HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Duizenden op de been tijdens „hongermars" te Kutno (Polen) Nog honderdduizenden zwartrijders op de weg Water elfstedentocht Een „handvol appelen Gepakt j door tv Weer heroïnedode Om betere distributie Wat biedt de BEELDBUIS? 5 WARSCHAU, 25-7. In Kutno, een stad ten westen van Warschau, heeft een grote groep mensen, ongeveer 10.000, een hongermars gehouden die was gericht tegen de „chaotische distributie" van de levensmiddelen in Polen. Volgens de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit hebben ongeveer 10.000 mensen deelgenomen. De mars was de eerste sinds de voedselsituatie in Polen dit jaar in snel tempo nijpender werd. Behalve in Lodz wordt deze week ook in de zuidelijke industriestad Katowice een hongermars gehouden. AMSTERDAM. De Haarlemse au tosloper J. V., blijkt verantwoorde lijk te zijn geweest voor de illegale dumping van 35 ton chemicaliën, die op 10 juÜ werden aangetroffen op een terrein aan de heining in het Amster damse westelijk havengebied. Solidariteit kondigde eerder aan dat in Lodz, de tweede stad van Po len, volgende week op verschillende dagen marsen worden gehouden. In Kutno, waar de buschauffeurs twee weken geleden een waarschu wingsstaking hielden van twee uur, marcheerden de deelnemers van het station naar het centrale plein van de vrijheid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Bij de studio van Omroep Brabant in Eindhoven zijn het afgelopen weekeinde twaalf rui ten ingegooid. De verantwoordelijk heid daarvoor is door middel van een brief opgeëist door „een groep kra kers". ROTTERDAM. De gemeente Lek- kerkerk gaat in september een groot scheepse kampagne voeren omdat nog een groot aantal woningen in de voormalige gifwijk Lekkerkerk- West onverkocht staat. ROTTERDAM. Dieven hebben de afgelopen week tijdens de afwezig heid van de bewoners hun slag gesla gen in een woning aan de Zaagmolen kade in Rotterdam. Toen de bewo ners van vakantie terugkeerden bleek voor 100.000 gulden aan schil derijen en antieke voorwerpen te zijn ontvreemd. DEN HAAG. „Bemoedigend en konstruktief" noemde de fraktielei- der van D'66, Terlouw, maandag het gesprek dat hij in de ochtenduren met de socialistische fraktievoorzit- ter Den Uyl heeft gehad over de om streden afbakening tussen de mi nisteries van ekonomische zaken en sociale zaken. DELFT. De gemeente Delft heeft een civiele procedure aangespannen tegen de staat. Daarmee moet wor den voorkomen, dat door de gemeen te op de begroting van het lopende jaar een bedrag van 860.000 gulden moet worden besnoeid. SCHIPHOL. Nog konfuus van het succes dat met name in de Metropoli tan Opera in New York werd geoogst is het Nederlands Danstheater maan dagmiddag van een alom in de Vere nigde Staten geprezen tournee van negentien dagen op Schiphol terug gekeerd. VOORST. De officier van justitie te Zutphen is in samenwerking met de rijkspolitie van het Gelderse Voorst een onderzoek begonnen naar de herkomst van vaten met chemisch afval die gevonden zijn op een parti- kuliere stortplaats in Voorst. BEEK. De 59-jarige J. H. Kuijpers uit Beek is maandag in zijn woon plaats door een verkeersongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer raakte bekneld onder zijn traktor, nadat hij met zijn voertuig met een personenwagen in botsing was geko men. LEEUWARDEN. Een helikopter van de vliegbasis Leeuwarden is zon dagmorgen te hulp geschoten om een 7-jarig meisje uit Heerhugowaard, van wie de pacemaker niet goed werkte, van een schip ten oosten van Schiermonnikoog op te pikken. VELSEN. De PTT-opsporings- dienst heeft in de nacht van zaterdag op zondag in samenwerking met de politie de 20-jarige D. F. S. uit Heemskerk op heterdaad betrapt bij het illegaal uitzenden via de kabel van een Duitse speelfilm met Neder landse ondertekst. IJSSELMUIDEN. Een opslagloods van de distilleerderij Siebrand BV in IJsselmuiden (Ov.) is in brand gesto ken. De loods brandde grotendeels uit. Veel (lege) flessen gingen verlo ren. De bedrijfsleiding taxeert de schade op zeker enkele honderden duizenden guldens. Noodzakelijke verbetering Hier werden de autoriteiten opge roepen de distributie van levensmid delen en in het bijzonder van vlees sterk te verbeteren. In een oproep aan de populaire premier Wojciech Jaruzelski werd de overheid voor de slechte distributie verantwoordelijk gesteld. Deze kan niet verwachten dat de bevolking van Polen de handen ineen slaat om de ekonomische krisis te overwinnen, aldus.de oproep, terwijl ze steeds uren in rijen moet staan om eten te bemachtigen en „aan niets an ders meer kan denken". De deelnemers aan de mars voer den spandoeken mee waarop leuzen stonden als „Minder politiek en meer brood" en „Wij eisen voeding op het niveau van een beschaafd land". Slecht Volgens bepaalde berichten was de voedselvoorziening in Kutno de afge lopen maanden bijzonder slecht. Zo kwam het voor dat wodka werd ver kocht op suiker- en vleesbonnen. Voor slagerijen stonden om 20.00 uur 's avonds al rijen voor ze de volgende morgen opengingen. Soms werd vlees een half uur voor sluitingstijd van de slagerijen afgeleverd. De sla gerijen gingen een half uur later ge woon dicht en de andere dag bleek het vlees te zijn bedorven. LEEUWARDEN, 27-7. In Leeuwarden is maandagmor gen de twaalfde Friese elfste dentocht te water begonnen. Ongeveer 350 schepen en scheepjes doen aan de tocht mee, alsmede een roeiboot en enkele tientallen kano's. De tocht voert langs de elf bekende steden en is evenals de schaatswedstrijd ongeveer 200 km. De tocht duurt tot en met zaterdag. Voorzitter van het organiserend komité J. van der Heijden maakte tijdens de start gewag van het streekplan Friesland en de positie van de watersport in Friesland. Als datgene gebeurt wat in het streekplan staat is dit de laatste elfstedentocht te wa ter, aldus de verontruste voor zitter. De kommissaris der ko ningin mr. H. Rijpstra zei toen hij de vloot wegschoot .zoiets niet in het streekplan gelezen te hebben". Hij wees wel op de vele miljoenen die de provin cie jaarlijks besteedt aan het oever onderhoud. „Vaar rustig" gaf hij als advies mee aan de schippers. APELDOORN, 27-7. Er zijn in ons land nog steeds honderdduizenden auto mobilisten, die hun motorrijtuigenbelasting verzuimen te betalen, aldus H. Vermeulen, direkteur van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting in Apeldoorn, in een gesprek met een redakteur van het ANP. Het aantal zwartrijders bedraagt volgens de cijfers van het bureau zes procent van het aantal bezitters van een personenauto, bestelauto of DEN HAAG. Een aangestoken brand heeft de voordeur van de am bassade van India aan de Buitenrust- weg in Den Haag vernield, zo is pas zondagavond door de politie bekend gemaakt. AMSTERDAM. De 22-jarige vrouw E. C. H. Prado Louiz-Capel, die veer tien dagen geleden uit haar woning in de Riouwstraat in Amsterdam door drie mannen werd ontvoerd, is terecht. De met een Spanjaard ge trouwde vrouw meldde zich bij de re cherche in de hoofdstad. WASSENAAR. „Nu ben ik rijk", zei Mohammed Moussa in Wasse naar, toen hij op de zeventiende hole de bal met één slag in het putje sloeg. Een Nederlands bedrijf had namelijk op die prestatie als prijs een auto ter waarde van 55.000 gulden gezet. DEN HAAG. De cirka 140 zigeu ners, die bijna een week op het Haag se Malieveld hebben gestaan, zijn naar Woensdrecht vertrokken. Daar is een terrein voor hen in gereedheid gebracht waar zij tijdelijk mogen verblijven. WASSENAAR. Tijdens de zesde koers op Duindigt heeft het Engelse renpaard Dionore een achterbeen ge broken. Tijdens de laatste bocht ver stapte het dier zich. Een opgeroepen veearts restte niets anders dan het paard af te maken. DEN BOSCH. De Koninklijke Brinkers margarinefabrieken in Zoe- termeer wil het bedrijf Hamido in Den Bosch overnemen. Dat heeft Ad Verhoeven van de Unie BLHP mee gedeeld. vrachtauto. In dit percentage is se dert begin 1980 geen verandering ge komen. Toename In 1978 en 1979 nam het zwartrijden nog wat toe. In 1977 bedroeg volgens het rapport Bijsterveld (over de be lastingfraude in Nederland) het per centage zwartrijders vijf. Dat per centage had echter alleen betrekking op de bezitters van een personenau to. 99 DEN HAAG, 27-7. De Nederlandse appeloogst zal dit jaar maar 48 pro cent van die van vorig jaar bedragen; 285.000 ton nu tegen 590.000 ton vorig jaar. De perenoogst zal op 58 procent van die van vorig jaar komen: 75.000 ton nu tegen 130.000 ton in 1980. Aldus de „eerste indicatie", die het Centraal Bureau voor de Statistiek dit jaar gemaakt heeft op grond van taxaties van deskundigen van het ministerie van landbouw en visserij. Zo'n kleine appeloogst, vertelt het Produktschap voor groenten en fruit in een toelichting op deze cijfers, heeft Nederland in een kwart eeuw niet gehad. Zo'n kleine perenoogst is sinds het midden van de jaren zestig niet voorgekomen. Uit de cijfers blijkt de verwoesten de werking, die de nachtvorst dit jaar op het fruitgewas heeft gehad. Wel zijn, zoals meestal in een jaar met nachtvorstschade, de vooruit zichten per ras en per gebied zeer ver schillend. NED. 1: Om tien over half elf is het tijd voor de direkte reportage van de huwelijksvoltrekking van de Britse kroonprins Charles en Lady Diana in Londen. Nederlands kommentaar wordt geleverd door Henk Teeuw. Bolke de Beer, De Kleine Isar openen de uitzending. In Vis, zo zal je maar genoemd wordt, vlucht Vis met zijn hond Floss de bergen in. Pommetje Horlepiep wordt gevolgd door Peter Ramsey, voor het eerste journaal volgt een samenvatting van de repor tage van het huwelijk van prins NAPELS. Leden van de links- extremistische „Rode Brigades" heb ben gedreigd Roberto Peci, de laatste gijzelaar die nog in hun handen is te exekuteren. LONDEN. Een Britse torpedoboot- jager is op 27 mei van dit jaar in de Barentzzee geramd door een Russi sche kruiser, zo heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van de fensie zaterdag in Londen onthuld. 1 AMSTERDAM, 25-7. Het i Westduitse televisieprogram- 1 ma X, Y ungelöst", waarbij de kijkers worden ingeschakeld i om misdrijven op te helderen, 1 heeft een tip opgeleverd waar- door in Amsterdam een van i moord verdachte jongeman kon worden aangehouden.. Het gaat om de 19-jarige t 1 Oostenrijkse student Georg S., 1 die begin dit jaar ontsnapte uit j i een gevangenis in Wiesbaden. i Hij wordt ervan verdacht op 6 juli in Dusseldorf een 48- i jarige man om het leven te heb- i 1 ben gebracht. De Duitse justi- J tie vermoedde al enige tijd dat i de verdachte naar Amsterdam i 1 was uitgeweken en zich daar in I homoseksuele kringen op- i hield, maar tot dusver was i 1 men er niet in geslaagd zijn i verblijfplaats te achterhalen. WWWWtfWAAAiyUUWWWU NED. 2: De Schoolkrant en de ru briek Kenmerk openen de uitzen ding. Na het journaal volgt een filmpje van de Stichting Socutera waarna de VOO het heft in handen neemt en aanvangt met Countdown. Na een aflevering van Magnum PI In fo gevolgd door een aflevering van De Advocaten. WOENSDAG 29 JULI NED. 1: 10.40 Huwelijksvoltrek king van prins Charles en Lady Dia na; 15.30 Bolke de beer; 15.40 Kleine Isar; 15.50 Vis, zo zal je maar ge noemd worden; 16.15 Pommetje Hor lepiep; 16.40 Peter Ramsay, de die rendokter; 18.00 Het huwelijk van prins Charles en Lady Diana; 18.25 Nieuws voor doven; 18.45 Toeristi sche tips; 18.55 Bereboot; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Suez21.20 Alfred Brendel speelt; 21.37 Jour naal; 21.55 De Ierse kwestie; 23.15 Journaal; 23.20 Nieuws voor doven. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 De schoolkrant; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Countdown; 21.15 Magnum; 22.05 Info special; 22.35 De advocaten; 23.08 Journaal; 23.13 Nieuws voordoven'. DONDERDAG 30 JULI NED. 1: In het vakantieprogramma van de NCRV drie onderwerpen. Bol ke de Beer, Lucy en mr. Mooney en de Zweedse jeugdfilm Emil en het varkentje. De KRO begint haar avondprogramma met een aflevering van de tekenfilmserie De Flint- stones, waarna een aflevering van SF serie Galactica. Na dit toekomst- gebeuren terug naar de werkelijk heid met Vlinders, een natuurdoku- mentaire. Dan Hallo, hier ben ik AMSTERDAM, 27-7. In zijn woning in de Fannius Scholtenstraat in Amsterdam is het afgelopen wee keinde het stoffelijk overschot ge vonden van de 22-jarige F. D. Vol gens de politie is de jongeman ver moedelijk na gebruik van een te gro te hoeveelheid heroïne overleden. ZlERIKZEE Het voormalige R.T.M.-busstation aan de (Jracntweg t» stilaan ook (erg) verleden tijd geworden. Een flink stuk na de februariramp moest het plaats maken voor het nieuwe Z W.N -gebouw even verder op gebouwd. HAAMSTEDE. Ook Westerschouwens burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer bleek - bij het bezoek van de C.R.M.-minister aan de jubilerende zweefvliegklub, ook „in" voor een vluchtje. Duidelijk zonder zenuwen! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 30 In een oogwenk van tijd had Hugo de band gerepareerd en handig als hij was in dit werk, was alles in enkele minuten tijds klaar. „Nou?" vroeg hij met een triomfante lijke blik in zijn ogen, terwijl z'n lange haren lustig in de wind wapperden, „heb ik een rekord geslagen of niet? Precies zeven en driekwart minuut en als ejj hier een examencommissie van rywielreparateurs aanwezig was ge weest, geef ik u de verzekering, dat ik zeker een brevet als snel-bandenplak ker had gehaald En voor u zich dc een of andere winterse kwaal op de hals haalt, stel ik voor dat u vlug opstapt, dan rijden we, als u er niets op tegen hebt, samen naar de stad, want het heeft hier, wat de temperatuur betreft, wel wat weg van dc Noordpool." Zo Fietsten de twee jongelieden ge zamenlijk naar Achtcrkerk, terwijl ze genoeglijk over koetjes en kalfjes pra ten, dat wil zeggen: Hugo sprak het meest en Heieen luisterde geamu seerd In de stad gekomen, wilde Heieen hem bedanken en hem groeten, waar toe zij haar hand uitstak. „O, maar," zei hij, terwijl hij haar hand vatte, „u bent steenkoud gewor den van dat staan, terwijl ik uw band plakte. Ik laat u 20 niet gaAn. Stel je voor, uw handen zijn zo ongeveer aan het bevriezen toe en ik zou het mezelf nooit vergeten, als u zo wegstxiurde. Geen denken aaa U gaat even mee naar ons huis. Mijn moeder zal de kachel wel flink aan hebben en ik durf er een lief ding om te verwedden, dat de thee juist gaar is." Heieen keek hem verbaasd aan. „Maar, meneer," zei ze, „dat kan ik toch zo maar niet doen? Wat zal uw moeder er wel van zeggen, wanneer u een wild vreemd meisje meeneemt?" „Zij zal zeggen: komt u gauw bij het vuur zitten, u bent helemaal ver kleumd. En ze zal de kachel opporren tot u enigszins een idee krijgt, hoe in Afrika de temperatuur is om twaalf uur 's middags. Mijn moeder is een veel te goed en te bef mens dat ze waarde hecht aan conventionele vormen. En misschien is mijn zuster thuis, dan kunt u ook met haar kennis maken. Als u het niet doet, dan laat ik u voortaan met uw lekke banden aan de weg staan. Nu?" Hij richtte z'n schalks-lachende ogen op het meisje voor hem en Heieen kon niet meer weigeren, hoewel ze voelde, dat dit nu niet precies in overeenstem ming was met de wetten der welle vendheid, zoals zij die vroeger geleerd had. Maar er ging zo'n bekoring van hem uit, dat ze het verzoek niet kon weigeren en dus gingen ze ten lange leste met hem mee naar z'n woning, een grote galanteriewinkel aan de Voorstraat. Ze zetten de fietsen in een gang naast de winkel en daarna traden ze binnen. In de winkel was niemand aan wezig en met een „Blijf maari" ging de jongeman haar voor op naar de kamer. Hier zaten twee vrouwen. Toen - Door HENK VAN HEESWIJK Heieen binnenkwam, stonden ze met een op. „Moedertje, ik breng een dame mee, die ifc verkleumd in de Molenpolder heb aangetroffen. Of eigenlijk is ze doormijn schuld halfbevroren geraakt, want - en nu keek hij naar Heieen - achteraf gezien had ik u nooit zo lang mogen laten staan in die koude vries- wia Daarom wou ik haar niet laten gaan en heb ik haar gevraagd mee te gaan om zich te verwarmen van buiten en van binnen. Ja, ze wilde eerst niet eens!" Mevrouw Kastelein, die wel begreep, dat haar zoon weer schromelijk over* dreef, kwam met uitgestoken hand op Heieen toe en heette haar hartelijk welkom. „Inderdaad," zei ze met een diepe stem, „u bent door en door koud. Gaat u gauw bij de haard zitten; hij brandt flink, dus u zult daar wel op knappen. Intussen zal ik wat warm drinken voor u klaarmaken." „Nou," zei Hugo met lachende stem, „bad ik geen gelijk, toen ik zei, dat m'n moeder een bovenste beste is? Maar daar hebben we waarempel Nel ook. Hooggeachte zus, neem me met kwa lijk, dat ik je niet eerder begroette en voorgesteld heb, maar je zit als ge woonlijk weer in het donkerste hoekje van de kamer en iemand, die zo regel recht van buiten komt, moet eerst wen nen aan deze donkerte. (wordt vervolgd) Vrijdag 31 juli, 20.27 uur, Nederland 2: Dallas. J.R. en zijn vrouw Sue El len, die zeer ingenomen zijn met de huwelijkspartner van Lucy. WOENSDAG 29 JULI Charles dan Nieuws voor doven, Toe ristische Tips, de Bereboot en Van ge west tot gewest. Dan de tweede en laatste aflevering over de Suez kri sis. Het journaal gaat vooraf aan de aflevering van De Ierse kwestie. weer gevolgd door het journaal. De avond wordt besloten met een afleve ring uit de serie Cosmos. In 2908 werd Siberië door een zware aardbe ving getroffen, die achteraf een mete oor inslag bleek geweest te zijn. NED. 2: De VARA begint met de Duitse serie Circus dan het praatpro gramma voor kinderen van 10 tot 12 jaar Zeker weten. Na het journaal de Amerikaanse comedy serie Vreemde vogels. Via de aktualiteitenrubriek Achter het nieuws de hoofdmoot van vanavond Theater thuis. De rolprent van vanavond is getiteld Volwasse nen een komedie die handelt over het prille huwelijksgeluk van twee jong gehuwden. DONDERDAG 30 JULI NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Bolke de beer; 15.40 Lucy en Mr. Mooney; 16.05 Emil en het var kentje; 18.25 Nieuws voor doven; 18.55 Bereboot; 19.00 De Flintstones; 19.25 Galactica; 20.15 Vlinders; 21.05 Hallo, daar ben ik weer; 21.37 Jour naal; 21.55 Cosmos; 23.00 Journaal; 23.05 Nieuws voor doven. NED. 2: 13.00 nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 Circus; 19.25 Ze ker weten; 20.00 Journaal; 20.27 Vreemde vogels; 20.52 Achter het nieuws; 21.30 Theater thuis; 23.10 Journaal; 23.15 Nieuws voor doven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5