HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Opening Delta Flora met koninklijk goud voor organisator „Aai" de Wit Bedrijfsleven in Midden- en Noord-Zeeland kan zich redelijk staande houden Visafslag Stellendam Rien Poortvliet blies tentoonstelling open Meisje verdronken STREEKNIEUWS Kamer van Koophandel: Wat biedt de BEELDBUIS? 4 STELLENDAM. Drie prominente figuren die hun stempel drukten op de ope ning van Delta Flora: Rechts de heer A. de Wit voorzitter van de Stichting Delta Flora met de koninklijke onderscheiding op zijn revèr. Midden Rien Poortvliet, die de toonstelling „openblies". Links Wilma de Graaff uit Den Bommel (gladiolenprinses) die de prijzen aan de telers uitreikte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) STELLENDAM, 4-8. Met de woorden „En dit zal (n)u hét teken zijn", gevolgd door een enorme klaroen-stoot, opende Rien Poortvliet op zijn speciale wijze de Delta Flora 1981. De 24e gladiolententoonstelling in de vis- afslag te Stellendam was daarmee voor het publiek geo pend. „Te hooi en te gras" had Poortvliet zijn liefde voor Flakkee betuigd in een humorvolle speech. t Tussen al de (gemeentelijke) bestuurders was ook burgemeester L. J. van Welsenis van Middelharnis, die direkt na Rien Poortvliet voor een hoogte punt van de openingsplechtigheden zorgde. Van Welsenis had graag aan de uitnodiging gehoor gegeven, om deze dinsdagochtend het woord te voeren, en wel voornamelijk om de loftrompet te steken op de aftredende •organisator/voorzitter van DeltaFlora, de heer A. de Wit. „Aai" de Wit „Aai" de Wit werd tot zijn komple- te verrassing onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg deze onderscheiding niet alleen voor het vele werk in de gladi- olenwereld verricht, maar ook voor diverse andere aktiviteiten, zoals zit ting hebben in het polderbestuur, het waterschap en het opzetten van de kinderboerderij van Hernesseroord. „De Wit is een niet meer weg te denken figuur in Middelharnis, die een voortrekers-rol heeft vervuld en nog zal vervullen", aldus de burge meester. Een van de eersten „Hij was een van de eersten, die nu 30 jaar geleden op Flakkee begon met de teelt van gladiolen. Niet al tijd even suksesvol, maar heeft daar mee toch de weg geopend voor ande re telers." De promotie van het produkt gladi ool was ook in goede handen bij De Wit, die de Nederlandse (en Fïakkee- se) gladiool tot ver buiten de grenzen bracht, door mee te werken aan di verse (buitenlandse) tentoonstellin gen. Na het opspelden van de medaille was De Wit even sprakeloos. „Wat njoet je nu nog zeggen, was zijn UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen hebben woensdag een over stelpende stroom reizigers moeten verwerken in de richting van de stranden. „We kunnen er niet tegen aan rijden", zei een woordvoerder van de N.S. APELDOORN. 6-fl. Duikers van de brandweer van Apeldoorn en Deven ter hebben donderdagmorgen in de rekreatleplas Bussloo in de gemeente Voorst het stoffelijk overschot ge vonden van de 15-jarige A M. van de Meulen uit Deventer. Volgens de po litie van Apeldoorn is het meisje woensdagmiddag verdronken. Zoek- akties naar het slachtoffertje lever den toen echter niets op. noot G. Lokker die met het boeket „Traderhorn" in de groep rood ook de gouden medaille won. „Grote versierder" De scheidende voorzitter van het stichtingsbestuur dankte voorts alle medewerkenden aan de tentoonstel ling. Vooral Kok van Andel, die het totale arrangement van de schitte rende bloemenshow voor zijn reke ning nam, en daar zijn bijnaam „De grote versierder" aan dankt, kreeg veel komplimenten. „Mede door het samengaan van bloemententoonstelling en konsu- mentenbeurs (voor het eerst in de sporthal van Oude Tonge) kon Delta Flora zich handhaven en uitgroeien tot wat het nu is. In Ouddorp vijfen twintig jaar geleden, waren we al blij met een paar honderd bezoekers; vorig jaar konden er 30.000 bezoekers genoteerd worden", aldus de heer De Wit, die de tentoonstelling „mooier dan ooit" noemde. Na nog een aantal sprekers, die vooral de Wit met zijn koninklijke onderscheiding feliciteerde, en de temperatuur tropische waarde had bereikt, werd afgezien van verder of ficieel protocol en verplaatsten de ge nodigden zich naar de (koelere) Flo rahal. Uiteraard voerden de gladio len daar de boventoon, terzijde gestaan door Anjers, Gerbera's, Amarillis en Chrysanten, een kom positie van kleuren- en geuren- pracht. Tot en met zaterdag In het aangrenzend beurskomplex hebben vele bekenden een plaatsje gevonden. Voorlichting wordt gege ven op konsumenten-, huishoud- en bedrijfsgebied. Delta Flora is tot en met zaterdag 8 augustus geopend. In de onmiddellijke omgeving van Stel lendam wordt de juiste route door middel van pijlen aangegeven. BURGH Koncert Kees van Eersel, organist van de kerk te Goes, bespeelt donderdag 13 augustus het orgel van de kerk te Burgh. Medewerking wordt verleend door Froukje Wiebenga, docente aan de Zeeuwse Muziekschool. Werken worden uitgevoerd van Bach, Mozart en Debussy, voor orgel en dwars fluit. RENESSE Vokaal koncert Op woensdag 12 augustus brengen de dames Magda van Oorschot en Ce cile de Grijs een programma van ne grospirituals in de hervormde kerk. Magda is de zangeres en Cecile de be geleidende pianiste. De spirituales herinneren aan de wrede slavenjach ten en transporten van Afrikaanse negers naar het toenmalige Amerika. ELLEMEET Auto op zijn kant W. de V. uit Ellemeet had dinsdag avond zijn auto voor zijn woning aan de Kuijerdamseweg met opzet wat lastig geparkeerd, om het voorbij gaand verkeer wat in snelheid te temperen. Hij vond dat er langs deze weg veel te hard gereden werd. Het voertuig bleek inderdaad in de weg te staan, want 's nachts hadden passanten er blijkbaar zoveel last van, dat zij het gevaarte op zijn kant zetten. BRUINISSE/ STELLENDAM Werk bij Padmos Bij scheepswerf Velthuijs in Zuid broek is voor rekening van Padmos b.v. te Bruinisse/Stellendam, van stapel gelopen de nieuwe kotter Ma- ris Stella K.G. 2 bestemd voor schip per A. J. G. Minneboo. De K.G. 2, is een zusterschip van de Th 6 (K. J. Bout) en de YE 138 (Sinke) die resp. eind juni en eind juli aan de eigenaars werden overgedragen. In Stellendam ligt verder nog de VD 19 (Zes Gebroeders) waarvan de lieren worden gereviseerd. Eveneens voor een reparatie meer de vorige week in Stellendam af, de Franse kotter Veni Creator uit Bou logne sur Mer. Dit schip werd inder tijd door Padmos naar Frankrijk De meeste mensen met een kamera om hun nek zie je vooruit kijken, wach tend op iets dat het fotograferen waard is. Sommigen turen echt in de verte om te zien of daar iets afspeelt, dat ze met hun telelens eruit kunnen pikken. Maar wie vooruit kijkt loopt grote kans niet te zien wat voor hem op de grond het kiezen waard is. Is dat dan zo interessant? vraagt u misschien. Zeker, dat kan heel boeiend zijn en wie er oog voor heeft zal ontdekken dat hij ook op de grond dingen ziet, waarop hij zijn kamera kan richten. Grond is interessant. verkocht. Als Nederlandse kotter was het destijds eigendom van de fir ma Orgers in Goedereede en het voer met de kentekens G.O. 2. BRUINISSE/ ZIERIKZEE Aalscholvers in aktie De natuur heeft zijn geheimen, die vooralsnog nog niet zijn opgelost. Bekend is dat door de minister ver gunning is verleend tot het afschie ten van aalscholvers, die de visbas- sins in Lelystad van de Organisatie van Binnen vissers leeg roven. Dit ge beurt zeer tegen de zin van de Vereni ging tot Bescherming van Vogels en Kritisch faunabeheer, die er op we zen, dat de aalscholver een bescherm de vogel is. En nu het eigenaardige. Zaterdag 1 augustus (de datum van ingang van de door minister Braks afgegeven af- schietvergunning) bleek geen aal scholver in de omgeving van de vis vijvers te bekennen. Die zaten op de staken van de visnetten, die beroeps vissers in de buurt van de IJssel- meerdijken hebben uitgezet. Ze loer den er op de vissen, die geen kans kregen in de netten te zwemmen. De aalscholvers waren net even vlugger en roofden ze voor de netten weg. eerste reaktie, „ik wist nergens van en sta perplex". Oom Dirk In het sub-tropische klimaat dat in de openingstent heerste bleef Rien Poortvliet onder alle omstandighe den „heer", door alvorens hij achter het spreekgestoelte plaatsnam, zijn colbert aan te trekken. Rien begon met herinneringen op te halen aan zijn oom Dirk (Dirksland?) die een boerderij had met paarden en ge droogde appeltjes. Een „hemel op aarde", volgens Rien die nooit heeft begrepen dat zijn opa ooit afscheid nam van het Flakkeese land om el ders zijn brood te gaan verdienen. „Flakkee heeft iets bijzonders te bieden. Het wijdse landschap met zijn prachtige luchten. De lucht van hooi en „juun": het is het mooiste wat de goede God gemaakt heeft". De Goeree-Overflakkeeërs worden volgens Poortvliet „stik verwend", omdat bij dit alles óók nog eens jaar lijks de Delta Flora komt. „Opening van niks" „Een paar mensen hebben mij ge vraagd de Delta Flora te openen, hoe wel ze wisten dat ik daar de pest aan heb. Maar ik kan nu eenmaal geen nee zeggen. Ik heb eigenlijk geen idee hoe je zoiets open krijgt, het wordt echt een opening van niks". Dat viel allemaal best mee, ondanks dat Rien nooit iets anders had geopend dan verftubes en pakjes pijptabak! Poortvliet had bij een neef een ou de jachthoorn gezien en kreeg daar het Idee om vla een forse stoot op de hoorn de bloemententoonstelling te openen. Dat de toon die hij aan de hoorn ontworstelde meer op het trompetter-geluid van een olifant leek. werd hem vergeven. Gladiolen-prinses Welkomstwoorden waren er voor de Goeree-Overflakkeese burge meesters, wethouders en (hoe kan het anders) voor de gladiolen-prinses van Den Bommel, Wilma de Graaff. Haar viel de eer te beurt om de on derscheiden telers de behaalde prij zen uit te reiken. De grootste beker ging (wederom) naar haar plaatsge- (II) MIDDELBURG, 4-8. Het aantal ondernemingen in de detailhandel in Midden- en Noord-Zeeland heeft de afge lopen jaren een daling te zien gegeven, mede door de op komst van grootschalige bedrijven. Dit is één van de uit komsten van de enquête regionale bedrijfsontwikkeling (EBRO), door de kamers van koophandel in Nederland (voor Zeeland door de Zeeuwse kamers) in 1980 gehou den. De sektor detailhandel wordt in het rapport in twee delen gesplitst: de food- en non food. Voor beiden geldt, dat de stagnering van de eko- nomische groei een negatief effekt heeft op de ontwikkeling van de koopkracht. De konsumptieve bestedingen zijn hierdoor min of meer op hetzelf de peil gebleven. Tegelijkertijd ste gen de prijzen met 7 waardoor de detailhandel nauwelijks een werke lijke groei heeft gerealiseerd. Loonmaatregel De loonmaatregel heeft - naast de koopkrachtdaling - een positief ef fekt gehad op de detailhandel, name lijk een gunstige invloed op de perso neelskosten. Het rendement in deze arbeidsintensieve sektor werd hier door verhoogd. In dc afdeling food steeg het aantal detaillisten in aardappelen, groenten en fruit in 1979, maar deze stijging werd in 1980 grootdcels teniet ge daan. De daling van brood- en ta bakshandelaren zette zich in 1980 verder door, vooral de kleinste win kels werden opgeheven. De omzet per bedrijf in de regio steeg weliswaar van 579.000 tot 597.000,—, maar staat nog lang niet op het landelijk peil: 1.122.000,— per bedrijf. Bedrijfsresultaat De ontwikkeling van het netto-be drijfsresultaat toont voor 1980 een somber beeld. Slechts 12 van de bedrijven in de regio heeft een verbe tering van het resultaat geboekt. Met een afname werd 39 gekonfron- teerd, een beeld dat ongeveer over eenkomt met het landelijke. Ook de verwachting voor de toe komst is voor de food-sektor niet rooskleurig: 6 verwacht verbete ring. 60 verwacht een gelijk resul taat. In de regio verwacht 86 niet (meer) te investeren, overeenkomstig het landelijk beeld. Non-food De groei van het aantal vestigingen in de non-food sektor is verdwenen, er is zelfs sprake van een afname. Ook is er nauwelijks meer sprake van een omzetgroei, dat grootdeels te wijten is aan veranderingen in het bestedingspatroon van de konsumen ten. Allen in de doe-het-zelf markt is nog enige groei. Van de Midden- en Noordzeeuwse bedrijven werd 39 in 1980 gekonfronteerd met een abso lute omzetafname, terwijl 25 een verbetering konden noteren. De om zet per bedrijf bleef gelijk aan die van 1979: 633.000,— (landelijk 874.000,-). In de regio heeft 61 van de non food bedrijven een rendabele be drijfsvoering gerealiseerd, dat gunstig afsteekt bij het landelijk beeld: 48 De verwachtingen voor 1981 zijn ook hier niet erg hoog gespannen, slechts 14 denkt aan verbetering van het bedrijfsresultaat, 33 ver wacht een daling. BRUSSEL. De Europese kommis sie wil de levering van voedsel aan Polen sneller laten geschieden dan op het ogenblik, zo is woensdag in Brus sel vernomen. WEST-BERLIJN. Rond dertig Iraanse studenten hebben het Iraan- se consulaat in West-Berlijn bezet. Meubilair werd uit de ramen ge gooid. Maandag werd eenzelfde aktie ondernomen tegen de Iraanse ambas sade in Bonn uit protest tegen het be wind in Iran. VRIJDAG 7 AUGUSTUS NED. 1: Pluto heeft honger opent de uitzending van de Tros gevolgd door het tekenfilmpje Salty, het ge kaapte zeehondje. Dan is het tijd voor de Amerikaanse speelfilm The lady of the house. Deze rolprent voert de kijker terug naar het Ameri ka van 1930. In de krisisjaren kan de jonge Marde haar hoofd boven water houden met een klandestiene alko- holstokerij. Zij leert op een zeker mo ment een advocaat van goede komaf kennen en zij trouwt met hem. Na het journaal heeft Jeroen Krabbé een gesprek met aktrice Monique van der Ven. NED. 2: Doctor Snuggles opent zo als gebruikelijk het vrijdagavond programma van de AVRO gevolgd door een aflevering van De Dukes of Hazzard. Allerlei verwikkelingen doen zich weer voor in de aflevering van Dallas. Dan wordt voor de vijfde maal het spelletje gespeeld Babbelo- nië gevolgd door een aflevering van Gier en Anjelieren. Terug naar de werkelijkheid in Televizier magazi ne en de toestand in de wereld. Voor het laatste journaal wordt nog wat ontspanning geboden in de afleve ring van de detectiveserie Vegas. VRIJDAG 7 AUGUSTUS NED. 1: 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven18.55 De Bereboot; 19.00 Pluto heeft honger; 19.09 Salty, het gekaap te zeehondje; 19.55 The Lady of the house; 21.37 Journaal: 21.55 Krabbe en van de Ven; 22.45 Nieuws; 22.50 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.57 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 mDe Dukes uit Haz zard; 20.00 Journaal; 20.27 Dallas; 21.15 Babbelonië; 21.45 AVRO- Academie; 21.55 Gier en anjelieren 22.20 Televizier magazine23.00 De toestand in de wereld; 23.05 Vegas; 00.00 Nieuws; 00.05 Nieuws voor do ven. 35 Het moeilijkste, het meest ingewik kelde zetwerk was voor Hugo Kaste lein en in het kantoor te Achterkerk hingen verscheidene proeven van ty pografische bekwaamheid, ontwerpen, welke allen vervaardigd waren door de jongeman. Drukkerij „De Phoenix" stond trouwens ook wijd en zijd be kend als de verzorgster van het betere drukwerk; de roem was zelfs tot in het buitenland doorgedrongen en daar had Hugo deel aan gehad. Daarby kwam nog, dat Hugo bij het andere personeel over het algemeen gezien was; hij was bevriend met jong en oud en dit was ook de reden, dat de chef, die wegens dc pensioengerech tigde leeftijd ontslag had aangevraagd. Kastelein als zijn opvolger had aanbe volen. Op een zaterdagmorgen in het begin van maart had een bespreking plaats tussen de direkteur, de heer De Knijf, en de chef. Het gesprek vond plaats in het kleine kantoortje op de eerste ver dieping van de chefswoning, welk kan toortje alleen zaterdags gebruikt werd voor het uitbetalen van de lonen. En bij deze gelegenheid noemde de chef Kas telein als zijn opvolger. Vol verbazing had De Knijf zijn meesterknecht enkele ogenblikken aangezien. .Je meent het," was alles, wat hij eindelijk konkludeerde. „Zeker, meneer," antwoordde chef Knoop, „ik ken zo langzamerhand m'n mannetjes en wat vakkennis betreft, staat Kastelein boven allen. „Maar hij is nog zo jong" „U bent eveneens jong meneer, als ik me niet vergis slechts enkele jaren ouder dan Kastelein en toch rust op u de gehele verantwoording van dit be- dryf." Knoop, die de jonge meneer gekend had van de geboorte af, kon zich der halve veroorloven wat meer te zeggen dan andere chefs regenover hun pa troon zouden doen. „Ja," gaf de direkteur toe, „maar ik werd daartoe gedwongen door de dood van mijn vader." „En," voegde Knoop hieraan toe, „ik wist al dadelijk, dat u volkomen bere kend zou zijn voor de taak, die u van uw vader overnam. Dat hebt u in die drie jaren, dat u aan het hoofd van dit bedrijf staat, wel bewezen. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden, zijn de omzetten nog steeds gestegen en het aantal klan ten heeft zich uitgebreid." „Ja, ja," weerde De Knijf af, „dat weet ik weL" „Nu, meneer," besloot de chef. „daarom heb ik als m'n opvolger het oog laten vallen op Kastelein, ondanks z'n jeugdige leeftijd. Hij kan goed met z'n koliega's overweg hy heeft nooit ruzie en is een vakman in de volste zin van het woord. Hij is ijverig bezit organisatievermogen, kortom, ik zou geen betere weten en wensen, me neer." De Knijf trommelde, in gedachten verdiept, een poosje met de vingers op het tafelblad. Het leek hem een heel waagstuk, om zo'n jongeman als chef te plaatsen over een dertig typografen. Door HENK VAN HEESW1JK die voor het merendeel veel ouder wa ren. Maar hij moest overigens Knoop gelijk geven: hij zou geen betere wetea „Je hebt er toch nog niet met hem over gesproken?" vroeg de baas. „Natuurlijk niet, meneer," antwoord de Knoop; „ik wilde eerst uw oordeel daarover horen." „Denk je, dat hij het zou aannemen, als we het hem voorstelden?" „Ik denk van wel meneer. Wie zou dat niet willen?" „Maar er zijn nog bezwaren," ver volgde de direkteur. „De jongeman is ongehuwd en er moet een vrouw zijn om voor dc koffie voor het personeel te zoigen, het kantoor schoon te houden en opzicht te houden tijdens het schoonmaken van de drukkerij." „Dan zal hij natuurlijk vóór die tijd moeten trouwen," merkte Knoop droogjes op. „Dat moest ik 39 jaar geleden ook. Toen werd mij ook ge zegd, dat ik moest zorgen voor een vrouw en drie maanden later trouwden we." De Knijf dacht nog een ogenblik na „Nu," zei hij tenslotte, ,je gaat 1 mei met pensioen en tevens verhuis je naar Achterkerk. Je kunt zeggen, dat Kaste lein in jouw plaats chef kan worden, mist hij er voor zorgt, vóór 1 mei ge trouwd te zjjn. Een vrouw is hier nood zakelijk. Indien hij daarmee akkoord gaat, kunnen we een dezer dagen het kontrakt wel opmaken. Of wacht eens... laat Kastelein even hier komen, dan kunnen we samen nog even praten." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4