Regering Reagan geeft „groen licht" voor neutronenbom Krachtproef regering en vakbond naar een hoogtepunt Burgemeester van Tholen verbiedt duiken bij Stavenisse IgitamK AGENDA Een V.S.-aangelegenheid Hoornse jongen bekent moord op Noors meisje Kind dood doortoilet LAATSTE NIEUWS Blokkades waterwegen Klapmuts terug „naar honk" Binnenschippers boos Vandaag (maandag) worden vaarwegen geblokkeerd Drie doden bij ruzies De toestand in Polen Man in zee verdronken Wonen en werken Veranderde stroomsnelheden Leven weer ietsje duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WASHINGTON, 9-8. De regering Reagan heeft beslo ten het groene licht te geven aan de produktie van de neutronenbom. Dit is zaterdag vernomen uit betrouwba re bron in de Amerikaanse hoofdstad Washington,. Volgens een bron dicht bij de rege- ring die anoniem wenst te blijven zullen de neutronenbommen worden" opgeslagen in de Verenigde Staten en in „geen geval" worden opgesteld buiten het grondgebied van de Vere nigde Staten. De Amerikaanse rege ring zou op het ogenblik bezig zijn met het op de hoogte brengen van de bondgenoten van het besluit. beslissing het wapen in'produktie te nemen werd in 1978 uitgesteld door president Carter na massale pro- testakties vooral in West-Europa. WARSCHAU. De Russische maar schalk Viktor Koelikov, oppperbe- velhebber van d strijdkrachten van het Warschapaupact, heeft zaterdag een onderhoud gehad met de Poolse premier generaal Wojciech Jaruzels- ki. Dit heeft het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. SALISBURY. Noordkoreaanse soldaten hebben in de bergen van Oost-Zimbabwe kampen ingericht waar zij Zimbabwese troepen zullen opleiden. Dit heeft het officiële pers bureau Ziana zaterdag bekendge maakt. Ontwikkelings landen WASHINGTON. 8-8. De ja- ren tachtig zijn voor olie-arme ontwikkelingslanden slecht begonnen. Hun gezamenlijke tekort op de betalingsbalans is de afgelopen drie jaar bijna verdrievoudigd. De meeste ar me landen gaan de jaren tach tig in zonder betere handels vooruitzichten en zonder zicht op verhoging van de ontwikke lingshulp. Dit schrijft de we reldbank in haar vierde ..World Development Report". MOLDE. 7-8. De 16-jarige Marcel van der M. uit het Noordhollandse Hoorn heeft tegenover de Noorse Po litie bekend op 28 juli bij het plaatsje Molde de twintigjarige Noorse Kari Njanger om het leven te hebben ge bracht. Een motief heeft hij volgens de po litie voor zijn daad niet gegeven. Hij heeft verder ontkend het meisje te hebben verkracht. Volgens de politiechef in Molde heeft de jongen toegegeven, dat de ketting die op de plaats van de moord is gevonden, de zijne is. Het is nog niet duidelijk of de jongen het meisje naar het vakantiehuis van haar ouders is gevolgd, of dat hij daar tijdens een wandeling door het bos terecht is gekomen. De politie heeft geen reden aan te nemen dat de familie van de jongen, met wie hij op vakantie was, van de daad op de hoogte was. De jongen is voorlopig voor twaalf weken in arrest genomen. Hij mag geen post of bezoekers ontvangen. Tot dusverre is hem alleen de moord ten laste gelegd. TOULON. 8-8. Een hypermoderne w.c., die begin dit jaar in Frankrijk is ingevoerd, heeft een meisje van vijf jaar zodanig verwond dat zij is overleden. Het kind had het openbare toilet niet tijdig verlaten en was door de automatisch sluitende deksel in de spoel- en desinfektiemechanisme ge duwd. De kleuter liep daarbij ernsti ge frakturen op en ook brandwonden van het desinfektiemiddel. Artsen van een ziekenhuis in Toulon konden niets meer voor haar doen. ROTTERDAM, 10-8. De aktievoe- rende binnenschippers zijn begonnen met het leggen van blokkades op be langrijke Nederlandse waterwegen. Volgens mededelingen van het aktie- komité in Rotterdam waren rond middernacht al vaarwegen in Lim burg en bij Limburg, en bij Terneu- zen geblokkeerd. Ook in Amsteram zijn voorbereidingen begonnen. In Rotterdam begon de aktie rond vier uur. Of ook de Nieuwe Waterweg er bij betrokken zal worden is nog niet duidelijk. Woordvoerder Nico Seine wilde rond middernacht geen precieze me dedelingen doen over de plaatsen waar de akties worden uitgevoerd en het tijdstip waarop dat gebeurt. Om zes uur maandagmorgen waren op meer dan twintig plaatsen blokkades gelegd. Verhoogde straling De neutronenbom is een wapen met verhoogde straling dat indien ge bruikt mensen doodt zonder veel ma teriële schade aan te richten. De PIETERBUREN, 10-8. De donder dagmiddag 30 juli bij de Kree- kraksluizen in Zeeland gevonden Klapmuts, een voornamelijk in de Noordelijke IJszee levende robben- soort, is maandagmorgen van Texel naar de Noordzee ten westen van Helgoland gebracht en daar weer vrijgelaten. De deskundigen ver wachten dat het inmiddels weer op krachten gekomen dier van daaruit zelf de weg terug zal vinden naar de wateren waar hij thuishoort. Het gaat om een twee jaar oude mannetjes klapmuts die ongeveer 150 tot 200 kilo weegt, hij werd don derdag 30 juli per vliegtuig naar Eel- de gebracht en vandaar naar de zee hondencrèche te Pieterburen. Het was volgens Lenie 't Hart, beheerster van de zeehondencrèche, meer dan honderd jaar geleden dat een klap muts voor de Nederlandse kust werd gezien. UTRECHT, 8-8. Partikuliere schippers zullen vandaag (maandag) op een aantal belangrijke Nederlandse water wegen een blokkade aanleggen. Een blokkade van de Nieuwe Waterweg behoort tot de mogelijkheden. Af hankelijk van het aantal beschikbare schepen zal op maximaal twintig pun ten de vaarweg worden geblokkeerd. Dit is zaterdag in Utrecht besloten op een vergadering van het aktieko- mité van schippers. Het doel van de aktie is staatssekretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) te dwingen een aantal maatregelen in te voeren die uitbreiding van systeem van evenredige vrachtverdeling via de schippersbeurs tot gevolg heeft. Zand en grind Met name het vervoer van zand en grind (zestig procent van het totale vervoer in de binnenvaart) moet vol gens deze schippers over de beurs worden gebracht. Op de vergadering in Utrecht wa ren duizend schippers aanwezig. Driekwart van hen ging akkoord met een blokkade, voor tweehonderd aanwezigen ging dit middel te ver. KINSHASA. De Zaïrese regering heeft besloten 20 ton koffie en 20 ton thee naar Polen te sturen. Dit heeft de staatskommissaris (minister) van voorlichting, Elebe Ma Ekonzo, be kendgemaakt. ROTTERDAM, 10-8. In het week einde zijn in Rotterdam drie mensen bij ruzies om het leven gekomen. Op het Delftseplein kregen zater dagmiddag twee mannen ruzie om een vrouw. De 32-jarige B. G. L. gaf de 33-jarige B. J. Neves een klap, waardoor de man met zijn achter hoofd op straat viel. Neves overleed in het ziekenhuis aan een hersenbloe ding. L. is gearresteerd. In een huis aan de Rubroekstraat kwam zondagmiddag een langsle pende ruzie tussen twee Turkse ge zinnen tot een uitbarsting. Mevrouw E. ging bij haar bovenburen de kwestie uitpraten. Toen er klappen vielen kwam haar man, A. E. met een pistool de woning binnen. Hij schoot de 48-jarige K. Ozdemir dood. Op zijn .beurt werd A. E. met messteken om het leven gebracht. De politie is er nog niet achter wie E. heeft gedood. WARSCHAU, 10-8. De krachtproef in Polen tussen po litieke leiders en de vakbond Solidariteit heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. "l Maandag en dinsdag vergadert het hoogste orgaan van de vrije vakbond, de Nationale Coördinatiekommissie, KKP, over de mislukte onderhandelingen met de regering van de afgelopen donderdag. HOEK VAN HOLLAND, 8-8. Voor de tweede keer dit weekeinde is bij het strad van Hoek van Holland ie mand in zee verdronken. De 56-jarige G. J. Koreneef uit Meerbusch in West-Duitsland werd zaterdagmid dag door een sterke ebstroming de zee in gesleurd. Voor het oog van zijn vrouw en kinderen, die op het strand zaten verdronk de man. Dinsdag komt het centraal komitê van de Verenigde Poolse Arbei derspartij bijeen. Intussen heeft Mos kou zijn druk op Polen versterkt door de kommandant van de strijd krachten van het Warschau-pact, maarschalk Koulikov, naar War schau te zenden. „Punt van explosie" Radio-Moskou sprak zondag van een „punt van explosie" dat in Polen bereikt was. Het Sowjetpartijblad Prawda schreef dat Polen trouwe vrienden heeft waarop het kan reke nen. Het zal een onlosmakelijk on derdeel van dé socialistische gemeen schap blijven, v,De extremisten van Solïdaritéit, 'anti-socialistische ele menten en opportunisten die profite ren van de ekonomische problemen, organiseren stakingen en werken daarmee een verhoging van de span ning in de hand", aldus de Prawda. ROTTERDAM, 8-8. Aan wonen en werken zal de Partij van de Arbeid in Rotterdam de komende vier jaar voorrang geven. Het stadsvernieu wingsproces en de bouwprogramma's voor betaalbare woningen krijgen naast herstel van de werkgelegeheid de grootste prio riteit. Dit staat in het ontwerp ver kiezingsprogramma van de P.v.d.A. Rotterdam voor de volgend jaar juni te houden gemeenteraadsverkiezin gen. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Renesse VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 -19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17,00 uur. Van maandag tot en met zaVerclag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Sfö.W uur. ST. PHIUPSLAND, 8-8. De burgemeester van de stad Tholen E. Baerends, heeft dit weekeinde een algeheel duikverbod afgekondigd voor het gebied bij Stavenisse. Sinds afgelopen donderdag wordt hier de 33-jarige Tilburgse sportduiker J. van Asten vermist. De burgemeester heeft zich bij deze beslissing laten leiden door een groepje zeer deskundige duikers, die zaterdag voor Stavenisse in een veertig tot vijftig meter diepe put naar het lichaam van dc vermiste sportdui ker hebben gezocht. Er werd gedoken bij dood tij, om- dat er dan normaal gesproken bijna geen stroom staat. De groep duikers kreeg daar echter met zo'n enorme onderstroom te ma ken, dat de leider van het team, de kommandant van de rijkspolitie te water uit Amsterdam, de zoekakties liet beëindigen. Burgemeester Baerends heeft daar op onmiddellijk het duikverbod uit gevaardigd omdat hij niet wilde dat de vele behulpzame sportduikers die zondag naar hun vermiste maat wil den helpen meezoeken, hetzelfde lot zou oveTkomen als de Tilburgenaar. Twee slachtoffers „Maandag zal ik de Rijkswa terstaat en het provinciaal bestuur vragen een onderzoek In te stellen naar de toenemende en veranderende De evenementenkommissie van de VW Renesse organiseerde voor vrijdaga vond een wandeltocht over 8 en 15 km. waaraan door in totaal 150 tuan- delsportliefhebbers sterswerd deelgenomen Beide routes gingen voor een belangrijk deel door het duingebied Allen wisten met goed gevolg dt tocht te volbrengen en kregen als herinnering een medaille aangeboden. Rond half tien waren alle deelnemers binnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN. In Afghanistan zijn zes personen die betrokken waren hij een poging de regering ten val te brengen terechtgesteld. ZIJ waren door een revolutionaire rechtbank ter dood veroordeeld, aldus een in Londen opgevangen uitzending van de Afghaanse radio. stroomsnelheden in de Oosterschelde ten gevolge van de werkzaamheden die men op dit moment uitvoert in de Oosterschelde. Er zijn nu vanaf Pinksteren twee sportduikers omge komen in de Oosterschelde. Ik wil nu eerst duidelijkheid over de gevaren voor ik het duikverbod ter plaatse ophef", aldus burgemeester Bae rends van Tholen. BONN. Het aantal politieke ge welddaden is vorig jaar in de Duitse Bondsrepubliek alarmerend geste gen, zo heeft de minister van binnen landse zaken, Gerhard Baum meege deeld. WARSCHAU. De Poolse kerk is bereid deel te nemen aan het overleg tussen de regering en het vrije vak verbond Solidariteit om het konflikt tussen de twee partijen op te lossen. DEN HAAG. 8-8. Hot leven is tus sen half juni en half juli 0,8 procent duurder geworden. Dat blijkt uit het maandelijkse prijsindezcijfer voor de gezinskomsumptie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De stijging werd onder meer ver oorzaakt door de huurverhoging per 1 juli. Verder werden duurder vlees en vleeswaren, aardappelen, benzi ne, elektriciteit, bloemen en kamer planten, koffie, suiker, margarine, lessen, dagbladen en medische ver zorging. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 11 augustus Kerkwerve Verenigingsgebouw. Knutselochtend Stichting Jeugdaktiviteiten. 9.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert Hal te van der Schaaf. 20.00 uur. Woensdag 12 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Fietstocht UW. Vertrek Grachtweg 4. 13.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Negrospirituals. 20.00 uur. Donderdag 13 augustus Burgh Herv. Kerk. Orgel- en fluitkoncert. 20.00 uur. Parkeerterrein sv Laone. Ringsteken te paard. 14.30 uur. Vrijdag 14 augustus Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Bar Mirabelle. David Livingstone Band. 22.00 uur. Haamstede Dorpsring. Lopende show van bras- drumband „Cecilia" uit Vlissingen. 19.15 -21.00 uur. Zaterdag 15 augustus Renesse Sportterrein Laone. Taptoe Renesse. 21.00 uur. Brouwershaven Muziektent. Koncert muziekvereni ging „Crescendo", Dreischor. 20.00 uur. Dreischor Zuiddijk 4. Feestbijeenkomst P.J.Z. 19.30 uur. Maandag 17 augustus Serooskerke Sportveld. Vakantiespeelweek (hut- tendorp). Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel en Reinata Heemskerk, alt. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 18 augustus Serooskerke Strand Brouwersdam. Vakantie speelweek (spelen). Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert, M. Pietkiewicz. 20.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelkoncert Feike Asma. 20.00 uur. Woensdag 19 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Serooskerke Dorpsring. Vakantiespeelweek (vos senjacht). Ned. Hervormde kerk. Brass'79. 20.00 uur. Optreden tiging. 10.00 Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Brodcrickant - Boezeroen", Havenpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertorcn. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 •17.00 uur. Maandag 10 augustus Zierikzee ..Zeeuwsche Herberghe" Algemene ledenvergadering kommissie zaal voetbal Schouwen-Duiveland. 20.00 Donderdag 20 augustus Serooskerke Sportveld. Vakantiespeelweek (spe len). Haamstede Ring Promotion, braderie. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Vrijdag 21 augustus Serooskerke „De Schelphoek". Vakantiespeel week (levend ganzebordspel); Gras veld school, barbecue; uitreiking prijzen. Brouwershaven Muziektent. Koncert „Oosterlands 'Fanfare". 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396.(01110)3539 Wvertenties M19) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2