Vandaag (dinsdag) te nemen beslissing zou een definitieve zijn GEVAAR GESIGNALEERD De kabinetsformatie AGENDA De kabinetsformatie Bromfiets opleiding LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Emae 2 Het dagelijks bestuur van het wa- terschap Schouwen-Duiveland is ,,baas" - in samenwerking met de al gemene vergadering van een pu bliekrechterlijk lichaam, dat stond en staat voor belangrijke taken, die doorgaans met visie en kennis van zaken op en van de regionale behoef ten worden uitgevoerd. Een tussen tijds genomen stap tussen twee al gemene vergaderingen - wijst er al op, dat het D.B. thans gekonfron- teerd wordt met ernstige zaken. In casu is dat een advies, uitge bracht door een werkgroep, inzake ..bestuurlijke organisatie waterkwa liteitsbeheer". Men wrijft zich dan ook de ogen uit, als men leest hoe de betreffende werkgroep feitelijk kiest voor een voorkeursbehandeling t.a.v. het waterkwaliteitsbeheer door de provincie. Zulks nota bene, nadat het waterschap Schouwen- Duiveland (om bij eigen honk te blij ven) gedurende een vijfjarige periode uitermate zorgvuldig en - gelet op de belangen die in het geding zijn - ver houdingsgewijs goedkoop zich heeft belast met dit waterbeheer, als uit vloeisel van een destijds geaccepteer de visie, dat waterschappen (het woord zegt het al) bij uitstek gepre destineerd waren en zijn, om deze nieuwe taak (de zuiveringstaak) aan te vatten. De praktijk heeft bewezen dat die visie een juiste was, zeker voor deze regio en - als het kwaad wil - zou mo gelijkerwijs de hele bestuurlijke op zet rond de waterzuivering, weer moeten worden om,.geturnd" om deeltaak te worden van de provincie.. Zover is het natuurlijk nog niet, maar in verband met voltooiïng van het Deltaplan, wordt op hoger ni veau gespeeld met de gedachte aan waterschapsreorganisaties (samen voeging e.d.) en het zou dan blijkbaar ,,mooi" uitkomen als meteen dan ook maar de zuiveringstaak aan die waterschappen wordt onttrokken. Ten eerste zou zulks ingaan tegen het principè, dat de klein(ere) scha- ligheid de doeltreffendheid en kostenbewaking bevordert en ten tweede mag en moet er niet gerom meld worden aan eigen streekinstitu- ten, die eeuwenlang him hoge waar de hebben bewezen en ronduit beter in staat zijn in het betreffende kader zich voordoende problemen op te los sen, dan welke grotere (en loggere) li chamen dan ook. Bovendien geeft de vijfjarige ge lukte aanpak van de waterzuivering door het waterschap geen enkele aan leiding wijzigingen in de bestuurlij ke opzet aan te brengen. Het D.B. heeft het zelf heel exakt uitgedrukt: ,,het onttrekken van het waterkwali teitsbeheer zou een uitholling van het intstituut waterschap inhouden en het begin kunnen zijn van het ver lies van een waardevolle funktionele organisatie". Het D.B. kan of wil het wellicht niet zo stevig formuleren, maar vertaald komt het neer op: ..handen af van het waterschap". De ze regio wil deze „funktloneel waar devolle organisatie" behouden, in- klusief alle taken, die des water- schaps zijn. LONDEN. De Britse Labourpartij zal, zonder een referendum te organi seren, in het jaar nadat zij weer aan de macht komt, onderhandelen over de terugtrekking van Groot- Brittanië uit De Europese Gemeen schap. Dit staat in een dokument dat maandag door de linkervleugel gedo mineerde uitvoerende raad van de partij is gepubliceerd. DEN HAAG, 27-7. De informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn zullen dinsdag nadere voorstellen be kend maken in aanvulling op het akkoord dat vorige week dinsdag tussen de fraktieleiders van CDA, PvdA en D'66 werd bereikt. Dit zei informateur De Koning na afloop van het overleg tussen de informa teurs en de fraktievoorzitters rond één uur in de nacht van maandag op dins dag. De voorstellen zullen volgens De Koning onder' andere betrekking hebben op de zetelverdeling waar het betreft de afbakening van het mi nisterie van sociale zaken en de staatssekretarissen op het ministerie van onderwijs. De Koning zei dat bij deze voorstellen iedere fraktievoor- zitter zijn eigen opstelling tegenover zijn fraktie kiest. Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) zeiden na afloop van het overleg de voorstellen in hun fraktierte zullen verdedigen. CDA- fraktievoorzitter Van Agt wilde de pers niet te woord staan. LAHORE, PAKISTAN. De militai re autoriteiten in Pakistan hebben zes politieke leiders vrijgelaten die onlangs bije en aktie tegen dissiden ten werden gearresteerd. Zij zullen mogelijk spoedig ook de oudste doch ter van de geëxekuteerde premier Zoelfikar Alie Bhoetto in vrijheid stellen. Dit hebben gezaghebbende kringen in Lahore meegedeeld. ARNHEM, 27-7. De onlangs opgerichte Stichting Brom fietsopleiding Nederland denkt nog dit jaar in tien ge meenten te kunnen beginnen met verkeerskursussen voor (aanstaande) bromfietsers. De ze kursussen bestaan uit vier keer twee uur theoretisch on derricht en zestien keer twee uur praktijkles. De leerlingen maken ge bruik van door de stichting be schikbaar gestelde oefenbrom mers. De examens na afloop van de kursussen worden in sa menwerking met Veilig Ver keer Nederland afgenomen. Definitief De Koning zei dat de beslissing die de frakties dinsdag moeten nemen een definitieve is, omdat de informa teurs op korte termijn eindverslag aan de koningin willen uitbrengen. Over de sociaal-ekonomische para graaf komt volgens De Koning geen aanvullend stuk meer. Met name op dit onderdeel van de voorstellen van de informateurs had de CDA-fraktie vorige week nogal wat kritiek. Wat betreft de omstreden kernwa- pepparagraaf zei De Koning dat aan dit onderdeel geen extra voetnoot voor het CDA zal worden toege voegd, zoals de PvdA zijn reserves te genover de eerdere voorstellen van de informateurs tot uitdrukking heeft gebracht. PvdA-D'66 PvdA-fraktievoorzitter Den Uyl toonde zich bereid de nadere voor stellen van de informateurs in zijn fraktie te verdedigen. Den Uyl meen de dat de kwestie van de afbakening van het ministerie van sociale zaken „feilloos" geregeld is. De onderhan delaar van D'66, Terlouw, toonde zich meer tevreden dan na de nachte lijke onderhandelingen van een JAKARTA. Een baby die een paar maanden geleden in Oost-Java werd ontvoerd, zou door Nederlandse ou ders zijn geadopteerd, zo meldt het Indonesische avondblad „Sinar Ha- rapan". TEHERAN. Mohammed Reza Saadati, de bekendste gevangene in Iran, is in de Evin-gevangenis in Te heran geëxekuteerd. In andere delen van het land vonden vijftien exeku- ties plaats. De vijftien waren aan hangers van de linkse Moedjahedin- E-Khalq. DEN HAAG, 28-8. In de eindkon- klusies van de informateurs Lub bers, De Koning en Van Thijn blijft de zetelverdeling van het beoogde kabinet van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 zoals zij die oorspronkelijk hadden voorgesteld. Ook met betrekking tot de proble matiek van de kernwapens vinden zij hun eigen voorstel het best denk bare en werkbare kompromis. Ten aanzien van de sociaal-ekono mische voorstellen schrijven de in formateurs aan de tweede-kamer- frakties van C.D.A., P.v.d.A. en D'66 dat him voorstellen het karakter dra gen van een kompromis. De informa teurs beroepen zich er op dat hun voorstellen gedeeltelijk aansluiten op het C.D.A.-program „om een zin vol bestaan" en deels gebaseerd zijn op afspraken tussen de financiële specialisten van de frakties. Het voorstel van de informateurs ten aanzien van de zetelverdeling blijft: C.D.A.Algemene zaken, finan ciën, justitie, ontwikkelingssamen werking, volksgezondheid en milieu hygiëne en landbouw en visserij. P.v.d.A.: Sociale zaken en werkge legenheid, onderwijs en wetenschap pen, binnenlandse zaken, buiten landse zaken, c.r.m., volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. D'66: Ekonomische zaken, defen sie, verkeer en waterstaat. Vice-premiers De eerstgenoemden van P.v.d.A. en D'66 zullen tevens vice-premier zijn. Met betrekking tot het voorstel inzake de behartiging van Antilli aanse zaken ligt het, volgens de in formateurs, in de rede daarover in de formatiefase de gebruikelijke kon- sultaties te doen verrichten. Ten aanzien van het optreden van de minister voor sociale zaken en werkgelegenheid als projektminister voor de werkgelegenheid zijn de in formateurs van plan in hun eindrap port voor te stellen tijdens de forma tie respektie^^lijk het konstituerend beraad af te spreken dat een ministe riële kommissie onder leiding van de minister-president daartoe binnen enkele maanden na het optreden van het kabinet nadere voorstellen aan de ministerraad doet en vooralsnog uit te gaan van het bestaande stelsel. week geleden. In tegenstelling tot dat moment zei Terlouw nu bereid te •zijn de konklusies van de informa teurs in zijn fraktie te verdedigen. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag van t/m 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel 10.00-12.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St, Domusstraat. Poppentheater ,,A1 te Klein". 14.30 - 15.30 uur. VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. 13.30 tot 16.30 uur. Geopend van -L.IV t:r V- -y. f-ftp- BRO VWERSHA VEN. voor rust en stilte moet men In het haventje van Den Osse zijn. Scheepje* (hier) aan de wal, een ..keun'g" watertje en geen massale toestanden. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode) 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 27 juni (t/m 1 augustus) Zierikzee Burgerweeshuis. Expositie. 10.00 -17.00 uur; ma. t/m za. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Vanaf 7 juli tot an met 27 augustus op ds dinsdagen sn donderdagen Ilemesee Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 auguatua) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Broderiekant - Boezeroen", Havanpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (t/m 30 juli) Zierikzee Terrein Scheldestraat. Youth Jor Christ. Zomerkoffiebar. Maand augustus Zierikzee St. Lievensmonstertoren. Expositie kunstschulder Piet van 't Hageland, dagelijks - behalve zondag - 10.00 -17.00 uur. Dinsdag 28 juli Zierikzee Rode Kruis gebouw Paternoster- straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 - 16.00 uur. Y.F.C.-tent Scheldestraat. Lunch- konc^rt. 12.30 uur. Koffiebar Youth for Christ (tent). Koncert. 20.00 uur. Scharendijke Putmeetveld. uur. Hervormde Kerk. Optreden van een trio. 20.00 uur. Dondsrdsg 6 augustus Haamstede Ring Promotion. 10.00 Touwtrekken. 19.00 Woensdag 29 juli Zierikzee Koffiebar Youth for Christ (tent). Koncert 20.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Zomveravondkoncert. 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 30 juli Zierikzee Y.F.C.-tent Scheldestraat. Lunch- koncert. 12.30 uur. Koffiebar Youth for Christ (tent). Koncert 20.00 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Bruinisse Centrum. Wielerronde van Bru. 16.00 uur voor liefhebbers, voor amateurs 18.00 uur. Vrijdag 31 juli Serooskerke Hervormde Kerk. Orgel- en zang avond. 19.45 uur. Haamstede Muziektent. Optreden „Witte van Haemstede". 19.15 - 21.00 uur. Zaterdag 1 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: Close Encounters, 19.00 uur, (a.l.). Porno-film, 22.30 uur, 18 jaar. Serooskerke Sportterrein en Dorpshuis. Voetbal en bingo. 18.00 en 19.30 uur. Brouwershaven Centrum. Brouwsedag. Zondag 2 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: Close Encoun ters, 20.00 uur, (a.l.). Maandag 3 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Art de Jonge, orgel. Aan vang: 20.00 uur. Dinsdag 4 augustus Zierikzee Rode Kruis gebouw Paternoster- straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 - 16.00 uur. Renesse Parkeerterrein Jan van Renesse weg. Start door-loop Junior Kamer. 19.00 uur. Scharendijke Terrein Putmeet. Hogedraadakroba- tiek. 14.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaas. Orgel, klavecimbelkon- cert. 20.00 uur. Bruinisse Achter scheepswerf Duivendijk. Wastobberace. 19.00 uur. Woensdag 5 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St, Do musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Gast- voorstelling Loes v. d. Wolf met pop pentheater „Oele-petoet". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia reportage). 20.00 uur Renesse Camping Bonafide. Wielerronde miss-verkiezing. 13.00 uur. Bij camping Bona Fide. Start finish Wielerrondedag Renesse. 15.00 uur. Centrum. -18.00 uur. Renesse Parkeerterrein VW-kantoor. Pres tatieloop Algemeen Dagblad. Start 19.45 uur (3 km), start voor 10 km te 20.15 uur. Kosten kind. t/m 12 jaar 2,50 en volw. f 3,50. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Jubileumkon- cert Sander van Marion. Aanvang: 20.00 uur. Muziektent. Optreden poppenthea ter „Robhetty". 19.00 uur. Vrijdag 7 augustus Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 8 augustus Bruinisse Café Storm. Start puzzelrit. 19.30 uur. Maandag 10 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 11 augustus Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Woensdag 12 augustus Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", St. Do musstraat, 14.30 - 15.30 uur. Voorstel ling „het Ogenbos". Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en volksdan sen. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 't Is gek, md waer; 'k kan hin Zeeuws schrieve; wae un aandje weg- wauwele natuurlijk, ma da's wat oars. Noe docht ik vó mun eige, as 't êmae nie mi haet, kank aoltied nog 't Zeeuws woordeboek dur bie aele, want dat un sóórt Zeeuwsen biebel, za'k ma zaahe. Dae stae aolles in. Weet je wat 't is; d'rêzó meraekels vee maansen ophebaald, over die paer zinnetjes in dialekt; noe wae- rom zu je 't an nie us vó un keer emae doe? Ma 't vóal nie mee, w'ik ma zaage. Bin julder da geleuter om dat kam- menet, noe ók zó moe? Noe. ikke wê. 'k Docht werempel vleweeke, dat 't zaekje vómekaore was, md niks Dien Dries eit tut nog es even beke- ke, in tien zeie ze van 't C.D.A.- „wul- der doe nie mee". d'Informateurs kunnen de pot op; un bitje rottig vó de socialisten natuurlijk, want die waere vreêt blie. Zadde eêl wa hekre- ge. md je kun gin „oera" roepe, vó 'dat zonnetje onder gaet. Da zie je md". Dien Terlouw keek ma zuunig, zag ik in de graote krante. Wat wilt'en ók. Ie krieg defensie, noe je zut t'ae opgeschutteld worre mi al die proppeschieters van d'Amerika- nen. Hosternokke. k' Mó t'r nie an dienke. As gewoon maans lei j'a in je nist te rillen, a j'an die smerige dien pers dienkt, ku je b egriepe wat 'tis d Je dae „ja" of „neê" op mo zaage. Vandaege dan zum mun oóre, oe 't ao- mae afloopt. 't Was niet vee an 't strand oak vle weeke; niks as kouwe in vuulte uut de locht. De maansen kun d'r kleren, op zo'n meniere wê anouwe. Nae- kend laope, in zo'n klimaat; je zut 't in j'n oat aele. As ze niet róód laahe te schroeien in den duune, dan is in Zurikzeê ók un spul. Ze laope aomae md breeduut over de straetc; a je ver- bie mot. is 't un pedoe. K'E un meise van ier gezie, die zó'n dienk op d'r jurk a hespaald. Dae stieng op: ,,'k Waarke ier". Ku je naehae! k'Ope dat de andelslui d r wat an verdiene ier in daer, ma as 't bluuft bie zó 'n vet zakje putat. op de stoept, zu ze d'r nie zwaer van of hae. Aol mi aol zit 'tur a wi un flienk hat in de zomer; d j'op de kalender kiekt schrik je j'un eige ongelokkig Straks komme de aar'fstbuuen a wi. mi un baarg blaeren in de pote. Af- fijn, dan verandert d'r nie vee, zó in bie mekaore; u>ant som# is 't noe ók* net oktober. Md da's gek, d 'k over 1 weer schrieve; gae 't verandere. Dae kan Pelleboer nie tepen op. Die weet 't ömae zó goed. maar vee anders as ge- druul kan 'n ók niet uut de lucht aele. Zó sukkele mu md un bitje dü. 't Is natuurlijk wê un bitje jammer, vó de deftig praetende abonnê's; die kun 't vandaege nie zó goed leze, ma ja, un hek laiid. wae 't teder nae z'n zin eit. In vó de rest; je hoeiendag. Tot ziens in dit oekje! 'SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2