Verkeersleiders in V.S. blijven in staking Formateurs moeten onzekerheden en onduidelijkheden klaren AGENDA Ondanks verbod president Nederlander verdacht van moord LAATSTE NIEUWS Formatie in tempo hoog Kleuter verdronken Man brengt baby om Reagan roept Sowjet-Unie op tot kernwapenoverleg De kabinetsformatie De strippenkaart EKONOMIE DWINGT G.S. TOT HET MAKEN VAN BEPAALDE KEUZEN Verkeers slachtoffer Overleden na zwemmen „ROMMELE 2 Advertentie WASHINGTON, 5-8. De stakende Amerikaanse lucht verkeersleiders en de regering Reagan koersen aan op een definitieve krachtmeting donderdag. Het ultimatum van de president ,,aan het werk, anders ontslag' loopt donderdag 17.00 uur (Nederlandse tijd) af. HOORN, 5-8. De politie van Noor wegen heeft woensdag de 16-jarige M. van der M. uit Hoorn gear resteerd, die ervan wordt verdacht op 28 juli bij Molde een 20-jarige Noorse vrouw te hebben verkracht en gewurgd. Dit heeft de politie van Hoorn donderdag bevestigd. De vrouw werd twee dagen later gevonden vlakbij de camping waar de jongen met zijn ouders verbleef. De Deense politie zou ook belangstel ling hebben voor de jongen uit Hoorn. Op 11 juli werd bij het plaats je Ramdes een 16-jarig meisje onder dezelfde omstandigheden vermoord. DEN HAAG, 6-8. De formateurs Kremers en Van Thijn zijn van plan de totstandkoming van een kabinet van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 in hoog tempo af te handelen. Er moet in dit verband eerder in een termijn van weken dan van maanden worden ge dacht. Dit zei formateur Kremers op een perskonferentie in Den Haag. Kremers wilde zich niet uitlaten over de kans van slagen van de forma teurs, al zei hij van nature optimist te zijn. Kremers erkende dat de pro blemen die gerezen zijn door het eindverslag van de informateurs en de reakties daarop van de drie partij en niet te onderschatten zijn. De formateurs hebben brieven gestuurd naar president Zijlstra van de Nederlandsche bank, direkteur van Den Beid van het Centraal Plan bureau en de sociale partners met het verzoek schriftelijk advies uit te bre- gen over het sociaal-ekonomisch-fi- nanciële deel van de voorstellen van de informateurs. Onder de sociale partners hebben de formateurs alle leden van de Stichting van de Arbeid begrepen, namelijk: V.N.O., N.C.W., de drie landbouworganisaties geza menlijk, K.N.O.V., N.C.O.V., F.N.V. C.N.V. en M.H.P. De adviezen zou den uiterlijk volgende week dinsdag moeten worden ingediend. Drie partijen Kremers zei dat in principe ge werkt wordt aan een kabinet van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 onder lei ding van Van Agt. In antwoord op een vraag zei Kremers het uitgeslo ten te achten dat het kabinet onder zijn leiding komt te staan. De forma teurs zullen woensdag aan het einde van de middag achtereenvolgens de onderhandelaars Van Agt (C.D.A.), Den Uyl (P.v.d.A.) en Terlouw (D'66) voor afzonderlijke gesprekken ont vangen. Daarna zal volgens Kremers pas duidelijk zijn welke procedure zij in de formatie gaan volgen. Kremers zei dat de formateurs er van uitgaan, dat er sprake is van één eindverslag van de informateurs en dat de onderhandelaars hen duide lijk moeten maken in hoeverre zij na dere besprekingen hierover nog no dig vinden. ,,Er zal nog wel het nodi ge over gepalaverd worden", zo zei hij. Bij moeilijkheden zullen de be trokkenen er als verstandige mensen over moeten kunnen praten, zo meen de Kremers, en als dat niet lukt komt het beoogde kabinet volgens hem niet tot stand. Gastheer uitgekleed UITGEEST. 5-8 Een 38-jari- ge man uit Uitgeest heeft maandagnacht zijn toeschiete lijkheid aan de tapkast duur moeten bekopen. In een Amsterdamse kroeg raakte hij enige tijd geleden met een be zoeker aan de praat, en het gesprek verliep zo hartelijk dat hij de man uitnodigde om hem thuis in Hitgeest te ko men opzoeken. De man ver scheen maandag inderdaad aan de deur. in gezelschap van een andere man. Na een ..ge noeglijk" avondje werd de ver bijsterde gastheer echter rond elf uur 's avonds door het twee tal ontkleed en gekneveld op bed gelegd. De gasten bedreig den hem met een vuurwapen, doorzochten uitgebreid zijn huis, en vertrokken vervol gens met medename van kle ding. elektronische appara tuur. zilver, sieraden en geld ter waarde van in totaal een slordige 13.000 gulden. De on fortuinlijke gastheer werd pas de volgende morgen door een buurman bevrijd De dieven zijn spoorloos. Hun namen zijn niet bekend. De regering liet woensdagavond weten dat een paar honderd luchtver keersleiders weer aan het werk wa ren gegaan nadat deze was begonnen met het versturen van ontslagbrie ven aan de leden van de luchtver keersleidersvakbond Patco. De voor zitter van Pacto, Robert Poli ontken de dit en zei dat de taktiek van de re gering openlijk schade toe te brengen aan de vakbond schaamteloos" is. Arbeidskontrakt Poli riep de 15.000 leden van zijn DEN HAAG. In een brief aan P.v.d.A.-fraktievoorzitter Den Uyl heeft C.D.A.-onderhandelaar Van Agt woensdag nog eens de nadruk ge legd op de verschillen van mening tussen C.D.A. en P.v.d.A. over de de fensieparagraaf en het sociaal-eko- nomisch gedeelte in het eindverslag van de informateurs. WILLEMSTAD, 5-8. Op een strand je tussen de Volkeraksluizen en de Haringvliet bij Willemstad is dins dagavond het stoffelijk overschot ge vonden van de 5-jarige Meivin Meijer uit Zevenbergen. Het jongetje is vol gens de rijkspolitie door verdrinking om het leven gekomen. De kleuter werd sinds dinsdagmid dag vermist. Aan de zoekaktie heb ben ondermeer het publiek en de rijkspolitie deelgenomen. bond maandag op in staking te gaan nadat besprekingen met de regering over een nieuw arbeidskontrakt voor 42 maanden vastliepen. De Ameri kaanse wet verbiedt federale over- heidsemployees in staking te gaan. Stakers kunnen worden gestraft met geldboetes, ontslag of gevange nisstraf. Het Amerikaanse ministe rie van justitie maakte bekend dat enkele vakbondsleiders werden gearresteerd woensdag omdat ze geen gehoor gaven aan een gerechte lijk bevel de staking voor tien dagen uit te stellen. MAASTRICHT, 3-8. De 24-jarige H. B. uit Maastricht heeft woensdag tegenover de politie bekend zondag zijn drie en een halve week oude dochtertje dusdanig hersenletsel te hebben toegebracht, dat de baby daaraan is overleden. De man heeft de politie gezegd al leen thuis te zijn geweest op het mo ment van de daad. Bij thuiskomst van zijn vrouw vertelde hij met het kind van de trap te zijn gevallen en dat het meisje daardoor ernstige ver wondingen aan het hoofdje had opge lopen. De moeder achtte het raad zaam het kind direkt naar een zie kenhuis te brengen. Het meisje over leed daar enkele uren na aankomst. Nader onderzoek door de behande lende arts, deed bij deze echter twij fel rijzen over de opgegeven oorzaak. De arts schakelde justitie in. B. werd daarop door de politie aan gehouden. Volgens een woordvoer der van de politie heeft de man nog geen motief voor zijn daad gegeven. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag A.s. zondag 19.00 uur 20.00 uur UIT DE PERS: Karikaturale staaltjes a.s. zaterdag 21.30 uur ■HipcrServke aan cenTlroler pomp! tweedehands autohandel, erotiek In Dllk en zucht naar macht en geld via oud roest het zijn gegevens waarmee een Amerikaan UITBUNDIG KOMEDIE Bedrijft 10e Telegraafi Een vaardig gemaakte komedie VOL LUIDRUCHTIG! STUNTS EN GRAPPEN ivoikskranti BLONDJES |IN DE ALPEN .6 Scf~ved.rre»i vt in Dolby en kleuren 16 jaar WASHINGTON, 5-8. De Sowjet-Unie kan kiezen tussen een wapenwedloop met de Verenigde Staten of een oprechte poging tot vermindering van haar kernwapenvoorraad Dit heeft president Reagan van de V.S. in een woensdag weergegeven interview met de „Washington Star" gezegd. „Zij kan wellicht worden ge- konfronteerd met een wapenwed loop of zij kan openstaan voor enig gezond verstand en (wapen)beper- kingen". Reagan zei dat zijn land en de Sowjet-Unie eind dit jaar voorberei dende besprekingen zullen beginnen alvorens het overleg over beperking van het aantal raketten voor middel- langge afstand in Europa. Over het DEN HAAG, 5-8. Van Thijn en Kremers, dinsdagavond door het staatshoofd aangezocht om een kabinet 'van CDA, PvdA en D'66 te formeren, staan voor de opgave om de onzekerheden en onduidelijkheden die de infor matieperiode Lubbers, De Koning en Van Thijn heeft op gelaten tot klaarheid te brengen. Pas als dat gebeurd is zal er van een werkelijke formatie sprake kunnen zijn, zo meenden kamerleden uit de frakties van CDA en PvdA. -Na afloop van het beraad dat de drie betrokken frakties voerden was de situaties nog steeds doorzichtig. De CDA-fraktie verklaarde zich be reid de formatie aan te gaan, maar wel met de eis dat er nog aanvullende onderhandelingen mogelijk moeten zijn over „hetgeen het op te stellen regeerakkoord zal moeten zeggen over de sociaal-ekonomische en fi nanciële problematiek". DEN HAAG, 5-8. De invoering van de nationale strippenkaart op 1 okto ber van het vorige jaar is suksesvol verlopen. Het reizend publiek heeft zijn voorkeur laten blijken voor het nieuwe trariefsysteem en acht de prijs die moet worden betaald in overeenstemming met het geboden vervoer. Dit blijkt uit een onderzoek dat de adviesgroep voor verkeer en vervoer (AGV) tussen november 1980 en maart van dit jaar heeft gehou den. De overgang nar het nieuwe systeem is effektief door reklame en PR-campagne geïntroduceerd. De reizigers, zo schrijft de adviesgroep, weten dat er een nieuwe kaart - en ta riefsysteem is en begrijpen in grote trekken hoe het werkt. Toch heeft het onderzoek uitgewezen, dat grote groepen reizigers nog tc weinig reke ning houden met het basisprincipe, dat voor ééri rit binnen één tariefzóne twee strippen moeten worden ge bruikt, voor tweee zónes drie strip pen enz., aldus de AGV. D'66 D'66 liet weten slechts met tegen- zien te willen meedoen. Onderhande laar Terlouw voelt zich enigszins be kocht omdat in het eindverslag van de informatieurs een defensiepara graaf staat die niet de goedkeuring van de drie fraktievoorzitters heeft gekregen. Bovendien voelden de de- mokraten er bitter weinig voor om nog eens over het sociaal-ekonomisch akkoord te gaan onderhandelen. D'66 wil zich schikken in de situatie, WARSCHAU. Het konvooi zware voertuigen, dat het centrum van War schau blokkeerde, is woensdag om het middaguur uit elkaar gegaan, maar zij reden niet in de richting van het gebouw van het centrale komité der kommunistische partij, dat enige honderden meters verder ligt. ZEEUWSE BEGROTING 1982 <i) MIDDELBURG, 5-8. „De groei is uit de Nederlandse ekonomie. Achter deze uitspraak, die inmiddels een ge- meenspraak is geworden, gaat een hele wereld schuil. Een wereld van toenemende werkloosheid en afnemende inkomens. Ook aan onze regio gaat de ekonomische pro blematiek niet voorbij." Zo openen gedeputeerde staten de geleidebrief bij de provinciale begro ting voor 1982. De situatie noopt tot het maken van keuzen en daarbij kan niet volstaan worden met het laten veT- vallen van wat franje hier en daar. „Snoeien zal in de toekomst wellicht vervangen moeten worden door rooi en en het kappen van dor hout in to tale pakket van overheidsvoorzie ningen". Aan de andere kant zullen nieuwe taken ter hand moeten worden geno men en bestaande worden uitge breid. G.s. wijzen er op dat dit met de no dige voorzichtigheid gepaard moet gaan: belangrijk kriterium zal zijn of de uitbreidingen van belang zijn voor de regional ekonomie en het re gionale welzijn. Het is aan de poli tiek om hierop een antwoord te ge ven, met andere woorden: als voor- Salt-II-verdrag merkte Reagan op dat het „dodelijk verzwakt" was om dat het grenzen stelde aan het aantal kernwapens, maar niet in verminde ring daarvan voorzag. Keus Verhinderde uitvoering van het in 1979 ondertekende verdrag over stra tegische wapenbeperkingen. Volgens hem zijn de Sowjetleiders doorge gaan met de „grootste militaire op bouw in de geschiedenis". Maar de Sowjet-Unie weet dat zij in een wa penwedloop niet kan wedijveren met de V.S. „Dit is een scherp omschre ven deel van de kernwapenonder handelingen. De SoWjet-Unie moet duidelijk gemaakt worden dat er een keus bestaat", zei hij. als tenminste de voorstellen van de informateurs van 28 juli bij de besprekingen als Uitgangspunt zul len dienen. In die voorstellen stond een heel andere defensieparagraaf dan in het eindverslag van de infor mateurs. ARNEMUIDEN, 4-8. De 21-jarige G. F. Voet uit Lewedorp (gem. Borse- le Z) is dinsdag door een verkeerson geval in Arnemuiden om het leven gekomen. In dichte mist reed de man op de Langeweg met zijn auto onder de achterwielen van een trekker met oplegger, die bij het inrijden van een inrit op de andere weghelft terecht was gekomen. UTRECHT, 5-8. De 23-jarige Utrechter O. Albert is dinsdag in het Academisch ziekenhuis overleden, nadat hij eerder op de dag bewuste loos uit het Kromme Rijnzwembad in de Domstad was gehaald. Een bad meester haalde de bewusteloze man, die niet kon zwemmen, laat op de middag uit het 2,20 meter diepe bad, waar het toen zeer druk was. De bad meester en later mensen van de GG en GD hebben nog geprobeerd hem met mond-op-mond-beademing te redden, aldus de politie woensdag. rang aan het eéfi wordt gegeven, be tekent dit dat het ander moet wach ten of misschien helemaal van de baan is. Inkomsten en uitgaven In de begroting van 1982 wordt re kening gehouden met een uitkering van 57.500.000,— uit het provincie fonds. Pas na de derde dinsdag van september kan het precies bedrag be paald worden; de gegevens daarvoor 2ijn in de rijksbegroting verwerkt. De raming is gebaseerd op een verho ging met 6,9 procent van de uitkering van vorig jaar (5,9% prijsstijgingen en een groei van een procent van het nationaal inkomen). Aan personeelskosten Is een totaal bedrag van ruim 27 miljoen opge nomen. Voor de raming is uitgegaan van de situatie per 1 Januari 1981 ver hoogd met 4 procent voor dat Jaar en daarop nog een verhoging van 4 pro cent voor 1982. Vanaf hedan tot alnd augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Bezichtiging. 10.00 Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustüs) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Cafè-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.l.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagetv. 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Drelschor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 )unt t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00- 17.00 uur. Nobelpoort. -16.00 uur. Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Broderiekant - Boezeroen", Havenpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Donderdag 6 augustus Haamstede Centrum. Ring Promotion. 10.00 -18.00 uur. Renesse Parkeerterrein VW-kantoor. Pres tatieloop Algemeen Dagblad. Start 19.45 uur (3 km), start voor 10 km te 20.15 uur. Kosten kind. t/m 12 jaar 2,50 en volw. 3,50. Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjaswed- strijden. Aanvang: 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 5396, (01110) 3539 <Vdvertenties '31119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 95 k' E un weeke lank, 6k nog us in onze stamboóm zitte rommele, mó niks 6; gin fermielje van de prinses van Weels. k Bluuve steke in 't ouwe Schouwen en da's netuurlijk 6k best leutig, md prinsessen bink nie tegen- hekomme. Afijn, die tweê zitte noe eêt in breêd an boord van die Engelse schuute op de Middellandse zeè. In Gibraltar binne ze behonne. 'd Aopen op de rots adde meraekels plezier, in de maansen 6k, 'k heleze. Alleên de Spanjolen waere ageêl nie blie. Die wille de rots terug want die is zó Spaans as Sinterkloas, motte 2e he- zeid Oe 't 6k is, tweê weken mit 't nieuwe wuufje op 't waeter, da's nie hek. Jammer alleên. dat tur toch wi zó vee maansen mee motte; vo 't ko ken, in de mesjienes in zó, mó je md •dienke. Un aop pottekiekers dus. k' Zou zaage: „mieter mó un bitje op. want 'k mó mit wuufje alleên weze". Ma jó, zó gaet dat tn oage krienpen. D'r wor netuurlijk nog wê u>at nae* gcpract over de prinses, vooral over d'r jurk. De meisen op 't kantoor, vonden d'n nie zó mooi. Zc vonden d'n un bitje hekreukeld, md jó. dat 't ei je as t aomae ran ziedc is. Die rispen andurs wê un mieters stik ziede bie mekaore hekrege; da k mok 'k zaage. Afijn 't was beter nieuws dan uut Iran. Dó vink - zei md - un aarg land. Dac ze un poos heleê dien sjah un schop onder zun achterwaark hehe- ve, mó noe mo ju's kieke. Dien Cho- meini zit mó un bitje in zun bacrd te lispelen, md ie lae wê op onschuldige maansen tchietc. Ie eit 't md druk mi de vrouwen, die aomae in verduuste- ringspapier motte. Maansen neer- knalle is nie aarg dac, je mag gin bloót ziet. 't Is tur anders eêt genógt, mó aol die wuufjes in 't zwart tot an d'r kinne. 't Weer - mó dat ei julder zaalf wê opemaarkt. is un stik beter oeworre. 'd Éérste perste is d'r ier in daer a wi un bitje oaf. glauw'k. Je mó niet glo- ave of dat niet vlug gaet In dan strakjes de taarve netuurlijk Dan wordt overó wi mó koeltjes. Ek toch nog m'n zwembroek an etrokke. mó 't waeter viel vreêt mee Nie in un visaekje trappe netuurlijk. leant die smerige dienpers leete zu ma slienge- re ón d'n diek. Je snapt 'I nie. Pae- link vange vuruit, mó nylon in aek- jes d'aerêk ut nie op. 'k Zie da'k mun oekje wi vol tot ziens dan wi mó, in jó. nog vee zonne vó 't bruun wor- SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2