Lady D. F. Spencer - nu prinses van Wales - gelieerd aan Zierikzees' patriciaat n Woningen Welle weg Dreischor voorbeeld van woonkwaliteit DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een genealogische ontdekking Tuinman wil „zijn weg Rapport Commissie Voorbeeldplannen Zeeland Geen NRC- Handelsblad Benzine 5 cent omhoog Invasie in Zuid-Angola Gambia Nederland: minste gevangenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22951 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: (Derde) Rode Kruis-post strand Renesse Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE, 30-7. Welke nauwkeurige genealogische spitsvondigheid de Engelse (en de Nederlandse) - al of niet adellijke - speurders ook op hun naam hebben ge schreven, zij zijn niet volledig geweest in verband met de „royal wedding"; het huwelijk van prins Charles en La dy Diana. Lady Diana Spencer, sinds woensdag prinses van Wales, heeft bloedver wantschap met oude Zierikzeese geslachten. Tot deze - inmiddels bevestigde - konklusie komt de heer I. C. van der Male te Zierikzee, die de genealogie (geslachtsrekenkunde) als - duidelijke liefhebberij beoefent. Het wapenbord van Aernold Joost van der Duijn. Van der Male werd op dit unieke historische feit geattendeerd door een afdruk van het wapenbord van Aernold Joost van der Duijn, afge drukt in het juli/augustusnummer van ,,Gens Nostra", het maandblad der Nederlandse Genealogische Vere niging. In de naamsopsomming bij dit wapen staat - behalve de familie naam De Huybert - (ook al een Zie rikzeese indikatie) vermeldt de fami lienaam Pieterson. Die naam duidde de Zierikzeese speurder als te beho ren tot het voormalig Zierikzees' pa- tridaat. Te beginnen met Lady Diana Fran ces Spencer ging hij op zoek naar de „link" naar de Nederlanden, die hij vond in de persoon van Arnold Joost van Keppel, de eerste (Engelse) graaf van Albemarle (1670 - 1718). Keppel huwde te 's-Gravenhage op 10 juli 1701 met Geertruida Johanna Quirina van der Duyn (1674 - 1741). De Zierikzeese kwartieren dan blij- ken te beginnen bij Adriaan Pieters zoon, zich noemende: Adriaan Pieter son, geboren te Zierikzee in 1574 en overleden te Den Haag in 1634. Pie terson was raad, schepen, burge meester van Zierikzee (1609), regent van het Oudemanhuis, weesmeester (1610), Kommissaris van Dijkage van Dreischor en Duiveland en generali- teitsrekenmeester (1600). Page Willem III De al genoemde Arnold Joost van Keppel vergezelde stadhouder- koning Willem III als page, Di] uiens tocht naar Engeland in 1688. Door vriendschap met Willem III werd hij begunstigd met een stuk land in Ier land van 10.900 acres (441 ha). Keppel was toen nog maar 20 jaar en de moti vatie voor de vorstelijke beloning in grond, is niet duidelijk. Teruggaande van A. J. van Keppel ziet men de volgende tot Lady Diana te volgen lijn: Willem Anne van Kep pel (2e graaf van Albemarle); Lady Elisabeth Keppel, gehuwd met Fran- ZIERIKZEE. De heer I. C. van der Male zag een wapenbord en ging verder speuren. Hij had succes! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) cis Russel, markies van Tavistock, John Russel (6e hertog van Bedford), Lady Louisa Jane Russel, gehuwd met James Hamilton (le hertog van Abercorn), James Hamilton (2e her tog van Abercorn), James Albert Ed ward Hamilton (3e hertog van Aber corn), Cynthia Eleanor Beatrice Ha milton, gehuwd met Albert Edward John Spencer (7e graaf van Spencer). Diens zoon is Albert Edward John Spencer (geb. 1924) èn diens dochter de bruid van deze week; Lady Diana Frances Spencer (geb. 1961). Vervolg pag. 3 DEN HAAG, 30-7 Er bestaat geen aanleiding de werkzaamheden voor de aanleg van Rijksweg 27 bij Ame- lisweerd stop te zetten tot een nieuw kabinet is geformeerd. Dit heeft mi nister Tuijnman van verkeer en wa terstaat donderdag laten weten in een reaktie op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Lam- bers-Hacquiebard (D'66) en Rienks en Tommei (beiden PvdA). Volgens de bewindsman is de aan leg van de weg een onderdeel van het beleid en besluiten die voor 26 mei door regering en Tweede Kamer zijn genomen. DREISCHOR, 30-7. De woningen aan de Welleweg e.o. in Dreischor zullen centraal staan tijdens de vijf gespreksavonden, die begin september in de provincie Zeeland zullen worden gehouden. Onderwerp van deze bijeenkomsten is: ,,De problematiek rond de kleine ker nen in Zeeland, voor wat betreft het ruimtelijk aspekt". Deze gespreksavonden worden ge organiseerd door de kommissie Voor beeldplannen Zeeland. De kommis sies Voorbeeldplannen - onafhankc- De aan de dorpsomgeving aangepaste woningen aan de Welleweg in Dreischor staan centraal in het binnenkort te ver schijnen rapport: „Derde Ronde Voorbeeldplannen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) lijk werkend, in iedere provincie één en met een landelijke overkoepeling - zijn ingesteld door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Reeds vanaf 1972 zijn de kommis sies werkzaam geweest als eigen in stelling van de Stichting COWOM (Coördinatie Ontwikkeling Woning en Omgeving). Vanaf 1978 zijn de kommissies Voorbeeldplannen een zelfstandige instelling door het op heffen van de COWOM. Taak Als taak hebben zij meegekregen het signaleren van gerealiseerde bouwplannen en de premie- en wo- ningwetsektor die zich onderschei den door hoge kwaliteit in relatie tot de kosten wat betreft de woning, de woonomgeving of aspekten hiervan. De resultaten van dit onderzoek wor den in ruime kring verspreid. Ener-, zijds om in formatie te brengen op plaatsen waar beslissingen genomen worden, anderzijds om een diskussie op gang te brengen of te verdiepen op al die plekken waar men werkt aan het tot stand komen van een kwalita tief hoog woonmilieu. Met het verschijnen van de derde bundel Voorbecldplannen hopen de kommissies te beantwoorden aan hun taak cn zo hun steentje hij te dra gen aan een leefbaar Nederland. In het bijzonder gaat hierbij de aan dacht uit naar de „niet-profcssionele beslissers", zoals raadsleden en bestuurders van woningbouwvereni gingen. De kommissies Voorbeeldplannen gaan er vanuit, dat juist die mensen gedwongen worden op allerlei gebied en niveau belangrijke beslissingen te nemen, zonder al die specifieke ken nis in huis te hebben en zonder ge voed te worden met beelden waar mee zij de gevolgen van hun keuzen kunnen overzien. Maar in het alge meen gaat de aandacht toch ook ze ker uit riaar de deskundigen, want zij zien zich, volgens de kommissies, gesteld voor opgaven, die zij met hun Vervolg pag. 4 ROTTERDAM, 30-7. Er verscheen donderdag geen NRC Handelsblad als gevolg van een konflikt tussen de direktie en de redaktie over nieuwe huisvesting voor de redaktie. De di rektie van NDU/NRC Handelsblad heeft bekendgemaakt dat besloten is geen krant uit te geven, nadat de re daktie had geweigerd het redaktio- nele deel van de krant te maken. Een woordvoerder van de redaktiekom- missie ontkent echter ten stelligste dat de redaktie geweigerd heeft haar werk te doen. Volgens een woordvoerder van de redaktiekommissie zijn direktie en redaktie het er over eens dat de hui dige huisvesting onvoldoende is. DEN HAAG, 30-7. De maximum prijs van benzine gaat op zaterdag 1 augustus met vijf cent omhoog, zo heeft het ministerie van ekonomi- sche zaken donderdag meegedeeld. Deze prijsverhoging geldt voor normale benzine, superbenzine en voor de tweetaktbenzine. De nieuwe maximumprijs van normale benzine wordt 1,76 gulden per liter, die van superbenzine 1,81 gulden per liter en die van tweetaktbenzine wordt 1,94 gulden per liter. De maximumprijs van dieselolie en petroleum gaat met 2,4 cent per li ter omhoog en huisbrandolie wordt twee cent per liter duurder. De maxi mumprijs van LPG blijft onveran derd. De maximumprijs van stookolie gaat met zestien gulden 19,30 gul den per ton omlaag. De prijsstijging is een gevolg van de stijging van de noteringen op de spotmarkt en de koersstijgingen van de dollar. LISSABON - PARIJS, 30-7. Zuidaf- rikaanse strijdkrachten, die gestatio neerd zijn in Namibië (Zuidwest- Afrika) hebben in de eerste helft van juli een belangrijke militaire opera tie in Zuid-Angola uitgevoerd waar bij zeven plaatsen werden bezet. Dit heeft het Angolese persbureau An- gop donderdag in Lissabon meege deeld. In een kommunique van het minister van defensie werd gezegd dat Zuidafrikaanse militairen en huurlingentroepen „een belangrijke invasie uitvoerden en nu posities tot 100 km binnen Angola bezet houden", aldus Angop. Enkele regen- of onweersbuien, maar ook af en toe zon; minimumtempera tuur omstreeks 14 graden; middag- temperatuur ongeveer 23 graden; ma tige zuidoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 4 au gustus: Zondag: Af en toe zon. Kans op neerslag: 507c. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: oost 4. Maandag: Kans op neerslag: 307c. Min.temp.: 15 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: n.o. 3. Dinsdag: Kans op neerslag: 207<- Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: var. 3. ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 6.00, onder 21.31 Maan op 7.19, onder 22.25 2 aug. Zon op 6.02, onder 21.29 Maan op 8.32, onder 22.51 3 aug. Zon op 6.03, onder 21.27 Maan op 9.44, onder 23.13 Eerste Kwartier: 7 augustus (21.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater laug. 5.12 16.39 10.32 23.00 2 aug. 3 aug. Springtij: 2 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied brengt ons vandaag nog droog, zonnig en warm weer, maar een depressie voor de ingang van het Kanaal gaat hier een einde aan maken. De depressie is verantwoordelijk voor onweersbui- enn, die zich in de ochtend ontwikke len. De onweers-aktiviteit zal zich de komende 24 uur noordwaarts over ons gehele land uitbreiden. Zaterdag is er daarom minder zon en ook de temperatuur wordt niet meer zo hoog als deze vrijdag. Ook zondag wordt het weerbeeld nog ongunstig door de depressie beïnvloedt, maar daarna gaat het weer zich herstellen. 6.01 17.19 11.16 23.30 6.41 18.03 11.54 LONDEN, 30-7. De afgezette presi dent van de Afrikaanse staat Gam bia, Dawda Jawara, heeft donderdag avond verklaard dat hij zich niet neerlegt bij dc staatsgreep in zijn land en dat hij donderdagnacht te rugvliegt naar Gambia „om de rebel lie neer te slaan". DEN HAAG. 30-7. Nederland heeft verhoudingsgewijs de minste gevan genen van alle landen van Europa Dit bleek in Genève tijdens de behan deling door het komté voor de men senrechten van de Verenigde Naties van de inspanningen door Noorwe gen op het gebied van de handhaving van mensenrechten Noorwegen volgt direkt na Nederland op de lijst van landen die de minste gevangenen hebben. PARIJS. De 34-jarige Robert van P. uit Brunssum in Limburg heeft na bijna tien maanden voorarrest woensdagavond de Santf-gevangcnis in Parijs verlaten. ROME. De op 17 mei van dit jaar ontvoerde likeurfabrikant Marcello Molinari is door cijn ontvoerders na 73 dagen gevangenschap vrijgelaten. Hij werd door de politie aangetrof fen In de provincie Marerata in bet noordoosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1