Muziek-Play In droegen bij tot stijlvolle omlijsting Tentoonstelling kleding 1890-1940 in „De Eenhoorn" Orgelbespelingen en de DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landbouw RAI-1982 in januari Guerilla Italië doodt Peci Stakingsdreiging in Polen virus vrij Mislukte omwenteling: in Gambia President roept opstandelingen op tot overgave Initiatief Stichting Landbouwmuseum Breilap-Broderiekant Boezeroen Weer IRA- hongerstaker overleden ffir- PÉ Brouwse Dag in de Smalstad NIEUWSBODE Maandag 3 augustus 1981 137ste jaargang Nr. 22955 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) tn dit nummer: BROUWERSHAVEN, 1-8. De Smalstad pakte breed uit zaterdag tijdens de Brouwse Dag. Een (zeer) ruwe schatting, volgens één van de organisatoren de heer M. A. Hanse, doet vermoeden dat ruim 10.000 mensen zater dag de braderie op de Markt in Brouw bezochten. ROME, 3-8. Het lijk van Roberto Peci, die op 11 juni door de Rode Bri gades was ontvoerd, is maandagmor gen aan de buitenkant van Rome ge vonden, zo heeft het persbureau An sa meegedeeld. De 25-jarige Roberto was een broer van de voormalige Brigadist Patri- zio, die in ruil voor strafverminde ring veel namen aan de politie door gaf, zodat ze de extreem-linkse stads- guerrilla-organisatie voor een be hoorlijk deel kon oprollen. WARSCHAU, 1-8. In Pelen drci»: eind augustus een algemene 24- uursstaking, wanneer de voorziening van voedsel en andere belangrijke goederen niet verbetert. De afdeling Warschau van Solidariteit overhan digde het Poolse pariemet (SEJM) vrijdag een resolutie, waarin van de regering onmiddellijk aktie wordt geëist. Premier Jaruzelski kondigde vrijdag belangrijke kabinetswijzi gingen aan. Een van de slachtoffers is vice-premier Jagielski, een ekono- misch specialist die eerder deze maand niet in het politburo werd herkozen. Was vorig jaar wat betreft de Muziek-Play-In nog sprake van een suksesvol, maar toch nog wat aarze lend begin met 35 deelnemers, deze keer bleek, dat het reeds is uitge groeid tot een evenement waar muzi kanten rekening meehouden. Ruim zestig muziekbeoefenaars gaven acte de présence. Onder de deelnemers bevonden zich mensen uit Vlissingen, Wolp- haartsdijk, Poortugaal, 's-Graven- deel en zelfs uit Antwerpen en Zand vliet. Opmerkelijk was ook, dat som mige vakantiegangers hun instru ment voor deelname aan de Muziek - Play-In hadden meegebracht. Eerste repetitie De eerste repetitie van deze rijk ge varieerde bijeenkomst van muziek beoefenaars vond zaterdagochtend omstreeks elf uur plaats en plein pu blic, want dat bleek juist een zeer aardig onderdeel van het gebeuren. Niet eerst in afzondering eens met el kaar uit proberen wat de mogelijkhe den zijn, maar direkt de aanwezigen la ten* noren hoe het klinkt als muzi kanten van heinde en verre bij el kaar komen en zomaar gaan spelen. Nou gingen ze natuurlijk ook niet he lemaal „zomaar" spelen, want de di rigeerstok werd op vaardige wijze gehanteerd door P. H. J. Everwijn uit Brouwershaven, bijgestaan door zijn broer H. P. Everwijn uit Burgh- Haamstede. i Reeds direkt wisten ze een opmer kelijke eenheid in het geheel te bren gen. Het koncert in de namiddag, na dat diverse malen werd gerepeteerd klonk dan ook puntgaaf en zowel luisteraars als exekutanten beleef den er veel plezier aan. Een bezoek aan de fraaie hallen kerk van de Smalstad, de St. Nico- laaskerk is op zich al een „must" voor elke bezoeker. Worden daar ook nog fraaie orgelkoncerten gegeven, dan kan men er helemaal niet meer omheen. Toch bleek dat laatste niet helemaal juist. V.V.V.-woord voerder de heer Hanse liet weten dat onge veer 250 dagkaarten voor de St. Nico- laaskerk werden verkocht. Zij, die verzadigd waren van het bont getinte braderiegebeuren op de Markt, kon den zich naar de kerk begeven om te genieten van de orgelbespelingen door Bram Beekman Fzn., Arte de Jonge en Hans v. d. Gouwe. Officiële opening De officiële opening van de Brouw se Dag werd 's ochtends verricht door burgemeester C. Slabbekoorn. Hij heette zowel gasten als standhouders van harte welkom in zijn stad en wees op het doel van dit evenement: de promotie van Brouwershaf- n, want „voor gezellig^ mensen is het hier goed toeven", aldus de eerste burger. Hij zei verder verheugd te zijn, dat ook de kulturele sektor niet was vergeten en dankte bij voorbaat Vervolg pag. 3 De deelnemers aan de Muziek-Play-In zeer gekoncentreerd bezig tijdens de Brouwse Dag. eerste repetitie 's ochtends tijdens de (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN, 2-8. President Sir Dawa Jawara van Gambia heeft de opstande lingen in Branjul zondag via radio-Dakar opgeroepen, zich over te geven. Hij zei, dat de rebellie is neergeslagen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Zodra een mode algemeen wordt gevolgdis zij uit de mo de. M. Ebner-Eschenbach ROME, 1-8. Paus Johannes Paulus II is volledig genezen van de virusin- fektie die hem sinds juni aan het bed in het Romeinse Gemelli-ziekenhuis Kluisterde. Dat hebben zijn artsen zaterdag bekendgemaakt. In het kor te medisch bulletin wordt verder ge zegd dat volgende week nog onder zoeken zullen plaatsvinden alvorens een beslissing wordt genomen over een chirurgische ingreep waarbij de kunstmatige uitgang van de paus zal worden verwijderd. ZIERIKZEE, 31-7. „Breilap-Broderïekant-Boezeroen", is de titel van de tentoonstelling kleding uit de periode 1890-1940 van de Stichting Landbouwmuseum Schou- wen-Duiveland, die tot en met 15 augustus te zien is in ,,De Eenhoorn", de expositieruimte van en naast de Nutsspaarbank aan het Havenpark in Zierikzee. Voor het officiële openen van deze expositie kwamen genodigden vrij dagmiddag bijeen in de hal van de Nutsspaarbank. Onder hen bevon den zich bestuursleden van de Stich ting Landbouwmuseum en vertegen woordigers van de regionale gemeen tebesturen, die door het beschik baarstellen van subsidie de ten toonstelling mede mogelijk maak- tèn. Voorzitter van bovengenoemde Stichting, drs. J. L. Braber wijdde eerst enkele woorden aan het Land bouwmuseum in Dreischor voordat de deuren van „Breilap-Broderie- kant-Boezeroen" opengingen. Hij herinnerde aan de start van dit fraaie regionale museum in 1974 door mid del van een tentoonstelling van land bouwmachines in het Gravensteen. Omvangrijk areaal In tegenstelling tot pessimistische veronderstellingen, dat na de waters noodramp in 1953 slechts zeer weinig oude landbouwmachines bewaard waren gebleven, bleek een omvang rijk areaal op Schouwen-Duiveland nog aanwezig. De agrarische bevol king toonde zich gunstig gestemd ten aanzien van het museumplan en stel de de oude werktuigen bereidwillig beschikbaar. Over de toestand in de Gambiaanse hoofdstad zijn de berichten verward. Het heeft er alle schijn van, dat de opstandelingen nog steeds een aantal gijzelaars hebben, onder wie leden van de presidentiële familie. Troepen van Senegal, dat Gambia omsluit, proberen de toestand in Banjul in de hand te krijgen. Ze trok ken donderdag krachtens een Gambi- aans-Senegalees verdrag tot weder zijdse militaire bijstand het and bin nen. Links bewind In de kleine Westafrikaanse staat maakten linkse politici en militairen onder leiding van de aanvoerder van de socialistische partij, Samba Sany- ang, donderdag gebruik van de afwe zigheid van het staatshoofd om een links bewind te stichten. Het ziet er naar uit, dat niet alle Gambiaanse militairen pro-Sanyang zijn, nog daargelaten dat de troepenmacht van Gambia in het niet valt bij het Sene galese leger, dat op de hand is van sir Jawara. Het Senagalese leger deelde zater dag mee, dat de vorderingen niet spectaculair waren, omdat men zo veel mogelijk bloedvergieten wilde vermijden. Zondagmorgen leken de aanhan gers van Sanyang nog enkele gebie den in en rond Banjul, inclusief de haven, onder contrólc te hebben. Bi Lr Verwachting tot dinsdagavond: Warm Vannacht enkele mistbanken en mi nimumtemperatuur ongeveer 13 gra den; overdag zonnig en warm met middagtemperatuur ongeveer 27 gra den, aan zee iets koeler; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 7 augustus: Woensdag Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: zuidoost 3 Donderdag: Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 27 gr. Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 6.05, onder 21.26 Maan op 10.54, onder 23.33 Eerste Kwartier: 7 augustus (21.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 aug. 7.17 18.48 0.30 12.36 Met een Hef tafereeltje openden Annet van Oeveren en Jolanda Deurloo de tentoonstelling „Breilap-Broderiekant- Boezeroen"Mevrouw E. Jannen-Glas bood hulp toen de knopen in het uit te trekken breiwerkje wat talrijk toerden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dc kollcktie werd cn wordt nog steeds uitgebreid. Zo ging men on langs over tot aankoop van ccn zwin- gclmachinc. Dit oude werktuig werd in Zceuwsch-Vlaanderen ontdekt, nadat in deze regio vergeefse pogin gen waren gedaan. Verder werd het landbouwmuseum onlangs een één- rij-aardappclmachine rijker. Drs. Braber wees op de kleine huis vesting in Dreischor. maar noemde in dit verband als belangrijke voor delen de geriefelijkheid en de gemak kelijke wijze van onderhoud. Kleding Welke kleren droegen nu de men sen. die destijds die oude landbouw werktuigen bedienden? ïn het mu seum zelf wordt reeds ten dele ant woord gegeven op die vraAg, maar door middel van deze specifieke ten toonstelling was het de Stichting ook Vervolg pag. 3 BELFAST, 1-8. De IRA-hongersta- kcr Kevin Lynch is zaterdagochtend vroeg in de Maze-gcvangcnis bij Bel fast overleden aan de gevolgen van zijn hongerstaking. Lynch had al 71 dagen geen voedsel tot zich genomen. Dit heeft de Engel se regering meegedeeld. Lynch is het zevende IRA-lid dat is overleden tijdens de hongerstakings- kampagne van gedetineerde IRA-le- den. De gevangenen eisen een veran dering van de gevangcnisregels. De Engelse regering wil niet op hun ei sen ingaan, omdat die volgens haar neerkomen op het verlenen van de status van politieke gevangene. Na het overlijden van Kevin Lynch zijn er in Belfast onlusten uitgebro ken. Volgens een woordvoerder van de Noordierse politie zijn een paar duizend mensen de straat opgegaan. De betogers bekogelden de politie met stenen, flessen en molotovcock tails. De politie antwoordde met rub ber kogels. Doodtij: 10 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat zich van Engeland naar onze omgeving verplaatste, bracht zonnig weer in een groot deel van het land. In het zuiden van ons land was er vandaag eerst nog veel bewolking. Deze be wolking hangt samen met een zflne waarin onweersbuien voorkomen bo ven Polen en zuid- en midden Duits land. Ook daar krijgt het hogedruk gebied langzamerhand meer greep op het weer. Voor ons land wordt dinsdag en woensdag zonnig en warm weer ver wacht, waarbij de middagtempera tuur tot ongeveer 27 graden kan oplo pen. Aan zee zal het wat koeler zijn. maar met prima strandweer. Waar schijnlijk blijft het hogedrukgebied ook in de tweede helft van deze week nog nabij met goed zomerweer Wel kan dan enige afkoeling optreden door luchlaanvoer vanuit zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1