Vruchtenwijn brouwen in vrolijke vakantiestemming- Stern-Grevelingentour werd geslaagd fiets-experiment Een Zeeuwse amateur van het wijnmaker spilde STREEKNIEUWS 4 Proost! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 29-7. Zelf wijn maken is misschien niet eens zo bijzonder. Maar zelf liters wijn brouwen tijdens de vakantie in de caravan op de camping, dat is toch wel iets aparts. Op de C.J.V. camping aan de Rampweg te Renesse zit zo'n „illegelale wijnboer!', nou ja, illegaal, het wordt oogluikend toegestaan, als de flessen maar niet worden verkocht. een aardige hoeveelheid verkregen is. Dan gaan de vruchten in een grote witte emmer waar water en speciale gist aan worden toegevoegd. Het ge heel staat een tijdje en vervolgens gaat dit prutje in zijn filterinstalla tie. Het sap loopt naar beneden, de schillen blijven achter. Afhankelijk van het suikergehalte van een bepaalde vrucht wordt ge middeld anderhalve kilo suiker (op 5 liter) toegevoegd. De natuur doet de rest. 4 „Gist eet suiker", vertelt de heer Verspoor, „en zet dit om in alkohol en koolzuurgas. Nadat de pulp- gisting is gezeefd, giet ik het sap over in een glazen fles. Het koolzuurgas kan uit deze fles ontsnappen, de al- kohol blij ft." Als het geheel is uitgewerkt wordt de drank over wijnflessen verdeeld die worden voorzien van een eigen etiket. Fermento Luctor et fermento staat er op het etiket, dat zoiets betekent als: ik worstel en gist door. Wat vruchten- kombinaties betreft zijn een onbe perkt aantal mogelijkheden te be denken: bes-aardbei of braam- framboos en ook van bloemen en planten schijnt men aardige wijn te kunnen maken. De heer Verspoor be perkt zich tot de vruchten. Vin du Maison dans La Rue d'Aiuy. la ME.HE DE itERlKX. IJJ' A_ir - C j» ii Het gaat over de heer J. Verspoor uit Zierikzee. Samen met vrouw en kinderen verblijft hij enkele weken dicht bij het strand te Renesse, maar hij pendelt nog dagelijks heen en weer naar Zierikzee voor z'n werk. Verwacht niet dat de heer Verspoor met blote voeten in een grote emmer met vruchten danst om de vruchten uit te persen. Zo gaat dat allang niet meer. Een zeer ingenieuze zelf ont worpen filterinstallatie neemt dit werk van hem over. En wat is er nou heerlijker dan op een warme zomer avond een koel glaasje vruchtenwijn te drinken van zelfgeteelde vruchten. Eigen vruchten In zijn volkstuin dicht bij het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee ver bouwt de heer Verspoor o.a. aardbei en, bessen, frambozen en bramen die hij grotendeels gebruikt voor de wijnfabrikage. De natuur helpt ge lukkig een handje mee. Vruchten zijn niet tegelijk rijp. Het begint met de aardbeien. Dan volgen de bessen en frambozen en als die tijd voorbij is, dan zijn de bramen rijp om geplukt te worden. Zijn vruchtenwijn loopt dust van juni tot eind augustus en in die korte periode presteert de heer Verspoor het om 250/300 liter vruchtensap te fabriceren. Vruchtensap klinkt eigenlijk zo on schuldig en dat is dit goedje zeker niet. Het alkoholpercentage be draagt gemiddeld 13 „Na drie glaasjes voel je het wel zitten. Met dit spul ben je zo „leutig" en dan te bedenken dat ik honderden flessen in m'n kelder heb liggen" vertelt hij. De heer Verspoor deelt dan ook ge makkelijk uit. Op de camping heb ben de naaste buren sowieso van zijn vruchtenwijn mogen proeven. Best gezellig dus, daar in Renesse. Van vrucht tot wijn Het proces van vrucht tot wijn is vrij eenvoudig. Allereerst plukken natuurlijk, invriezen en wachten tot Fruitige wijn uit Renesse Hij is overigens niet de enige in Zeeland die zich met deze hobby be zighoudt. Er is zelfs een vereniging, de Zeeuwse amateur wijnmakers gil de, die meer dan honderd leden telt. „Het is een goedkope hobby, al thans, als je zelf de vruchten teelt. Üe heer Verspoor achter rijn filter installatie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE Betrapt Van eigenaar H.v.d.B. uit Renesse is dinsdag de voor zijn woning gepar keerd staande aanhangwagen gesto len en meegenomen richting Hoogen- boomlaan. De dader A. J. S. uit Dor drecht stal later ook nog een brom mer, die hij in de aanhangwagen plaatste. Dat werd door een oogge tuige gezien, die het kenteken van de personenwagen van S. noteerde en de politie waarschuwde. DREISCHOR Terug uit Libanon Sergeant W. J. Jansen uit Drei- schor is woensdag teruggekeerd uit Libanon, waar hij vier maanden bij de V.N.-vredesmacht diende. Hoewel hij, gelegen in de buurt van Yatar, aan de ene kant de mortierstellingen kon 2ien waarvan de raketten wer den afgeschoten en ook de plaats waar ze insloegen, beschreef hij zijn verblijf toch als rustig, maar als een hele ervaring. Maar kennelijk zitten de Nederlandse soldaten dichter bij het vuur, dan hier vaak wordt ge- "dacht. BRUINISSE Soos naar Jeugdland Jongerensoos „De Pul" gaat op woensdag 5 augusuts a.s. naar het va- Alleen het gist moet ik kopen", zegt de heer Verspoor tenslotte En zo komt hij aus aan zijn eigen gemaakte wijnvoorraadje. Dat scheelt toch zeker een slok op een - juist ja, een glaasje vruchtenwijn. kantie pretparkt „Jeugdland". Jeugdland is een stukje land in en bij het Rotterdamse Ahoy waar 200 attrakties ter beschikking van de jeugd staan. Een kleine greep: je kunt er leren boksen en karate, mee doen aan een playback wedstrijd, wereldkampioenschappen zwem men. Het Jeugd Rode Kruis is ook pre sent en brengt een ganzenbord van tien bij acht meter mee, waarbij het er om gaat als eerste Jan Verband te bereiken, winnaars krijgen een prachtige poster. Zeker voor de kreatieve jongeren is Jeugdland een ideale plaats om te vertoeven: je kan er leren spinnen en weven, evenals b.v. emailleren, sol deren, werken op de naammachine, figuren maken van touw, solderen, macramé. Stunt van de P.T.T. op Jeugdland is dat de kinderen gratis een kaart kunnen opsturen; Het gaat om toe komstige klanten, aldus een P.T.T. woordvoerder. Het Jeugd Rode Kruis mag van de ze regeling mee profiteren door gra tis kaarten naar bewoners van rust-, bejaarden-, verpleeg- en verzor gingstehuizen te versturen, wat elk jaar weer een dankbaar werk is. Ve der o.a. in Jeugdland: doolhof, trap pen tegen de klok op een hometrai ner, doorlopend film, kinderboerde rij, cirkus en nog vele andere attrak ties. Vertrekt rond kwart over .ne gen. Opgeven bij Theo Kriger, tel. 01113-1272. Auto opengebroken De op het terrein van Aquadelta geparkeerde auto van B. S. M. uit Den Bosch is in de nacht van dinsdag op woensdag opengebroken. Er wer den ondermeer een kamera en boxen gestolen. BRUINISSE/DINTELOORD Zeehond gesignaleerd Voor de haven van Dinteloord is een zeehond gesignaleerd door enke le schippers. Het is niet bekend of dit waarschijnlijk verdwaalde dier ge wond is. Eerste zege Jan Raas na blessure Na een lange gedwongen rustperio de wegens een knieblessure, waar door de knie in het gips moest en hij niet aan de Tour de France kon deel nemen, heeft oud-wereldkampioen Jan Raas uit 's-Heerenhoek woens dag in de nacht van Linne zijn eerste overwinning na zijn heroptreden we ten te behalen. In deze wedstrijd over 90 km, wel ke door 30.000 toeschouwers werd bijgewoond vormde zich in het beslissende stadium een kopgroep van vijf renners: Jos Lammertink, Johan van de Velde, Hans Langerijs, Jan Raas en de Belg Ludo Delcroix. Bij deze kopgroep demarreerde Jos Lammertink, waarop Jan Raas als enige attent reageerde. In de eindsprint bleek Raas weinig last meer te hebben van zijn geblesseerde knie en won met duidelijk verschil. De uitslag: 1. Jan Raas de 90 km in 2 uur 14 minuten en 3 seconden; 2. Jos Lammertink; 3. Ludo Delcroix (Bel.) op 12 sec.; 4. Johan van de Velde; 5. Hans Langerijs; 6. Piet van Katwijk op 37 sec.; 7. Hennie Kuiper; 8. Gerrie van Gerwen; 9. Ad van Peer en 10. Theo de Rooy. Overwinning voor Henk Lubberding Henk Lubberding, die wegens ziek te in de Tour de France ver beneden de verwachtingen bleef, heeft na een goede week rust dinsdagavond in het kriterium van Egmond aan Zee zijn heroptreden gevierd met een over winning. In dit door 15.000 toeschouwers bij gewoond wielerevenem'ent versloeg Lubberding in de eindsprint zijn voormalige ploeggenoot Bert Ooster bosch. Met een achterstand van 5 secon den eindigde Hennie Stamsnijder op de 3e plaats; 4. René Kos; 5. Jos Schipper; 6. Urs Freuler; 7. Hans Langerijs; 8. Johnny Broers; 9. Ad van Peer en 10. Theo Smit. OTTAWA. Kort geleden verzuchtte premier Pierre Trudeau van Canada, dat hij te weinig tijd heeft voor zijn kinderen. Daardoor zijn de geruch ten toegenomen dat hij binnenkort opstapt als regeringsleider, zo heeft het Amerikaanse weekblad „People" deze week bericht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Overlijdensverzeke ringen voor vrouwen zijn sinds 1 juli weliswaar goedkoper geworden, maar niettemin kan de premie nog veel verder omlaag. Dat zegt de Con sumentenbond in de Consumenten gids van augustus. UTRECHT. De onafhankelijke ar beidersbeweging CLAT in Latijns- Amerika ondersteunt het voorstel van de Argentijn Adolfo Perez Esqui- vel om de Poolse vakbondsleider Lech Wales voor te dragen als kandi daat voor de Nobelprijs voor de vre de in 1981. BREDA. Burgemeester W. Merckx van Breda heeft twaalf mensen die op Koninginnedag door de politie werden aangehouden en langer dan zes uur op het bureau werden vastge houden zijn exkuses hiervoor aange boden. UTRECHT. De Federatie Neder landse Vakbeweging heeft minister Van Aardenne (ekonomische zaken) gevraagd om een aantal maatregelen ter beperking van de aantasting van de koopkracht van met name de laagstbetaalden door de sterk stij gende aardgasprijzen. DEN HAAG. De milieuorganisatie Greenpeache vindt dat het radio- aktieve afval van het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN) in Petten niet in de Atlantische Oceaan moet worden gedumpt, maar voorlo pig op land moet worden opgeslagen. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond gaat bij de komen de onderhandelingen over het ar beidsvoorwaardenbeleid de nadruk leggen op regionale arbeidsplaatse novereenkomsten. Het denkt dat op die manier het aantal werklozen kan worden beperkt. ROTTERDAM. De Rotterdamse of ficier van justitie mr. P. J. Wurzer heeft tegen de 42-jarige C. E. uit Poortugaal wegens het vervoeren, opslaan en afleveren van enkele kilo's heroïne vijf jaar gevange nisstraf geëist. HEUSDEN. In het stadje Heusden kan men niet zonder een herinnering aan Zierikzee rondstappen, want men stuit er op een „wit bruggetje", dat sterke overeenkomst vertoont met het Zierikzeese. Heusden was enkele jaren gele den reisdoel van de Vereniging „Stad en Lande". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM. Voor de vijfde keer wordt dit jaar in het Rotterdamse Zuiderpark een uitgebreid gratis popfestival gehouden. In de vier ja ren van zijn bestaan is dit festival uitgegroeid tot het grootste evene ment op dit gebied in Europa. De be zoekersaantallen liepen van 50.000 in 1977 op naar 120.000 het afgelopen jaar. SCHIPHOL. De Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al heeft van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam toestemming gekregen zesentwintig veiligheidsmensen, die op Schiphol werkzaam waren, te ont slaan. De laatsten van deze groep hebben inmiddels het afgelopen weekeinde voor het laatst op de nati onale luchthaven dienst gedaan. NOORDGOUWE, 28-7. Dinsdag 28 juli j.l. heeft de eerste Stern Grevelingentour plaats gevonden. Aan de start waren enkel tientallen fietsers verschenen, die rond de klok van half tien, onder een stralende hemel Noordgouwe verlieten. Helaas werd een van de jongste deelnemers, Annemarie Zuiderent, wegens een niet te repareren derailleur na 3 km. genoopt te stoppen. De overige deel nemers bèreikten via Brouwershaven en de Brouwersdam Ouddorp waar aan de haven de eerste rust werd gehouden. Omdat in de ploeg enkele geoefende renners zaten, was de groep al snel verdeeld in twee ploegen en reed ieder z'n eigen tempo. Doordat de snellere ploeg verkeerd was afgeslagen en de verzorgingsau to gedwongen was een omweg te ma ken (vanwege de verkeersregels), was bij de eerste stop de zaak niet kompleet. Na zo'n twintig minuten werd de route hervat en ging de tocht zo dicht mogelijk langs de Grevelin- gen achter Melissant langs, richting Herkingen. Inmiddels hadden de snelle rijders op een vast punt zich weer bij de groep gevoegd en werd op de tweede stop aangestuurd. Men dacht dat er voor de verzorgingsauto werk aan de winkel zou komen om dat enkele ongeoefenden wat moeite kregen de pedalen in beweging te houden. Maar met enige vertraging wisten ook deze zich weer bij de ploeg te voegen, om gezamenlijk te lunchen. Versierd welkom De inmiddels telefonische gewaar schuwde achterblijvers'op het cara vanpark raakten enigszins verward toen ca. 1.45 uur werd meegedeeld dat, waarschijnlijk rond de klok van twee Noordgouwe bereikt zou zijn. Men had deze aankomst later ge dacht en afgesproken om erebogen te maken en met bloemen de rijders te verwelkomen. Dit alles moest nu binnen drie kwartier worden gereali seerd. De motorrijder Jan Adriaanse ging de plpeg tegemoet met een fotograaf achterop om van de laatste kilome ters een beeldverslag te maken. Bij Bruinisse kregen de rijders nog een kort oponthoud toen Koos Go- vers na een valpartij zijn fiets voor dan onbruikbaar achterop de auto moest knopen. Sukses Hoewel voor de meesten het tempo na 70 km. wat was getemperd, kon de motorrijder voor Sam van Ra- vensteyn toch nog 35 km. per uur re gistreren. Omdat echter was af gesproken samen uit samen thuis, zou men bij Dreischor op elkaar wachten om zo gezamenlijk Noord gouwe te bereiken. Met voorop de motorfiets (noodza kelijk om er toch geen eindsprint van te maken) en achter het peloton de verzorgingsauto, bereikte men Noordgouwe waar de kampeerders, gewaarschuwd door een uitkijk, die wielrijders feestelijk binnenhaalde. Zo was de eerste grote Stern Tour een groot sukses en zullen er zeker meerder tourtochten georganiseerd worden. KERKNIEUWS Nederlandse Hevormde Kerk Beroepen te Tiendeveen-Nieuw Ba- linge (toez.): G. H. Nljland, kand., Maartensdijk. Aangenomen naar Hoogeloon en Eersel: mevr. J. K. Bilstra. kand., Amsterdam; naar Holwerd en Waaxens-Brantgum en Blija: F. J. van der Wind, kand., Utrecht. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Tiel (als geeste lijk verzorger van het Prot Ver pleeghuis „Niéuw-Vrijthof" aldaar): H. Vollenhoven, geestelijk verzorger van het „Zonnenhuis" te Amstel veen. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK. Vrijdag 31 juli. 14.45 uur ds. A. v. d. Berg, Gouda (hu welijksinzegening). REN ESSE, 29-7. Zonder eniae twijfel zal de te Renesse voor de eerste keer georganiseerde avondfiets driedaagse door meerdere worden gevolgd. Mede door het fraaie weer waaronder de fietstochten konden plaats vinden waren vooral de gasten (het deelnemersveld bestond voor 95 procent uit rekreanten) bijzonder enlhotisiast. „Wij komen nu op piek jes waar wij anders nooit komen" lieten velen ran hen horen. Vooral de dinsdagavond gereden route, door het duinge bied over de Jonge Jan Iloeijesweg. langs de Pasenhil en over de Plompetorenwrg langs de Oosterschelde viel bij de deelnemers bijzonder in de smaak. Alle deelnemers(sters) wisten met goed gevolg, enkelen soms met wat zadelpijn en stijve spieren, de driedaagse te beëindigen Aan het slot van de laatste avond (woensdag) mochten allen uit handen van de voorzitter van de evenementenkommissie, de heer N. Schuits een herinneringsmedaille in ontranput nemen. Naar de voorzitter mededeelde ligt het rast in het voornemen om de avondfietsdriedaagse na dit eerste optreden volgend jaar beslist weer te herhalen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4