HET BLIJFT OPBOKSEN TEGEN OVERHEDEN EN STRUKTUREN" KERKWERFSE JEUGD AMUSEERT ZICH Ervaringen Emancipatie werksters Zeeland: STREEKNIEUWS Donderdag 13 augustus „De Stern" (Noordgouwe) organiseert (2e) Grevelingentoer De afvalverwerking voor de Reinigingsdienst 4 ZIERIKZEBSCHE NIEUWSBODE Dinsdag li augustus 1981 Nr. 22980 MIDDELBURG, 11-8. „Het blijft opboksen tegen over heden, systemen en strukturen, tegen onbegrip en voor oordelen". Dat is de konklusie van de emancipatiewer kers Puck Hartman en Bertie van Gelder binnen het proefprojekt vrouwenemancipatie Zeeland van C.R.M. De emancipatiewerksters delen dit mede in een verslag over hun werk ervaringen gedurende de periode ok tober '80 tot en met juni 1981. Puck en Bertie kregen bij hun aanstelling een taakomschrijving, gemaakt door het .Overleg-aanvraag-emancipatie- werkster Zeeland" mee. Nog vóór zij door middel van een kennismakingsbrief de vrouwen in Zeeland van hun aanwezigheid op de hoogte hadden gesteld, werd al snel een beroep op de emancipatiewer kers gedaan door verschillende vrou wen (groepen/organisaties), zodat van een rustig opzetten van het werk niet veel kwam. Bovendien voelden Puck en Bertie de hete adem van de tijd in hun nek, ze willen zoveel mo gelijk doen in dit ene jaar in de pro vincie. Geografie Het bleek, dat deze funktie wat werkhoeveelheid betreft, meer om vatte dan aanvankelijk werd ver wacht. Het werken in de hele provin cie blijkt voor twee deeltijd- werksters (samen 40 uur) niet goed te doen. De geografie van Zeeland speelt daar een grote rol bij. Ook de taakopdracht is volgens de beide vrouwen te veelomvattend om dit binnen één jaar te kunnen realiseren. Ze zijn van mening, dat niet alle re gio's genoeg aandacht krijgen. Voor al Noord-Beveland en Tholen/St. Philipsland komen nauwelijks aan bod. Daarbij moet wel gezegd, dat de emancipatiewerksters wel kontakt zoeken, maar hun werk niet opdrin gen als er geen vragen uit een bepaal de regio komen. Verder wordt medegedeeld, dat de kontakten met de vrouwen (groepen/organisaties) goed lopen, vooral wat het nieuwe vrouwenwerk betreft. Ook met de diverse emanci patiewerkgroepen in de provincie (al dan niet gemeentelijk) worden kon takten onderhouden. Met het gebonden vrouwenwerk hebben de emancipatiewerksters minder vaak kontakt en vaak op meer formele wijze (via algemene bestuursvergaderingen en vergade ringen van de Zeeuwse Vrouwen raad). Probleem Het grote probleem blijft het in kontakt komen met vrouwen aan de basis. De meeste kontakten lopen via kern/werkgroepen en besturen. Vol gens Puck en Bertie zou het zo moe ten zijn, dat ze regelmatig bijeen komsten van alle soorten vrouwen werk door de hele provincie zouden werksters (voor elke regio één), die hun eigen regio goed kennen en mak kelijk te bereiken zijn en zelf snel ter plaatse kunnen zijn, horen hierbij", aldus Puck en Bertie in hun verslag over de eerste werkperiode. kunnen bezoeken, maar daarvoor ontbreekt hen de tijd. Zij ervaren dit iedere dag meer als zeer frusterend. De kontakten met andere vrouwen, die beroepsmatig provinciaal met vrouwenwerk bezig zijn, lopen reeds vanaf oktober 1980. De emancipatiewerksters hebben zelf kontakte gezocht met de provin ciale VOS-advies vrouwen en al snel kwamen daar de vormingswerksters van de de drie Zeeuwse vorming sinstituten bij en de beleidmede- werkster van de Zeeuwse Vrouwen raad. Deze overleggroep komt regel matig bij elkaar. De ondersteuing, die zij van CRM- Zeeland krijgen, is goed te noemen, volgens de emancipatiewerksters. Anders luidt hun mening over de Rijksbijdrageregeling Emancipatie werk: „Onze ervaringen zijn vaak zo danig slecht, dat wij soms het gevoel hebben, dat het een papieren tijger is, waar gemeentebesturen en pro vinciaal bestuur min of meer vrij spel mee hebben. Reeds na vijf maanden konstateer- den Puck en Bertie, dat de konklusie uit de inspraakronden over de nota „Een vrouwenemancipatiebureau in Zeeland" volstrekt klopten met hun ervaringen. Zes regio's Zeeland is een provincie, die niet met twee deeltijd-emancipatiewerk sters bewerkt kan worden. Opdelen in tenminste zes regio's is geogra fisch en qua aard van de bevolking geen luxe. „Evenzoveel emancipatie- Jaarstukken P.Z.E.M. De jaarstukken van de P.Z.E.M. komen aan de orde op een op maan dag 24 augustus te houden vergade ring te Middelburg. Provinciale kommissie Milieubeheer Op vrijdag 28 augustus vèrgadêrt de Provinciale Kommissie van Ad vies en Bijstand voor het Milieube heer, in het Provinciehuis te Middel burg. Statenkommissie Onderwijs De Statenkommissie Onderwijs vergadert op maandag 17 augustus te Middelburg. KERKWERVE. Onderdeel van de jeugd-zeskamp, die vrijdag in de straten van Kerkwerve plaatsvond, was het „onder een zeil doorkruipen". Een be nauwd karwei, waarbij het om de snelste tijd ging. ZEELANDBRUG Aanrijding Bij de tijdelijke verkeerslichten op de Zeelandbrug deed zich zondag om streeks 18.00 uur een aanrijding voor tussen bromfiesten R. v. M. (17) uit 's Gravezande en busbestuurder F. V. uit Rotterdam. Beide voertuigen zou den te vroeg zijn gaan rijden, waar door de aanrijding ontstond. V. M. liep ernstig letsel op en werd naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis overgebracht. Z1ERIKZEE Aanrijding op rotonde Twee buitenlandse gasten kwamen op de rotonde van Zierikzee met el kaar in aanraking, door waarschijn lijk een foute beoordeling van de voorrangs-kwestie. De West-Duitser P. P. uit Gschwend (waar de voor rangsregeling op rotondes anders is dan in Nederland) gaf geen voorrang aan de Belg M. D. uit Nieuwpoort. Beide auto's liepen materiële schade*' op. Dienst Leger des Heils Zondag 16 augustus zal de dienst in „De Lichtboei" aan de Poststraat ge leid worden door de leider van het Leger des Heils in Nederland, kom- mandant G. Nelting. De Amerikaan se kommandant, die bekend staat als een bijzonder goede spreker, zal ver taald worden door kapitein J. Ring- lenberg. Inbraak ZWN station In de nacht van zondag op maandag werd in het ZWN station ingebroken. De daders hadden een ruit in de brandgang geforceerd en konden zo doende het pand binnen komen. Si garetten en de inhoud van de kas 40,— worden vermist. Spiegeltje, spiegeltje.... Oog om oog, tand om tand, spie geltje om spiegeltje zal C. S. uit Zie rikzee gedacht hebben toen hij met zijn wagen op het Havenplein gepar keerd stond en een voorbijganger de spiegel van zijn wagen beschadigde. C. S. vroeg de man, C. v. d. G. uit fjs- selstein, een kostenvergoeding maar toen hij dat weigerde nam C. S. maat regelen en brak op zijn beurt de spie gel af van de wagen van G. die naast zijn auto stond geparkeerd. De poli tie heeft het geval verder in behande ling genomen. De schade bedraagt 200,-. HAAMSTEDE Verblind door tegenligger Automobilist S. Ch. werd zondaga vond op de Vroon weg, dicht bij de kruising Kloosterweg, verblind door zijn tegenligger en reed de viucntneu- vel op waardoor hij de lantaarnpaal eneen verkeersbord vernielde. Zijn wagen raakte totaal vernield. RENESSE Poging tot aanrahding Twee meisjes, wandelend op de La- one in de nacht van vrijdag op zater dag, werden lastig gevallen door een jongeman, (namen zijn niet vrijgege ven door de politie). Terwijl de jonge man één van de twee beet pakte, riep de ander om hulp. Omstanders wisten de onverlaat te pakken en aan de politie te overhandigen. Benzine-diefstai Drie Rotterdamse jongelieden zijn in Renesse op heterdaad betrapt bij het stelen van benzine uit een auto. Een Renessenaar die het zag wist de drie in bedwang te houden tot de po litie arriveerde. Het bleek een goede vangst te zijn, want na verhoor op het buro werden vlot nog 20 inbra ken en diefstallen bekend. De drie zijn: M. v. V. (16), P. V. (18) en R. V. (19). Handel" van L. van Beethoven dui delijk horen, dat zij de violoncello bespeelt als een wel zeer ver gevor derde leerlinge. Met haar vaste streek gaf zij het instrument geen kans zweverig te klinken. Zij speelde samen met Nell Heybroek, die de pi anopartij zeer goed voor haar reke ning nam. Een tweede celliste deze avond, Pa tricia Tanis, viel op door haar gevoe lige spel, o.a. in Psalm 93 uit „He brew Melodies" van George Perle. Reimo Faber, al zes jaar driftig be zig het dwarsfluitspelen „onder de knie" te krijgen, liet in „Variations pour flüte" van F. Chopin horen, dat dit al een heel eind gelukt is. Last but not least moet genoemd worden het professionele spel der beide docentes, Ellengard Jense, pia no en Myra van Groenendael, viool, oa. in Le Printemps van Darius Mil- haud. Alle medewerkenden werden ver rast met bloemen en de heer Blom dankte nog eens extra Ellengard Jen se, die verantwoordelijk was voor dit goed opgebouwde programma. Ad. Int. SCHARENDIJKE KERKWERVE Kleine „Tom Okkertjes" in spé spelen hier een tafeltennis wedstrijd, ook wel ping-ponggenoemd. De geringe opkomst verhinderde niet, dat van een zeer geslaagde ochtend gesproken *on worden. (Foto: Zlerikzewhe Nieuwsbode) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zomeravondkoncert 5 augustus In een aan alle kanten borrelend en bruisend Renesse bleek de oude Jaco- buskerk op het Dorpsplein op een vorige-week-avond een oase van rust. Dit konstateerde tenminste één der leden van de Kommissie Zo- meravondkoncerten, de heer J. H. Blom, die toehoorders en uitvoeren den begroette en ook verder het pro gramma van de nodige toelichting voorzag en de exekutanten aan het publiek voorstelde. Met sprankelende gitaarklanken werd het programma geopend. Dik de Koning, student aan het Rotter dams conservatorium, die ook al in het eerste zomeravondkoncert samen met het fanfarekorps „Luctor et Emergo" aktief was geweest, soleer de met drie Spaanse dansen van Gaspar Sanz. Een veelbelovend be gin van deze avond. Marijke Baan, leerlinge sopraan van de afdeling Middelburg van de Zeeuwse Muziekschool, zong vooral het eerste lied „Mon coeur se recom- mande A vous" van Orlando di Lasso zeer overtuigend. Zij werd vakkun dig begeleid door Ellengard Jense, direktrice der Zierikzeese afdeling, die trouwens in het hele programma een groot aandeel had. Greetje Buytendijk liet in de „Va riaties over Judas Macabeus van Zeepkistenrace De evenementenkomissie van Scharendijke organiseert op zater dag 29 augustus voor de vierde keer een Zeepkistenrace. Start vanaf Het Baken bij de jachthaven. Het is de bedoeling, dat de zelfge maakt voertuigen door één van de ouders wordt aangeduwd. Degene die het langste trajekt aflegd wordt als winnaar uitgeroepen. Voorwaarde Aan de start mogen verschijnen: al le zelfgemaakt vehikels. Slechts één voorwaarde is er aan verbonden: de voertuigen mogen (uiteraard) niet mechanisch worden aangedreven. Voor de rest is alles geoorloofd van autopet-banden tot autowielen en al les wat daartussen ligt. Veel deelnemers maken de strijd spannend, dus wie nog een paar wie len in de schuur heeft liggen kan aan de slag. Voor deelname kan men zich opgeven bij het V.V.V.-kantoor al hier. De winaar krijgt een wisselbeker, een nieuwe, omdat vorig jaar Martin de Oude voor de derde keer op de be ker beslag wist te leggen. Voorts zijn prachtige prijzen te winnen door de overige deelnemers. Festiviteiten Andere festiviteiten die dag: een koncert door „Kunst en Eer" en de lampionoptocht, waarvoor de lampi onnen afgehaald kunnen worden bij cafetarie „De Koepel". Voor tijden: zie agenda. NOORDGOUWE Stern-viskonkours Zaterdag j.I. verzamelden zich 67 vissers op het Sternterrein om een gooi te doen naar de titel „visser van het jaar", waarbij de winnaar de be ker zou winnen en er voor de overige eerste zes prijswinnaars schitterende hengels klaar lagen. Deelnemers waren er behalve van Noordgouwe, De Stern en Zonnemai- re uit alle hoeken van het land, men sen die na hun vakantie speciaal een dag terug kwamen. Op verzoek had de heer M. J. der Weduwen zijn weiland opengesteld, zodat er voor alle deelnemers een goed stekkie was. Hoewel er door veel geroutineerde vissers werd deelgenomen, bracht de vis zelf een komisch tintje aan het ge beuren, doordat de grootste paling het haakje van de meest onervaren hengelaarster uitkoos. Met een ge zicht van „nou heb ik 'm wel, maar wat mot ik ermee?" bracht Annema- rie Zuiderent een kronkelende paling aan land. „Vetste vangst" Later bij de weging bleek zij de vetste vangst van die dag gedaan te hebben en mocht zij de beker in ont vangst nemen. De initiatiefnemers en organisatoren de heren Ludo van de Putte en Francois Pelgrims waren uitermate tevreden en het ligt in de lijn der verwachting dat dit een jaar lijks terugkerend evenement zal worden. Na gezellig napraten in de „leugenaarshoek" van de Stern kantine werd dit viskonkours op de lijst van suksesvolle rekreatie- evenementen bij geschreven. OOSTERLAND Brandweer gealarmeerd De Duivelandse brandweer werd op maandagmiddag omstreeks half drie gealarmeerd en rukte uit naar een boerderijtje tussen Nieuwere- kerk en Ouwerkerk, staande aan de Rampertsedijk. Er was een brand melding binnengekomen dat de schuur daar ter plaatse in brand stond. Toen de brandweer arriveerde bieek men echter maar wat rommel aan het verbranden te zijn en de be woners waren zich van geen kwaad bewust en stonden dan ook verwon derd te kijken. Naar later bleek hadden omwonen den de brandweer gewaarschuwd, denkend dat er iets loos was. De brandweerlieden konden spoedig weer vertrekken. De politie stelde een onderzoek in naar de toedracht van de zaak. BRUINISSE Aanrijding Op de Grevelingendam vond een aanrijding plaats. Automobilist J. de J. uit Zierikzee kwam van een zijweg van rijksweg 18 en verleende geen voorrang aan de op deze rijksweg rij dende auto met caravan van P. J. uit Bergen op Zoom. Beide voertuigen en de caravan liepen materiële scha de op. ZIERIKZEE. Vandaag, dinsdag, vertrok Pleun van der Lugt met zijn zeilschip „De Zeeuwse stromen" uit de haven van Zierikzee voor zijn reis rond de we reld in vermoedelijk 300 dagen. Begeleid door schepen met vrienden, familie leden en andere belangstellenden werd Pleun op de Oosterschelde uitbundig uitgezwaaid. We hopen spoedig, via radiokontakt, meer van hpm te horen. Voor uitvoerig verslag van het afscheid: zie de donderdag-editie. NOORDGOUWE, 10-8. Op veler verzoek organiseert Caravanpark „De Stern" een tweede fietstoer rond de Grevelingen. Hoewel de meeste aanvragen ko men van de gasten van het park, heb ben ook liefhebbers van elders be langstelling getoond. Hoewel er geen inschrijfgelden aan zijn verbonden, is deelname voor elke fietsliefhebber mogelijk. De start zal plaatsvinden donder dagochtend, 9.30 uur op het parkeer terrein van De Stern. Daar zal men gezamenlijk overleggen of men eerst richting Bruinisse ofwel Scharendij ke zal fietsen. De lunchpakketten en eventuele regenjacks, kunnen aan de verzorgingsauto worden meegege ven. Deze auto gaat mee voor pech onderweg en neemt indien nodig uit vallers mee naar huis. (Vervolg van pagina 1) richt zal moeten worden naar de bo demgesteldheid van de stortplaats. V er dichtingsmachine Vorig jaar is een verdichtingsma chine aangeschaft, die goed voldoet. Een dergelijke machine zou nu een ton meer kosten. Verwacht wordt dat ook in 1982 minder afval zal worden afgeleverd dan in 1980 en 1981. Door de stilstand van de bouw en andere aktiviteiten, loopt de aanvoer door derden op de stortplaats terug. Chemisch afval Op de eigen stortplaats mag geen chemische afval worden verwerkt. Na opslag in speciaal daarvoor ge schikte gebouwen, zal periodieke af voer naar elders noodzakelijk zijn. Voorlopig wordt aangenomen dat chemisch afval op Schouwen-Duive- land beperkt is, zodat hiermede geen grote bedragen zijn gemoeid. De stij ging voor de stortgelden is minder dan voor de reinigingsrechten, het geen te maken heeft met verhoogde energiekosten en voor transport. De veegmachine maakt 1700 veeguren per jaar. Gezien het aantal klachten is er een duidelijke behoefte aan on- gediertebestrijding. Op de begroting staat een bedrag van onvoorzien ad 26.491,71, een aanvaardbaar en noodzakelijk reser vebedrag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De schippersbon- den ONS en ASV, die de huidige ak- ties van partikuliere binnenschip pers steunen, vidne dat staatssekre- taris Smit-Kroes haar verantwoorde lijkheid niet kan en mag afschuiven door naar het parlement te wijzen. BENEDEN-LEEUWEN. In een zie kenhuis in Beneden-Leeuwen (Gel derland) is naar eerst maandag be kend is gemaakt donderdag oud minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen dr. J. J. Gielen over leden. Dr. Gielen is 82 jaar gewroden. Hij was minister in het kabinet Boel (1946 194j8). Hij is tevens lid van de tweede en van de eerste kamer ge weest. AMSTERDAM. De Stichting „Amsterdam helpt Warschau" ver zendt dinsdag met medewerking van het Rode Kruis en de gemeentelijke geneeskundige dienst de eerste partij medicijnen nAar de Poolse hoofd stad. Liefhebbers die deze prestatie fietstocht mee willen maken, kunnen voor nadere informatie kontakt op nemen via telefoon 01112-1381. DEN HAAG. Een delegatie van C.N.V., F.N.V. en Amnesty Internati onal hebben in Den Haag vergeefs ge tracht de ambassadeur van de Sowjet-Unie een verzoek te overhan digen voor de vrijlating van Aleksej Nikitin. VLAARDINGEN. Een nog onbe kende man is vermoedelijk verdron ken in de Nieuwe Waterweg. De man was bij het Oeverbos de Lickebaert gaan zwemmen, zonder acht te slaan op de levensgevaarlijke stroming ter plaatse. GROEDE. De 17-jarige C. E. van Petegem is door een verkeersongeval in haar woonplaats Groede (gem. Oosterburg) om het leven gekomen. Het meisje werd op haar bromfiets aangereden door een personenauto, waarvan de bestuurder volgens de politie onder invloed van alkohol was. ASSEN. „Wij willen leven", was het motto waarmee ongeveer 350 deelnemers aan de zesde internatio nale geweldloze vredesmars uit het vredesdorp in Beilen een donderdag een bezoek aan Assen brachten. SCHIPHOL. De afhandeling van het luchtverkeer in het Amerikaanse luchtruim verloopt geheel volgens de regels. Met deze konstatering is maandagmiddag een vluchtinspekte- ru van de Rijksluchtvaartdienst na een retourvlucht Amsterdam- Newyork in Nederland terugge keerd. ROTTERDAM. Temninste twee or ganisaties die zich ernstig gedupeerd voelen door de huidige akties van binnenvaartschippers overwegen het rijk schadeclaims in te dienen. Nu de overheid erkent dat de blokkades op geruimd moeten worden is zij ook aanspreekbaar voor de gevolgen in dien die opruiming uitblijft, zo rede neren beide organisaties. ROTTERDAM. De rederijen in de binnenvaart, georganiseerd in het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB) hebben maan dag laten weten niet te kunnen in stemmen met de blokkade van de Ne derlandse vaarwegen. Voor 50 jaar ZIERIKZEE. Op uitnodiging van den heer R. G. kwamen alhier in de sociëteit De Vereeniging een aantal Ï>er*onen bijeen teneinde door onder- inge besprekingen te geraken tot het samenstelling van een comité dat zich ten doel zal stellen, de oprich ting van een badinrichting hier ter stede. ADVERTENTIE. 1931 het Chevro let jaar! 2-deurs -sedan 2150, 4-deurs Se dn f 2695. cabriolet 2 onder de kap f 2395.- cabriolet 4 onder de kap 2695 en 7 persoon* sedan f 3150,-. ZIERIKZEE. Aan de weekeinde- bezoeker* van onze stad wordt eiken zaterdagavond van 8 tot 9 uur. een ca- rilloncondert aangeboden door het VW KERKWERVE. Van een ingezetene dezer gemeente is de gemeenteveld wachter B. in het bezit pekomen van een va!*chen gulden, die door hem naar Rijksmunt zal worden opge zonden. HAAMSTEDE. Gezien het groote aantal passagiers heeft de KLM zich op het laatste oogenblik genoodzaakt gezien a.s. Zaterdag wederom een ex tra vliegtuit in te leggen Vertrek Cooltingel 2 uur. van Waalhaven 3 uur. van We*ter*chouwen 3 uur 30 en van Kraanplein om 2 uur 45. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3