Lijstje kandidaat-ministers P.v.d.A. en C.D.A. nog niet klaar Bedrijfsleven en overheid willen onmiddellijke be-eindiging AGENDA door rook VRAAG ZONDER ANTWOORD De kabinetsformatie School met één leerling LAATSTE NIEUWS M.E. ingezet Toch naar V.S. Eis tot opheffing blokkade Boze Belgische binnenschipper Moeder geeft kinderen aan Man doodt vrouw en kinderen Heroïne iterug gehaald» Man stikt De schippersblokkade Kontra sprinkhanen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REISJE 2 De lijsttrekker van de republikei nen, de huidige president van de V.S. laat het kennelijk niet bij tijdens de verkiezingskampagne gedane uit spraken, maar trekt met name op het gebied van de defensie alle registers open. Een bericht dat de wereld heeft geschokt is het „groene licht" voor de neutronenbom, een besluit dat voorganger Carter niet heeft durven of willen nemen, vooral onder druk van de reakties in talrijke Europese landen. Het Reagan-besluit tot vervaardi ging van de N-bom, is duidelijk inge geven door militair-strategische overwegingen en past in het V.S.- streven een adequaat antwoord te ge ven op wat genoemd wordt de „agressieve dreiging" van de Sowjet- Unie. De stralingswerking van de N- bom zou een antwoord zijn op de tan kovermacht, waarover de Russen zonder twijfel beschikken. Wat beangstigt in het huidige den ken van de Ver. Staten, is het rea lisme van slagveldoverwegingen, waarbij de vóór-veronderstellingen ten aanzien van oorlog of vrede, op vallend duidelijk zijn. Twee reakties zijn voorspelbaar; vooral in progres sief zich opstellende Europese lan den, zal het misbaar groot zijn en de Sowjet-Unie zal de kernmacht eve neens voorzien van dit verwerpelijke wapen. Op een belangrijk onderdeel dus een soort patstelling. Gelet op de reeds bestaande wederzijdse vernie- tingskracht derhalve feitelijk geen nieuwe ontwikkeling. Wél een ontwikkeling ten aanzien van de verhouding Amerika-rest van de wereld. De typische V.S.-visie (zorgen dat je sterker bent) wordt vrijwel nergens in die vorm onder schreven, met uitzondering wellicht van Australië, de president van welk land al heeft bekend gemaakt, het eens te zijn met de vervaardiging van de N-bom. Vooral strategisch gevoe lig Europa zal er veel moeite mee hebben de V.S. op het thans ingesla gen pad te volgen en de daardoor groeiende kontroverse zal ook op an dere terreinen een te verwachten na delig effekt hebben. In ons eigen land zal de - eenmaal niet te ontkomen - besluitvorming vernieuwde raketten (een blinde vlek in het programma van de kabi netsformateurs) er moeilijker op worden, daar de „onverzadigbaar heid" van de V.S. zonder tw^jtel.^ls tegenargument bij de te voeren dis- kussie en de besluitvormingaal wor- dén g'ébfüilct. J ZChJU uïki Weliswaar houden de V.S. de N- bom onder zich; geen overbrenging derhalve naar Europa, maar men kan niet voorspellen tot welk dilemma een lange termijnplanning op bewa- peningsgebied zal kunnen leiden. Hamvraag in het algemeen is uite- raar of de wereld veiliger, dan wel gevaarlijker is geworden door het V.S.-besluit. Het zal niet eenvoudig zijn uit een te verwachten pluriforme diskussie op wereldniveau, een be trouwbaar antwoord op die vraag te distilleren. MUNTENDAM (GR.), 10-8. De kans is groot dat de openba re lagere school te Tripscom pagnie, een 140 inwoners tel lend dorpje in Groningen, het komend schooljaar slechts één leerling zal hebben. Maximaal kunnen het er nog drie wor den. aldus de heer A. Haze- borg, gemeentesekretaris van Muntendam, waartoe het grootste gedeelte van Trips compagnie behoort. Of de school toch nog drie leerlingen krijgt hangt af van de ouders van twee leerlingen, waarvan nog onbekend is of zij hun kinderen van de school in Tripscompagnie nemen. Maar ook met één leerling zal de school, waarvan mevrouw G. A. van der Laan-Post uit Mun tendam hoofd en enige leer kracht is, het komende school jaar gewoon blijven funktione- ren. De gemeenteraad van Mun tendam besloot in 1979 dat de school in Tripscompagnie in ie der geval nog tot 1 augustus 1983 in funktie zou blijven. Het leerlingental is echter har der teruggelopen dan was ver wacht. Het afgelopen school jaar waren er nog acht leerlin gen, van wie één de school ver liet omdat hij alle klassen had doorlopen. Vier andere kin deren zijn door hun ouders bij een andere school aangemeld en de ouders van twee kinde ren zullen dat mogelijk ook gaan doen. Gebeurt dit laatste dan blijft er dus slechts één leerling over. TERNEUZEN. 11-0. Te Terneuzen is de M.E vanmorgen ingezet om de door de binnenschippers geblokkeer de vaarweg, vrij te maken. DEN HAAG, 10-8. De onderhandelaars van CDA en PvdA hebben maandag nagelaten om het gevraagde lijstje met kandidaat-ministers van hun partij te voltooi en. PvdA-onderhandelaar Den Uyl heeft nog geen kandidaat genoemd voor het ministerschap op crm, en ook over de CDA-kandidaat voor het ministerschap op volksgezondheid en milieuhygiëne is geen uitsluitsel gegeven. In PvdA-kringen wordt een kandi datuur van mevrouw Zeldenrust- Noordanus, voormalig NVSH- voorzitter, voor het ministerschap van crm als een vals gerucht afge daan. Wel wordt mevrouw Zelden- rust genoemd als een kandidaat voor een staatssekretariaat voor emanci patiezaken. De PvdA-fraktievergadering van dinsdagmiddag is belegd om de frak- tieleden te informeren over de stand van zaken in de formatie. Over kan didaten voor kabinetsposten zal de fraktie zich zeker niet uitspreken, zo als gebruikelijk. SCHIPHOL, 10-8. Ondanks de be richten uit de Verenigde STaten dat de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst FAA vrijwel alle vluchten tus sen de Amerikaanse bestemmingen en Europa maandag had stopgezet, kon de KLM maandagavond even na tien uur bekend maken dat twee ver traagde vluchten naar New York als nog uitgevoerd zouden kunnen wor den. TERNEUZEN, 10-8. De Rijkspoli tie te water in Terneuzen heeft de blokkerende binnenschippers in Ter- neuzen dinsdagmorgen schriftelijke gesommeerd de blokkade van het Kanaal Gent-Terneuzen onmiddel lijk op te heffen. In de schriftelijke lastgeving zegt de burgemeester van Terneuzen dat door de versperring van het Kanaal Gent-Terneuzen een inbreuk wordt gemaakt op de openbare orde te wa ter. In de sommatie staat ook dat de schepen uiterlijk om 11.00 uur de doorvaart vrijgemaakt moeten heb ben. In de brief zegt de burgemeester ook dat de overheid niet garant staat voor eventueel aangerichte schade bij het breken van de blokkade door de ME. OUD BEIJERLAND, 10-8. De rijkspolitie te water heeft maandag avond proces verbaal opgemaakt te gen een Belgische vrachtschipper, die een aktievoerende binnenschip per op het Spui bij Oud Beijerland met één 'óp een vuistvuurwajbèn gelij kend voorwerp had bedreigd.De Belg deed dat omdat hij met zijn la ding van 250 ton visolie naar Parijs wilde, maar zich daarbij gehinderd zag door de blokkade van twee sche pen op het Spui. Aanvankelijk dreig de hij de schepen van de actievoer ders onder de visolie te zullen spui ten. Kort daarop haalde hij uit de stuurhut van zijn schip een op een vuurwapen gelijkend voorwerp, waarmee hij één van de binnenschip pers bedreigde. TEHERAN, 10-8. Vier aktieve le den van de Moedjaheddin Khalq, een links-islamitische beweging, zijn aangegeven door hun moeder en gearresteerd, zo vermeldt een kom- munique van de „Wachters van de re volutie" dat maandag door radio- Teheran werd voorgelezen. Iman Khomeiny had tevoren in een rede gezegd dat ouders moeten wa ken over hun kinderen, en de inwo ners van elk huis over hun buren. Hij achtte een religieuze plicht kinderen aan te geven die in de klauwen van oppositiegroepen zijn gevallen". BRUSSEL. Ongeveer 22.000 mili tairen uit acht Navo-landen zullen van 5 september tot 3 oktober op het Deense eiland Seeland deelnemen aan een oefening met de codenaam „Amber Express". Naar de Noordat- lantische-Verdragsorganisatie maan dag in Brussel bekendmaakte, heb ben de manoeuvres ten doel te oefe nen met het snel bijeenbrengen van een uit vele nationaliteiten bestaan de strijdmacht in een gebied van het bondgenootschap. Na gesprek De voltooiing van de kandidaten- lijstjes zal, zo wordt in politiek Den Haag verwacht, op zich laten wach ten tot het cruciale gesprek van de formateurs met de onderhandelaars over de sociaal-ekonomische para graaf van de voorstellen van infor mateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn. LONDEN. In Teheran zijn maan dag vier „monarchisten" en zes „komplotteurs" door vuurpelotons terechtgesteld, zo bericht de Iraanse radio. Mocht dat gesprek leiden tot een mislukking van de formatiepoging, dan hebben de onderhandelaars in ie der geval geen definitieve en volledi ge opsomming gegeven van hun kan didaten voor het kabinet. EMMEN, 10-8. De 33-jarige G. R. H. uit Emmen heeft zondagavond zijn vrouw en hun twee aangenomen kin deren doodgeschoten. Daarna schoot de man zichzelf een kogel in het hoofd. Hij ligt nu in een ziekenhuis in Emmen. Volgens de politie ver keert hij niet meer in levensgevaar. Het motief van de man is nog niet duidelijk, aldus de politie maandag. De slachtoffers zijn de 33-jarige mevrouw M. H. Z. en een meisje van zes en jongetje van vier jaar uit Bangladesj. DORDRECHT, 10-8. De 28-jarige vrouw C. N. van de S. uit Dordrecht heeft zaterdagochtend samen met de 31-jarige G. de L., eveneens uit die stad, kans gezien 19 gram heroïne uit het hoofdkantoor van politie in Dor drecht „terug te halen". Volgens een woordvoerder van de Dordtse politie maandag, was de heroïne vorige week bij de vrouw thuis inbeslagge- nomen en was zij zelf aangehouden. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensjdftg .Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. DEN HAAG, 10-8. Bedrijfsleven en overheid hebben in de loop van maandag een beroep gedaan op de schippers die deelnemen aan de blokkade van de belangrijkste Ne derlandse vaarwegen om hun akties te beëindigen. De Ministerraad besloot maandagmiddag, dat aan de blokkade-akties van de binnenschippers een eind aal worden gemaakt. Maandagavond was scheep vaartverkeer op de Nederlandse binnenwateren echter nog steeds onmoge lijk. omdat naar schatting van de politie 360 binnenschepen op 29 strategische punten de vaarroutes versperden. De binnenschippes, verenigd in de schippersorganisaties ONS en ASV, begonnen maandagmorgen voor dag en dauw met hun blokkade-akties Met hun aktle willen ze vooral berei ken, dat het zand- en grintvervoer in de toekomst via de schip- pers beurs zal gaan. Dit vervoer, dat zestig procent van de totale hoeveel heid vracht uitmaakt, is nu geregeld door het bedrijfsleven en schippers die zijn verenigd in de federatie van schippersbonden. In een spoedvergadering, maan dagmiddag, nam het kabinet het besluit de blokkades „met de daar voor ten dienste staande middelen" te beëindigen. De akties, waarbij wa terwegen worden geblokeerd en be langen van derden die met het kon- flikt niets te maken hebben, worden geschaad zijn onaanvaardbaar, aldus de ministers. De vaste kommissie voor verkeer en waterstaat zal dinsdagmiddag met staatssekretaris mevrouw Smit- Kroes over de akties van de schip pers spreken. WASHINGTON. 10-8. Tegen sprinkhanen, die door de hele menselijke geschiedenis heen hongersnood en vernielingen hebben aangericht, is een nieuw middel gevonden, aldus „Science Magazine". Het is kombinatie van een natuurlijke parasiet een gerin ge hoeveelheid insektendo- dend middel, waarmee de zwermen die hele oogsten en zelfs houten hekken over hele gebieden kunnen wegvreten doelmatig kunnen worden bestreden. De parasiet, die bekend staat onder de naam „Sprinkhanen- ziekte", dringt in de lichaamp jes van 58 soorten sprinkhanen binnen en doodt ze. Voor een doelmatiger werking wordt de parasiet gemengt met een beet je pesticide dat te zwak is om de insekten die voor de land bouw onmisbaar zijn te doden. hnn/vvvwwvuvvvtfvvnnnA/w Raadsvergadering. MAASTRICHT. 10-8. De 22-jarige W. de La Haye uit Maastricht is in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats door verstikking om het leven gekomen. De man moet met een nog brandende sigaret in slaap zijn gevallen. Volgens de poltie is de matras vervolgens gaan smeulen. De rookontwikkeling die daarop volgde werd door een medebewoner in het pand waar het slachtoffer een kamer huurde opgemerkt. Toen de gealar meerde politie arriveerde bleek de man reeds te zijn overleden. - - rriri-r anxboc-, ID;;-.. nas ,:iv> Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Broderiekant - Boezeroen", Havenpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Dinsdag 11 augustus Brouwershav<;gov St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert Hai- te van der Schaaf. 20.00 uur. Woensdag 12 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do musstraat, 14.30 -15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Fietstocht UW. Vertrek Grachtweg 4. 13.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Negrospirituals. 20.00 uur. Donderdag 13 augustus Noordgouwe „De Stern". Start fietstoer. 9.30 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgel- en fluitkoncert. 20.00 uur. Renesse Parkeerterrein sv Laone. Ringsteken te paard. 14.30 uur. Vrijdag 14 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Bar Mirabelle. David Livingstone Band. 22.00 uur. EUcmcet Openbare lagere school ,,'t Mêêtje", filmvoorstelling ,,A stranger in my forest". 19.30 uur. Haamstede Dorpsring. Lopende show van bras- drumband „Cecilia" uit Vlissingen. 19.15 -21.00 uur. Zaterdag 15 augustus Middelburg Pop-festival Veilinghal 11.00 uur-22.00 uur. Renesse Sportterrein Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven Muziektent. Koneert muziekvereni ging „Crescendo", Dreischor. 20 00 uur. Dreischor Zuiddijk 4. Feest bijeenkomst P.J.Z. 19.30 uur. Maandag 17 augustus Serooskerke Sportveld. Vakantiespeelweek (hut- tendorp). Scharend ijk e Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur. Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel en Reinata Heemskerk, alt. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 18 augustus Scharendijke Brouwersdam. Planten werkgroep verzamelen om 19.15 uur. Serooskerke Strand Brouwersdam. Vakantie speelweek (spelen). Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert, M. Pietkiewicz. 20.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelkoncert Feike Asma. 20.00 uur. Woensdag 19 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Ellemeet Openbare lagere school ,,'t Mêêtje", filmvoorstelling „Survival". 19.30 uur. Serooskerke Dorpsring. Vakantiespeelweek (vos senjacht). Ned. Hervormde kerk. Optreden Brass'79. 20.00 uur. Donderdag 20 augustus Serooskerke Sportveld. Vakantiespeelweek (spe len). Haamstede Ring Promotion, braderie. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 A.dvertenties 1119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur De jonge student - zo stond het in een (heel) oud boek, dat vrienden van ons, vonden tussen andere in een an tiquarisch rijtje - maakte voor het eerst een reisje naar de Achterhoek. Dat was heel bijzonder. Om tweeër lei redenen; er was maar één heilige wet voor de student: studeren, want dat moest uit een krappe beurs. De ouders lagen zo gezegd - krom voor hun zoon, die een bijna-bolleboos was en „dus" karriëre moest maken. Bovendien (het een hangt met het ander samen) was het de eerste keer voor de student, dat hij een reisje on dernam. Spaarde hij zich op zijn kale grote stadskamertje niet het brood uit de mond „om rond te komen"? Enfin, in een nederig plaatsje ver scholen tussen het struweel van oostelijk Nederland werd zijn neus geprikkeld door de geur van vers brood. Hij stapt de winkel binnen en staat oog in oog, met - zonder twijfel - de dorpsschone, die hem vriendelijk toeknikt en vraagt wat zijn wensen waren. Prozaïscher kon het ant woord niet zijn: een brood. Bij een brood bleef het niet. Welis waar waren de studentikoze herse nen vrijwel uitsluitend gespinst op medische en aanverwante zaken en het lichaam getraind in de karigheid van een uiterst pover bestaan, maar de student zag wel dat het brood meisje uit fraaie onderdelen was sa mengesteld, een kompositie afge rond met een paar donkere, flitsende ogen, die de student niet vergeten kon. Een lang verhaal moet kort blij ven: meisje be-antwoordt de toenade ringspogingen van de student; ou ders worden ingelicht en zijn „in alle staten", want een „broodkind" kon nooit de aangewezen partner zijn van „hun" aanstaande arts; student vol hardt in zijn liefdesbetrekkingen; breuk volgt met de ouders; meisje blijkt onverzadigbaar geldzuchtig tc zijn. waardoor student in zware moeilijkheden komt; hij schrijft hartstochtelijke brieven naar het oosten des lands; geld voor weer eens een reisje ontbreekt; meisje stuurt hoge rekening voor (alvast) aange kochte spullen en andere „verterin gen"; student doet examen en slaagt in alle eenzaamheid, want hij heeft - volgens pa en ma - tóch gefaald. De jonge arts krijgt werk cn be taalt de „schuld" aan zijn jonge ge liefde. Dan ontmoet hij een vertegen woordiger van een plantage in het (toenmalige) Ned. Indie. Hij hapt toe cn wordt arrondissements-arts op één der eilanden in het Verre Oosten Alle goede dingen bestaan uit drie. maar (soms) alle slechte ook. De tweeklap om de trilogie te voltooien bestond uit een medische vergissing, waardoor een jonge vrouw het leven liet, haar man - onder de tropenzon - in ontroosbaar verdrietig achterla tend. De arts krijgt (in het vroege tempo doeloe af men nog gepelde rijst) een hevige aanval van beriberi en sterft bij gebrek aan kinine Op zijn (laatste) verzoek worden enkele schaarse waardevolle spullen gestuurd naar een meisje, helpster in een bakkerij, ergens in het oosten des lands. Scenario voor een roman, vol melo-drama-tiek? Nee. echt gebeurt Wat wisten we destijds nu feitelijk helemaal van sommige Indiêgan- gers"? Niet veel, om te zwijgen van alles. SCHIER El LAN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2