MINISTER VAN C R M. GING MEE DE LUCHT IN Uitstekende kwaliteit bij keuring Zeeuwse trekpaarden Sow jet-Unie koopt heel wat graan in Ver. Staten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zilveren jubileum Zweefvliegklub Haamstede Stervluchtstuntwerk en demonstraties Radjai wint Ook Haflingers en Haflo-Arabieren ffih P£ Bitr Sombere EEG- werkloosheids- cijfers Walesa erg vermoeid ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE REOAKTIÊ, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 27 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22951 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Ge-engageerd straattoneel te Zierkzee tie, vooral ook door oud-leden voor wie dit vliegfeest tevens een reünie was, reikten Ton de Bruine en mi nister Gardeniers de prijzen uit. Herinneringen BURGH-HAAMSTEDE, 26-7. Volop zweefvliegtuigen cirkelden zaterdag boven de Westhoek, ervaren vliegers stuntten wat, sproeivliegtuigen gaven demonstraties weg en dat gebeurde allemaal in een zeer ongedwongen sfeer. Een traditioneel vliegfeest dus, dit keer ter gele genheid van het 25-jarige bestaan van de Zweefvlieg- klub Haamstede. Voorafgaande haalde plaatsver vangend voorzitter J. Peters nog en kele herinneringen aan uit de ge schiedenis van de zweefvliegklub. Verder meende hij dat de zweefvlie gers het rustige karakter van het vliegveld kunnen bewaren, een ge bied dat door het ministerie van CRM tot natuurgebied werd ver klaard en dat deels in gebruik is als waterwin-gebied. Een officieel en feestelijk tintje aan deze dag bracht het bezoek van demissionair minister van CRM, me vrouw M. H. M. F. Gardeniers- Berendse, vergezeld door haar echt genoot en jongste zoon, die weieens een vluchtje wilde maken. Tevens was zij uitgenodigd 's avonds de aan de stervlucht verbonden prijzen uit te reiken. De familie Gardeniers brengt re gelmatig de weekends door in een zo merwoning in Burghsluis. De mi nister en haar man waren er echter nog niet aan toe gekomen eens zo'n zweefvluchtje te maken en tijdens dit jubileumfeest namen zij hun kans zeer goed waar. Tot drie maal toe ging mevrouw Gardeniers met één van de instruk- teurs de lucht in en zelfs een louping durfde ze aan. Ook haar zoon kreeg de smaak te pakken die na het twee de vluchtje al tot het stuntwerk over ging. Sensatie „Het is een ware sensatie in zo'n kist te zitten. Ik had al een zwak voor Schouwen-Duiveland, maar nu ik dit gebied van enkele honderden meters hoogte heb kunnen bekijken, wordt mijn voorliefde voor deze streek al leen maar groter" liet mevrouw Gar deniers desgevraagd weten. Ze ver telde ook dat zij zich in de toekomst permanent wil vestigen in Burghsluis, „waarschijnlijk na m'n 65-ste". Voor burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer was het ook de eerste maal dat ze een zweefvlucht maakte. „Het opstijgen gaat vrij steil, maar angstig was ik niet. Dat woord komt bij mij niet voor. Het is tenslotte een unieke kans de gemeen te eens vanuit de lucht te bekijken" vertelde ze na de landing. Al met al hing er een gezellig sfeertje op het vliegveld, tot grote vreugde van de organisatoren die zeer dankbaar waren dat het zater dag niet regende. Alleen de harde wind speelde de vliegers parten. De vliegklub had voor enkele uren toestemming kregen van de gemeen te om motorzwevers te laten landen. Slechts één motorzwever van vlieg veld Midden-Zeeland is gearriveerd. Familie Van de Velde uit Zonnemaire behaalde de eerste prijs bij ae grote wagens met een fraaie aangespannen oude bperenwagen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Vijf- tot tienjarige merries, mid denmaat Silvia van de Musschot en gm Nicolien van Rozalien en km Gra- da van Steenzwaan; tienjarige en'ou dere merries: Joziena. Stalgroepen Bij do stalgroepen werd de stal Stcendijk eerste en bij de fokgroepen de stal Van de Velde. Bij de merries met afstammelingen won Linda van Kijkhoek. Bij de Haflingers gingen de prijzen naar. eerste bij do veulens: Viola van Grol. bij de tweejarigen Julia van Grol en bij de oudere ging de eerste prijs naar Tarantella. Het Jeugdkampioenschap ging naar Sonja van Weizicht, het erekam- piocnschap werd gewonnen door Jo ziena en het dagkampioenschap door Nicolien van Rozalien. terwijl bij de Haflingers Tarantella beslag op het kampioenschap legde. WARSCHAU, 26-7. De voorzitter van de Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, is oververmoeid en zal een week in een ziekenhuis worden opgenomen, zo heeft hij zondag zelf in Gdansk meegedeeld. Vrienden zeiden dat er niet van be handeling sprake is maar dat hem een rustkuur is aangeraden. TEHERAN, 25-7. De Iraanse pre- mier Mohammed Ali Radjai wordt de opvolger van de afgezette president AbolhassaM Bani-Sadr. Tijdens het tellen van de stemmen van de verkie zingen die zijn gehouden heeft hij een enorme voorsprong opgebouwd op zijn drie rivalen die overigens had den verklaard ook op hem te stem men omdat hij de „machtabi" (vroomste) kandidaat was. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 juli 0.44 13.38 7.01 19.38 Springtij: 2 augustus HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-7. Het KNMI. deelt mede: De weersvooruitzichten voor de komende week zijn gunstig. Een hogedrukgebied dat lange tijd op de OceaBn ten westen van Ierland heeft gelegen komt langzaam in beweging en zal de komende dagen via Enge land naar de Noordzee trekken In vrijwel geheel Europa zal het hoge drukgebied voor een weersverbete- ring gaan zorgen. In ons land komen er morgen nog wolkenvelden voor. maar de dagen daarna krijgt de zon de overhand. Het is daarbij niet onwaarschijnlijk dat de temperatuur in bel binnen land eindelijk weer de zomerse waar de van 25 graden weet te bereiken. Weinig deelname dus, ook weer van wege die harde wind. Demonstratie Sensationeel was de demonstratie van Ton de Bruine, de Nederlandse kampioen van nationale wedstrijden te Teriet, die met zijn lichte éénzitter liet zien wat allemaal mogelijk is met zo'n kist(je). Na het opstijgen .vloog hij enkele keren met een snel heid van - men zegt - meer dan 200 ki lometer p/u vlak langs het publiek, zeer laag over de grond, (en dat alle maal zonder motor). Verder gaven twee sproeivliegers, onder wie Tony Prince uit Zonnemaire, nog een showtje weg. N Ter gelegenheid van dit jubileum feest had de vliegklub een stervlucht georganiseerd; een zweefvlieg- wedstrijd, degene die de langste af stand aflegt is winnaar. Méér dan veertig vliegers van over ige klubs in Nederland (en Duits land) hadden belangstelling voor de ze stervlucht maar vanwege de slech te weersomstandigheden hebben slechts drie vliegers een poging ge waagd. Een week lang kon hieraan worden deelgenomen maar er was dermate weinig termiek (opwaartse druk) dat geen van de deelnemers het vliegveld Haamstede heeft gehaald. Tijdens een zeer druk bezocht recep- De eerste prijs ging naar Han de Glopper die in Malden (bij Nijmegen) was opgestegen. Door gebrek aan ter miek werd hij gedwongen op St. Phi- Iipsland te landen. Zo ging het ook met tweede prijs winnaar J. van Asperen die, van Ter- let (bij Arnhem) af als-» enige Schou wen-Duiveland haalde maar helaas niet genoeg hoogte had om vliegveld ■Haamstede te bereiken en zodoende bij Nieuwerkerk in een uienveld be landde. De derde prijs kreeg A. Breu- nissen die van Teriet af in de buurt van Oude Tonge terecht kwam. Uitbreiding Burgmeester Niemantsverdriet herinnerde in haar speech aan het 50- jarige bestaan van het vliegveld Haamstede dat 4 juli 1931 officieel door de KLM in gebruik werd geno men. Verder volgde èen voor de vliegklub verheugende medede'mg omtrent uitbreiding van de te klein geworden hangar. Inmiddels is toestemming hiervoor verkregen zo dat uitbreidingsplannen gerealiseerd kunnen worden. Ook mevrouw Gardeniers felici teerde de klub nogmaals met het 25- jarig bestaan. „Ik heb vandaag de sfeer en het enthousiasme van de vliegklub kunnen proeven. Ga zo door, tot het volgende jubileum in 2006". HAAMSTEDE. Minister Gardeniers tijdens een onderonsje met chefin&trukteur Peter de Maat, die nog het één en an der uitlegt voordat de zweef kist omhoog wordt getrokken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. WASHINGTON, 25-7. De Sowjet- Unie heeft de aankoop van Ameri kaans graan hervat. De Amerikaanse minister van landbouw, John Block, liet vrijdag weten dat Moskou 450,000 ton mais heeft besteld voor de levering gedu rende twaalf maanden vanaf okto ber. Het is de eerste maal dat de Sowjet-Unie weer Amerikaanse graan koopt na de opheffing van het graanembargo. Het embargo werd in december 1979 ingesteld naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan. Opheffing President Reagan besloot het em bargo op 24 april op te heffen. Vol gende maand komen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in Wenen bij een om te praten over een nieuwe graanovereenkomst. De huidige vijf jarige overeenkomst loopt in septem ber af. De Sowjet-Unie mocht per jaar zes miljoen ton Amerikaans graan kopen en nog eens twee mil joen ton per jaar extra zonder daaro ver te onderhandelen. Voor een goed geweten is een slecht geheugen nodig. BRUSSEL, 25-7. Eind juni was in de Europese Gemeenschap 7,6 pro cent van de aktieve bevolking werk loos. Dit cijfer van 7,4 miljoen wer klozen was het hoogste dat ooit in een zomermaand in de Europese Ge meenschap werd genoteerd. Sedert juni 1980 is het aantal werklozen in de Europese Gemeenschap gestegen met 34 procent waarbij Groot- Brittanië en Nederland met 62 pro cent en de Bondsrepubliek met 44 procent de uitschieters zijn. Einde ju ni was in Luxemburg 0,7 procent, in België 10,6 procent, in Nederland 6,9 procent, in Denemarken en Frank rijk 7,2 procent, in Italië 8,4 procent, in Ierland 10,1 procent cn in Groot- Brittannic 10,3 procent van de aktie ve bevolking werkloos. Verwachting tot dinsdagavond: Iets warmer Droog weer en zfïhnige perioden; mi nimumtemperatuur omstreeks 12 graden; middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot ongeveer 23 gra den in het binnenland; matige weste lijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 31 juli: Woensdag Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: west 4 Donderdag: Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: west 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juli Zpn op 5.54, onder 21.37 Maan op 3.00, onder 19.25 Nieuwe Maan: 31 juli (5.52) RENESSE, 25-7. Door de Bond van paardenfokkers op Schouwen-Duiveland werd zaterdag op de terreinen van de manege Grol te Renesse een keuring van Zeeuwse trekpaarden gehouden, waarbij ook de keuring plaats vond van Haflingers en Haflo-arabieren. Over het geheel was de kwaliteit meer tot uiting kwam door het feit, van de aangevoerde paarden van een dat alle paarden een eerste premie voortreffelijke kwaliteit wat onder ontvingen. Met het keuren van in totaal 45 paarden was het aantal inzendingen dit jaar aan de hoge kant. Als omlijsting van de keuring werd er met aangespannen wagens, van di verse pluimage, gereden. Bij de grote wagen ging de le prijs naar de heer Van de Velde uit Zonne maire met een aangespannen oude boerenwagen. Verloting Bij de kleine wagen viel de le prijs ten deel aan de heer W. Hart uit Haamstede. Aan het slot van deze geslaagde dag, waaraan medewer king werd verleend door de ruiterve- reniging Renesse, vond nog een ver loting plaats met twee pony's als hoofdprijzen. De eerste prijzen wa ren voor hengstveulens kleine maat: Nico van Steenzwaan; Grote maat: Ronald; Merrieveulens gm Gea van de Bosweg en km Gemma van de Bosweg; Eenjarige hengsten: Nico. Eenjarige merries km Miiva en gm Sonja van Weizicht; driejarige mer ries: Klara van Steenzwaan; vierjari ge merries km Julia van Steenzwaan cn gm Eva van 't Molenhof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1