Suksesvolle premiere avondfietsdriedaagse Jub ileumkoncer t Sander van Marion KEURING ZEEUWSE TREKPAARDEN Advies bestuurlijke organisatie waterkwaliteitsbeheer Stern Sport Noordgouwe organiseert Grevelingenfietstour In Renesse STREEKNIEUWS Valse honderdjes in Z-Vlaanderen Drukker op wegen Verwaarloosde vogels Twee mensen verdronken Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE oinsda* n juu miNr. imi RENESSE, 27-7. Onder uitstekende weersomstandigheden ging maandaga vond voor de eerste keer te Renesse de door de evenementen-kommissie van de V.V.V. georganiseerde avondfiets-driedaagse van start. Voor de organisatoren werd deze primeur al meteen een sukses daar het maximum aantal deelnemers dat zij hadden gestelde (ruim tweehon derd) meteen werd gehaald. Op deze eerste avond ging de tocht langs het duingebied over de Ramp- weg en over de aan de buiten- en bin nenzijde van de Brouwersdam gele gen wegen. Het moeilijkste gedeelte was nog de buitenzijde van de Brouwersdam waar de deelnemers last van de wind hadden. Volbrengen Daar een ieder zijn eigen tempo kon bepalen leverde dit geen onover- komenlijke problemen op en ieder wist met goed gevolg (de leeftijd van de deelnemers varieerde van 6 tot 72 jaar) de tocht te volbrengen. Voor 55 jaar ADVERTENTIE. Heden ontvan gen! Nieuwe sinaasappelen (Kaap- sehe) zeer sappig 8 cent per stuk. Groote citroenen 5 cent per stuk. Reuzen bananen 8 en 10 cent per stuk of 40 cent per pond. Versch geplukte zwarte kersen 35 cent per pond, nieu we tomaten 50 cent per pond. ZIERIKZEE. Met stoomboot „Ville d'Anvers" bezocht Zondag de ..Club Telegraphic" uit- Antwerpen onze stad. Van deze gelegenheid hadden ook enkele voormalige vluchtelingen uit bovengenoemde stad gebruik ge maakt hun vroegere gastheeren en vrouwen weer eens te bezoeken. Te gen 3 uur zondagmiddag vertrokken de reizigers weer naar hun va derstad. DUIVENDIJKE. De collecte voor het ziekenhuis bracht hierf 109,67 op benevens eenige geschenken voor de bazar. DEN OSSE. Enkele weken geleden troffen enkele werklieden uit Schou wen bij Den Osse een~hulploos rond dwalende baby aan. Een hunner ont fermde zich erover doch daar geen ge schikte min te vinden is, zal het stumpertje vermoedelijk een honger dood moeten sterven. Nu zwemt Bé- Bé in de Gleevaart bij de Ossesluis. Waarom zijn er ook geen weeshuizen voor jonge zeehonden? BURGH. De voordrachtkunste naar de heer Brettani uit Den Haag, die tijdelijk te Burgh vertoeft, zal Zaterdagavond in de kerk te Renesse spreken en een programma van ge wijde kunst ten beste geven. ZIERIKZEE Expositie in St. Lievensmonstertoren In de St. Lievensmonstertoren is in de maand augustus een tentoonstel ling te bezichtigen van werken van de Belgische kunstschilder Piet van 't Hageland. Van 't Hageland is een pseudoniem voor de in Zeeland wonende Piet van Wijngaarden, die geboren is in de streek Hageland, bij Leuven. In zijn kunstwerken heeft hij Zeeland op voortreffelijke wijze weergegeven. Wie van de uitgestrektheid van de zee op de Zeeuwse polders houdt kan bij een bezoek aan deze expositie zijn hart ophalen. Vooral de Westerschel- De snelsten, de jongens op de race fietsen, overbrugden de afstand van 27,5 km. binnen het uur, terwijl de laatsten, die onderweg nog gezellig een bakje koffie hadden gedronken, zich na 2lh uur kwamen afmelden. de en omgeving zijn zijn geliefde on derwerpen. SEROOSKERKE Inbraak in werkkeet Door een deur te forceren is inge broken in de werkkeet van Rijkswa terstaat aan de Schelphoek. Wegens de vakantie kon nog niet exact wor den achterhaald wat er wordt ver mist, maar waarschijnlijk is er een buitenboordmotor gestolen. WESTENSCHO UWEN Granaat gevonden Wederom is er een granaat gevon den bij de hulpbrug naar het werk- eiland Neeltje Jans. De E.O.D. maak te het projektie maandagavond om half zes onschadelijk. BURGH Flinke opbrengst bij rommelmarkt In de Z.W.N.-garage te Burgh, waarnaar vanwege het weer uitge weken was van de Ring, werd zater dag een rommelmarkt gehouden, die enorme belangstelling trok. Dat blijkt wel uit de grootte van de op brengst, 11.000,— netto, waarvan het grootste deel ten goede komt aan de Nederlands Hervormde Gemeente te Burgh en een klein deel is bestemd voor de NOVIB-aktie Een gast aan tafel. RENESSE Aanrijding Bij het verlaten van een tijdrit aan de Hoogenboomlaan botste J. J. M. V. uit Zomeren maandagavond rond acht uur tegen de auto van W. A. M. te K. uit Veenendaal, waarbij mate riële schade ontstond. NIEUWERKERK Vakantiedrukte In Nieuwerkerk is het deze zomer (althans wat daarvoor moet door gaan) opvallend drukker dan andere jaren; ongetwijfeld speelt het minder gunstige weer een grote rol. In zwembad Dolfijn" is het bij zonder bedrijvig. De vakantiegan gers maken graag een verfrissende duik, zij het dan overdekt. De win kels en supermarkt hebben eveneens geen gebrek aan belangstelling; een extra graanjte, dat graag meegepikt wordt. DREISCHOR Orgelkoncert Het derde en laatste orgelkoncert in dit seizoen dat de organist D. Jzn. Zwart op het orgel van de Ned. Herv. kerk te Dreischor zal geven is weer zeer gevarieerd. Hij speelt werken van Handel, Guilmant (de derde or gelsonate), Widor (delen uit de 5e symfonie o.a. de bekende Toccata) en DEN BOSCH. Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag uit een woning in Den Bosch voor 75.000 gulden aan sieraden en 25.000 gulden in baar geld meegenomen. Sieraden en geld zaten in een kluis, die door de inbrekers is meegenomen, aldus de politie. i UTRECHT. Het Nationaal Revali datie Fonds heeft vorige jaar bijna 2,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de financiering van pro- jekten op het terrein van de revalida tie en de welzijnsbevordering van li chamelijk gehandikapten. AXEL, 27-7. Bij twee Zeeuws- vlaamse banken, in Zuiddorpc en Axel, zijn maandag valse briefjes van honderd ontdekt. In totaal gaat het om negen valse biljetten. Volgens de politie zijn de honderdjes af komstig uit Brabant. De biljetten zijn dit weekeinde door twee bestuursleden van achter eenvolgens een motor- en ruiterklub samen met de opbrengst van door hen georganiseerde sportevenemen ten in de nachtkluis van de banken gedeponeerd. Navraag bij de twee bestuursleden leerde, volgens de po litie, dat de twee sinds jaar en dag versnaperingen mogen verkopen tij dens de Brabantse wielderwedstrijd ,,De Acht van Chaam", die vorige week is gereden. Op die manier zijn zij in het bezit gekomen van de vals biljetten. De rijkspolitie zoekt nu verder naar de eeste eigenaars van de valse bankbiljetten. DRIEBERGEN, 28-7. Het mooie weer heeft dinsdagmorgen thuis ge bleven vakantiehoudende Nederlan- koraalwerken van Türke, Dienel, Jan Zwart e.a. Het koncert is op woensdag 29 juli BRUINISSE Vrijstelling dienstplicht J. v. d. Berge is voorgoed vrij gesteld van de militaire dienstplicht, wegens de aanwezigheid van een bij zonder geval (onderwijs). Kotter gereviseerd Bij de fa. Maaskant is de Belgische zeekotter „Cutty Sark" uit Oosten de, als laatste karwei voor de vakan tie geklaard. De vislieren zijn volle^ dig gereviseerd. (Iers uit hun huizen gelokt. Dat is de oorzaak die de vcrkeerxcentrale van de rijkspolitie in Driebergen dinsdagmorgen noemt voor de druk te op de wegen, drukte die in enkele gevallen leidde tot files. Volgens de woordvoerder van de verkeerscentrale betekent wat zon altijd, dat ,,de mensen gaan rijden". In trek bleken vooral Zeeland en de Efteling, maar ook de Veluwe en de randmeren trokken de nodige dag jesmensen. Files kwamen voor op de weg Rotterdam-Zierikzee (acht kilo meter) en op de afritten van de wegen Breda-Eindhoven en Gorinchem- Breda, die naar Kaatsheuvel (Efte ling) leiden. Op de weg Amsterdam richting Amersfoort stond rond elf uur zes kilometer file, voor een deel te wijten aan werkzaamheden, maar voor een deel toch ook aan het voor dat tijdstip van de dag ongewoon drukke verkeer, aldus de politie. De drukte op de Nederlandse we gen viel echter in het niet bij die op enkele Belgische hoofdwegen. Zo stond het verkeer tussen Brussel en Oostende en tussen Antwerpen en de Franse grens nagenoeg vast. Enkele ongelukken in het drukke verkeer waren daarvan de oorzaak, aldus de rijkspolitie in Driebergen dinsdag morgen. TEN BOER, 27-7. De Groninger po litie heeft maandag in een woning in Ten Boer bijna honderd sterk ver waarloosde vogels aangetroffen. Ruim vijftig vogels waren dood. Een kleine veertig vogels waren er zeer slecht aan toe. De dieren waren drie weken geleden door de eigenaar in hun volières achtergelaten. Vol gens de politie had de man geen rege ling getroffen voor de dieren, die niet möer beschikten over eten en drin ken. In de woning werd ook een aquarium met sterk verwaarloosde vissen aangetroffen. De politie, die meedeelde dat tegen de eigenaar van de dieren proces ver baal zal worden opgemaakt, heeft de nog levende vogels naar een vogelop vangcentrum gebracht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een delegatie van Indiaanse vertegenwoordigers die betrokken warep bij het vorig jaar november in Rotterdam gehouden Russeli-tribunaal over de rechten van de Indianen, zal vandaag (dinsdag7 in New York het juryrap port overhandigen aan de Verenigde Naties. ROTTERDAM. Uit een kelderbox van een huis aan de Rotterdamse Molgerdijk zijn 230 geringde parkie ten gestolen. Volgens de politie deed de kelderbox dienst als volière. De vogeltjes vertegenwoordigen een waarde van 42.000 gulden. Vervolg van pagina 1 bewezen dat £et waterkwaliteitsbe heer bij de waterschappen in goede handen is. Een vergelijking met een provinciale aanpak c.q. een zuive ringsschap kan het waterschap glansrijk doorstaan. Gedetailleerder In het betreffende schrijven, gaat het D.B. dan nog wat gedetailleerder in op enkele punten. De vraag is maar -aldus het D.B. - of de minister een verschil in hoogte van heffingen per waterschap zo bezwaarlijk vindt, daar dergelijke verschillen ook in landelijk verband worden gekonsta- RENESSE. Zaterdag vond op het terrein van manege Grol te Renesse de keu ring van Zeeuwse trekpaarden plaats. De erekampioen van deze dag werden Nicolien van Rozalien (foto boven) en Joziena van de familie Van de Velde uit Zonnemaire (foto onder). (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE. 23-7. De gemeente Bruinisse is wederom gestaagd de entree van het moderne gemeentehuis een exklusief aanzien te geven Op uitnodiging uan de gemeente heeft de tn Bruinisse gevestigde schilder- en tekenklub „De Teke naars" een expositie ingericht van tien werken van de leden Portretten en landschappen, waaronder duidelijk her kenbare plekjes van Scnouwen-Duiveland, zoals de pont uon Zijp* («an L. Geluk) en de Zuidhavenpoort (van de heer Romeijn). De schilderklub schildert één avond tn de week in het oude gemeentehuis r naericht van tien werrcen van ae leden portretten en tann.tcnnppen, waaronder au toe Hik 'cnouwen-Duiveland, zoals de pont uan Zijpe (uan L. Geluk) en de Zuidhavenpoort van de f van Bruinisse en heeft leden over heel Sch'ouwen-Duiveland verspreid. De voorzitter. A. C. Roelofs, zegt over de hobby schilderen: ..Een kreatieve be zigheid waarin ieder zichzelf terugvindt". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) teerd. De vraag is ook of sprake is van ,,een verbrokkeld waterkwali teitsbeheer". In het advies wordt ook niet aangegeven door wie het ver schil in heffingen als belangrijkste knelpunt van de huidige organisato rische opzet wordt ervaren. Het D.B. merkt verder op, dat het bouwen van zuiveringstechnische werken niet mag leiden tot een hef fing, die geen rekening houdt met de draagkracht van de heffingsplichti- gen en ekonomische omstandighe den, als hoge rente. Het prevaleren van milieu-hygiëni sche eisen boven alle andere belan gen, wordt niet juist geacht. De burger Niet juist is evenmin dat de burger slechts via een aanslag met het kwa liteitsbeheer wordt gek on front eerd. Er zijn nl. algemene- en distriktsver- gaderingen van het waterschap, die in het nieuws komen en er is in de praktijk schriftelijke en telefonische informatie, die - zeker ten plattelan- de - sterke positieve invloeden heb ben op de betrokkenheid van de bur gers. Voorbeelden verder te over dat kleinere beheersgebieden krachtig en doeltreffend kunnen optreden, omdat ze veel minder (politiek) ge bonden zijn. Verder is er sprake van een geringe afstand tussen bestuurder en bestuurde, hetgeen pleit voor kleine re beheersgebieden. Verschillen Verschillen in heffingen worden voqrnamelijk veroorzaakt door kapi- taalslasten. In het advies wordt de opmerking, dat - na reorganisatie - bijdragen uit de algemene middelen kunnen worden verstrekt, niet on derbouwd. Volgens het D.B. rust dit niet op konkrete feiten. In het alge meen houdt de hoogte van de heffin gen géén verband met het aantal ver vuilingseenheden van de water schappen (inwoner-equivalenten). Prognoses zijn al moeilijk voor 5 jaar, laat staan voor 20 jaar. Ook lan delijk trouwens komt men terug op prognotisering over een langere pe riode. Het D.B. pleit verder voor konti- nuering van de bevoegdheid van de algemene vergadering. waArtoe b.v. het budgetrecht behoort. Bindende advisering vergt een sub tiele benadering en mag niet lelden tot éénzijdige beoordeling. Op deze wijze sluit de praktijk aan bij het geen thans de werkwijze la. NOORDGOUWE, 27-7. Dinsdag 28 juli (heden) organiseert caravanpark „De Stern" een tour voor fietsers rond de Grevelingen. Het idee voor dit evenement werd geopperd door gasten van het cara vanpark, die al de door de exploitant beschikbaar gestelde fietsroute's hadden uitgereden. Omdat deze Gre velingen route ca. 100 km bedraagt wordt in groepsverband gereden en gaat er een verzorgingsauto mee, zo dat eventuele uitvallers geen tiental len kilometers van huis moeten ach ter blijven. Zoals steeds bij Stern evenementen is ook deelname voor niet kampeer ders mogelijk. De enige voorwaarde die de organisatie stelt is: een redelij ke fiets en een goed humeur. NOORD WIJK, 28-7. Twee mannen zijn dinsdagmorgen vroeg verdron ken toen zij met hun auto in een sloot reden nabij een oprit van de Provin ciale weg Den Haag-Haarlem ter hoogte van Noordwijk. De politie van Noordwijk, die dit heeft meege deeld, vermoedt dat de auto in een slip is geraakt. Een voorbijganger zag de wagen omstreeks half zes op zijn kop in de sloot liggen. De politie was te laat om nog hulp te kunnen bieden aan de twee inzittenden. Volgens de politie werd de auto bestuurd door een 21- jarige Leidenaar. De identiteit van de passagier heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. Het vertrek is bepaald om 9.30 uur vanaf „De Stern". De aankomst zal zijn in de loop van de middag. Het ligt niet in de bedoeling er een wedstrijd element aan te verbinden, maar de prestatie zal zijn het uitrij den van de hele route. AMSTERDAM. De Partij van de Arbeid wil van de Nederlandse Ban-" kiersvereniging weten of zij van me ning is dat banken bij het geven van beleggingsadviezen aan hun kliënten geen rekening hoeven te houden met werkgelegenheidseffekten voor Ne derland. De PvdA heeft daarover volgens een woordvoerder een brief gestuurd naar de Bankiersvereni ging. Huwelijk toeristische flop LONDEN, 27-7. Tegen alle ver wachtingen in, lijkt het vorstelijke huwelijk in Londen, aanstaande woensdag, een toeristisch fiasco te worden. Een reisagent noemde de toeristi sche reaktie op het huwelijk „schrik barend" en een andere zei dat zijn reisbureau van de 1200 voor toeristen gereserveerde bedden er maar 10 heeft verkocht. „Waarom zou je helemaal naar En geland reizen om er heen en weer ge duwd en geschoven te worden en vei ligheidsrisico's te lopen, als je de he le zaak rustig op de televisie kunt volgen", vroeg een reisorganisator zich af, doelend op de naar schatting 750 miljoen televisiekijkers die in 51 landen op de reportage kunnen af stemmen. DREISCHOR, 27-7. In de Hervormde Kerk te Dreischor zal op donderdag 6 augustus a.s. een bijzonder feestelijk koncert gegeven worden. Dit koncert. dat zal worden opgeluisterd door een zeer bekende soliste - de alt Reinata Heemskerk - past in een serie orgelkoncerten, die Sander van Marion door heel Nederland geeft in het kader van zijn 25-jarig jubileum als organist en di rigent. Sander van Marion neemt in het bekende orgelwerken en natuurlijk Nederlandse muziekleven een aparte enkele improvisaties, plaats in. Vooral als organist is hij Kaartverkoop voor de aanvang door zijn sprankelende wijze van van het koncert aan de kerk. Voor spelen en improviseren tot in het bui- tijd: zie agenda, teniand bekend geworden. Hij maak te niet alleen koncertreizen naar ver schillende landen, maar ook werden van hem l.p.'s opgenomen in o.a. Frankrijk. Spanje en Amerika. Geestelijk lied De alt Reinata Heemskerk is een van de meest gevraagde zangeressen, die vooral door haar voordracht van het geestelijke lied bekend is gewoT- den Het programma bevat liederen door Reinata Heemskerk, een Aantal Sander ran Marion

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3