Regionale fruitkwekers houden „open boomgaard" GEVAARLIJKE ZEEMIJN ONSCHADELIJK GEMAAKT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schade door april~nachtvorst bleef in deze omgeving beperkt zon- en maanstanden hoog- en laagwater iïet weeroverzicht Op strand Renesse Bani-Sadr in Frankrijk Luchtgevecht boven Libanon Geen enkele winkel de goedkoopste Op zaterdag 29 augustus „Rus" op bezoek voer Vliegkampschip „Kiev' langs Nederlandse kust voorbij 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22953 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Wandelkoncert langs (vier) kerkorgels DREISCHOR, 29-7. We hebben pas een akkerbouwdag gehad, kassen en molens gingen open voor het publiek, en nu gaan, op zaterdag 29 augustus, de fruittelers eens laten zien wat ze allemaal in huis hebben. Een voorproefje daarvan is dit gesprek met fruitkwe ker J. A. Klompe uit Dreischor. Enige onderwerpen: het (vele) werk, ziekten bij appels en peren, het gevreesde bacterievuur, de Nederlandse tegenhanger van de „Granny", en het spuiten. Over dat laatste zegt Klompe: „Er wordt zo vaak negatief over spuiten ge schreven. De natuur geweld aandoen en zo. We willen nu eens laten zien, waarom en hoe dat gebeurt. Vandaar ook die open dag." Wij beten in ieder gevat met een gerust hart in een Mantet, zó uit de boom gaard geplukt Tien hectare fruit verbouwt Klom pe, verdeeld over boomgaarden in Dreischor en Zonnemaire. In Zonne- maire voornamelijk peren, in Drei schor een stuk of dertien soorten ap pels, die elkaar in pluk-rijpheid met regelmaat opvolgen. Vanaf de twee de helft van juli tot november wordt in die boomgaarden noest gearbeid, veel nog met de hand. en - met het oog op de ziekten - altijd speurend naar ongerechtigheden. De termen die Klompe over zijn ap pels gebruikt, doen denken aan de superlatieven van een wijnkenner: fijne smaak, goede zuurgraad, heer lijke appel maar niet om aan te zien Op Schouwen-Duiveland houden zaterdag 29 augustus twee fruitbedrijven open huis: Klompe te Dreischor en Lecu- we te Noordwelle. Andere regionale fruitkwe kers. die geregeld kontakt met elkaar onderhouden via de Ne derlandse Fruittelers Organi satie afdeling Noord-Zeeland, assisteren hen daarbij. Maar die uitspraken maken tevens de trots op zijn produkten duidelijk, de liefde voor zijn vak, de wil om een zo goed mogelijk eindprodukt te le veren. 't Is een fleurig gezicht, al dat fruit in verschillend groeiproces aan de takken te zien. Zo te zien wordt de oogst prima. De aprilnacht Geen last gehad van van die veel besproken aprilnacht, toen vorst zo veel schade aanrichtte in Nederland se fruitboomgaarden? Klompe schat dat ongeveer tien procent van zijn oogst (landelijk ge middelde 48 verloren is gegaan, maar hij verwacht dat er in zijn geval een gunstige ontwikkeling zal zijn, omdat de appels groter worden. In de Westhoek hebben ze meer last gehad van de vorstnacht. „Dat komt omdat daar door de dui nen minder wind is. Zo'n nachtvorst ontstaat in een wolkeloze windstille nacht. En op een aardappelveld kun je soms zien, waar er een wolk boven heeft gehangen, want dat gedeelte is dan niet aangetast." Bij de appels komt er trouwens nog veel meer bij kijken, want de ene soort kan beter tegen vorst dan de andere en het kan zelfs te maken heb ben met de grondsoort. Bij sommige bomen in Klompe's boomgaard is de schade van de nachtvorst te zien. doordat de bomen alleen op de bo venste takken vruchten dragen. Dicht bij de grond was het het koudst, daarom daar nu geen appels Dat uitdunnen van appels, dat dit keer op natuurlijke wijze door de vorst gebeurde, wordt altijd met de hand gedaan en door middel van spuiten. Het spuiten „Eet rustig een appel uit de boom gaard", zegt Klompe daarover, „Spuiten moet je zien als het aan brengen van een beschermlaag, als het toebrengen van penicilline bij de mens. De gezondheid wordt er niet door geschaad, als het verantwoord gebeurt. Bovendien: veel spulten kost veel geld, dus doen we het zo min mogelijk. Mijn kinderen hebben soms zes appels per dag gegeten. En geen problemen, hoor Bacterievuur Problemen heeft Klompe daarente gen wel met het bacterievuur, over gewaaid uit Amerika en tien jaar ge leden voor het eerst gesignaleerd op Noord-Beveland. Klompe heeft daar sinds een jaar of twee last van en hij is er zeer alert op. Vooral bij peren komt het voor. Hij herkent de ziekte aan een verkleuring van de hladeren. Aan één tak soms, treedt een brui ne verkleuring op. op het swart af. Wordt het erger dan sijpelt het hacte- r les lijm tot langs de stam. Vooral bij vochtig-warm weer steekt deze bacterie zijn kop op. Vervolg pag. 3 Verwachting t/m maandag 27 juli: Zaterdag Perioden met zon. Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: zuid oost 3 Zondag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 14 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: var. 3 Maandag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: Noord 4 31 juli Zon op 5.59. onder 21.32 Maan op 06.05, onder 21.53 Nieuwe Maan: 31 juli (5.52) Hoogwater Laagwater 31 juli 4.22 16.04 9.50 22.16 Springtij: 2 augustus DE BILT. 30-7 Het K.N.M.I deelt mede: Het weer in ons land wordt in gunstig zin beïnvloed door een hoge- drukgebicd, het centrum van dit ho gedrukgebied bevindt zich in het zee gebied ten westen van Ierland Het hoged ruk gebied heeft een uitloper over de Britse Eilanden en ons land. Hoewel er af en toe wolkenvelden van de Noordzee binnendrijven, heeft het weer toch een overwegend zonnig karakter. De middagtempera- turen handhaven zich rond een ni veau. dat iets boven normaal is voor deze tijd van het jaar. Het ziet er naar uit. dat dit tamelijk zomerse weerbeeld in ieder geval tot het ein de van deze week zal voortduren Daarna kunnen regen- en onweers buien afkoeling gaan brengen. BANGKOK. In enkele provincies in het zuiden van Laos is de te velde staande rijst grotendeels door over stromingen vernield, aldus het Viet namese persbureau V.N.A. PRISTTNA. Bijna vier maanden na de bloedige onrust in Kosovo is het begin deze week opnieuw gekomen tot een treffen tussen demonstranten en de veiligheidspolitie in deze Joe goslavische autonome provincie. RENESSE, 29-7. Woensdag is op het druk bezochte strand van Renesse, tussen de duinovergang Laone en de overgang Rampweg, een grote zeemijn, die in de tweede wereldoorlog werd gebruikt, onschadelijk gemaakt. Volgens de experts betrof het een Duitse mijn van het ty pe GIJ, die ruim 600 kilo woog en ruim 300 kg springstof bevatte. De doorsnede was ongeveer een meter. PARIJS/TEHERAN. 29-7. De dins dagnacht met een militair vliegtuig naar Frankrijk gevluchte Iraanse ex- president Bani-Sadr heeft na een in terventie van de Franse regering een perskonferentie in zijn Parijse wo ning moeten afgelasten. Bani-Sadr kreeg na aankomst op de luchtmachtbasis Evreux politiek asiel op de voorwaarde dat hij zich van iedere politieke aktiviteit zou onthouden. Iran heeft intussen for meel om de uitlevering gevraagd van de afgezette president. De afgelasting van de perskonfe rentie volgde woensdagmiddag na een bezoek van een hoge Franse amb tenaar aan Bani-Sadr in zijn woning in de Parijse voorstad Cachan, waar hij bij zijn twee dochters is ingetrok ken. JERUZALEM/BEIROET, 29-7. Bij een kort luchtgevecht tussen de Syri sche en de Israëlische luchtmacht hebben beide partijen woensdagoch tend een toestel verloren. Syrië gaf toe dat een van zijn MigS- 21 was neergehaald terwijl het Israë lische opperbevel verklaarde dat zijn toestellen, die een „verkennings vlucht" hadden uitgevoerd, alle wa ren teruggekeerd op hun basis. Het luchtgevecht dat een minuut heeft geduurd, vond plaats boven de omgeving van Tripoli, de provincie hoofdstad van Noord-Libanon en het noordelijk deel van de Bekaa-vallei. Volgens een Syrisch militair kommu- nique onderschepten Syrische toestellen twee formaties Israëlische gevechtsvliegtuigen die verken ningsvluchten uitvoerden boven Li banon. De mijn werd rond het middaguur ontdekt door een strandbezoekster, die in een kreekje uit het water ste kende voorwerpen op ontstekers vond gelijken. Hij moet verborgen hebben gelegen onder het zand en zijn blootgekomen omdat het kreek jeter plaatse in de afgelopen jaren op natuurlijke wijze is uitgediept. Ontruiming De politie werd ingeschakeld, die onmiddellijk de omgeving afzette. DEN HAAG, 29-7. Geen enkele gro te levensmiddelenzaak mag zich de goedkoopste noemen. Tot die konklusie komt de konsu- mentenbond in het augustusnummer van de Consumentengids. Volgens de bond bestoken de grootgrutters el kaar met een prijzenoorlog die voor al artikelen van bekende merken be treft, terwijl in feite de prijzen el kaar niet veel ontlopen. De grote prijsverschillen zitten volgens de konsumentenbond meestal bij de minder vaak verkoch te artikelen. Wie naar een winkel gaat die de naam heeft goedkoop te zijn, doet er daarom goed aan juist bij artikelen die men minder vaak nodig heeft op de prijs te letten. Het voordeel van de goedkope produkten wordt soms aardig teniet gedaan door hogere prijzen van de rest van de aankopen, aldus de konsumenten bond. GUATEMALA. De regering van Guatemala heeft de verlening van onafhankelijkheid aan Belize op 21 september een onrechtmatige daad genoemd. WARSCHAU. In de industriestad Lodz, met 800.000 inwoners na War schau de tweede stad van Polen, heb ben tienduizend mensen meegedaan aan een demonstratieve optocht te gen de schaarste in het land. DREISCHOR. De heer AJ. Klompe. akkerbouwer en fruitkweker, toont ap pels van het type Mantet, die als eerste in het seizoen plukrijp zijn. (Foto: Zierik2eesche Nieuwsbode) Met luidsprekers - afgestaan door de brandweer Zierikzee - werden de ve le duizenden strandbezoekers ge waarschuwd door de rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland onder leiding van adjudant J. Hoekman. Het was een moeilijke taak om de duizenden nieuwsgierigen ver van de plaats te verwijderen, zodat aan weerszijde van de mijn een strook van twee kilometer vrij van mensen kwam te liggen. De brandweren van Renesse en Haamstede werden te hulp geroepen om de mijn bloot te spuiten. Haamstede hoefde geen dienst te doen en kon inrukken. Demontage Verwachting tot vrijdagavond: Vrij warm Perioden met zon en vrij warm. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. De demontage geschiedde door de duik- en demonteringsploeg van de Koninklijke Marine te Den Helder, onder leiding van kommandant lui tenant ter zee L. A. van Hoorn, geas sisteerd door de mijnopruimings- dienst van de Marine te Vlissingen onder leiding van sergeant G. Heemsbergen. Om bij de demontage op alles voor bereid te zijn werd ook de ambulance van de afdeling Schouwen (West hoek) naar de duinovergang gediri geerd. Daarna begonnen de vaklui hun ze nuwslopend karwei, dat omstreeks kwart voor acht 's avonds met sukses werd voltooid. De zeven ontstekers werden aan de waterkant tot ont ploffing gebracht en de mijn werd in de vrachtauto getakeld en meegeno men naar Den Helder. Rond acht uur werd het st and weer vrijgegeven. Vele honderden belangstellenden sloegen het demontage-werk met kijkers en foto toestellen gade. Hoe lang de zeemijn, uiterlijk een roestbonk maar van binnen nog vol ledig in takt, onder het zand heeft ge legen, is niet bekend. RENESSE. De enorme zeemijn, van Duitse makelij, wordt nauwgezet bekeken, voordat aan de demontage wordt be gonnen. Hij was inmiddels door een wagen van de demonteringsploeg uit de kreek op het droge getrokken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. DEN HAAG, 29-7. Het Sovjet vlieg kampschip „Kiev" heeft woensdag zijn eerste passage gemaakt door de Noordzee. Het werd begeleid door twee geleide-wapenfregatten en twee tan kers. De „Kiev" behoort tot de Rus sische noordelijke vloot. Hij gaat jaarlijks naar de Zwarte zee voor on derhoud en passeert daarbij normali ter door de Atlantische Oceaan, west van Ierland. De Marinevoorlichtings dienst deelt dit mee. Waarom? De reden waarom de Russen deze keer door de Noordzee gingen, is vol gens de Marinevoorlichtingsdienst niet bekend. Het Sovjet-vlootver- band voer zeventig mijl uit de Neder landse kust. Tijdens zijn tocht door de Noordzee werd het Russische vlootverband begeleid door het schip van de wacht van de Koninklijke Ma rine, H.M. Piet Hein. Een helikopter van het marinevliegkamp „De Kooi" maakte foto's van de „Kiev". WA* ffil* PÊ bitr

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1