Vlietplaten, Krammer- slikken en Helleg-atplaten vallen droog C Nieuwe bestemming voor de bekende „Schouwsche Boer'9 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na Philips- en Oesterdam Engeland kampte met wolkbreuken De verkeers leiders in de V.S. Oost en West en de bewapening A.W.B.Z.-uitkeringen vorig jaar flink gestegen Na vijf jaar leegstand Low-budget-adresvoor groepen en rekreanten Ingereden op voetgangers Duitse soldaten verdronken Protest Griekse boeren m U61- PÊ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 augustus 1981 137ste jaargang Nr. 22558 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar t 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Zien hoe Delfts blauwontstaat BRUINISSE, 6-8. De Vlietplaten, de Krammerse Slik ken, de Hellegatplaten, de slikken van de Heen, namen die in de afgelopen eeuwen, de schrik waren van menig schipper die er strandde bij mist of storm, zullen na 1986 als Philipsdam en Oesterdam gelegd zijn, droogvallen. Totaal ongeveer 1800 ha. Door de Rijksdienst IJsselmeerpolder (RIJP) is er een rapport over uitge bracht, een rapport dat wellicht te vroeg verschijnt, want de konklusies en aanbevelingen in het rapport zijn nog zeer vaag. Zeker men heeft de bodemgesteld heid onderzocht, samengevat in een z.g. „Atlas". Rekreatie? De meest voor de hand liggende konklusie is, dat rekreanten bezit zullen nemen, van het gebied, waar door de nu daar fouragerende vogels zullen worden verdreven. Anderzijds zal bij een krachtige be geleiding van de natuurlijke ontwik keling een waardevol natuurgebied worden aangelegd. Een verschil zal moeten worden ge maakt tussen de nu reeds aanwezige schorren en slikken en de straks droog vallende platen. Volkerak en Krammer worden zoet; de vegetatie buiten en binnendijks zullen daar door een aanpassingsproces moeten doorlopen. Intussen blijft ook de Grevelingen wat betreft natuur- en faunabeheer onverkort aandacht vragen. Grote Stern als broeder terug), zal wellicht die funktie verliezen, als men het principe blijft huldigen de natuur ongerept zijn gang te laten gaan op dt eilanden, die eertijds zandbanken waren. De „ruigte", de begroeiing van on kruid en heesters, die in het wild op komen, is niet aantrekkelijk voor de sterns om daarin te broeden. Zij verkiezen voor het maken van hun nesten een meer open terrein. Men zal dus in de wilde begroeiing moeten ingrijpen, om de broedplaat sen van de Grote Stern (bijna uniek in Nederland) te behouden. ENSCHEDE. Staatssekretaris Ko ning van binnenlandse zaken heeft de vakaturestop, die op 17 juni aan de gemeente Enschede was opgelegd, ingetrokken. LONDEN, 6-8. Wolkbreuken heb ben donderdag in het zuiden van Groot-Brittanië een verkeerschaos veroorzaakt. Wegen en gebouwen lie pen onder water en verkeerslichten in de grote steden lieten het afweten. Manchester, waar men normaliter al niet over gebrek aan nattigheid te klagen heeft, zag het al dagenlang aanhoudende mooie weer onderbro ken door enorme hoeveelheden he melwater. De brandweer kwam han den tekort om talrijke ondergelopen kelders leeg te pompen. De wolkbreuken spaarden ook Londen niet, waar in de ochtend een nachtelijke duisternis heerste. Een van de belangrijkste Metro verbindingen moest buiten dienst gesteld worden omdat een tunnel was overstroomd. In een uur tijd viel in de hoofdstad 300 mm regen. WASHINGOTN, 6-8. In het ar- beidskonflikt tussen de Amerikaan se regering en de iuchtverkeerslei-* ders in de Verenigde Staten heeft Washington naar de uiterste midde len gegrepen om de staker in de ver keerstorens te krijgen. Meer dan ne genhonderd verkeersleiders, die de status hebben van federaal ambte naar en derhalve niet mogen staken, kregen donderdag de aangekondigde ontslagbrief in de bus. De staking was toen vier dagen oud. Vijf vakbondsfunktionarissen werden woensdag door de politie van huis gehaald om naar de gevangenis te worden overgebracht. Volgens de regering hebben zij aangezet tot een onwettige staking. BONN, 6-8. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten beschikken op het ogenblik over een vrijwel gelijk waardige voorraad van strategi sche kernwapens. De Sowjet-Unie heeft echter een behoorlijke voor sprong wat betreft kernraketten voor middellange afstand, terwijl de VS aanzienlijk meer kernraketten op onderzeeërs hebben. Dit staat in een donderdag verschenen rapport van de Westduitse regering. Het verslag is opgesteld aan de hand van de stand per juli 1981 en betreft alle soorten kernwapens. ZIERIKZEE. Misschien komt het nog zover - als bij de Romeinse Trevi-fontein - dat toeristen muntjes gaan gooien in het water van de „Zierikzeese Trevi". Heel misschien trouwens; voorlopig wordt de rand van de fontein gebruikt om uit te rusten en voor een midzomerse palaver. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hompelvoet Hompelvoet, de zandplaat, die is ingericht als broedplaats voor vele soorten vogels (in 1969 kwam daar de DEN HAAG. De premier van Zim babwe, Robert Mugabe, heeft in een interview met het Amerikaanse dag blad „The Washington Post" zijn kri tiek op de Verenigde Staten duide lijk gematigd. Hij meent dat presi dent Reagan in een betere positie is om druk uit te oefenen op Zuid-Afri- ka dan zijn voorganger Carter. DEN HAAG, 7-8. Krachtens de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten is in 1980 6,4 miljard gulden aan ver- pleegkosten uitgekeerd tegen 5,91 miljard in 1979. Deze toeneming met bijna 491 mil joen of 8,3 procent was voornamelijk het gevolg van de stijging van de ver- HAAMSTEDE, 6-8. „De Schouwsche Boer", het welbe kende hotel/restaurant in de Westhoek dat al jaren ver pauperd leeg staat, zal binnenkort weer in ere worden hersteld. Althans, het geheel zal volledig worden ge restaureerd en opgeknapt, maar de oorspronkelijke funktie zal iets worden gewijzigd. Gisteren, donderdag, werd „De Schouwsche Boer" verkocht aan de heren J. H. Struyker-Boudier en ing. C. A. van Oord (jr.). dlrekteuren van de firma Bouvoord -planontwikkeling en bouwkoördinatie - die het geheel in de zoge naamde „low-budget"-sfeer willen gaan realiseren. de Schouwt* Boer nu, slecht onderhouden, maar ondank* dat, het blijft een sfeervol plekje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsb De nieuwe eigenaren richten zich met deze aankoop vooral op groepen, in de breedste zin van het woord. Dat kan uiteen lopen van werkweken van scholen tot kongressen van be drijven of bijeenkomsten van sport lieden. Daarnaast zal „de Schouw sche Boer" in de toekomst in het sei zoen een funktie gaan vervullen in de rekreatieve sfeer. Families en vooral jeugd vinden er dan een goedkoop onderkomen, dat nog geen vijftien minuten lopen van het strand is ver wijderd. Slechte staat Het pand verkeert momenteel in een niet al te beste staat. Het was voor de gemeente Westerschouwen dan ook een doorn in het oog dat een destijds zo goed bekend staand restaurant in een bouwval verander de. Ook het VW betreurde het dat een toeristische akkommodatie voor de gemeente Westerschouwen verlo ren ging. Zowel gemeente als WV juichen dit initiatief van de firma Bouvoord van harte toe. „Dc Schouwsche Boer" diende tot 1976 als horecabedrijf - kalkoens- restaurant - van de familie Mculen- berg uit Werkendam. De zaken draaiden echter niet als verwacht cn het bedrijf werd ver kocht aan de MAVOB - Maatschappij Voorbereiding Bouwprojektcn, een dochteronderneming van de Hol landse Beton Groep, met als doel een nppartementenprojekt te realiseren, hot zouden koopappartementen wor den en de nieuwe kopers zouden dan wel gebruik kunnen maken van dc horecavoorziening in de Schouwsche Boer. Dit betekende tevens dat een ge deelte van het pand gesloopt moest worden om plaats te maken voor de appartementen. „De gemeente stond daar echter nogal seeptisch tegen over." vertelt de heer Van Oord uit Willemstad. Ze waren bang dat deze apparte menten semi-permanent bewoond Vervolg pag 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. pleegprijzen. Dit staat in het jaar verslag van de stichting Centraal ad ministratiekantoor A.W.B.Z., die als centraal betaalkantoor voor deze wet optreedt. Het gemiddeld uitgekeerde bedrag per dag steeg van 151,35 gulden in 1979 tot 161,30 gulden in het verslag jaar. Eind 1980 werden ruim 111.000 patiënten voor rekening van de A.W.B.Z. verpleegd tegen 109.000 een jaar eerder. Hierin zijn niet begrepen de patiënten die ten laste van de A.W.B.Z. in ziekenhuizen waren op genomen, aldus het jaarverslag. OTTERLOO, 7-8. De plitie van Ot- terloo heeft een 19-jarige automobi list uit Harskamp gearresteerd, die ervan wordt verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag twee maal te hebben ingereden op een groepje voetgangers. De voetgangers waren gasten van de camping De Wijde Wereld in Ot- terloo en namen deel aan een drop ping. Op de Harskamperweg konde ze de eerste maal net op tijd wegspringen van de naderende auto. De automobilist keerde echter om en reed weer op het groepje in. DÜSSELDORP, 6-8. Drie soldaten van het Westduitse leger zijn bij een oefening in Flaesheim in Noordrijn- land-Westfalen verdronken. Dit heeft de politie donderdag meege deeld. Volgens de politie hadden vier sol daten opdraoht gekregen in volle uit rusting een kanaal over te zwemmen. Slechts twee van hen wisten de over kant te bereiken. Bij een poging hun twee kameraden te redden, verdronk ook de derde soldaat. ATHENE, 7-8. Meer dan 1.000 boe ren uit de provincie Pella in het noor den van Griekenland hebben vrijdag met traktoren en landbouwmachines versperringen opgericht bij het pro vinciehuis in Edessa. Met deze aktie wilden zij de Europese Gemeenschap en de Griekse regering onder druk zetten om de prijs die zij voor hun perziken krijgen met 50 procent te verhogen. De pereikenoogst is dit jaar over vloedig Verwacht wordt dat onge veer 100.000 ton doorgedraaid met worden. Verwachting tot zaterdagavond: Kans op onweer Half tot zwaar bewolkt en mogelijk een regen of onweersbui, minimum temperatuur ongeveer 17 graden: middagtemperatuur van 19 graden aan zee tot ongeveer 25 graden in het oosten van het land; matige wind uit noord tot noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 11 augus tus: Zondag: Perioden met zon. Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 gr Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noord 3. Maandag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: n.w. 3. Dinsdag: Kans op neerslag: 20 Min.temp.: 14 gr. Middagtemp. 23 gr. Windkracht: weinig wind ZON- EN MAANSTANDEN 8 aug. Zon op 6.11, onder 21.19 Maan op 15.19. onder 0.34 9 aug. Zon op 6.13, onder 21.17 Maan op 16.23, onder 0.59 10 aug. Zon op 6.15. onder 21.15 Maan op 17.25, onder 1.28 Eerste Kwartier: 7 augustus (21.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Lnagwatcr 8 aug. 9.37 21.50 3.17 15.37 9 aug. 10.34 22.56 4.12 16.38 10 aug. 11.42 -3 5 15 17 47 Doodtij; 10 augustus. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 7-8. Het K.N.M.l deelt mede: Donderdag trokken onweers buien van Frankrijk over België naar onze zuidelijke provincies In de loop van vrijdagochtend vielen de eerste buien in Zeeland en Zuid- Holland. Ook morgen blijft in ons land onbestendig. Er kunnen vooral in het binneland onweersbui en ontstaan, maar er mag ook op zon- nige'perioden gerekend worden Aan de kust staat een noordenwind, waardoor de temperatuur niet hogr r komt dan circa 20 graden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1