HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Onzekerheid over meedoen renner Toon van der Steen Jm POSTCODE AD WIJNANDS WINNAAR VAN 69e GROTE SCHELDEPRIJS Wielerronde Bruinisse Lustrum voor ronde en organisator De Jonge Wat biedt de BEELDBUIS? Organisator Chris de Jonge met racefiets voor zijn huis in Bruinisse. BRUINISSE, 30-7. Het is nog maar de vraag of de grote plaatselijke favoriet Toon van der Steen heden- donderdagavond aan de wielerronde van Bru meedoet, die dit jaar voor de vijftiende keer wordt verreden. Toon raakte onlangs bij een wedstrijd met de nationale selek- tie in Schotland bij een valpartij aan zijn hand gewond en was daardoor voor enkele koersen uitgeschakeld. Chris de Jonge, de organisator van de ronde stelt zich toch optimistisch op wat de komst van Toon betreft, om dat hij zijn verleden jaar veroverde titel moet verdedi gen en bovendien een thuiswedstrijd fietst. Maandag 3 augustus, 21.20 uur, Nederland 2: Caterina Valente show. De zangeres tijdens haar show. Voor het boekersaantal zal het niet uitmaken, ieder jaar komen er ge middeld 2000 a 3000 mensen kijken, maar het ontbreken van de plaatse lijke favoriet zal wel zijn invloed hebben op het enthousiasme van de toeschouwers. De deelnemers zijn in twee katego- rieën ondergebracht. Zesentachtig renners rijden bij de liefhebbers en achtentachtig bij de amateurs, die al lemaal hetzelfde parcours over de Dorpsweg-Nieuwstraat-Oudestraat- Steinstraat-Boomdijk-Molenweg en Dorpsweg rijden. Lustrum De sympathieke organisator Chris de Jonge viert net als de Ronde van Bru ook een lustrum. Vanaf de eerste keer was hij erbij als de man die alles regelde. Vandaag doet hij dat voor de vijftiende keer. ..De organisatie heb ik jaren alleen gedaan. Op den duur ging het v/ielerkomité op in de Stich ting Festiviteiten en daar heb ik ei genlijk alleen maar gemak van", ver telt De Jonge op het terras in zijn tuin, waar het goed toeven is onder de fel schijnende zon. De wielerronde wordt betaald door de middenstand van Bruinisse. Als enige tegenprestatie wordt geëist dat de organisatie tijdens de ronde en bij de premiesprints reklame maakt voor de winkeliers en bedrijven. In januari start Chris al met de voorbereidende werkzaamheden. Bij de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wieier Unie) vraagt hij dan de wedstrijd aan. De geluidsinstallatie moet worden geregeld en zeven we ken voordat het kriterium begint wordt een advertentie in het officiële orgaan van de KNWU. de Wie lersport, geplaatst. Renners uit den lande in de kategorieën liefhebbers en amateurs kunnen zich inschrijven. Grote namen Chris verwacht dat er dit jaar en kele Noren en Engelsen mee zullen doen. De Ronde van Bru heeft in het verleden al heel wat grote namen ge charterd. Cees Priem, Jan Raas, Ga by Minneboo en Roy Schuiten heb ben al eens door de straten van Brui nisse gekoerst en twee jaar geleden kwam de hele Noorse nationale se- lektie op bezoek, die toch al in Neder land was vanwege de in ons land ge houden wereldkampioenschappen. Theo Middelkamp Chris de Jonge is in 1963 zelf met wielrennen begonnen. Op Schouwen- Duiveland bestond geen vereniging en Chris werd lid van Theo Middel kamp uit Goes, de enige klub in heel Zeeland. „Begeleiding was er niet in die tijd. Je moest alles zelf uitvinden. In het weekeinde reden we wedstrijden, maar hoe we door de week onze trai ningen en voeding moesten regelen konden we zelf uitzoeken. Ik ben acht jaar amateurrenner geweest. Toen ik een ongeluk kreeg met de fiets moest ik van wege mijn knie stoppen met wielrennen. Maar wat moest ik, ik was bezeten van die sport". In het begin van de zeventiger ja ren werd hij ploegleider van de Zeeuwse ploeg en reed wedstrijden in binnen- en buitenland gedurende twee jaar. „We stapten over naar de sponsor hotel-café Storm te Bruinis se, wéér voor twee jaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bij de wereldkampioenschappen in Luik in 1975 fungeerde Chris als ploegleider van de amateurwieler ploeg en beleefde hij een grandioos sukses. De stayer Gaby Minneboo werd daar onder zijn leiding voor de eerste keer wereldkampioen. Duide lijk dat De Jonge's kwaliteiten veel meer op het begeleidende vlak lagen dan bij het fietsen zelf. Als ploeglei der heeft hij ook de grote namen zo als Jan Raas, Cees Priem en Cees Bal onder zijn hoede gehad. Buitenlanders De vereniging Theo Middelkamp (de eerste Nederlandse wereldkampi oen in 1947) heeft ook een belangrijke rol in zijn leven vervuld. Chris is al bijna twintig jaar lid, waarvan tien jaar als bestuurslid. Maar ploegleider was en bleef zijn stokpaardje. In totaal is hij acht jaar ploegleider bij de amateurs geweest en zes jaar bij een kommerciële ploeg. „Zes keer heb ik de Olympia-ronde als chauffeur van een buitenlandse ploeg meegereden. Dat was met Rus sen, Canadezen, Tsjechen, Spanjaar den en twee keer met de algemene materiaalwagen. Dat was een gewel dige ervaring. Mijn funktie lag bij de begeleiding. Ik moest de ploeg van Schiphol afhalen, de renners naar het hotel brengen, ze voorlichten over van alles en nog wat en het route schema met ze doornemen. Dat wa ren mooie jaren. Taal De taal leverde uiteraard nog al eens problemen op, maar met handen en voeten kwamen we een heel eind. Met de Russen hadden we zelf al lerlei trucjes uitgedacht om elkaar te begrijpen. Reed nou een van de jon gens lek, dan hadden we daar een speciale manier voor gevonden om duidelijk te maken welk wiel moest worden verwisseld. Op de auto had ik een rood en een blauw bandje geplakt. Het rode bandje was voor het voorwiel en het blauwe bandje voor het achterwiel. Naar gelang welke band lek werd ge reden, wat ik te weten kwam via de autoradio, wees ik de betreffende kleur op de wagen aan. Dat was on2e manier van kommu- niceren, maar het werkte", vertelt Chris enthousiast. Ierland In de funktie van ploegleider is hij bijna heel Europa doorgeweest. En kele jaren geleden was hij de eerste Westeuropese ploegleider, die in Ier land aan een wedstrijd meedeed. De kranten stonden er bol van. Hoe hij zoiets durfde. „Ja, dat was een span nende tijd, vooral bij het fouilleren. Op die momenten merkte je goed dat er onrust heerste. Geen enkele verze keringsmaatschappij in Nederland wilde ons toen verzekeren," aldus de spreker. ,,lk heb altijd al mijn va kanties aan de wielersport opgeof ferd en zelfs 's winters overgewerkt om maar meer dagen te krijgen. Spijt? Nee, nooit het was een prachti ge tijd. En het leuke is dat ik van die bekende jongens nog steeds kaarten krijg als ze in het buitenland fietsen. Dat doet je toch goed." Professioneel Het liefste zou Chris zien dat de ronde van Bru, die overigens is ont staan omdat de bewoners van Schou- wen-Duiveland hem ook wel eens in de buurt wilden zien fietsen en niet alleen in de rest van Zeeland of el ders, professioneel wordt. Hij heeft al kontakten gelegd met de Stichting Wielerpromotie, maar dat vordert voorlopig nog niet zo vlug. Financieel la het niet haalbaar voor Brulni.vse en de profkalender ia al meer dan overvol. „Toch zal ik er aan blijven werken, want ik geloof dat Schouwen-Duiveland er langza merhand rijp voor Is", besluit Chris de Jonge. DEN HAAG. Het komend weekend wordt, zo meldt de ANWB, voor Frankrijk het drukste van het jaar. Tussen 31 juli en 3 augustus zullen zich naar verwachting 6.000.000 Fransen en 400.000 buitenlanders op weg begeven. Zaterdag 1 augustus wordt met een vertrek van 2.600.000 mensen zo'n grote drukte verwacht, dat het Fran se ministerie van transport „Bison Fute" met klem aanraadt op die dag niet door Frankrijk te reizen. VRIJDAG 31 JVLI NED. 1: Wollie's wereld is het eerste programma dat de NCRV te biederu heeft, gevolgd door Lucy en mr. Mooney dan de natuurdokumen- taire De dieren van India. De hoofd moot van vanavond is de film De dood van Randy Webster. Randy is een jongen die door slechte resulta ten op school in moeilijkheden komt met z'n ouders. Zijn vader neemt hem hard onder kaden en spinnijdig verlaat Randy het %huis. Tot over maat van ramp krijgt hij ook nog ru zie met zijn vriendinnetje. Uit ballo- righeid steelt hij met zijn vriend een auto uit een showroom en verdwijnt uit stadje. Enige uren later ontvangt zijn vader bericht van de politie dat zijn zoon bij achtervolging is doodge schoten, omdat hij onder invloed van drugs verkeerde en op de politie ge schoten zou hebben. De vader gaat op onderzoek uit en weet de beschuldi gingen stuk voor stuk te weerleggen. Ad Wijnands de winnaar van de Gro te Scheldeprijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Achtentwintig jaar was het gele den dat Hans Dekkers, o.m. kampi oen van Nederland bij de profs in 1951 en 1952, de eerste en enige Ne derlandse overwinning in deze wedstrijd behaalde. Voor de Grote Scheldeprijs over een afstand van 242 km, waaraan door 120 renners werd deelgenomen, bestond een gro te publieke belangstelling langs het parcours. Naast Wijnands vertolkte nog een 31 Juffrouw Tammes, mag ik u voor stellen m'n geleerde zus, Petronella Johanna Cornelia Kastelein, onderwij zeres hier ter stede, houdster van het wereldrecord kinderopvoeding. Elk jaar levert ze plusminus dertig vol leerde blagen aan een hogere klas af. En dit is juffrouw Tammes, opgeduikt aan de waterkant van de Molenweg met een lekke fietsband." Heieen drukte de uitgestoken hand van de onderwijzeres zwijgend. „U moet m'n broer's gebabbel maar met een korreltje zout nemen," zei Hugo's zuster, „want als hij eenmaal op z'n praatstoet zit, dan is ergeen houden meer aan en gooit hij er de dolste dingen uit Huug, Huug, wanneer zul je nu eindelijk eens weten hoe je je ge dragen moet! Je lijkt af en toe wel een schooljongen, zo dwaas als je je aan stelt Zijn dat nu manieren? Foei, schaam je." Maar de jongeman, inplaats van het advies van z'n zuster op te volgen, wendde zich lachend tot Heieen en zei: „U moet m'n zuster ook maar niet au serieux nemen, want ze is de hele dag in de eerste klas bezig om die baby achtige aspirant-wereldburgers een beetje op te voeden en dan is het haar niet kwalijk te nemen, dat ze haar bloedeigen broer eveneens als zodanig beschouwd en behandeld. Ze is ook presidente van een meisjesvereniging. Ik heb zo het idee, dat het milieu daar zoiets als een bewaarschool is en ik zie me daar al zo'n jongedochter in de hoek Na het journaal de herhaling van een aflevering de Bellamy's. De avond wordt besloten met een korte medi tatie van dominee Veldkamp uit Bus- sum. NED. 2: Het avondje AVRO bestaat min of meer uit vaste pro gramma's. Aangevangen wordt met dokter Snuggles en de Dukes van Hazzard. Na het journaal een afleve ring van Dallas. Avro's Sportpanora- ma handelt dit keer geheel over de cross motorfiets. Televizier magazi ne wordt gevolgd door De toestand in de wereld van mr. G. B. J. Hilter- man. Voor het laatste journaal volgt dan nog de negende aflevering van Gier en Anjelieren. aantal Nederlanders een voorname rol in het wedstrijdverloop. Nadat er 58 km was afgelegd ont snapten de Belgen Benjamin van der Auwera en Philippe Vandeghinste uit het peloton, die gezelschap kre gen van Gerrie Knetemann. Dit drie tal hield het meer dan 150. kip vol, voordat zij. weer door. het peloton werden ingelopen. Ronden Tijdens de vier plaatselijke ronden welke nog rond Schoten moesten worden afgelegd vormde er zich een kopgroep van 23 renners, waarin de ploeg van Post was vertegenwoor digd met Johan van de Velde, Frank Hoste, Ad Wijnands en Jacques Ha- negraaf. Verder hadden Adrie van der Poel en Adrie van Houwelingen zich in deze groep weten te nestelen. In deze leidersgroep was vooral Jo han van de Velde bijzonder aktief. Met Arie van Houwelingen en de Bel gen Gery Verlinden en Willy Teir linck lag hij aan de basis van de beslissende ontsnapping. In de laatste ronden wist nog een zestal renners, onder wie Ad Tyijnands, zich bij de vier koplopers te voegen. Door de ploeg Post werd in de beslissende fase het ploegenspel keu rig gespeeld. Keer op keer demar reerde er een renner van de ploeg, waarna zij het werk aan de anderen overlieten om hen terug te halen. Na dat Van de Velde weer was terugge haald zette deze zich aan het wiel van Wijnands. Kloof Toen Wijnands aan de kop van de staan omdat ze tijdens een bespreking gekheid gemaakt heeft Wat zullen de toekomstige huisvrouwen van Achter- kerk danig onder de plak zitten!" Heieen schaterde het uit terwijl Nel een kleur als vuur kreeg, want ze stond inderdaad bekend als een strenge leid ster. „Huug, wat sla je weer door, jongen. Houd nu eens een ogenblik je mond, want de anderen kunnen er geen woord tussen krijgen," zei moeder Kastelein, die gedurende de laatste woorden van haar zoon weer in de kamer was gekomen met een glas gloeiende anijsmelk. „Zo, juffrouw, dit moet u nu maar eens zo warm mogelijk opdrinken, dat is de beste remedie tegen kou en ver koudheid." De winkelbel klonk. „Och, Huug, help jij even, wil je?" „Natuurlijk, moedertje!" In een wip was de jongeman de kamer uit Mevrouw Kastelein zag hem lachend na en terwijl ze zich eveneens bij de haard zette, vervolgde ze: „Af en toe gedraagt hij zich wel eens als een echte kwajongen, maar in de grond van z'n hart is het een aardige jongen. En flinkik zou niet weten, wat ik zonder hem beginnen moest want de winkel brengt niet voldoende op en mijn dochter's salaris gaat grotendeels weg aan kleding en studie. Mijn zoon is pas drie en twintig en verdient reeds het voVe loon," zei ze met trots. „Ja, juffrouw, hij mag wel eens wat jongena- VRIJDAG 31 JULI NED. 1:13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 19.00 Wollie's wereld19.05 Lucy en Mr. Mooney19.30 De dieren van India; 19.55 De dood van Randy Webster; 21.37 Journaal; 21.55 De fa milie Bellamy; 22.45 Tot besluit; 23.00 Journaal23.05 Nieuws voordo ven. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 De Dukes uit Hazzard; 20.00 Journaal; 20.27 Dallas; 21.15 Super- bike 1981; 22.20 Televizier; 23.00 De toestand in de wereld; 23.05 Gier en Anjelieren; 23.35 Journaal; 23.40 Nieuws voor doven. vluchtersgroep was gekomen demar reerde hij waarbij Van de Velde be grijpelijkerwijs niet reageerde. Moe gestreden door de voorgaande de marrages was er geen enkele renner meer te vinden, die de kloof nog wil de dicht rijden. Onbedreigd kon Wijnands op de overwinning afgaan hiermee het be wijs leverend dat zijn Tour suksessen bepaald geen toevalstreffers zijn ge weest. In de laatste kilometers kon Willy Teirlinck nog uit de kopgroep ontsnappen om zo beslag te leggen op de 2e plaats. De uitslag: 1. Ad Wijnands de 242 km j.ix 5.38; 2. Willy Teirlinck (Bel.) op 10 sec.; 3. Jos Jacobs (Bel.) op 25 sec.; 4. Adrie van de Poel; 5. Adri van Houwelingen; 6. Leo Thielen (Bel.); 7. Johan van de Velde; 8. Robert Macin tosh; 9. Gery Vertinden' (Bel.); 10. Frank Hoste (Bel.); 22. Jacques Hane- graaf op 59 sec.; 34. Hennie Kuiper op 3 min. De Eindhovenaar Hans Dekkers. Door HENK VAN HEESW1JK achtig doen, maar hij heeft ook z'n goede eigenschappen. Ik hoop maar. dat hij niet spoedig gaat trouwen, want ik kan hem niet gemakkelijk missen. Niet alleen om z'n verdienste, maar hij is m'n enige zoon." Heieen luisterde naar de oude vrouw, die zo graag over haar zoon sprak. Ze voelde zich behaaglijk in het gezellige, warme vertrek en de kou verdween geheel Even stak Hugo zijn hoofd om de deur. „Moeder, er is een kist met aarde werk aangekomen. Waar moet ik er mee heen?" Zet 'm maar zo lang in het gangetje, Huug, maar laat iemand je helpen, hoor. Vertil je niet!" „O, dat zal wel loslopen, zo zwaar is- 't-nict." En weg was hij weer. „Nu sjouwt hij toch alleen die kist weg." zei NeL „Hij is wel verbazend sterk, maar „Ja," beoogde Heieen, „sterk is uw broer zeker, dat heb ik laatst gemerkt" Ze kreeg een kleur, toen ze er weer aan dacht" „Hoezo?" vroegen de beide vrouwen. „O, heeft hij dat niet verteld?" vroeg Heieen verwonderd. En op het ontken nend antwoord, vertelde Heieen in so bere trekken, wat er was voorgevallen op die avond bij de spoorbaan. Ze werd vuurrood, toen ze nog dacht aan de bruut maar de gedachte aan Hugo's gespierde vuisten was aanleiding ge weest tot het verhaal. (wordt vervolgd) Advertentie <jMOOK tUMtdOGH. 07i^l SCHOTEN, 28-7. Ad Wijnands, de neo-prof uit de Raleighploeg, die na twee etappes in de Tour te hebben gewonnen wegens een tendinitis aan de knie moest uitvallen, heeft dinsdag met het winnen van de 69e Grote Scheldeprijs (een klassieker meetellend voor de wereldbeker) een opmerkelijke prestatie geleverd. In deze wedstrijd, met start en finish in het Belgische Schoten, le verde de jonge Limburger het bewijs dat er, niets meer met hem aan de hand is. BRUINISSE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5