Expositie Edzard Koning in Gravensteen Zierikzee Band speelt lustig in Youth for Christ-koffiebar Straattoneel stelde ellende van legbatterijen aan de kaak Schiesser^ Dalende koopprijzen bungalows te Bruinisse „Het ei of de kip" Soms ben ik haar witte reus. Bruinisse beleefde geslaagde Rode Kruis-wandeltocht STREEKNIEUWS Meer dan vijftig werken In tent aan Scheldestraat _va: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maande 27 ju» 1111Nr. 22951 3 Scène uit het straattoneelstuk: „Het ei of de kip". ZIERIKZEE, 25-7. „Het ei of de kip", was de titel van het kabareteske straattoneel, dat zaterdagochtend op de Balie werd vertoond. De voorstelling werd financieel mogelijk gemaakt door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. De aktie „Lekker Dier" bege leidde de opvoering met informatiemateriaal over de legbatterijen en over het alternatief: het scharrelen men liet toch nog de brandweer voor nakontrole komen. Daarbij werd ge bruik gemaakt van de ouderwetse manier via bakkerij Hogenaar en de sirene, waardoor een hele stoet auto's de brandweerauto volgde de doodlopende Adr. v. d. Weijdeweg in waardoor een chaos ontstond op de weg en de brandweer amper bij het huisje kon komen. De schade bleef zeer beperkt. BURGH-HAAMSTEDE Eenden oorzaak botsing Een bergeend met enkele jongen is er de oorzaak van dat automobilist M. v. L. uit Rotterdam boven op de achterzijde van de wagen van de Duitse H. H. uit Krefeld reed. H. reed zondagmiddag op de Burghse- weg, toen zij plotseling hard remde voor de dieren, v. L. zag dit te laat en botste tegen de wagen van H. op. Bij de eenden zijn geen slachtoffers ge vallen. HAAMSTEDE Paarden in Travalje De foto op de voorpagina van het vrijdagnummer kreeg een onjuist on derschrift mee. Het ging om paarden, die worden beslagen in de travalje aan de Ring, een (gelukkig voor Haamstede) nog bestaand objekt, waarbinnen thans, in het kader van de Ring Promotion een interessant gebruik wordt gemaakt. Red. BROUWERSHAVEN Inbraak havenkantoor In de nacht van zaterdag op zondag is in het havenkantoor bij de keersluis te Brouwershaven een raam geforceerd en 250,- meegeno men. DREISCHOR (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vernieling autobanden Een minime voorafgaande publici teit, de verkeerde plaats en het onge lukkige tijdstip (een half uur later dan was aangekondigd) waren er de bet aan, dat slechts een handjevol pu bliek de straattoneelvoorstellingen bijwoonde. Het parkeerterrein op de Balie bleek niet de plek bij uitstek voor een dergelijk evenement. De voor keur van organisatoren en exekutan- ten ging dan ook uit naar het Haven plein, maar daar werd door het ge meentebestuur geen toestemming voor gegeven. Opmerkelijk ver De straattonelisten gooiden er al hun talenten en gaven tegenaan. Een enkeling ging daar zelfs opmerkelijk ver in. Het mocht allemaal niet baten bewoners en bezoekers in Zierikzee naar de Balie te krijgen. De voorstelling over de legbatterij en bleek gelardeerd met clichés, maar liet derhalve aan duidelijkheid Advertentie niets te wensen over% In het stuk werd de aandacht gevraagd voor het leed van de bijna 30 miljoen kippen, die in ons land in zogenaamde legbat terijen worden gehouden. In deze batterijen zitten de kippen gedurende ongeveer veertien maan den met vijf, zes of zelfs met meer soortgenoten in stalen kooien van 40 x 50 cm. Voedsel en water worden au tomatisch toegediend, de eieren wor den automatisch afgevoerd. Om aan pikken van soortgenoten te voorko men, worden kort na de geboorte de snavels afgebrand. Doel Doel van deze vorm van pluimvee houderij: met een minimum aan mankracht op een zo klein mogelijke oppervlak zoveel mogelijk eieren produceren tegen een zo laag mogelij ke prijs. De straattonelisten stelden deze el lende door middel van een vlotte babbel en indringende liedjes aan de kaak. Kopen van scharreleieren be tekent een paar cent meer uitgeven, maar ook aanzienlijk minder dieren leed. De Dierenbescherming hoopt met deze aktje te bereiken, dat Neder land voorop zal lopen in de aktie te gen dieronwaardige toestanden in ei genland en daarbuiten. Schiessers Sport-slips en singlets zijn perfekt afgewerkt. Tot in de kleinste details Ondermade in alle kleuren die met knelt en niet lubbert. Hoe vaak u het ook wast: de pasvorm bli|ft. Ondermode van met zorg geselecteerde katoen Reusachtig fijn draagbaar „Oud" en jong present BRUINISSE, 25-7. Met een tweeledig doel vertrokken zaterdag 51 deelne mers aan de inmiddels traditioneel geworden Bruse Rode Kruis wandeltocht. Tweeledig omdat én het toch een werden de medailles uitgereikt, sportieve prestatie is, beloond met waarna de voeten (met een enkel een medaille, én omdat het Rode blaartje) konden rusten. Kruis er financieel mee gesteund wordt. Hoewel het weer somber was gingen de deelnemers om 10.30 uur vrolijk van start vanaf het Rode Kruis gebouw, Molenweg 42a. De 5 km-afstand bracht de deelnemers aan dit onderdeel naar de veerhaven van Zijpe en met een omweg weer te rug, de langere afstanden, 10 en 15 km. gingen richting Sirjansland. Mevr. (Jans) Lodewijk de Witte, 70 jaar jong, die al vele jaren de mars meeliep, was dit jaar ook weer van de partij. De jongste deelnemer kon nog niet lezen, wat een kleine indika- tie geeft van de leeftijdsdoorsnee. Om 13.20 uur was iedereen binnen en ZIERIKZEE Auto's opengebroken Eigenaar v. T. uit Zierikzee, be merkte dat twee V.W.'s, staande aan de Julianastraat, waren opengebro ken. Vermist wordt materiaal, doch voor welk bedrag, is nog niet be kend. Het materiaal is eigendom van Holland Warmte uit Zierikzee. Fietser lichtgewond In de onoverzichtelijke bocht van het fietspad bij het tankstation aan de Nieuwe Kooiweg werd zaterdag een fietser W. S. uit Weiblingen (WDL) die daar met zijn vader fietste, dooreen bromfietser, H. v. d. W. uit Dordrecht, die tussendoor wil de passeren, gegrepen. W. S. werd aan zijn arm gewond en hem werd door de dienstdoende arts hulp ver leend. Eenzijdig ongeluk op Rotonde H. D. uit Rijswijk, die zaterdag morgen te 08.00 uur vanaf de Lange Blokweg via de Rotonde de Gracht- weg wilde oprijden, keek niet goed uit en ramde een verkeersbord. Bord en voorzijde auto werden bescha digd. Schapen gestolen Van een kudde schapen, eigenaar B. uit Zierikzee, grazende op de Gou- weveerse zeedijk werden er 2 gesto len. De waarde per schaap bedraagt momenteel 250,—. Van de dader(s) nog geen spoor. Brand liep goed af Zaterdagavond te 23.00 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje dat zou woeden in een kam- peerhuisje van de Buitenplaats Schouwen van de Katcndrechtse Ver Soc Cult Vormingswerk „Eikendal". Aldaar bleek bij aankomst dat bij reparatie aan een eigen LPG-gaslei- ding een vonk was ontstaan, gevolgd door een steekvlam. Met eigen mid delen werd het vuur gedoofd, doch ZIERIKZEE, 24-7. Mevrouw Yates-Koning, dochter van de in 1954 overleden kunstschilder Edzard Koning heeft de gemeente Zierikzee onlangs een door haar vader geschilderd werk geschonken, getiteld „De Zuidhaven poort". Dit gebaar was voor de gemeente Zierikzee een reden een tentoonstelling van werken van E. Koning in te richten in het Gravensteen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een onbekend gebleven persoon een groot, aantal autobanden met een of ander schietapparaat vernield. Van drie geparkeerd staande auto's werden alle banden vernield en van 7 andere voertuigen een groot aantal. De schade bedraagt meer dan 3000,-. BRUINISSE Aanrijding Op Aquadelta kwamen zaterdag middag te 17.50 uur twee auto's met elkaar in botsing. J. B. uit Piershil zou aan J. K. uit Schiedam geen voor rang verleend hebben, waardoor schade aan beide voertuigen ont stond. In memoriam P. Maaskant In het Dijkzigt-ziekenhuis te Rot-- terdam, overleed op 8I-jarige leeftijd de heer P. Maaskant, grondlegger van de Maaskant-bedrijven te Brui nisse en Stellendam. Na werkzaamheden in de scheeps bouw te Ridderkerk kwain Maas kant in 1932 bij het nog jonge bedrijf van de fima L. Padmos te Bruinisse; na de oorlog begon hij een eigen be drijfje. Dit bedrijfje kreeg na de oor log de wind in de zeilen o.m. door te rugkeer van door de bezetter geroof de mosselschepen. %ij kregen nieuwe motoren, evenals de gamalensche- pen van Goeree. Later werd overge schakeld op schepen voor de binnen vaart. De beide zoons kwamen als firmant in het bedrijf; een opmerke lijke groeifase was begonnen. Na de ramp kreeg het bedrijf een andere lokatie toegewezen, waar een nieuwe vestiging werd gebouwd. De Stellendamse dependance is van 1960. In 1965 werd de eerste Noord- zeekotter in gebruik genomen. De „Maaskant"-kotter werd tot een be grip. Onomstreden is uiteraard de belangrijke bijdrage, die de - thans verscheiden - grondlegger van het be drijf, heeft geleverd om deze vesti- ZJERIKZEESchilderijen van Edzard Koning in het Gravensteen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vrijdagmiddag werd deze exposi tie door een familielid van de kunste naar offcieel geopend, in bijzijn van enkele raadsleden en locoburge meester C. Bij de Vaate. Meer dan vijftig werken worden tentoongesteld, zowel olieverf schil derijen als aquarellen, litho's en et sen. Edzard Koning werd in 1869 in Winschoten geboren. Op vrij jonge leeftijd kwam hij al in kontakt met schilders van de Haagse School, een groep die nieuwe impulsen gaf aan de Nederlandse schilderskunst. Ko ning observeerde deze nieuwe stro ming en tekende en schilderde veel in de vrije natuur, o.a.'in Zuid-Limburg ging (100 werknemers) tot een zo dui delijk zakelijk sukses te maken. Diefstal uit auto's Op een parkeerterrein van Aqua delta zijn waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag een 6-tal au to's opengebroken en daaruit waar devolle voorwerpen ontvreemd. Aangifte deden nu al A. R. uit Amsterdam, J. H. uit Tilburg en J. A. uit Tielle (WDL.). Dure velgen gestolen De Vlaardinger R. v. H., tijdelijk verblijvende vond vrijdagmorgen zijn Mercedes op blokken staan. De velgen met banden waren verdwe nen. Een en ander gebeurde bij Onze Hoeve. De schade bedraagt ca. 2500,-. en op de Veluwe. De schilderijen „Aardappeloogst", „Zandweg met koeien" en de litho's Veluws kinder leven getuigen daarvan. Naar Parijs Na het beëindigen van zijn studie in Den Haag vertrok hij naar Parijs, gestimuleerd door zijn broer Arnold die in deze stad goede kontakten on derhield met Vincent van Gogh. Ed zard heeft hier een groot aantal schil derijen en tekeningen gemaakt, dui delijk beïnvloed door het werk van Van Gogh. Wegens familieomstandigheden keerde hij terug naar Nederland. Er kwam een einde aan zijn uitbundig kleurgebruik. Hij bepaalde zich weer tot de kleuren en onderwerpen van de Hollandse impressionisten, waar bij het landschap in Drenthe en Gel derland duidelijk zijn voorkeur had den. Algemene waardering ontving hij vooral door het illustreren van een druk van „De Kleine Johannes" van Frederik van Eeden. Ook kreeg hij voor het schilderij „Op de zoom, Nunspeet" de zilveren eremedaille van koningin Wilhemina. Een andere opdracht die hem be kendheid gaf was het illustreren van enkele Verkade-albums, geschreven door P. Thijsse. De expositie is dagelijks, behalve op zondag, geopend van 10.00 tot 17.00 uur tot en met 15 augustus. Het aan de gemeente geschonknen schilderij Zuidhavenpoort hang nog niet in het Gravensteen. Het moest nog gerestaureerd worden. ZIERIKZEE, 25-7. Evenals vorig jaar is in een forse tent op de hoek Laan van St. Hilaire-Scheldestraat, de Zomerkoffiebar van Youth for Christ weer present. Zaterdag bestond grote belangstelling voor de Duitse formatie „Damaris Yoy". die zich binnen de omspanning van het linnen liet horen, een soort cock tail van jazz en rock. Awömarirtl(|Pl ziaikzee \J U BRUINISSE, 25-7. De landelijke tendens van de neergaande lijn van huizen prijzen is ook in Bruinisse duidelijk merkbaar. Do bungalows aan ,,'t Hoefje", eerst boven de drie ton en slechts door een enkeling gekocht, zakten naarmate ze langer leeg stonden aan merkelijk In prijs. Deze maand zijn de laatste bungalows verkocht voor prijzen van rond de 150.000,-—. Eer daags 2al de onvriendelijke leefstand in dit gedeelte van Bruinisse tot het verleden gaan behoren. Ook de bor den „Vergif gespoten" in de tuinen van de leegstaande woningen zullen dan hopelijk voorgoed verdwijnen, in het bijzonder voor kinderen en huisdieren die de borden niet kunnen lezen. Kijkje in de tent met leden van Damaris Yoy". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De jeugd was goed tevreden over het optreden; het bleek niet te hard (niet zo hard als een vorig jaar aange trokken groep). „Damaris Yoy" is muzikaal en de vokale a capella- nummers gaan de leden niet slecht af. De groep bestaat uit vijf mensen, die iedere avond een optreden ver zorgen. Lunchkoncerten Daarnaast brengt de formatie lunchkoncerten op dinsdag 28 en don derdag 30 juli. In de tent zijn brood jes en koffie te koop en die kunnen worden gesmikkeld, terwijl de band lichte muziek verzorgt. Om rond drie uur wordt dan overgeschakeld op een wat pittiger genre. Tot vrijdag is ie dereen hartelijk welkom in de kof fiebar. Voor tijden: zie agenda. OUDDORP Jachten In moeilijkheden De reddingboten Griend uit Oud dorp en Zeemanspot uit Stellendam hebben zaterdagavond rond 17.00 uur twee jachten uit de moeilijkheden ge holpen. Een katamaran, de Ego liep vast op de Ooster en werd door de Griend naar de buitenhaven ge bracht, terwijl de Zeemanspot een onbekend gebleven jacht dat motor- pech had bij de Kwade Hoek naar Stellendam sleepte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3