Bedrijfsleven in Midden- en Noord-Zeeland kan zich redelijk staande houden Methodiek vuilinzameling houdt verband met de verwerking Kollege G.S.-Zeeland over kulturele minderheden u $yc DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kamer van Koophandel: Noord-Atlantische vluchten gestopt Begroting Reinigingsdienst De toestand in Polen WA) ffih P£ Bitr 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 augustus 1981 137ste jaargang Nr. 22960 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Vandaag start wereldzeil-tocht MIDDELBURG, 10-8. De tendens van teruggang in het aantal vestigingen in de land- en tuinbouw in Midden- en Noord-Zeeland heeft zich ook in 1980 voortgezet. Dit geldt met name voor de voeder- en voedingsmiddelen ge- wassenteeltbedrijven. Tot deze konklusie .komt de EBRO (enquete regionale bedrijfsontwikkeling) in 1980 gehouden door de Kamers van Koophandel. Van oudshl' is de groothandel sterk intern. lionaal georiënteerd. Ruim eenden^ van de omzet van de Midden- en "oord-Zeeuwse groot- handelsonderneming wordt geïmpor teerd. In de zes afzonderlijke delen van de enquete wordt de land- en tuinbouw apzart behandeld. De omzetontwik keling is in deze bedrijfstak te leurstellend geweest, tegenover een iets gunstiger landelijk resultaat. Voor de regionale bedrijven is er nog steeds sprake van een reeële te ruggang. In het Kamergebied (Midden- en Noord-Zeeland) werd 35% van de ondernemers gekonfron- teerd met een absolute omzetafname. Een kwart bereikte een toename. Als belangrijkste oorzaak wordt in het rapport genoemd: de tegenvallende ontwikkelingen van de verkoopprij zen en in mindere mate de afgenomen binnenlandse vfaag. De omzet in de regio liep terug van 483.000,- naar 430.000,- (landelijk: 630.000,-). Resultaat Evenals de geldomzetcijfers zijn ook de ontwikkelingen van het netto-bedrijfsresultaat tegengeval len. Bijna 85% van de ondernemers kon het jaar afsluiten met een posi tief resultaat. Hoewel de investerin gen in de regio onder het nivo van 1979 zijn gebleven (regionaal) steken ze toch gunstig af bij het landelijk beeld. 58% van de Midden- en Noord- Zeeuwse ondernemingen investeerde in 1980, al nam de hoogte van het be drag overwegend af. Geïnvesteerd werd vooral in vervanging van ma chines en in mindere mate in gebou wen. Het aantal werkzame personen in de land- en tuinbouw steeg in de re gio van 0,1 tot 4,4 (landelijk 4,3). De werkgelegenheid nam landelijk toe met 1%. Ook in deze bedrijfstak zijn de verwachtingen voor 1981 niet hoog gespannen. Groothandel In de groothandel (het zesde deel SCHIPHOL. Als gevolg van de sluiting van het Canadese luchtver keersleidingcentrum Gander in New Foundland zijn de vertragingen van de KLM-vluchten naar de Verenigde Staten maandagmiddag sterk toege nomen. van de enquete) wordt niet alleen naar kostenverlaging gestreeft, maar ook - in reaktie daarop - wordt een andere inhoud gegeven aan de funk- tie. Serviceverlening, uitbreiding van het dienstenpakket en zelfbedie ningsgroothandel hebben de bedoel de andere inhoud gegeven. De veranderingsprocessen en de noodzakelijke- kostenverlagingen zijn veelal pas mogelijk, door schaal vergroting en koncentratie. WASHINGTON, 10-8. De Ameri kaanse luchtvaardienst, de FAA, heeft maandag vrijwel alle vluchten tussen de Amerikaanse oostkust en Europa stopgezet, daar de Canadese luchtverkeersleiders weigeren de vliegtuigen te behandelen. Deze besloten hiertoe nadat zij sedert het begin van de aktie van hun Ameri kaanse kollega's 41 incidenten in het Amerikaanse luchtruim hadden ge- konstateerd. Geldomzet De geldomzet bleef achter bij lan delijke ontwikkeling; de grotere be drijven werden gekonfronteerd met een teruggang in omzet. De kleinere bedrijven noteerden eén iets gunstiger resultaat, hoewel ook hier geen sprake is van een reeë le vooruitgang. Toch wordt over het algemeen het bereikte resultaat als gunstig ervaren. In 1980 heeft 90% van de kleine be drijven een positief eindresultaat be haald, de grote bedrijven 71% (lande lijk 76%). Het aantal ondernemers dat een rendabele bedrijfsvoering kon noteren steekt gunstig af tegen het totale Nederlandse bedrijfsleven. In de re*gio heeft 58% van de kleine en 66% van de grote bedrijven een vol doende rendement behaald (lande lijk: 52% resp. 48%). De investerin gen liepen sterk terug. Toekomst Wat de toekomst betreft: een wer kelijke verbetering van her itetto- bedrijfsresultaat wordt door 15% van de kleine en 14% van de grote be drijven verwacht. De helft voorziet een gelijkblijvend resultaat of een stijging met minder dan 7%, dat een werkelijke teruggang betekent. seip'l'v'; - vV f - '-V-Jrr- f.'- WESTHOEK. Tussen de lange stoet van koetsjes en andere antieke rijtuigen van de vereniging ,,'t Westland", die za terdag over de wggen rond Haamstede en Renesse hobbelde, ontdekte de fotograaf ook een Schouws drietal. Hier het rijtuigje van de familie Buth uit Haamstede met Ken Buth aan de teugels. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 10-8. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minister van onderwijs en wetenschappen gevraagd een aantal maatregelen te nemen waardoor het onderwijs aan kulturele minderheden in de provincie gewaar borgd kan worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Met geld is een goede hond te koop, maar niet het kwispelen van zijn staart. Sinds vorig jaar bestaat er een re- KERKWERVE, 10-8. In de Memorie van Toelichting op de begroting 1982 van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, worden aanvullend nog talrijke, relevante opmerkingen gemaakt, die het reilen en zeilen van de dienst verduidelijken. In het jaarverslag wordt medegedeeld dat de methode van vuilinzameling rechtstreeks verband houdt met de wijze van verwerking van het afval. Om de afvalstroom te beperken zijn er ideeën om het hergebruik te bevorderen en voorschriften uit te vaardigen voor het gebruik van bepaalde verpakkingen. BURGH. Een Burgh-..shot" genomen vanaf de molen. Centraal de kerktoren. Voorgrond: stokbomen en andere (laag bij de grondse- groenten staan er gezond bij. Zo is in het kader van de dienst er varing opgedaan met het afzonder lijk inzamelen van glas. Dit loopt goed, maar de kosten zijn niet gering. Bij deze zaak moet betrokken wor den het niet gebruiken van een hoe veelheid stortruimte. De baten van de glasinzameling zijn niet direkt zichtbaar en komen mogelijk eerst aan het licht bij een andere verwer kingsmethode of een nieuwe stort plaats. Investeringen Iets nieuws op gang brengen zon der investeringen is haast niet denk baar en de onmiddellijk te stellen vraag is: wat is het voordeel? Het voordcel op lange termijn wordt doorgaans over het hoofd ge zien; zo ook bij nieuwe inzameltcch- nieken, ais dc mini-container. De rentestand van geldleningen laat niet toe grote investeringen te doen. Een vraag is of de mini- container wel past bij de roep om ge scheiden inzameling. Proeven zou den worden genomen om de mini- container geschikt te maken voor zo'n gescheiden inzameling. Overi gens zal in 1981 de geschatte hoeveel heid inzamelglas wel worden ge haald. Reinigingspolitie Geen verdere stappen zullen wor den ondernomen om te komen tot aanstelling van een reinigingspoli tie, hoewel er wel behoefte nan is. Pogingen zullen worden aangewend om de subsidieverlening voor de twee bij dit projekt werkzame perso- ne te verlengen. Van belang is voorde totaalproble- matiek het door provinciale staten van Zeeland, vastgestelde Afvalstof- fenplan 1981-1986 Voor deze periode zullen alle af valstoffen van Schouwen-Duivcland gestort (mogen) worden op de huidi ge vuilverwerkingsplaats. Ingevolge de Afvalstoffenwet moet een vergunning voor de stortplaats worden verleend door G.S. van Zee land. Rekening wordt gehouden met de eis, dat een grondonderzoek ver geling voor kleuter- en lagere scholen die minder dan 7 leerlingen uit groe pen van kulturele minderheden heb ben om in aanmerking te komen voor extra tegemoetkomingen, mits zij daarvoor gezamenlijk aanvragen in dienen. In Zeeland heeft dit geleid tot extra schooltijden in Goes, Mid delburg, Temeuzen en Vlissingen. De staatssekretaris van onderwijs heeft nu aangekondigd, dat het maar om een tijdelijke maatregel gaat en dat het de bedoeling is, dat het onder wijs zo wordt geregeld, dat het on derwijs aan anderstaligen binnen het normale bestand kan worden opge vangen. Verspreid Gs schrijven de minister, dat die maatregel niet strookt met het feit, dat de mensen uit de kulturele min derheden nogal verspreid over de provincie wonen en met de konstate- ring, dat de verbetering van deze on derwijsvorm nog in de kinderschoe nen staat. Gepleit wordt daarom voor een aangepaste faciliteitenrege ling. Uit informatie bij de gemeente is gebleken, dat het aantal festij den voor anderstaligen bij beëindiging vaji de regeling fors terugloopt. In Goes is de daling van 25 naar 15 schooltijden; in Middelburg van 40 naar 22; Temeuzen van 15 naar 8 en Vlissingen van 29 naar 24 schooltij den. De teruggang zal grote gevolgen hebben voor het onderwijs aan de minderheidsgroepen; op enkele scho len in de gemeenten zal de begelei ding moeten worden gestopt, terwijl op andere nauwelijks meer van bege leiding sprake kan zijn, aldus gs. DRIEBERGEN. Het aantal binnen schepen dat aan een blokkade deel neemt was dinsdagmorgen om 9 uur opgelopen tot 415. GDANKS, 10-8. Dc regeringsdele gatie heeft de bijeenkomst van de vakbond Solidariteit de al bekende regeringsplannen voor ckonomischc hervorming voorgelegd en gedetail leerde en indringende vragen van de afgevaardigden beantwoord. De sfeer bij deze eerste ontmoeting sedert het afbreken van de bespre kingen. vorige week. was kalm en za kelijk, een verandering ten opzichte van de afgelopen dagen, toen de rege ring Solidariteit beschuldigde van arrogantie en machtswellust. Delegatieleider Stanlslaw Ciosek, minister van vak hondszaken, zei bij zijn aankomst dat hij vooral de eko- noralache hervormingen met de vak hond wil bespreken. „Het hele land is hierin erg geïnteresseerd, en ik denk Solidariteit ook. Er Is geen on derwerp waar wij niet over willen praten", zei Ciosek. Verwachting tot woensdagavond: Zonnig Vannacht enkele mistbanken en mi nimumtemperatuur omstreeks 12 graden; overdag zonnig en middag- temperatuur omstreeks 21 graden; matige wind draaiend naar noorwest tot west. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 15 aug.: Donderdag Zonnig. Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: weinig wind Zaterdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 26 gr. Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 aug. Zon op 6.18, onder 21.10 Maan op 19.16, onder 2.44 13 aug. Zon op 6.20, onder 21.08 Maan op 20.03, onder 3.36 Volle Maan: 15 aug. (18.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 aug. 1.24 13.54 7.28 20 04 13 aug. N 2.28 14.39 8.20 20.54 Springtij: 18 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving ontwikkelt zich in gunstige zin. Al enige dagen ligt boven Engeland een hogedrukgebled. De kem ervan ver plaatst zich bovendien naar Frank rijk uit. Er komt daardoor een einde aan de koele en vochtige noordelijke stroming, die de laatste dagen het weerbeeld bij ons bepaald heeft Het beloofd woensdag dan ook een zonnige dag te worden met middag temperaturen van 20 tot 25 graden. De noordelijke stroming boven on ze omgeving hing samen met een de pressie boven Duitsland Daar is in de afgelopen dagen flink wat regon gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1