pot". We bestaan dit seizoen tenslot te tien jaar", aldus de sekretaris. Vervolgens werd gediskussieerd over de vraag of die 1.500,— nou in derdaad gebruikt moest worden voor een jubileumviering of op andere wijze besteed diende te worden. Een enkeling bleek voorstander van een feestavond, maar dan zou het bedrag niet toereikend zijn. De meerderheid kwam derhalve tot het besluit het bedrag in minde ring te brengen op het inschrijfgeld voor het zaalvoetbalseizoen, zodat alle klubs een voordeeltje van onge veer 50,zullen hebben. Het is wel de bedoeling, dat eerst het volledige bedrag 225,—) door de klubs wordt gestort en dat pas daarna het bedrag van 50,— door de Commissie Zaal voetbal zal worden teruggestort. Dit laatste uiteraard om organisatori sche redenen. „Rustig door-voetballen" Later tijdens deze vergadering kwam toch nog de vraag aan de orde of alsnog een jubileumkommissie moest worden ingesteld om wat ex tra aandacht te besteden aan het tien jarig bestaan. Die jubileumkommis sie kwam er niet, want de mening van de meeste aanwezigen luidde: „Laten we maar gewoon rustig door voetballen". Met ingang van het nieuwe kompe titieseizoen zal een nieuwe spelregel van kracht worden: de tien-meter- lijn zal vervallen als schietlijn. De lijn blijft wel als grens van het straf schopgebied bestaan. In de toekomst zal vanaf de middellijn op de helft van de tegenstander - geschoten mo gen worden. Ook deze K.N.V.B.-maatregel werd niet met gejuich ontvangen. „Het betekent spelverruwing, het wordt alleen maar wild schopwerk", was het kommentaar van kommis sielid/scheidsrechter de heer Bolle. Rondvraag Tijdens de rondvraag werd ver zocht de inlevertijd voor de aanmel dingsformulieren volgende keer wat ruimer te nemen. Het bestuur zegde toe aan dit verzoek te voldoen. Aan de wens het inschrijfgeld wat later - dan 1 september - te mogen overma ken, bleek officieel niet tegemoet te komen, maar voorzitter In 't Veld liet weten, dat het echt geen ramp is als het geld iets later binnen zou ko men. Naar aanleiding van een vraag over het niet beschikbaar zijn van oe fenavonden voor de zaalvoetbal teams werd gediskussieerd over het wel of niet kunnen gebruiken van de sporthal in braakliggende uren. Volgens de aanwezigen blijkt het In de praktijk soms moeilijk de sporthal voor een (trainings)uurtje te pakken te krijgen. De voorzitter toonde zich bereid konkrete klachten aan te kaarten bij de Stichting Sport hal Onderdak en de Sportraad. De kompetitie 1981/1982 gaat, zo als gezegd, maandag 17 augustus van start. Het team Roggeband zal er on der een andere naam - vanwege de sponsorverandering - aan deelne men. De ploeg speelt nu onder de naam „v.v. Oosterschelde". De aan vankelijk opgegeven naam: „v.v. Mondragon" werd door de K.N.V.B. niet geaksepteerd. Terugblikkend op het afgelopen zaalvoetbalseizoen dankte de voor zitter alle verenigingen voor de pri ma samenwerking en het goed funk- tioneren van de zaalwacht. Toon van der Steen uit Bruinisse heeft vrijdagavond de amateurronde van Breskens gewonnen. Twee kilometer voor de finish wist Toon van der Steen in gezelschap van Rob Bijvanck de twee uit de kop groep ontsnapte renners Werner Wie me en Adrie de Maesschalck in te lo pen. In de eindsprint toonde Van der §teen zich duidelijk de sterkste. De uitslag: 1. Toon van der Steen; 2. Rob Bijvanck; 3. Adrie de Maes schalck; 4. Werner Wieme; 5. Kees Spaans; 6. Theo Appeldoorn; 7. Ton- ny Huizen; 8. Ad 't Gilde; 9. Joop Brooymans; 10. Wim de Waal. In de zaterdag verreden Ronde van Dinteloord eindigde Van der Steen op de derde plaats. Winnaar werd Henk Havik uit Zaandam met Bert Wekema uit Peize op de 2e plaats. De oud-wereldkampioen Bert Oosterbosch heeft beslag weten te leggen op het kampioenschap van Nederland in de achtervolging. In de finale versloeg hij Roy Schuiten in de tijd van 6.18.10 min., terwijl Schui ten een tijd van 6.19.78 min. liet af drukken. Beide renners zullen Ne derland vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen in Brno in, Tsjecho-slowakije. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Door een misverstand tussen Ad Wandel en doelman Rinus Boogerd konden de bezoekers na 20 minuten spelen op gelijke voet komen (1-1). Dick Hart zorgde er hierna voor dat Renesse de le speelhelt toch met een voorsprong (2-1) kon afsluiten. Na de rust kwamen bij Renesse Rik de Haan, Sjaak Vasseur en Cor Koo- man binnen de lijnen, dat meer vuur kracht in de aanvalslinie bracht. Al na 3 minuten wist Cor Kooman de voorsprong tot 3-1 op te voeren. Leen Rademaker (ex-DFS) had hiernaa pech met een fraaischot dat door de paal werd gekeerd. In de 14e minuut konden de bezoe kers tot 3-2 terug komen, maar nog geen minuut later zorgde Rik de Haan voor weer wat meer afstand (4- 2). Strafschop Sjaak Vasseur werd in de volgende minuut in het strafschopgebied onde ruit gehaald, waarna de hiervoor toe gekende strafschop door Ad Wandel onbenut werd gelaten. Renesse bleef hierna het spel volle dig in handen houden en in de 20e min. was het Leen Rademaker, die Aan de parade namen 181 kombina- ties deel, plus één voltallige groep, die geleld door de kommandantc Marjan Kleiman, een mooi schouwspel aan het publiek aflever den. Allen kregen een fraai herinne ringstegeltje ter herinnering aan dit kampioenschap aangeboden, terwijl de parade geïnspekteerd werd door de federatievertegenwoordigster, mej. W. M. v. d. Vaart, burgemeester De Kam van Axel, A. P. de Hullu, se kretaris van de gewestelijke bond KNF en de voorzitter van de vereni ging Axel, M. Murre.' Kampioenen De pony kampioenschappen waren uiteraard maar voor een paar ruiters en één achttal echt suksesvol en dat was dan voor de kampioenen. Bij het springen in de Z klasse was dit Ludo Kielman met Patron uit Axel en in de Uiteindelijk moest dit koppel ge noegen nemen met de derde plaats daar Jos Lammertink en Wies van Dongen van de HB-ploeg nog enige frakties van een seconde sneller wa ren op het 4.8 km lange parcours. Voor de start was er bij de organi satoren nog al deining ontstaan door het niet verschijnen van Theo de Rooy. Ploegleider Patric Lefevre gaf als reden op, dat de Roy met het rij den van de Ronde van West- Duitsland en zondag de Grote Prijs van Dortmunt een zware week achter de rug heeft. Om niet geheel uitge blust aan de WK te moeten deelne men heeft men het juist geacht dat de Rooy het nu maar eens een weekje kalm aan doet. Ontstemd Technisch manager van de Ronde en begeleider van de profformatie in Tslechoslowakije, Piet Liebregts was bepaald niet gelukkig met deze uitleg. Bijzonder ontstemd was hij over het feit dat de Rooy niet eens de moeite had genomen om zich af te melden, terwijl van te voren was af gesproken dat de voor het wereld kampioenschap geselekteerde ren ners aan de Ronde van Nederland zouden deelnemen. De uitslag van de proloog: 1. Adrie van Houwelingen-Jan Bogaert, 5.48.74; 2. Lammertink-Van Dongen, voor 5-2 zorgde. Sjaak Vasseur, weer ouderwets op dreef na wegens een blessuren een seizoen uit de roulatie te zijn geweest, wist met een fraaie solo vanaf het middenveld de stand op 6-2 te brengen. Tenslotte liet Jan Baarsen (hij moet wat afslanken) meteen schot van 25 meter zien dat hij nog de nodi ge vuurkracht in zijn benen heeft, met een schot dat de doelman pas ge zien moet hebben toen het leder ach ter hem in het net lag (7-2). Kombinatie Een kombinatie van het 2e en 3e elftal van Renesse behaalde een 3-2 overwinning op een kombinatie van Afrikaander Boys. De gasten schoten overdonderend uit de startblokken en wisten een 2-0 voorsprong te ne men. Het team van Renesse slaagde er hierna in het spel te verplaatsen en door treffers van René Baarsen en Piet Berrevoets kon nog voor de rust de stand in evenwicht (2-2) worden gebracht. Na de rust zorgde Jaap de Feiter er voor dat de winst (3-2) in handen van Renesse kwam. Z klasse dressuur ging Fred Weber met Ibrahim met de hoogste eer strij ken. Annelore Bax met King Brown mocht in de M klasse het kampioens rozet in ontvangst nemen Bij de achttallen dressuur klasse Z wisten ,,de Kloppertjes" uit Axel 1277 pun ten te vergaderen en daarmee behaal den ze de titel voor 1981. Zij allen mo gen naar de „Levada" in Apeldoorn op 12 september. Voor de „Schouwse Ruiters" ook suksessen. In de LI dressuur behaal de Willem den Boer 123 punten en daarmee tot zijn verrassing een le prijs. Hij bereed z'n pony Indian. In dezelfde klasse een 5e prijs voor Irma Borsboom met Maico, Ze behaalde 116 punten. In de B klasse dressuur twee 6e prijzen. Arianna Hanse met 114 pun ten en ManitA Simonse met 120 pun ten en 1 winstpunt, zorgden hiervoor. Het viertal, onder leiding van J. 5.49.51; 3. Knetemann-Hanegraaf, 5.49.87; 4. Dierickx-Van Springen, 5.53.18; 5. Raas-Wijnands, 5. 53.21; 6. Van de Velde-Zoetemelk, 5.54.76; 7. Schuiten-Smit, 5.55.23; 8. Winnen- Van Gestel, 5.55.66; 9. Kuiper-Van der Poel, 5.56.90; 10. Nieuwdorp- Schipper 5.57.31. Criterium Na de proloog werd in het hart van Breda voor 30.000 toeschouwers nog een criterium gereden dat niet mee telde voor het klassement van de Ronde van Nederland. Winnaar werd Gerrie van Gerwen, die Johan van de Velde en Heddy Nieuwdorp, waarmee hij was ont snapt, in deze volgorde in de eindsprint klopte. Op de vierde plaats eindigde Guido van Sweefelt (Bel.); 5. Adrie van Houwelingen; 6. Vester Aarts; 7. Aad van den Hoek; 8. Walter Dalgal (Noor); 9. Daniël Müller (Zwi.) en 10. John Broers. Vandaag (dinsdag) wordt de etappe van Noord Scharwoude naar Veen- dam gereden over een afstand van 231 km. Morgen (woensdag) volgt dan de etappe van Veendam naar Enter over een afstand van 136 km waarna later op de dag nog in Enter een individue le tijdrit plaats zal vinden over 31 km. Adrie van Houwelingen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Minister De Koning voor ontwikkelingssamenwerking leidt volgende week de Nederlandse delegatie op de V.N.-konferentie over nieuwe en hernieuwbare ener giebronnen in Nairobi. De konferen- tie wordt van 10 tot 21 augustus ge houden. Bevelander en met Ellen v. Dijke. Stef Nelisse. Monique v. d. Werve en Alexander Borsboom uitkomend in de afdelingsdressuur klasse L. be haalde een 3e prijs met 108^ punt. Toch wc! aardige resultaten dus voor de ruitertjes, die buiten het wedstrijdgedeelte om. bijna alle maal een „winstpunt" verdienden voor hun omgang met de pony's. Iemand die z'n ogen goed de kost gaf zal dit zeker zijn opgevallen en dit is iets wat oneindig meer voldoe ning geeft dan een „echt" winstpunt. Uitslagen Individuele dressuur klasse L 2: Monique v. d. Werve met Natascha 115 punten; Ellen v. Dijke met Do nald 108 punten. Individuele dressuur klasse LI: Willem den Boer met Indian 123 pu- ten; le prijs 1 winstpunt; Irma Bors boom et Maico 116 punten; 5e prijs; Alexandra Borsboom met Rex 111 punten; René Rentmeester met Pluto 108 punten; Marrie v. d. Velde met Rocco 104 punten; Jacco Fierens met Wendy 97 punten. Individuele dressuur klasse BI: Manita Simonse met Bvalien 120 pnt 6e prijs 1 winstpunt; Stef Nelisse met Pascal 118 pnt. Arianne Hanse met Denny 114 pnt; 6e prijs Drie deelnemers aan de rond van 's Heerenhoek, v. t n, r. Noil van Jonckheere. Eric Heiden en Jan Raas. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In de zondag- verreden ronde van 's Heerenhoek heeft de Amerikaanse Olympische- en ex wereldkampioen op de schaats Eric Heiden zijn Europees prof dehuut ge maakt. Nadat Heiden een einde aan zijn schaatscarriëre heeft gemaakt bereid hij zich momenteel in België voor, om eind augustus deel te gaan nemen aan de wereldkam pioenschappen op de baan. RENESSE, 9-8. Renesse speelde zondagmiddag op het sportpark „De Laone" een oefenwedstrijd tegen het Rotterdamse Afrikaander Boys welke ontmoeting de Renessenaren in een sprekende 7-2 overwinning wisten om te zetten. In de le helft ontliepen beide teams elkaar bijzonder weinig. Al in de 5e minuut gaf Martin Vlaander de thuisklub met een vleugelschot voorsprong (1-0). AXEL, 8-8. De ponyruiters van de L.R. en P.C. „de Schouwse Ruiters" uit Dreischor bezochten de Zeeuwse ponykampioenschappen in Axel. Zonder enige titelaspi- raties overigens, want daar is het peil (nog) te laag voor. Er kan worden teruggezien op een goed konkours, al is het altijd jammer dat het tijdschema niet kan worden aangehouden waardoor de parade ruim 2 uren te laat be gon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 6