BALLETSCHOOL „GISELLE BREIDT ZICH FORS UIT LANDBOUWGEWASSEN GEZOND; GRANEN STAAN ER GOED BIJ Nog één avond fietsen STREEKNIEUWS EEN LANDELIJKE INDRUK Tot 20 miljard besparen op kollektieve voorzieningen Taptoe Renesse groots van opzet BEGROTINGSTOELICHTING PROVINCIE ZEELAND STEUN OPBOUWWERK AAN HET KLEINE KERNEN-PROJEKT VAN GROOT BELANG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 augustus 1981 Nr. 22957 3 TWEE EXTRA KRACHTEN 59 Geposeerd voor de fotograaf: links Jenny Coumou, midden Wiet Bijl en rechts Puck. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DREISCHOR, 5-8. „Rrrinnggg". Telefoon. Even later komt Puck Bijl terug in de tuin en vertelt enthousiast dat zich voor de in het nieuwe seizoen te starten ballet school in Middelburg drie leerlingen tegelijk hebben op gegeven en dat terwijl ze al zeventig aanmeldingen had. Het loopt dus als een trein, de balletschool „Giselle" van Puck en dochter Wiet Bijl uit Dreischor. gonnen en dat valt niet mee, raaar de mensen hadden het gelukkig naar hun zin. Je moet aUeen niets van de mensen verlangen, het zijn amateurs. Ik moet ook voortdurend mijn lessen aanpassen", vertelt Jenny. Naast al deze „beslommeringen" moest ze ook nog aan een voorstel ling gaan werken, wat een immens karwei is, omdat elke groep mee wil doen. Jos Coumou, de moeder: „We dachten, we zullen.de leerlingen voor de voorstelling uitzoeken, maar toen kregen we scheve gezichten, want iedereen wil meedoen". Het vorige jaar begonnen zij met een balletschool in Zierikzee, dat een doorslaand sukses bleek. Zodanig zelfs, dat binnenkort Jenny Coumou uit Fijnaart op de dinsdag komt as sisteren en les zal gaan geven in beat met konditie voor een speciale da mesklas, klassiek voor beginners en klassiek aan een kleuterklas (6-9 jaar). Verleden jaar nam Puck jazz-lesseh in Goes en daar hoorde ze van haar mede-kursisten dat zij vanuit Mid delburg en Vlissingen kwamen om in Goes de lessen te volgen. Eenvoudig weg omdat er in die plaatsen geen school was, terwijl er wel animo voor bestond. Zo werd de idee geboren om ook in Middelburg een balletschool op te richten. Puck en Wiet geven donderdags klassieke les en Jenny zal samen met Kitty Bakker uit Den Haag (bij voldoende belangstelling) op de woensdag de klassieke lessen verzorgen. Kitty, die enkele jaren bij de An dre van Duin-show, de Mounties- show en bij Robert Kaessen heeft ge danst, komt in elk geval twee dagen per week naar Middelburg. Begin In de tuin van huize „Windenburg" te Dreischor vertelt Jenny, in gezel schap van haar moeder Jos over haar ballet-verleden. Ze is op tienjarige leeftijd bij Peter Leoneff in Den Haag begonnen met ballet, omdat zij altijd wel interesse hierin had. Op haar twaalfde stapte ze over naar de ballet-academie in Rotterdam, die ze vier jaar naast schooltijd heeft gevolgd. Onder leiding van Nel Roos richtte Jenny zich daar op klassiek, karaktè- re (alleen voor klassiek geschoolden) en licht modern. Eenmaal in de vak klas gekomen keerde ze terug naar Peter Leoneff, waar ze met ongeveer acht andere meisjes klassiek ballet kreeg onderwezen. De schoolperiode was toen afgesloten en Jenny werkte halve dagen. In de ochtenden wijdde zij zich aan het ballet. Engeland Inmiddels bevoegd vertrok ze naar de school van Puck in Hoek van Hol land, waar ze les gaf. Ze trouwde, ging naar Engeland, volgde ook daar nog lessen in klassiek, en keerde te rug naar Nederland en Puck. „In Spijkenissc ben ik toen hele maal alleen met een eigen school be- Kleuters Kleuters klassiek ballet leren om schrijft de nieuwe kracht van Puck als één van de moeilijkste dingen, die er is. „Ze moeten zich namelijk een. vol uur koncentreren op iets. Daar om moet jij als lerares het hele uur boeiend voor hen maken, anders gaat het ze vervelen. Eigenlijk moeten ze- het spelenderwijs leren, maar het is heel erg vermoeiend. Elk kind wil zo veel mogelijk aandacht hebben en ze willen allemaal de beste zijn", aldus Jenny. Jos houdt zich ook intensief met de balletwereld bezig, zij het dan op het administratieve vlak. ZIERIKZEE P.v.d.A.-fraktievergadering Vrijdagavond 14 augustus wordt in het „Huis van Nassau" de fraktie- vergadering van de P.v.d.A. gehou den. Voor tijd: zie agenda. Mist veroorzaakte aanrijding Dinsdagochtend vond op rijksweg 18 ter hoogte van de afslag Kapelle een ongeluk plaats waarbij vier wa gens betrokken raakte. Automobilist H. W. V. uit Maas land reed richting Zierikzee en zou door de mist de wagen voor hem te laat hebben gezien. Om een aanrij ding te voorkomen gooide de bestuurder het stuur om, waardoor de wagen op de linkerweghelft te recht kwam. De wagen schampte hierbij de tegenligger, een vrachtwa gen bestuurd door P. A. v. d. P. uit Hansweert en botste daarna frontaal op een auto bestuurd door J. K. uit Tricht. De wagens van V. en K. raak- De school in Zierikzee, haar doch ters school in Spijkenisse en de toe komstige school in Middelburg wor den door haar „bijgehouden". Daar naast vervult ze ook de belangrijke rol als opvang voor de kinderen, die aankomen om de les te volgen. „Ze hebben altijd grote verhalen en dat is leuk. Trouwens er zijn ook moeders, die het een en ander willen vragen. Puck en Jenny kunnen daar eigenlijk niet aan beginnen. Dan gaat er teveel tijd van de les af en dat kan niet, want (klassiek) ballet is een serieuze zaak." Voor inlichtingen, bel: Puck Bijl, 01112-1296 en Jenny Coumou, 01686-3134. ten total loss en de vrachtwagen liep lichte schade op. Niemand raakte hierbij zwaar.ge wond. Verspilde benzine Iii de LangeNobelstraat hing füns- dag een. vreemd bj2nzinel.uch.tje.- iWat bleek: drie daar geparkeerd staande auto's hadden de benzinetank net volgegooid en door de hitte was een overdruk ontstaan waardoor de ben zine uit de tank sijpelde. Diefstallen Woensdag werden iri Zierikzee twee diefstallen gepleegd. Eigenares se C. G. van café „De Gekroonde Sui kerbiet" deed aangifte van diefstal van terrastafels, die de nacht tevoren moeten zijn ontvreemd. R. van I. uit Rotterdam verloor door diefstal al zijn bagage. Hij ver voerde zijn slaapzak en ander zaken achter op zijn fiets en liet die onbe heerd achter. Alleen de fiets stond er nog. Auto beschadigd De auto van S. uit Zierikzee, die woensdag geparkeerd stond aan het Kerkhof Nz., werd daar met 1500 gul den aan beschadigingen aangetrof fen. De automobilist, die daaraan schulidig was, verdween met de noorderzon. Kursus bloemenschikken De Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen gaat dit sei zoen weer een kursus bloemenschik ken geven in de Technische School „Schouwen-Duiveland", Vrije 31 te Zierikzee. Voor hen die van bloemen houden is bloemenschikken een fijne bezig heid. Het is immers veel leuker om iets moois van dat bosje bloemen te maken dan ze zo maar zonder meer in een vaas te zetten. Op deze kursus, die door een erva ren leerkracht wordt gegeven, leert men de bloemen op verschillende wijze toe te passen. Er wordt veel aandacht besteed aan de verhouding, kleuren lijnenspel. Bij het bloemenschikken zijn er immers bepaalde regels die men we ten moet. Pas als dio regels beheerst worden kan men de fantasie meer uitleven. Tijdens iedere les worden DEN HAAG, 5-8. De landbouwgewassen zijn gezond, de granen staan er goed bij. Dit meldt het ministerie van landbouw en visserij. Konsumptie-, fabrleks- en pootaardappelen hebben eerder dit seizoen nogal wat te stellen gehad met de schimmelziekte Phytophthora, In ons land veelal betiteld als „de aardappelziekte". Door hespuitingen Is men dat ongerief de baas geworden en nu ia ook de stand van de aardappelen goed. bepaalde grondvormen behandeld en zal een demonstratie worden gege ven. De leerlingen gaan daarna zelf aan de slag. Bloemen en materiaal worden zo natuurlijk mogelijk ge bruikt. In een bloemstuk verwerken we geen bloemen van zeer verschil lende houdbaarheid. Drie dagen of drie weken houdbaar is een te groot verschil om in 1 bloemstuk te ver werken. Na iedere les neemt men een fraai bloemstuk mee naar huis. Bloemen en materiaal worden tijdens de les verstrekt, hetgeen bij de kursusprijs is inbegrepen. De kursus zal vanaf 28 september 1981 wekelijks gedurende 8 les- avonden van 19.30 uur tot 21.30 uur worden gegeven. Voor informatie (op werkdagen) (071) 140029 of (071) 216826. Ook kan geschreven worden naar SBOV, Kruisbes 25, 2318 AZ Leiden. BURGHSLÜIS Vergissing Schipper van het jacht Paliter uit Haarlem vergiste zich in de nacht van dinsdag op woensdag in een Schelde. Hij dacht de Westerschelde op te varen maar het bleek achteraf de Oosterschelde te zijn. De monding van de Oosterschelde is moeilijk vaarwater. Boeien moe ten nauwkeurig gevolgd worden en zeker als een schipper zich op de Westerschelde waant, is het voor spelbaar dat zo'n schip op een zand bank loopt. Dit gebeurde ook. De po litie waarschuwde de President Jan Leis die het jacht heeft losgetrokken en naar de haven Noordland op Neeltje Jans heeft vervoerd. WESTENSCHOUWEN Diefstal uit auto's Het parkeerterrein in de nabijheid van restaurant Zeelust is in de nacht van dinsdag op woensdag het doel wit geweest van inbrekers. Er wer den drie meldingen gedaan van gedu peerde eigenaars van aldaar gepar keerde auto's. P. van. V. uit Oss deed aangfite van i diefstal van een portemonnee met 500 gulden, tien cassettebandjes en beschadiging aan zijn autoradio- casseterecorder. Er was een ruitje van zijn auto ingedrukt. Van de auto van A. K. uit Vught was de voorruit er uitgehaald en wer den alle accegoires, zoals radio, cas setterecorder, tempertuurmeter en dergelijke, ontvreemd. Er waren nogal wat extra's in deze sportwagen aangebracht, die alle verdwenen wa ren. Bij P. de B. uit Ravenstein bleef het bij beschadiging van een portier. Vermoedelijk is met een schroeve- draaier geprobeerd het slot te force ren, maar dat lukte. niet. HAAMSTEDE Auto door afrastering «Woensdag boorde een auto zich in de afrastering van de camping Duin hoeve aan de Jbiigejan Böeijesweg. De chauffeur reed door, maar kon la ter worden opgespoord. Het bleek A. van S. uit Tilburg te zijn. Auto tegen boom Op de Hogeweg reed dinsdag een auto tegen een boom. Bestuurder A. d. G. uit Rotterdam zou door onoplet tendheid van de weg zijn geraakt. Naast de bestuurder zat H. v. d. H. uit Kapelle a/d IJssel die bij het on geluk diverse snijwonden opliep. Eerste hulp werd verleend door dok ter Stenger en de wagen werd weg gesleept door takelbedrijf Jan de Jonge. De bast van de van de boom werd door dit ongeval volledig ver nield. Mening van N.C.W. DEN HAAG, 5-8. Een nieuwe regering zal de komende vier jaar vijftien tot twintig miljard gulden moeten be zuinigen op de kollektieve sektor (overheidsuitgaven en sociale uitkeringen). Dit stelt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) deze week in zijn blad „De Werkgever". Het koncept-regeerakkoord gaat uit van tien miljard in vier jaar. Het CWN is bang dat het sociaal-ekonomisch beleid met deze bezuinigingen tekort zal schieten. De werkgeversorganisatie konklu- deert dat de ex-informateurs, De Ko ning en Van Thijn een daling van de uitgaven in de kollektieve sektor niet hebben nagestreefd. Volgens het artikel in het weekblad komt de kol lektieve sektor er beter van af dan het bedrijfsleven. ekonomie. De ex-informateurs heb ben zich hierover verontschuldigd met de woorden: „niet alles kan aan de orde komen". Arbeidsmarkt Kritiek uit het NCW ook op het vol ledig ontbreken in het konsept-re- geerakkoord van een behandeling van de problemen op de ar beidsmarkt. De christelijke werkge vers vinden dit het knelpunt van de RENESSE Auto botst op boom Op de Vroonweg, ter hoogte van „De Ark" is gemeentewerken mo menteel bezig met bomen rooien in verband met de iepziekte. Onbeken den hadden één van die bomen over de weg gelegd en automobilist A. V. uit Stokken zou dit door de mist te laat hebben gezien en botste er bo venop. De wagen raakte alleen aan de voorzijde beschadigd. MIDDENSCHOUWEN Vergadering Reinigingsdienst De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland vergadert dinsdagmiddag 25 augustus in „De Putmeet" te Scha- rendijke. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot krediet grond onderzoek vuilverwerkingsplaats en het vaststellen van de Afvalstoffen- verordening. Voor tijd: zie agenda. BRO U WERSH A VEN Orgelkoncert Op dinsdag 11 augustus bespeelt de organist Haite v. d. Schaaf, het orgel van de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven. VVV organiseert fietstocht Op zaterdag 15 augustus organi seert het VW Brouwershaven samen met Caravanpark „De Stern" te Noordgouwe, de 3e fietstocht door het land van Brouwershaven. Zoals steeds is deze route zo uitge zet, dat men de mooiste plekjes van het landschap passeert. De voor dit jaar in de route opgenomen bezichti gingen zijn de kerken van de hele ge meente. Bij de kerken kan men star ten en kan men de kontrolestempels verkrijgen. Omdat deze fietstocht een touristische fietstocht is, heeft men alle tijd de kerken te bezichti gen. Hiervoor zijn speciale stencils vervaardigd, waardoor men een schat van informatie verkrijgt om trent de geschiedenis van de kerkge bouwen. De route is zo samengesteld dat men bij elke kerk, dus in elk dorp kan starten. Zodra men alle stempels verzameld heeft, kan men tegen inle vering van de kontrolestrook in de kantine van Caravanpark „De Stem" een herinneringsvaantje ver krijgen. Als start en stempeladres voor de buurtschap Schuddebeurs fungeert ook dit jaar weer de „Hostellerie" aan de Donkere weg. Men kan starten tussen half twee en drie uur. Na vijf uur zijn er geen stempels meer verkrijgbaar! Gezien de jaarlijks groeiende be langstelling voor deze fietstocht en het fietsen in het algemeen, rekenen de organisatoren ook voor dit jaar weer op een grote belangstelling. (Vervolg van pagina 1) krans: zij die een beetje thuis zijn in de taptoe-wereld weten wat er te wachten staat, namelijk véél! De taptoe zal gehouden worden (evenals andere jaren) op het sport terrein aan de Laone en begint om 21.00 uur. Vooraf maken de vijf koipsen een rondgang door Renesse, elk vanaf een andere plaats vertrekkend. De vijf plaatsen zijn: de campings Bo na Fide" en „Karavaan", de kantine van de brandweer, het dorpshuis en het kleedlokaal aan de Laone. Mary Dalebout zal de korpsen aan-elkaar- praten. Sponsoring De heer Schults vertelt nog, dat de (toch) dure korpsen gekontraktéerd konden worden, mede door de spon soring van de Renesser middenstand. Daardoor werd een iets ruimer finan cieel budget verkregen, dat de taptoe ten goede zal komen. Nieuw is, dat dit jaar een dranken- kraam op het terrein aanwezig is, om tussendoor dorstige kelen te laven. Aan de organisatie en deelnemende korpsen zal het dus niet liggen. Be zoekers (en mooi weer) moeten er een „happening" van maken. HEERLEN. Het aantal buitenland se werknemers in Limburg is in 1980 met bijna 800 toegenomen tot 15.000. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Limburgse immigratiedienst (LIS) in Heerlen. MIDDELBURG, 4-8. „Het is van groot belang, dat de ondersteuning van het kleine kernen-experiment vanuit de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duive land wordt voorgezet". Dit staat in de geleidebrief bij de begroting voor 1982 van de Provincie Zeeland. Granen hebben wat last van meel dauw, wintertarwe bijvoorbeeld overal waar hij verbouwd wordt, en de zware regenval van eind Juni is niet zonder invloed gebleven (op de grond gaan liggen), in Limburg is hetzelfde het geval met veel percelen wlntergerst. In de wintertarwe valt de legering mee. Veehouderij De veehouders hebben nu een ruim voldoende ruwvoedervoorraad. In Juli hebben zo daar veel gras voor kunnen maaien. De stand van de snij- mais. een belangrijk voedergewas, is wisselend maar gemiddeld vrij goed. Suikerbieten hebben in het alge meen ook een goede stand. Onder het hoofdstuk „Bijzonder regionaal welzijnsbeleid" wordt we derom ingegaan op de voorbeeld- kernen Sirismsland en EUemeet. Een belangrijk deel der aktiviteiten van het kleine kernen-experiment is dan ook gericht op deze twee kleine ker nen. De aldaar op te lossen proble men en knelpunten kunnen nu in sa menhang worden aangepakt. Getracht wordt een integrale bena dering te realiseren. „Ook voor de voorbeeldwerking van het experi ment zal de integrale aanpak naar verwachting nuttig zijn", aldus de begrotingstoelichting. In Sirjansland/Ellemeet zijn in middels een woningbouwprojekt, een winkelexpcriment en een scho- lenprojekt in uitvoering. Tweemansbasisschool Voorts is in Serooskerke een expe riment met een tweemansbasischool opgezet. Met scholen in Noordwelle en Renesse zal zo veel mogelijk wor den samengewerkt. De opzet van de beide basisschoolexperimenten is om aan te geven op welke wijze en onder welke voorwaarden een tweeklassi- ge basisschool zinvol is. In de begrotingstoelichting wordt er verder opgewezen, dat voor de wo- nlnghouwexperimenten in Slrjans- land en F.llemeet 200.Mt,- Ls gere serveerd. In totaal is voor de twee ex perimenten basisschool 300.000,— gereserveerd. Voor het In Ellemeet rn Serooskerke te houden winkelex periment Is 100.000.— voorzien. Tot slot wordt, zoals gezegd, gewe zen op het belang van ondersteuning vanuit de Stichting Samenlevingsop bouw Schouwen-Duiveland. De kol leges van b. en w. in deze regio heb ben, zoals reeds enkele malen eerder gemeld, echter laten weten het nut van het opbouwwerk op Schouwen- Duiveland niet in te zien. De diverse gemeenteraden zullen in de nabije toekomst een beslissing gaan nemen over het wel of niet voortbestaan van de Stichting Samenlevingsopbouw. Vanavond is het slot ran de fietsdriedaagse Bvrgh-, aandachtige detail-opname Zoals gebruikelijk >cd bij het sportpark Van Zuijen aan de Lelif arran hier h-Haamslede. i ^IHvikelijk wordt weer gestart en fi nished bi) het sportpark Van Zuijen aan de Lelifndaleweg. Er is veel be langstelling voor. want er zijn ongeveer 300 deelnemers Geen wonder met dit zomerse weer,r (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3