Bruse raadsleden trekken verkeersmaatregelen in Voor 1982 bleek tariefs verhoging (publiek) nodig van 10 procent c Britse veiligheidstroepen aktief in Noord-Ierland DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Moedig besluit" Na negende hongerdode VS houden F-16's aan de grond Praten met Russen over gaspijpleiding den bij de Noorddijk worden niet Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland IRA-honger- staker overleden ..tuAAlfc. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 10 augustus 1981 137ste jaargang Nr. 22959 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Meerjaren-bouwplan voor Middenschouwen BELFAST, 9-8. De Britse veiligheidstroepen die plastic kogels afvuurden op demonstranten troffen zondag in Belfast een 40-jarige man die voor de deur van zijn woning stond. Volgens ooggetuigen overleed het slachtoffer on middellijk. Sluipschutters schoten een andere burger dood in Noord-Ierland. Het waren opnieuw aspekten van uitgebreid geweld na de dood van de negende IRA-hongerstaker in de Maze-gevangenis. Vanuit Dublin is .•felle kritiek gekomen op de onbuig zaamheid van de Britse premier Mar- jgaret Thatcher. Verharding Terwijl de slachtoffers vielen kwa men er bewijzen van een verharding van de houding door de Republikein se gevangen die tot in de dood wei gerden voedsel te nemen om hervor mingen in de Maze-gevangenis te be werkstelligen. Uit Republikeinse bron verluidde dat er genoeg vrijwil ligers zijn om met de hongerstakings- aktie door te gaan tot halverwege 1982. Een woordvoeder van het H- blok-comite zei dat meer dan 50 ge vangenen bereid zijn via een hon gerstaking het leven te geven. WASHINGTON, 8-8. Dc Ameri kaanse luchtmacht heeft besloten al haar F-16 jagers voor onbepaalde tijd aan dc grond te houden omdat cr pro blemen zijn gekonstateerd bij de computers in de toestellen die de vlucht kontroleren. Israël, België, Denemarken, Noor wegen en Nederland, landen wiens luchtmachten met deze toestellen zijn uitgerust, zijn gewaarschuwd en hebben „vrijwillig besloten hun vluchten met F-16's op te schorten", zo zei de Amerikaanse luchtmacht. Er is een onderzoek ingesteld om het hele vluchtkontrolesysteem te kon troleren, maar tot dusver zijn geen gebreken gevonden die aanleiding zouden geven tot reparaties bij alle toestellen. De woordvoerder van de lucht macht, majoor Robert Nicholson, weigerde verband te leggen tussen recente ongelukken met de F-16 en eventuele gebreken in de vluchtkon- trole. AMSTERDAM, 10-8. Een Russische delegatie onder leiding van de onder minister van buitenlandse handel, Viktor Iwanov gaat deze week maan dag en dinsdag in Amsterdam praten met vertegenwoordigers van de Al gemene Bank Nederland en de Amro Bank over de financiële aspekten voot de eventuële deelneming van de Nederlandse industrie inzake de aan te leggen gaspijpleiding van de Sowjet-Unie naar West-Europa. BRUINISSE. De gewraakte oprit aan de Noorddijk. Komend vanaf de Grevelingendam een sluiproute voor de Aquadelta-gangers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. BRUINISSE, 8-8. „Het getuigt van moed om op een eenmaal genomen beslissing te durven terugkomen", al dus raadsvoorzitter burgemeester T. C. Hekman vrijdag avond tijdens de vergadering van de Bruse gemeente raad. Het ging om het voorstel van het kollege om het raadsbesluit van 20 februari 1981 (verkeersmaatregelen Noorddijk/Havendijk) terug te nemen. De geschiedenis is bekend: de be woners van de Noorddijk konden zich niet verenigen met de geplaatste verkeersborden, haalden ze weg, en deponeerden ze bij burgemeester Hekman in de tuin. Dit optreden (eigen rechter spelen) kon geen genade vinden vooral niet in de ogen van de heer L. v. d. Bos (SGP) die vond, dat een eenmaal ge nomen raadsbesluit niet op deze ma nier ongedaan gemaak kan worden. „Anders zitten we hier voor Jan Jo ker", volgens V. d. Bos, „en daar hou ik niet van". H. Schot (CDA) vond dat de verkeerskommissie „in z'n hemd was gezet". Rijkswaterstaat Oorzaak van al het ongenoegen is het niet willen plaatsen van borden nabij het A.C.-restaurant op de Gre velingendam, om ruim voortijdig de Aquadelta-gangers er op te wijzen hoe ze het rekreatiedorp het best kunnen bereiken. Rijkswaterstaat bleef tot nog toe ongevoelig voor smeekbede van de gemeente. Door het ontbreken van deze borden, ma ken veel automobilisten gebruik van de sluiproute over de Noorddijk, het geen veel hinder oplevert. De heer. Bal (PvdA) vond het onbe grijpelijk dat die gewenste borden niet geplaatst kunnen worden. „Als bet nu om een klein kampinkje ging van een paar caravan's" was zijn kommentaar. herplaatst en het raadsbesluit werd ingetrokken. ZWN-route De rotonde aan de Parallelweg van de ZWN wordt voor vrachtverkeer afgesloten. Een dienovereenkomstig verkeersbord zal worden geplaatst, omdat er klachten zijn gekomen van de busmaatschappij, dat vrachtwa gens die naar hun mening daar niet thuishoren ook van de rotonde ge bruik maken en schade aan de ber men toebrengen. Hoewel geen der raadsleden ooit een vrachtwagen al daar had zien keren, werd het besluit m.a.s. genomen. „Een linke zet van de ZWN" vond raadslid M. Meeuwsen (CDA) omdat de schade door de gemeente hersteld moet worden. De aanbieding notitie bevolkings ontwikkeling en woningbehoefte (m.b.t. de diverse bestemmingsplan nen) gaf aanleiding tot verwarring bij de raadsleden. Aanbieding notitie Schot had onvoldoende tijd gehad de notitie te bestuderen en stelde voor dit niet te aksepteren. Zijn voorstel werd door de overige raadsleden ondersteund, maar wet houder W. F. M. Vonk (Algemeen Be lang) wees de raadsleden erop, dat het hier om een aanbieding ging en niet om een kollege voorstel. Na nog wat tegensputteren gingen de raadsleden uiteindelijk akkoord. „Tegen aanbiedingen heb ik nooit be zwaar", was het kommentaar van Meeuwsen. Stimuleringskracht Een (formele) stemming was nodig om mej. E. Feytel te Kerkwerve te benoemen in tijdelijke dienst als sti- muleringskracht aan de openbare kleuterschool ,,'t Kwetternest". Te lefonisch vooroverleg had al in die richting gewezen. Voorts werden de overige raadstukken onder de hamer wegge tikt. Deze weg gingen: het verlenen van medewerking volgens art. 72 van de L.O.-wet van 1920, t.b.v. de aan schaf van 22 nieuwe leerlingensets; De voorlopige vaststelling bedrag der uitgaven openbaar lager onder wijs 1980; idem voor het kleuteron derwijs; Verzoek ingevolge art. 50 van de k leut eronder wijs wet ten be hoeve van de aanschaf van een zon wering; De vragenlijst Nieuwbouw en Vernieuwbouw 1982-1984; De on- gegrondverklaring van het be roepschrift van C. Knütel tegen wei gering bouwvergunning; De herzie ning beloningsverordening personeel vrijwillige brandweer en de vaststel ling van de 10e begrotingswijziging. Oude gemeentehuis De heer M. Geense kreeg verlen ging van de huurovereenkomst voor een gedeelte van het voormalige ge meentehuis, tot 1 januari 1982. De heer Meeuwse vroeg bij deze gelegen heid hoe het stond met de verkoop van dit pand. „We verkopen liever vandaag nog dan morgen", volgens raadsvoorzit ter Hekman, „wie koper weet mag het zeggen". Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog; miniumtempe- ratuur omstreeks 14 graden, middag- temperatuur rond 21 graden, aan zee iets koeler; matige noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 14 au gustus: Woensdag Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 4 Donderdag: Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 6.17. onder 21.13 Maan op 18.23, onder 2.03 Volle Maan: 15 augustus (18.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 aug. 0.10 12.53 6.23 19.01 Springtij: 18 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-8. Het K N M I. deelt mede: Het weer bij ons blijft aan de koele kant. Noordelijke winden voe ren lucht aan van de Noordzee. Deze lucht is in de onderste niveaux voch tig. Dank zij een hogednikgebied. dat zich van Engeland naar het oosten verplaatst blijft het dinsdag vrijwel overal droog maar er is wel veel bewolking. De kans op zonne schijn is niet groot. In de nacht van zondag op maandag trok een storing in de hogere luchtla gen van Engeland naar onze omge ving en Duitsland. Daar viel maan dagochtend op veel plaatsen regen Dit regengebied verplaatst zich naar de Alpen. Vooral in Oostenrijk zal dit een verslechtering van het weer brengen In het afgelopen weekeind was het er warm tot zeer warm Zo stond het kwik in Wenen op 30 A 31 graden. In ieder geval: de gewraakte bor- i j x w* x x Bijdrage per inwoner Dc bijdrage per inwoner wordt ver hoogd van 2,65 naar 2,80. Zowel voor opslag als stalling en het ver richten van onderhoud, zijn royale en goede ruimten beschikbaar. Twee derde van de totaal beschikbare tijd van het personeel wordt in beslag ge nomen voor de ophaaldienst. Tellin- nomen. Een nieuwe opzet* van de wijkindeling is nodig; daaraan wordt gewerkt. Er wordt naar gestreefd zowel personeel als mate rieel zo efficiënt mogelijk in te delen en rij-uren en kilometers te beper ken. Nodig is medewerking van de be volking. Wanneer dit optimaal ge beurde. zou het kunnen lelden tot besparing van kosten. Een goede bundeling en het juist plaatsen van de afvalzakken, zou kunnen lelden tot een hogere produktie per man uur. LONDEN. Een Islamitische geeste lijke, Hojatoleslam Faqihi, en twee lijfwachten zijn zaterdag bij Estah- banat in het zuiden van Iran doodge schoten door contra-revolutionairen, zo heeft radio Teheran gemeld. ANKARA. Opnieuw zijn acht te genstanders van de Iraanse regering terechtgesteld, zo heeft het Iraanse persbureau PARS zaterdag meege deeld. Het aantal executies is deze week daarmee op 101 gekomen. BELFAST. 8-8. De Ira- hongerstaker Thomas Mcllwee is za terdag in de gevangenis te Belfast na een hongerstaking van 62 dagen overleden. Hij is de negende gevangene die de ze aktie heeft gevoerd om verande ring in de behandeling van de Ira- gevangenen te krijgen. ZIERIKZEE. Een groep jeugdigen uit twinstad Hatfield brengen twee weken door bij hun Zierikzeese leeftijdsgeno ten Donderdag kwamen de Engelse gasten in Zeebrugge aan De officiële ontvangst in het Zierikzeese stadhuis vond vrijdagochtend plaats. Een „must" op het programma was toen uiteraard ook een bezoek aan het stadhuismuseum. Met deze fraaie ambiance als dekor. poseerden de Engelse groep met hun gastheren en gastvrouwen De wijze van vuilaanbieding als de plaatsing aan de straat, laat evenwel nog veel te wensen over. Een aantal stoffen zal afzonderlijk ingezameld dienen te worden. Door kombinatie met grof vuil en/of ongedierte- bestrijding zal dit - zo meent het D B. -weinig problemen geven. SCHOUWEN-DUIVELAND, 8-8. Op de 25 augustus te houden vergadering van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland komt de begroting van 1982 aan de orde. In de M.v.T. wordt opgemerkt: „zwaar heeft gewogen de on vermijdelijke verhoging van de rechten voor het ophalen van het afval met 10 procent". De tarieven voor het publiek worden dus met 10% verhoogd, want - aldus het bestuur - „zonder deze verhoging was het niet mogelijk een ontwerp begroting aan te bieden, die rust op de werkelijkheid. Naar mening van het D.B. dient de service-verlening, die de laatste jaren is opgebouwd, te worden gehandhaafd. Ter verklaring van de „10 procent" wordt verder gewezen op prijsverho gingen, die er niet om liegen. Het be treft de brandstofprijzen en de nodi ge onderdelen van andere aanschaf fingen, die aanzienlijk in prijs zijn gestegen. De reinigingsrechten worden ver hoogd met 10; de stortgelden met 5 en de gemeentelijke bijdrage eveneens met 5 procent. Dc administratie is re delijk bijgewerkt. Veel tijd vergen de nieuwe wetge ving en het opstellen van de daaruit voortvloeiende regelingen. In 1982 kan het inbrengen van het nieuwe adressenbestand in de (nieuwe) ge automatiseerde administratie, wor den voltooid. Begin van het jaar (1982) kunnen de aanslagen worden verzonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1