Gedeeltelijk rentabiliteits- herstel land- en tuinbouw Reakties op advies bestuurlijke organisatie waterkwaliteitsbeheer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zuinig(er) in D.B.R. Nu werkloosheids bestrijding Engeland Illegale adoptie kinderen Toestand Polen Twintig procent moet zeker af van voedselrantsoenen Polen en het stakingsrecht Nederlander zuiniger geworden Waterschap in het geweer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2& juli 1981 137ste jaargang Nr. 22952 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Even een kijkjeop de Oosterschelde Konklusie van het advies was, dat - uitgaande van een blanko situatie- op dracht van het waterkwaliteitsbeheer aan de provincie de voorkeur zou ver dienen. Deze konklusie kan door het D.B. van het waterschap niet worden on derschreven. Herinnerd wordt aan een studie uit de jaren 1971-1973, in het kader waar van toen alle voor- en tegenargumen ten werden overwogen. Het gaat thans het D.B. te ver om, aan de hand van meer beperkte overwegingen, tot een andere konklusie te komen. De betreffende kommissie had - zo meent het D.B. - ook wat dieper in het verleden moeten duiken. De gang van zaken van 1975 tot nu toe noopt niet tot een andere organisatie vorm. Door regionale aanpak per wa terschap zijn resultaten bereikt, die van een meer centrale benadering uit. wellicht niet gehaald zouden, zijn. BONN, 27-7. De Westduitse mi nister van financiën. Hans Matthö- fer, wil voor 1982 een begroting opstellen die uitgaat van bezuinigin gen ten bedrage van veertien miljard mark op de overheidsuitgaven, ver hoging van de indirekte belastingen met vier miljard mark en afschaffing van verscheidene fiskale aftrek posten. LONDEN, 27-7. De Britse premier, Margaret Thatcher, heeft maandag in het Lagerhuis laten weten dat zij dit jaar alsnog 150 miljoen pond (circa 840 miljoen gulden) wil besteden aan de bestrijding van de werkloosheid van vooral jongeren. Op het ogenblik zijn er 2,8 miljoen Britten werkloos, oftewel 11,8 procent van de beroeps bevolking. Ambtenaren hebben in privé-gesprekken al toegegeven dat ze al blij zijn als de maandag afge kondigde maatregelen voorkomen dat het werkloosheidscijfer de drie miljoen overschrijdt. JAKARTA, 27-7. De toeneming van het aantal kinderen dat, al dan niet langs legale weg, naar het buitenland wordt gebracht voor adoptie in West- Europa stuit op groeiende wrevel bij de autoriteiten en de publieke opinie in Indonesië. De kwestie kwam on langs opnieuw in de publieke be langstelling toen in een vliegtuig ver scheidene Nederlandse en Italiaanse gezinnen werden gezien, met in to taal negen Indonesische baby's. Koncentratie Evenzeer gaat het te ver - aldus het schrijven - nu overnemen van de taak door de provincie niet wenselijk wordt geoordeeld, zomaar te kiezen vc^r waterschapskoncentratie, want bij een dergelijke koncentratie komt veel meer kijken. Wél is aanvaardbaar dat - na het tot stand komen van het Deltaplan - de hele materie inklusief nieuwe gren zen van de provincie, nieuwe wetge ving e.d. nog eens inzet van een brede studie wordt, maar te eenvoudig en ondoordacht wordt genoemd, om door waterschapskoncentratie het verschil in hoogte van de verontrei nigingsheffing te nivelleren, juist als die verschillen maximaal zijn. De heffing per waterschap dienen Niet verhaald op het waterschap mag worden de overdracht van de A.W.L. (Afval Waterleiding), want dan ontstaat de situatie, dat het wa terschap eerst eigen boontjes heeft gedopt en daarna wordt uitgenodigd bij te dragen in de kosten van andere waterschappen. Het D.B. vindt het ook billijk dat een gebied, waarin voorheen een doeltreffende aanpak is gerealiseerd, daarvan ook de vruchten plukt. Toewerken naar ega lisatie van heffingen zal snel en eko- nomisch handelen m.b.t. uit te voe ren investeringen ten behoeve van de waterkwaliteit, niet ten goede ko- „Nauwe betrokkenheid" Het rapport van de betreffende werkgroep maakt alleen melding van de nauwe betgrokkenheid van de waterschappen", maar geen aan dacht wordt besteed aan de inhoud van de nota van de Zeeuwse Water- schapsbond aan G.S. (1979) van Zee land over deze materie. Het D.B. evenwel onderschrijft nog steeds de ze nota. Wil men - zo konkludeert het D.B. - het instituut waterschap in stand houden, dan zal men bereid moeten zijn de basis van de waterschappen te verbreden. Het onttrekken van het waterkwa liteitsbeheer zou juist een uitholling van het instituut waterschap inhou den en het „begin kunnen zijn van a een verlies van een waardevolle funktionele organisatie". De van 1975-1980 bereikte resultaten hebben Vervolg pag. 3 BRUINISSE. Oorspronkelijk duur, nu een stuk goedkoperde bungalows aan zen zijn het wel. 't Hoefje" te Bruinisse. Riante h (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WARSCHAU, 27-7. De regering kon niet anders dan de voedselrantsoenen met ingang van 1 augustus met 20 procent inkrimpen. Dit heeft de Poolse mi nister van landbouw, Jerzy Wojtecki, maandag voor televisie verklaard. Hij voegde er aan toe, dat Warschau geen mogelijkheid ziet, de voedselsituatie in het vierde kwartaal te verbeteren. Dit nummer bestaat uit-8 pagina's. Een woordvoerder van de autono me vakbond „Solidariteit" zei, dat het probleem vooral gelegen is in de „organisatie", omdat het vervoer per vrachtauto en over zee nog groeimo gelijkheden biedt. DEN HAAG, 28-7. Beperkt herstel van de arbeidsop- brengsten voor de ondernemers op weidebedrijven en een in het algemeen aanzienlijke verbetering in de ak kerbouw. Daarop komen de ramingen voor het voorbije landbouwproduktiejaar 1980/'81 neer, die het Landbouw Economisch Instituut L.E.I. geeft in zijn „Landbouw-economisch bericht", een samenvattend overzicht van de jongste ontwikkelingen in land- en tuinbouw. ST HILAIRE-Dc-HARCOUET „La Oazette ae la Manchezond deze foto «on de Zierikzeese groep, die enkele koste lijke weker- in de fumelagextad doorbrengt De groepsfoto werd genomen bij het stadhuis Voor de landbouwbedrijven met intensieve veehouderij is de raming voor 1980/'81 niet optimistisch: de arbeidsopbrengsten moeten daar, vooral door de gestegen voederprij- zen, vrij sterk zijn gedaald. Herstel Het inkomen van de Nederlandse landbouw als geheel (maar zonder de tuinbouw), dat in 1979/'80 met niet minder dan 15 procent omlaag ging, daalde in 1980/'81 met nog eens 3 pro cent. Het ziet er echter volgens het LEI wel naar uit dat in het lopende jaar 1981 /'82 enig herstel zal optre den, vooral in de melkveehouderij. Dat herstel zal dan in de eerste plaats te danken zijn aan de hogere E.G.- prijzen voor diverse landbouwpro ducten. AVIGNON. Tijdens ccn konccrt van de Amerikaanse zanger Bob Dy lan in dc Franse plaats Avignon is een jonge Italiaanse bij een val ge dood cn heeft ccn Nederlandse toe schouwer zware verwondingen opge lopen. Dit is uit betrouwbare bron In Avignon vernomen. WARSCHAU, 27-7. De vrije Poolse vakbond Solidariteit heeft de rege ring in Warschau ervoor gewaar schuwd het stakingsrecht ongemoeid te laten. Als de waarschuwing in de wind wordt geslagen ziet Solidariteit zich gedwongen het voornaamste recht dat het bedong als deel van de ak koorden van Gdansk van augustus vorig jaar, te verdedigen. Dit staat in een resolutie die de Nationale Koör- dinatiekommissie (K.K.P.), het hoogste orgaan van Solidariteit heeft aangenomen. De K.K.P. besloot na drie dagen haar bijeenkomst in Gdansk. Dalende cijfers In de eerste zes maanden van dit jaar daalde de nationale produktie met 12,5 procent, zakte de huizen bouw met 30 procent in, bracht de uitvoer 17 procent minder op terwijl de invoer 7 procent in waarde steeg. In dezelfde periode voerde het land 8,5 miljoen ton steenkool uit, tegen 20 miljoen in het eerste halfjaar van 1980. Terwijl de vlees voorraad met 12,4 procent daalde, stegen de lonen met ongeveer 25 procent. ALEXANDRIË. President Sadat van Egypte heeft gezegd dat Egypte en Soedan zijn overeengekomten de Verenigde Staten militaire facilitei ten aan te bieden om tegenwicht te kunnen bieden aan de Russische stappen in het gebied. WASHINGTON. President Reagan heeft in de nacht van maandag op dinsdag de Amerikaanse bevolking dringend gevraagd zijn plannen voor belastingverlaging te steunen. DEN HAAG, 27-7. De Nederlander is zuiniger geworden. Dc konsump- tieve bestedingen van de Nederland se bevolking zijn in het eerste kwar taal van dit jaar namelijk met 2,5 procent gedaald. Per hoofd van dc bevolking betekent dat een achter uitgang van drie procent. Volgens voorlopige gegevens van het CBS is die teruggang voorname lijk veroorzaakte door dc aanzienlijk lagere bestedingen aan duurzame goederen (min 7,5 pet) uitgezonderd de personenauto's, waarvoor een weinig meer werd uitgegeven, liepen de bestedingen in alle kategorieën te rug. Het zwaartepunt van de teruglo pende bestedingen lag bij de verko pen van boten, karavans. woningin richting cn -textiel, huishoudelijke artikelen, (brom) flesten, motorrij wielen en sportartikelen. In de sektor voedings- en genot middelen werd één pet. minder uitge geven. De dalingen hier traden voor al op bij het verbruik van tabakswa ren. vlees en vleeswaren en aardap pelen. groenten en fruit. Ook gaf men minder uit aan schoenreparatie en kapper. Voorts verbruikten de gezinnen zes procent minder gas. waarhij de hoge re temperatuur In de wintermaanden van 1911 van invloed is geweest De uitgaven door Nederlandse toe risten in het buitenland daalden eveneens in het eerste kwartaal van dit jaar. Dit in tegenstelling tot de forse toename van de bestedingen van buitenlandse toeristen in on*j land. Het is beter eer te verdienen en niet te verkrijgen, dan eer te krijgen en niet te verdienen. Mark Twain WA> ffih P£ litr Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog; minimumtem peratuur rond 13 graden; middag- temperatuur van 18 graden vlak aan zee tot ongeveer 23 graden in het zuidoosten van het land. matige, aan de kust later vrij krachtige wind uit west tot zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor dc ver wachting geldt verder in de toekoms' t ligt. Verwachting t/m zaterdag 1 aug.: Donderdag Zonnige perioden. Kans op neerslag: 7.0T Min.temp.: 12 gr. Middagtemp 21 gr Windkracht: var 3 Vrijdag: Kans op neersl ag: 20r Min.temp.: 12 gr Middagtemp 22 gr Windkracht var. 3 Zaterdag: Kans op nc-<>rsiag: 207 Min.temp 12 gr. Middagtemp.: Z2 gr. Windkracht: var. 3. ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 5.56, onder 21.36 Maan op 3.53. onder 20.25 30 juli Zon op 5 57. onder 21 34 Möi in op 4.55, onder 2114 Nieuwe M aan: 31 juli (5.52) HOOG EN LAAGWATER Hoogwater Laagwntcr 29 juli 2.07 14.38 8 07 20.40 30 juli 3.23 15.25 9 03 21.16 Springtij: 2 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28 7. Het k.N.M I deelt mede: Het weer In ons land raakte gisteren onder invloed van een hoge- rukf/ebied dat van de Oceaan naar Ierland trok. Aan dc flank ervan stond in onze omgeving een stevige noc.rdwestenwind, die vannacht af. nam door het dichlerbij komen v*jn he?t druk cent rum. Het hogedruk.gp. bied verliest nu langzaam zijn hete- henis, maar zijn rol zal worden over genomen door een volgend hogedruk- gebied dat op de Oceaan snel tot on- wikkeling komt. Voordat de invloed van dit drukgebied vollerjjg merk baar wordt zullen morgerj eer wolkenvelden over ons Ip.nd trol-I- ZIERIKZEE, 27-7. Het dagelijks bestuur van het Wa terschap Schouwen-Duiveland, heeft zich in een schrij ven gericht tot de algemene vergadering, waarin vervat reakties op het advies bestuurlijke organisaties water kwaliteitsbeheer. in dit verband, over een langere peri ode - b.v. 10 of 15 jaar - te worden ver geleken. „Het zou onbillijk zijn het waterschap Schouwen-Duiveland te straffen voor situaties en omstandig heden elders." Vruchten plukken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1