HET MEISJE UIT DE MOLENPOLDER Polen zet mes in vleesrantsoenering Nederlander kreeg kunsthart ingeplant Flitsen uit het buitenland Kansje voor potvissen ARABIEREN IN HET GEWEER TEGEN STAAT ISRAËL Epilepsiejaar 1982 Spaanse pressiegroep STREEKNIEUWS Wat biedt de BEELDBUIS? 4 WARSCHAU, 24-7. De Poolse overheid heeft aangekondigd het reeds krap pe vleesrantsoen met ingang van 1 augustus te willen verkleinen. De doorsnee-konsument zal vanaf die datum in plaats van 3,7 kilo nog maar 3 ki lo vlees per maand mogen nuttigen. De onafhankelijke vakbeweging Solidariteit veroordeelde de beslis- BRUSSEL. De Europese Konsu- mentenunie is absoluut niet tevreden over het besluit dat de Europese landbouwministers dinsdag in Brus-_ sel genomen hebben inzake het ge bruik van hormonen in de mestvee* houderij. GENÈVE. De Zwitsers hopen dat het Armeense terrorisme zijn „dui velse reis door Zwitserland" niet zal voortzetten na de vier bomaanslagen die sinds zondag hebben plaatsgehad in Bern, Zürich, Lausanne en Genève en waarvoor de Armeniërs de verant woordelijkheid aanvaardden. BRUSSEL. De Belgische eerste mi nister, Mark Eyskens, heeft een brandbrief van de E.G.-kommissie gekregen waarin hem dringend wordt aangeraden „op zeer korte ter mijn" maatregelen te treffen om het land van een ondergaan in de begro tingsproblemen te redden. LISSABON. Twee linkse extre misten hebben in het Portugese Ca- scais een aanslag gepleegd op een ho ge funktionaris van een Portugese vestiging van „Standard Electric". GOETEBORG. De Zweedse rege ring heeft de totaalweigeraar Bengt Andersson, die tot vier maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, gra tie verleend. Andersson kon donder dag na een hongerstaking van 50 da gen de gevangenis in Goeteborg ver laten. WARSCHAU. Voor de rechtbank in Warschau is na ruim twee weken het proces hervat tegen vier leden van de dissidente beweging K.P.N. (konfederatie voor een onafhanke lijk Polen). WENEN. Zonder enige voortgang is in Wenen de 24ste ronde van de on derhandelingen over een wederzijdse troepenvermindering in Centraal- Europa (MBFR) afgesloten. De besprekingen tussen Navo en Warschau-Pact zullen na een zomer- pauze op 24 september worden her vat. MADRID/LISSABON. Brand weer, politie en leger, ondersteund door vliegtuigen, bestrijden sinds donderdagmorgen grote bosbranden in Spanje en Portugal. LONDEN. Ongeveer zeshonderd inwoners van de Britse havenstad Shoreham (Zuid-Engeland) zijn geë- vakueerd in verband met het ont snappen van tolueen (een vluchtig, brandbaar en giftig gas) aan boord van een Brits schip met een Neder landse kapitein, dat in de haven voor anker ligt. Dit beeft de plaatselijke politie meegedeeld. sing van de regering vrijwel onmid dellijk en eistte dat de regering meer vlees zou invoeren. De nationale lei ding van Solidariteit was bijeen in Gdansk, om zich te beraden over de jongste maatregel van de regering. Kritiek Er bestaat bij Solidariteit ook veel kritiek over het voornemen van de regering de prijzen voor levensmid delen met 200 tot 400 procent te ver hogen. Vakbondsleider Lech Walesa verklaarde donderdag dat de voorge nomen prijsverhogingen pas het laatste onderdeel mogen zijn van een programma van ekonomische her vormingen. Hij was van mening dat prijsverhogingen uiteindelijk wel „onafwendbaar" waren. BRIGHTON, 25-7. De Inter- nationale Kommissie voor de Walvisvaart heeft zaterdag te gen het eind van de jaarlijkse konferentie in Brighton over eenstemming bereikt over een voorlopig vangstverbond voor potvissen. De indieners van dit voorstel - Frankrijk, de Sey chellen, Groot-Brittanië en Ne derland - wisten dit sukses voor deze bedreigde walvis soort te behalen door een han dige taktiek: ze hadden geen moratorium, maar de vaststel ling van een nul-quotum voor gesteld. Dat betekent dat de internationale kommissie de mogelijkheid behoudt om ko mende jaren wel weer een quo tum voor de toegestane vangst vast te stellen. Over dit voorstel werd brede overeenstemming bereikt. Al leen Japan stemde tegen, en IJsland, de Sowjet-Unie en China onthielden zich van stemming. Afgesproken is nu dat er geen potvissen gehangen mogen worden op het zuidelijk halfrond en op de Atlantische Oceaan, en dat een speciale we tenschappelijke kommissie volgend jaar bijeen zal komen om quota op te stellen voor het noordelijk deel van de Stille Oceaan. ANKARA. Rond 30 studenten, al len aanhangers van de afgezette Iraanse president Bani-Sadr, zijn vrijdag het Iraanse konsulaat in An kara binnengedrongen. Zij sloegen daar de boel kort en klein en namen een stembus mee. JAKARTA. Indonesische soldaten hebben op Java de leider van de Isla mitische terreurorganisatie doodge schoten, zo heeït het ministerie van defensie meegedeeld. TUNIS, 25-7. De defensieraad van de Arabische staten heeft in Tunis aange kondigd dat hij Libanon en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie P.L.O. in Zuid-Libanon wil gaan steunen bij de strijd tegen de „Israëlische agressie". Daarnaast waarschuwden de verte genwoordigers van 20 Arabische lan den en de P.L.O. alle landen in de we reld en vooral de Verenigde Staten niet langer hulp te verlenen aan Is raël. De defensieraad kondigde niet nader omschreven tegenmaatregelen P.L.O. De speciale zitting van de Arabi sche defensieraad, in de zetel van de Arabische ministers van buitenland se zaken en van defensie on derstreepten er nog eens hun vastbe radenheid Libanon te helpen bij het waarborgen van zijn onafhankelijk heid, zijn soevereiniteit en zijn terri toriale integriteit. De gehele Arabi sche wereld werd opgeroepen de situ atie van de p.L.O. zoveel mogelijk te verlichten en de strijd van het Pa lestijnse volk te versterken. OOSTERLAND. De molen van Oosterland, hier nog in een antieke entourage uit (precies na te gaan) 1904 Slootje op de voorgrond. bruggetje er voor en de molenaar (met knecht?) in het ..deurgat". BANGKOK. Thailand heeft in een poging de stroom bootvluchtelingen uit Vietnam in te dammen aangekon digd dat het vanaf 15 augustus niet meer zal meewerken aan de hervesti ging van deze vluchtelingen in derde landen. WASHINGTON. President Reagan houdt vertrouwen in de direkteur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, William Casey, ook nu senator Goldwater om Casey's aftre den heeft gevraagd. Reagan liet we ten dat hij niet van gedachte is veran derd. KAAPSTAD. Het Zuidafrikaanse ministerie van justitie heeft een ver zoek van een delegatie van het Ame rikaanse kongres om een bezoek te mogen brengen aan de gevangen lei der van het African National Con gres, Nelson Mandela afgewezen. NAPELS. De Italiaanse christen- demokratische politikus Ciro Cirillo die op 27 april door de Rode Brigades was ontvoerd, is gezond en wel terug gevonden in de buurt van Napels. Dit is vrijdag bekendgemaakt door het persbureau Ansa en de Italiaanse ra dio. CAIRO. Een piloot van de Iraanse luchtmacht is met zijn Boeing 707 ge land op de luchthaven van Cairo. Hij heeft onmiddellijk politiek asiel aan gevraagd. Dit heeft het officiële Egyptische persbureau Mena be kendgemaakt. BONN. In een brief aan de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft president Reagan dui delijk beloofd besprekingen met Moskou te zullen openen over de Eu- rostrategische raketten, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn mee gedeeld. ILE LONGE, BRETANGE. Presi dent Francois Mitterrand van Frank rijk is voorstander van de bouw van een zeven kern-onderzeeër, die in 1990 gereed zou moeten zijn. WARSCHAU. De Pools regering heeft om uitlevering gevraagd van de Pool die dinsdag een binnenlandse lijntoestel dwong naar West-Berlijn te vliegen. Dat heeft het Poolse pers bureau PAP bekendgemaakt. LOS ANGELES, Californië. Rita Hayworth, Pin-Up van de Ameri kaanse film in de jaren na de Tweede Wereldoorlog en lijdende aan voortij dige seniliteit, is onder kuratele ge plaatst van haar dochter Yasmin, ge boren uit haar huwelijk met wijlen Aly Khan. MADRID. Met ingang van zaterdag is de benzine in Spanje duurder ge worden. De kwaliteit, die vergelijk baar is met superbenzine gaat van 68 peseta's naar 71 peseta (211,6 cent) per liter. ANKARA. De Turkse krijgsraad heeft besloten de leider van de Recht se Nationale Reddingspartij, Nec- metting Erbakan, en negen van zijn medewerkers vrij te laten. Dit is uit officiële bron in de Turkse hoofdstad Ankara vernomen. LONDEN. De Britse Sociaal- Democratische partij, in maart opge richt door vier voormalige Labour- ministers heeft een zetel gewonnen bij deelverkiezingen voor de gemeen teraad van de Londense voorstad Lambeth. NEW DELHI. De zwarte antilope van India, die reeds staat op de lijst van beschermde diersoorten, sterft bij honderden in de woestijn van Thar in de Indiase staat Radjastan, verklaarde in New Delhi 1. K. Sjar- ma, lid van de Internationale Unie voor de bescherming van de Natuur (I.U.C.N.). WASHINGTON. De .Anerikaanse Marine heeft besloten vier slagkrui sers uit de Tweede Wereldoorlog uit de motteballen te halen waarin zij tien jaar gelegen hebben. PARIJS. De Franse politie heeft in verband met het onderzoek naar de zesvoudige moord in Marseille de al gemeen sekretaris en de penning meester van de SAC, de omstreden rechtse burgerwacht, in Parijs gear resteerd. MOSKOU. In een artikel in de Prawda ter gelegenheid van de „Dag van de zeemacht" is de Sowjetrussi- sche minister van defensie, maar schalk Dmitri Oestinov, uitgevaren tegen de Verenigde Staten. LONDEN, De monarchie in Enge land laat komende week zien dat zij het uitstekend maakt wanneer de kroonprins, Charles, in Londen in het huwelijk treedt met lady Diana Spencer. De duizend jaar oude mo narchie zal een folklore ten toon spreiden waaraan geen republiek kan tippen. HAMBURG. De haven van Ham- brug is zaterdag na een ongeluk met een tanker op de Elba ternauwer nood aan een grote milieuramp ont snapt. Zaterdagavond lukte het sle pers de zaterdagochtend aan de grond gelopen Liberiaanse tanker „Afran Zenith" vlot te trekken. UTRECHT, 25-7. De Federatie voor Epllepsiebeatrijding, waarin de ver schillende organisaties op het gebied van cpilcpsiebestrijding verenigd zijn, heeft 1982 uitgeroepen tot epi lepsiejaar. De Epilepsie Vereniging Neder land (EVN), zal in verband daarmee ene nationale voorlichtingskampag- ne starten die zich allereerst richt op het vergroten van de kennis omtrent epilepsie bij de bevolking. In Nederland lijden meer dan 90.000 mensen aan een of andere vorm van epilepsie. Deze aandoening die ook wel vallende ziekte wordt ge noemd, kenmerkt zich door aanvals- gewijs optredende stoornissen in de hersenfunktie, hetgeen onder meer kan leiden tot korte of langere be wusteloosheid. v-JjjK*..'If#®;•V*- -V;,. w'iVï- - 1 V. - OUWERKERK. Als 't giet is het daar soppen, maar als het even zomerT. fluks naar de Ouwerkerkse kreken. Lopen langs het water of door de stille lanen, of 't hengeltje uit. Een puik natuurgebied. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MADRID, 24-7. Binnen de Unie van het Demokratisch Centrum, de Spaanse regeringspartij, is een „ge matigd platform" gevormd dat zich in wil zetten voor het behoud van het gezinsleven, vrije keuze in het onder wijs, Spanjes toetreding tot de NA VO en mogelijkheden voor partiku- liere omroeporganisaties, zo is uit politieke bron in Madrid vernomen. TEHERAN. In Iran zijn zaterdaga vond en zondagmorgen acht „oproer lingen" geëxekuteerd, zo heeft het officiële persbureau Pars meege deeld. KAMPALA. In Oeganda zijn zater dag 1425 ex-soldaten van het leger van de verdreven diktator Idi Amin in vrijheid gesteld, na ruim twee jaar gevangenschap. DUBLIN. Ongeveer 5.000 sympa thisanten van de acht Ira- hongerstakers in de Maze-gevangenis in Belfast hebben zaterdag op vreed zame wijze geprotesteerd tegen de Noord-Ierland politiek van de Ierse regering. ROTTERDAM. Een 23-jarige inwo ner uit Spijkenisse heeft voor het kantoor van. de Stichting Bureau voor Maatschappelijk Werk aan de Moltzerhof in Rotterdam een ex- kollega in de borst gestoken. BRUINISSE „Boi 19" mag buitenom Onlangs is de heer L. de Keyzer op de Visserijschool te Stellendam geslaagd voor het diploma Wet 'van Uitwijking. Met dit diploma en zijn overige papieren is hij nu gerechtigd om met zijn onder klasse S.I. ge bouwde mosselschip „Bru 19" over de Noordzee naar de Waddenzee te varen, wat, met een gunstig tij, een tijdsbesparing van enkele uren ople vert. Zeker bij warm weer kunnen enkele uren belangrijk bijdragen tot vermindering van het transport-ver- lies-percentage. Lange donderslag In de voornacht van vrijdag op za terdag werd Bruinisse opgeschrikt door een tientalsekonden lange don derslag. Achter veel ramen ging het licht aan omdat veel mensen dacht dat vlak bij de bliksem ingeslagen moest zijn, wat, voorzover bekend, niet is gebeurd. HOUSTON, 24-7. De Amerikaanse hartchirurg Denton Cooley heeft in Houston bij een 36-jarige Nederlander een kunsthart ingeplant nadat een drievoudige „Bypass" operatie, waarbij een vervanging wordt aangebracht voor de aderen, was mislukt. Cooley is op zoek naar een trans- plantatiehart voor de Nederlander. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis in de Texaanse stad is de toestand van de patiënt, wiens naam niet werd vrijgegeven, stabiel. Stukjes ader Bij een zogenoemde bypass- operatie worden stukjes ader uit an dere delen van het lichaam gebruikt om verstopte aders te vervangen. De Nederlander onderging deze operatie redelijk goed maar kreeg echter een hartaanval nadat een andere hart pomp werd ingeschakeld, volgens de woordvoerster een routine handeling. Het kunsthart is getest op kalveren waar het een jaar goed funktioneerde. DINSDAG 28 JULI NED. 1: De E.O. brengt een film op het scherm die afspeelt in de dertiger jaren en getiteld is Waar de rode va ren groeit. In de krisisjaren groeit een zekere Billy Coleman op die maar één ideaal heeft: het bezit van een paar jachthonden. Met heel veel moeite slaagt hij erin die te bemach tigen en Billy weet ze te trainen tot jachthonden op wasberen. Ze weten zelfs een wedstrijd te winnen waar mee ze tot de beste honden van de staat worden uitgeroepen Vro lijkheid valt te verwachten in het kinderprogramma D'r kan nog meer bij met liedjes muziek en poppen kast. Tot het journaal volgen dan nog de programma's een verhaal over Mozes een aflevering van Grizzly Adams, Van U wil ik zingen en Het ontstaan van de wereld. Intermezzo en Het woord des kruizes. Na het journaal brengt de NOS het muziek programma Muziek voor saxofoon. NED. 2: Zo vader, zo zoon opent het NCRV-programma gevolgd door Kerkepad. In de aflevering van de fa milie Bellamy is het oorlog. Voordat Edward naar het front vertrekt trouwt hij met Daisy. In het spelpro- gramma Speel's met licht klassiek worden drie kandidaten getest op hun kennis van licht klassieke mu ziek. Dan een dokumentaire over het bruidspaar Prins Charles en Lady Diana. In het programma Tten wor den zal dr. F. von Meyenfeldt uitleg geven over het vierde gebod. DINSDAG 28 JULI NED. 1: 15.30 Waar de rode varen groeit; 17.05 D'r kan nog meer bij; 18.25 Nieuws voor doven; 18.55 Bere- boot; 19.00 Bijbelverhaal; 19.05 Grizzly Adams; 19.55 Graag gehoord; 20.25 Het ontstaan van de wereld; 21.05 Intermezzo; 21.15 Het woord des kruizes; 21.37 Journaal; 21.55 Mu ziek voor saxofoon; 22.45 Journaal NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 Zo vader, zo zoon; 19.25 Kerkepad'81; 20.00 Journaal; 20.27 De familie Bellamy; 21.20 Speel's met licht klassiek; 22.20 Charles en Diana - een koninklijk paar; 23.10 Tieri. woorden; 23.25 Jour naal. 29 De volgende dag vertelde boer Van Elk aan Thijs Vermeulen, dat hij z'n boeltje wel bij elkaar kon pakken, want dat hij op staande voet ontslagen was. Hugo Kastelein, die het raadzaam had gevonden om de boer van de Beldam met het gebeurde in kennis te stellen, was de volgende morgen heel vroeg reeds op de steê geweest en had een kort relaas gedaan van hetgeen bij de overweg was voorgevallen en de boer, die veronderstelde, dat Dirk razend zou zijn, als hij dit te weten kwam, had om verdere onaangenaamheden te voorkomen meteen zijn beslissing 'klaar. En toen Thijs, die die morgen met oen dichtgeslagen oog, twee tan den uit zijn mond en een hand in ver band op de Beldam was gekomen, werd hem door de boer kort en bondig t te kennen gegeven, dat hij het beste deed om maar meteen weer te verdwij nen en een andere boer te zoekea De reden 20u hij zelf wel wetea Zwijgend had Thijs geluisterd en even zwijgend was hij vertrokken, tot grote opluchting van Heieen, die zich niet meer veilig voelde na het gebeurde. Heieen had een diepe indruk ge maakt op Hugo Kasteleind. Toen hij de volgende dagen als gewoonlijk langs de Beldam reed, keek hg met een schuin oog, of hij Heieen ook zag. doch meestal was het meisje in het achter huis aan het werk, hoewel ook zij wel eens enkele keren op de morgen of de avond om het hoekje van de boerderij keek naar de weg. Maar 2e zagen el kaar niet meer. Het toeval wilde, dat re kort na die bewuste avond hem voor de tweede maal ontmoette. Op een zaterdagmiddag, in het begin van december, zou ze weer naar Ach- terkerk gaan om enkele inkopen te doen en tevens om een paar Sinter klaasgeschenken te kopen voor de boerin en Geertje Trader. Halverwege de stad liep haar fietsband leeg en weldra reed ze op de velg, zodat ze genoodzaakt was af te stappen. Daar stond ze nu, even ver van Achterkerk als van de Beldam. Goede raad was duur. Het beste zou zijn, dat ze maar terugliep, dan zou een der knechts de band wel plakken en dan zou ze Geertje's fiets maar te leen vragen. De daad bij het woord voe gende, draaide ze zich om en keerde terug. Nauwelijks hacLze enkele schre den gedaan of daar kwam waarempel Hugo Kastelein aanfietsen. Hoewel ze hem die avond maar even in het licht van de autobus gezien had, herkende ze hem onmiddellijk. Ook hij herkende haar terstond. De jongeman stapte af. „Hallo. "Wat nu^ Een lekke band?" Heieen knikte en vertelde, dat ze juist weer de terugreis naar huis had aanvaard om de hand te laten maken. „Wat? Wou je helemaal teruglopen naar de Beldam? Dat is op z'n minst drie kwartier. Maar dan weet ik wel beter raad". Hcleen keek hem vragend aan. „Wel," antwoordde hg lachend, „niets is eenvoudigerdan dat ik uw fiets even ondersteboven zet en de hand plak. Ik Door HENK VAN HEESWIJK was juist van plan om me hier ergens in de buurt als fietsenmaker te gaan in stalleren en zie daan m'n eerste klant nog voor ik gevestigd ben." Zij lachte. „Maar ik heb niets bij me. Ik bedoel: lapjes en zo." „Dat heb ik allemaal" „Maar dan hebben we nog geen pomp." „Die heb ik ook. „ja, juffrouw, ik ben precies een rijcfende rijwielherstel- plaats." Intussen had hij haar fiets onderste boven gezet en in een wip de binnen band eruit gehaald. „Zo lang ik aan het werk ben," grapte hij, „moet u eens op uw horloge kijken, of ik een rekord kan slaan wat het bandenplakken betreft Tot nu toe heb ik altijd negen minuten werk en mijn streven is om het wereld- rek ord op mijn naam te vestigen. Zo. de dader hebben we hier at oen punaise. Nu nog een beetje schoonmaken Wat ik zeggen wilde, juffrouw, hebt u nog nadelige gevolgen ondervonden na die historie van verleden week? Ik hoop maar van niet en ik denk ook van niet want u ziet er tenminste uit als Hol land's welvaren met uw rode wangen. Ja,ohoik weet at wat u zeggen wilt Die rode wangen komen van de wind. 't Is nogal koud." Heieen amuseerde zich, ondanks de scherpe oostenwind, die inderdaad vinnig was. Ze vond hem ondanks z'n dwaze gezegden aardig en ze kon abso luut niet kwaad op hem worden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4