Zouden „etentjes" de vorming van een kabinet kunnen helpen? AGENDA De (in)formatie Bani-Sadr wil liefst praten Noor en Amerikaan pikken bootvluchtelingen op Na beslagname Justitie weet nog niet wie eigenaar „Paradise" is Stoffelijke resten geborgen in bergen Na inplanting ruilhart overleden Dolle toestanden op Franse wegen Drie doden in het verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 MOSKOU. Vijf leden van de pinksterbeweging in de Sowjet-Unie zijn twee weken geleden in Dnjepro- petrowsk (Oerkaïne) wegens „anti- Sowjet-daden" tot straffen veroor deeld die uiteenlopen van drie tot vijf jaar. Dit is zondag in Moskou vernomen uit de kring van anders denkenden. DEN HAAG, 1-8. Dat de informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn alles op alles zetten om C.D.A., P.v.d.A. en D'66 alsnog bij elkaar te brengen in de bijna kansloze informatieperiode die nu twee maanden heeft geduurd, blijkt al uit de gebeurtenissen van afgelopen vrijdag. Er viel toen een volstrekte stilte, nadat de C.D.A.-fraktie had laten weten pas na vervulling van een aantal voorwaarden „ja" te willen zeggen tegen de voorstellen van de informateurs. De onderhandelaars van P.v.d.A. en D'66 hielden de lippen stijf op elkaar. Zij wensten geen enkel standpunt te verkon digen voordat de informateurs gesproken hadden. Die moesten maar vertel len wat er verder moet gebeuren, pas daarna zouden Den Uyl en Terlouw hun zegje willen doen. Stilte ook rondom de informa teurs, die zich terugtrokken in hun werkvertrek in het gebouw van de Eerste Kamer. Zij stonden voor de keuze: eindrap port uit te brengen aan de koningin, met vermelding van de slagen om de arm van onderhandelaar Van Agt van het C.D.A., of proberen de partij en nog een keer aan tafel te krijgen. Flitsen uit het buitenland TEHERAN/PAKIJS. In de Noord- iraanse stad Tabriz zijn vrijdag op bevel van een revolutionaire recht bank negentien personen geëxeku- teerd, onder wie „Israëlische spion nen" en „agitatoren". MEXICO. De Verenigde Staten sluiten de mogelijkheid van „radika- le veranderingen" in het vredespro ces van Camp David niet uit om een globale vredesregeling voor het Midden-Oosten te bereiken. WENEN. Twee Arabieren die woensdag op het vliegvled van We nen zijn gearresteerd, zijn leden van de Palestijnse terroristische organi satie „Al Assifa". Dat heeft de Oostenrijkse minister van binnen landse zaken, Erwin Lanc, zaterdag bekendgemaakt. WARSCHAU. Duizenden Polen hebben vandaag in officiële en onof ficiële ceremonies de opstand in War schau tijdens de Tweede Wereldoor log herdacht. HANNOVER. Een 24-jarige Oost- duitse soldaat is zaterdag naar West- Duitsland gevlucht, zo hebben West- duitse autoriteiten meegedeeld. WASHINGTON. De Sowjet-Unie stuurt een 2.100 ton metend fregat van de Koni-Klasse naar Cuba, dat daarmee zijn grootste en nieuwste oorlogsschip krijgt. Dat is in Was hington vernomen. LONDEN. Ex-president Bani-Sadr van Iran heeft zaterdag in vraag gesprekken met een Libanees en een Oostenrijks blad verklaard dat aya tollah Chomeini afgezet moet wor den. ROME. Carlo Donat-Cattin, de lei der van de Centrum-rechtse stroming in de Italiaanse christen-demokrati- sche partij, heeft zaterdag bekend ge maakt dat hij uit de nationale raad (bestuur) van zijn partij is getreden. NEW DELHI. Troepen zijn inge schakeld om duizenden dorpelingen te redden, die in Assam, een staat in het noordoosten van India, door overstromingen van de buitenwereld zijn afgesloten. Dat heeft het Indiase persbureau PTI zaterdag meege deeld. W ASHINGTON. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft de de finitieve versie van president Rea gan's ontwerpbegroting voor vol gend jaar goedgekeurd. Ook de Se naat heeft de voorstellen goedge keurd. De versie houdt o.m. een ge middelde belastingverlaging in van 25 procent. W ASHINGTON. President Ronald Reagan is van plan stationering van de nieuwe interkontinentale MX- raket aan te bevelen aan boord van transportvliegtuigen, eerder dan in ondergrondse ruimtes, zo heeft het gezaghebbende blad „Washington Post" zaterdag bericht. SALISBURY. De vertegenwoordi ger van de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging „African National Congres1' (A.N.C.), in Salisbury, Joe Gcabi, is in de Zimbabwese hoofd stad vermoord. LONDEN, 1-8. Als Frankrijk hem niet toestaat vrijuit te praten wil ex- president Bani-Sadr van Iran een an der ballingsoord zoeken. In een inter view met de Italiaanse Corriere Del- la Sera zei Bani-Sadr: „Ik hoop dat mij binnen enkele dagen toegestaan zal worden vrijuit te spreken, anders verlaat ik Frankrijk. Ik ben niet uit Iran vertrbkken om vakantie te hou den". Asiel De afgezette president heeft in Frankrijk politiek asiel gekregen maar de regering in Parijs heeft daaraan de voorwaarde verboden dat jij zich onthoud van politieke ak- tiviteit. Niettemin heeft Bani-Sadr direkt na aankomst in Parijs scherpe kritiek geuit op de huidige macht hebbers in Teheran, en zeker twee in terviews gegeven. Waarschijnlijk hebben ze voor het laatste gekozen, want de talloze toe risten die voor de ingang van Binnen hof 22 samendromden - ze houden het soms uren vol in de hoop een glimp op te vangen van de hoofdrolspelers in deze act voor zes heren - zagen te gen zeven uur hoe Jan Terlou van D'66 wandelend het Binnenhof ver liet. Even later werd hij gevolgd door Den Uyl, de grijze leider van de P.v.d.A.-fraktie, die zich ook al te voet naar het tegenover het Binnen hof gelegen buitenhof begaf. Van Agt en Lubbers waren de vol gende wandelaars, die zich, met een „drom aapjeskijkers in hun kielzog", in de richting van de Kneu terdijk begaven. Etentjes Wat was er aan de hand? Den Uyl en Terlouw gingen Chinezen met de informateurs De Koning en Van Thijn. Van Agt en Lubbers zagen meer in een Indische hap, die zij nut tigden in het aloude Garuda aan de Kneuterdijk. Of deze tactiek van de informa teurs vruchten afwerpt zal maandag moeten blijken als het vervolg in de ze slepende informatieperiode zich aandient. In 1977 maakten Van Agt en WD-leider Hans Wiegel hiermee al school door tijdens wat etentjes in knusse eethuisjes het kabinet-Van Agt/Wiegel op poten te zetten, Oude woonresten ROTTERDAM, 1-8. Oudheid- kundigen van gemeetewerken van Rotterdam hebben in de Beverwaard bij Oud-IJssel- monde een woonplaats aange troffen uit ongeveer 2400 voor Christus (late steentijd). De op gegraven vondsten zijn een stookplaats, aardewerkscher- ven en vuurstenen gereed schappen, die getuige de vele afvalsplinters ter plaatse moe ten zijn vervaardigd. Volgens gemeentewerken behoren de woonresten tot de zogenaamde Vlaardingenkul- tuur. Hiervan zijn in West-Ne derland twintig terreinen be kend. Bewoningssporen uit de steentijd zijn in Nederland weinig algemeen en in het lage westen zelfs zeldzaam. De mensen uit de Vlaardin- genkultuur leefden van land bouw. Ook de jacht op wild en de visvangsttieverden een bij drage aan h& voedselpakket. De oudheid mmdig en willen ook in de omgeving de bodem onderzoeken. Mogelijk geeft dat meer duidelijkheid over de grootte van de nederzetting en de gebruikte behuizing. MANILLA, 1-8. Een Noorse tanker en een Amerikaans oorlogsschip heb ben in de afgelopen dagen in totaal 124 Vietnamese vluchtelingen in de Zuidchinese Zee opgepikt. De Noor, die zondag in Manilla ar riveerde, had de dag tevoeren op on geveer 300 km van Manilla 94 ver hongerde Vietnamezen aan boord ge nomen, zij hadden sinds 11 juli rond- gezworen. De 32-jarige voormalige voormalige luitenant van de Zuid- vietnamese marine Thai Bin Van ver klaarde dat 47 opvarenden al door voedselgebrek waren overleden toen de tanker in de buurt kwam. Men had de lijken aan de zee toever trouwd, zei hij. DEN HAAG, 1-8. Het ministerie van justitie is er dit weekeinde nog niet achter kunnen komen wie de eige naar is van het zendschip Radio Paradise, dat zaterdag ochtend vroeg voor de kust bij Katwijk is opgebracht. De aangehouden 25-jarige Noordwijker die de leiding had aan boord, is de afgelopen twee dagen langdurig verhoord. „Over de eigenaar van het schip tast justitie nog in het duister", zo verklaarde zondag de officier van justitie, mr. R. Holthuis, in Den Haag. Gebleken is dat het zendschip en kele dagen geleden uit het Ierse Du blin is vertrokken en daarna tien mijl ten westen van Katwijk voor an ker is gegaan. De scheepsdokumen- ten zijn nog onvindbaar, zodat ook de identiteit van het schip niet vaststaat. Aanvankelijk dacht justitie dat er in totaal vier man aan boord waren: de Noordwijker, zijn vriendin en twee Ierse matrozen. Er zijn evenwel ook twee technici aan boord geweest, van wie de identiteit nog onbekend is. Na de verhoren dit weekeinde is het viertal zondag op vrije voeten gesteld. ZIERIKZEE. IS. De Belgische kunstschilder Piet tian 't Hag eland heeft sinds l augustus een expositie in de St. Lie ve n.tmons tertoren te Zierikzee. De in Vlissingen wonende kunstenaar is duidelijk bet vloed door de schoonheid nan bet Zeeuwse en Vlaamse land. Zo valt onder meer de boulevard van Vlissingen, enkele boerenlandschappen en schilderij en van de zee te bewonderen. De expositie duurt tot en met zaterdag 22 augustus (tevens laatste openingsdag) von de toren) en is elke dag, behalve zondag, vanaf tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags te bezoeken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Koers kwijt De vluchtelingen waren de koers kwijtgeraakt doordat hun vaartuig kort na vertrek uit Vietnam in een orkaan terecht was gekomen. Enkele dagen later weigerde de scheepsmo tor verdere dienst. „Meer dan veertig schepen voeren ons voorbij, maar zij hielpen ons niet. De opvarenden maakten foto's van ons", zei Bin Van. DEN HAAG, 2-8. Een Zwitserse bergingsploég heeft vorige week hét stoffelijk overschot geborgen van mevrouw F. van de Voort uit Voor burg en nog zes slachtoffers die zes jaar geleden tijdens een vlucht met een vliegtuigje vanuit Bern werden vermist. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het wrak van het vliegtuig werd enkele weken geleden door een bergbeklim mer aangetroffen op 3600 meter hoogte in een onherbergzame streek van het Berner Oberland. HOUSTON, 2-8. De Nederlander Willibrord Meuffels, die woensdag in Houston een harttransplantatie on derging, is zondag als gevolg van „komplikaties" overleden. Dit heb ben funktionarissen van het zieken huis meegedeeld. De 36-jarige buschauffeur W. A. Meuffels kreeg op 24 juli een kunst- hart nadat een drievoudige „bypass"- operatie, waarbij een vervanging wordt aangebracht voor de aderen, was mislukt. De Amerikaanse hart chirurg Denton Cooleydie de opera tie verrichtte, wilde daarna een ruil hart inplanten. Dat kwam enkele da gen later beschikbaar. De toestand van Meuffels bleef echter kritiek en onstabiel. PARIJS, 1-8. Dc Franse autosnel wegen hebben zaterdag urenlang vol ledig verstopt gezeten vanwege het overaanbod van voertuigen die aan dc vakantie begonnen. Naar schatting van dc politic ont stond een file van bij elkaar 860 kilo meter. Met name ten zuiden van de lijn Bazel-Orleans-Brest was uren lang sprake van één stopping. Ook in het Rhonedal en op de kustweg naar Spanje moesten de vakantiegangers geruime tijd geduld oefenen. In het zuiden traden boze boeren op tegen vrachtauto's met fruit en wijn uit Spanje. Ze hielden de voertuigen aan en gooiden de lading opstraat. Daardoor waren wijn, meloenen en druiven voor de toeristen in de omge ving gratis. HANNOVER. Een rechtbank in Hannover heeft de 68-jarige Friedrich-Wilhelm Rex, die korpo raal bij de SS is geweest, vrijdag ver oordeeld tot zes Jaar gevangenis. Hij werd er van beschuldigd in april 1945 in het concentratiekamp Bergen-Bel- sen 15 gevangenen te hebben gefusil leerd. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft de verkoop goedge keurd van Amerikaanse rupsvoertui gen bestemd voor de aanleg van Rus sische pijpleidingen, zo heeft het mi nisterie van handei vrijdag bekend gemaakt. OOST-BERLIJN. De DDR en Polen hebben een kontrakt afgesloten over de levering van 10.000 ton vlees door de DDR aan Polen. Dit heeft het Oostduitse ministerie voor buiten landse handel vrijdag bekendge maakt. MAASEIK, 2-8. Drie personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door een ver keersongeval in Maaseik. Het zijn de 31-jarige W. van der Looy en de 16- jarige J. Grispen uit Hunsel (L.) en de 18-jarige M. Beelen uit Tungelroy (L.). Zij zaten in een auto, die bij het keren op een weg werd geraakt door een andere auto. De vier inzittenden van die auto, afkomstig uit België, zijn gewond opgenomen in een zie kenhuis. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag van t/m 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel 10.00-12.00 uur. Iedere dinsdag (tfm 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Renesse VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuw erkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwcrkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 tot 16.30 uur. Geopend van 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vriidag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dsgslljks (behalve op zondag) Haamstede R.K 9.00 kerk. Missietentoonstelling. 17.00 uur. Vanaf 7 Juli tot en met 27 augustus op ds dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Broderiekant - Boezeroen", Havanpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16.00 uur. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Expositie kunstschilder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Maandag 3 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Art de Jonge, orgel. Aan vang: 20.00 uur. Dinsdag 4 augustus Zierikzee Rode Kruis gebouw Paternoster- straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 - 16.00 uur. Renesse Parkeerterrein Jan van Renesse weg. Start door-loop Junior Kamer. 19.00 uur. Scharendijke Terrein Putmeet. Hogedraadakroba- tiek. 14.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaas. Orgel. Koncert Gerard Dekker (orgel en klavecimbel). 20.00 uur. Bruinisse Achter scheepswerf Duivendijk. Wastobberace. 19.00 uur. Stellendam Visafslag. Delta Flora. Van 13.00 tot 22.00 uur. Woensdag 5 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Gast- voorstelling Loes v. d. Wolf met pop pentheater „Oele-petoet". Burgh-Haamstede De Burght. Zingen op de Burght. 20.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Camping Bonafide. Wielerronde miss-verkiezing. 13.00 uur. Bij camping Bona Fide. Start finish Wielerrondedag Renesse. 15.00 uur. Hervormde Kerk. Optreden van een trio. 20.00 uur. Stellendam Visafslag. Delta Flora. 10.00 tot 22.00 uur. Donderdag 6 augustus Haamstede Centrum. Ring Promotion. 10.00 -18.00 uur. Renesse Parkeerterrein VW-kantoor. Pres tatieloop Algemeen Dagblad. Start 19.45 uur (3 km), start voor 10 km te 20.15 uur. Kosten kind. t/m 12 jaar 2,50 en volw. 3,50. Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjas- wedstrijden. Aanvang: 20.00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Jubileumkon- cert Sander van Marion. Aanvang: 20.00 uur. Bruinisse Muziektent. Optreden poppenthea ter „Robhetty". 19.00 uur. Stellendam Visafslag. Delta Flora. Van 10.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 7 augustus Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Stellendam Visafslag. Delta Flora. Van 10.00 tot 22.00 uur. Iedere dinsdag sn zaterdag Zierikzee Nobelpoorl. •16.00 uur. Bezichtiging. 10.00 (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110)5396, (01110)3539 kdverlentlas £1119) 1060 Bazorglng (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2