EBB Werken van Waalko Dingemans doen het goed in Herv. Kerk 1 A Glimlach van Zeeland Het FNV en het optreden tegen bouwfraudes 29,75 Dreischor Orgel- en vokaal koncert Expositie in Burgh Dum dum-kogels in Rusland De legbatterijen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 Juli 1981 Nr. 2294a 5 Advertentie SCHOOLBROEKEN rib en spijker maten 98 t/m 176 Mol 6 7 ImiUH 1*1 |0> 1 <01 20*0 KARATSJI, Pakistan. Het Islami tische wereldkongres heeft gevraagd om de uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties naar aanleiding van Israëls barbaarse luchtaanval len op de Libanese burgerbevolking en schending van het handvest van de Verenigde Naties". LIMA. Veertigduizend mijnwer kers in Peru zijn begonnen aan een waarschuwingsstaking van twee da gen om het weer in dienst nemen van ruim 600 ontslagen kollega's af te dwingen, zo heeft hun bond bekend gemaakt. ATHENE. Bij een aanslag op een scheepvaartkantoor in de Griekse hoofdstad Athene zijn woensdag drie mensen gedood en meer dan veertig gewond, zo heeft een politiewoord voerder bekendgemaakt. SAN SALVADOR. Salvadoriaanse troepen hebben een aanval ingezet op bolwerken van de guerrilleros aan beide zijden van de grens met Hondu ras en in het gebied zijn zware ge vechten aan de gang. BERLIJN. Een 21-jarige Pool, die woensdag een Pools vliegtuig kaapte en dwong naar West-Berlijn te vlie gen, heeft donderdag voor de onder zoeksrechter in West-Berlijn ver klaard dat hij uit zijn vaderland is gevlucht om aan de dienstplicht te ontkomen en omdat hij verliefd was. ISLAMABAD. In de provincie Pachman, twintig kilometer van de Afghaanse hoofdstad Kaboel, heeft zich tussen 13 en 15 juli de zwaarste veldslag afgespeeld sinds het begin van de Russische interventie ander half jaar geleden, zo is uit diploma tieke bron in het Pakistaanse Islama bad vernomen. WARSCHAU. De afgevaardigden van de regionale afdelingen van het „Comité voor de verdediging van ge vangenen om hun overtuiging" die bijeen waren in Warschau, hebben besloten in augustus protestmarsen te organiseren. SALISBURY. Negen landen in zuidelijk Afrika hebben de topkonfe- rentie in Ottawa een boodschap ge zonden waarin zij de westerse mo gendheden verzoeken hun status van niet-gebonden land te eerbiedigen en de landen van de derde wereld niet te betrekken in de konfrontatie tussen Oost en West. BELFAST. Twee ambtenaren van het Britse ministerie voor Noord-Ier- land hebben onverwachts een bezoek gebracht aan de Maze-gevangenis in Belfast waar IRA-leden in hongersta king zijn. WARSCHAU. De werknemers van de Poolse staatsluchtvaartmaat schappij Lot die hadden gedreigd aanstaande vrijdag in staking te gaan, hebben hun dreiging ingetrok ken nadat de regering hun had be loofd hun een mate van werknemers- zelfbestuur te geven. OTTAWA. De deelnemers aan de ekonomische topkonferentie in Otta wa zijn het er over eens geworden dat meer hulp aan de ontwikkelingslan den moet worden gegeven. VERENIGDE NATIES. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO, Yasser Arafat, heeft „positief" geantwoord op het ver zoek inzake een bestand dat V.N.-se- kretaris-generaal Kurt Waldheim tot hem had gericht. WARSCHAU. Leden van de onaf hankelijke Poolse vakbond Solidari teit hebben met geweld kantoren be zet van de oude pro-kommunistischc vakbond in de zuidwestelijke in dustriestad Wroclaw. Dit heeft het officiële Poolse persbureau PAP meegedeeld. Mijn Zeeland zoekt geen hoogverheven woorden want ronde taal klinkt in dit land. Toch zingen fluisterliedjes langs de Scheldeboorden alsof sirenen lokken naar de overkant. Een glimlach mocht ik in dit land aanschouwen lief gepenseeld in blauw en goud. En onder rode daken wonen mensen vol vertrouwen hoog is de dijk die woest geweld weerhoudt. Want tranen kende Zeeland om die onvergeten uren toen storm en springvloed levens nam. Wel gaat de tijd voorbij alleen herinnering blijft duren gegrift in het leven van wie ontkwam. Wonderlijk land uit de zee gewonnen eerbiedig buig ik voor dat stoer geslacht van Zeeuwen, die het fel gevecht begonnen verbeten zwoegden dag en nacht. Glimlach dan Zeeland want jou is gegeven schoonheid in kleur en ook in lijn als ik naar een lied vraag jou op het lijf geschreven moet zomer in Zeeland het antwoord wel zijn. Nooit kan ik Zeeland mooi genoeg beschrijven omdat mijn hart jou toebehoort. Hier zou ik altijd willen blijven jouw zoete glimlach heb ik zo graag verwoord JAN TUINDER DREISCHOR, 22-7. De nog altijd mysterieus fraaie kerk van Drei schor beleeft weer de trilogie van een drietal orgelkoncerten door de Delft- se kantor Dirk Janszoon Zwart. Vori ge week het eerste, volgende week het slot en gisteren (woensdag) de middenmoot, per traditie aangevuld met een vokale bijdrage van de Zie- rikzeese sopraan, mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk. Een verras sing was te vernemen dat deze aange name muzikale koöperatie alweer voor de tiende maal werd bereid. Ook in de wereld van de muziek „vliegen de jaren". Een bevestigingsgedachte mag zijn, dat de organist Jan Zwart in zijn tijd van onschatbare betekenis is ge weest voor de protestantse kerkmu ziek. Generaties kerkmensen zijn - bij wijze van spreken - opgevoed met Zwart en de herkenning heeft altijd iets vrooms, lieflijks en aandoen lijks. Dirk Jansz. illustreerde dit gisteren met ps. 147 1 (introduktie en fuga); „Laat 's Heren lof ten hemel rijzen", (o.b.). Als hommage aan de vader, een treffende opener van een koncert, dat belangrijke punten be vatte. Vooral het element van de her kenbaarheid was ditmaal groot. Bij voorbeeld J. S. Bach's vertrouwd ko raal: „Wachet auf ruft uns die Stim- me". Van een melodieuze eigen ge aardheid was Joh. P. Kellner's „Pra- ludium". Eén oorspronkelijk marsfragment uit Handels „Messiah" kreeg een be werking van A. Guilmant, geschikt om de divergerende klankmogelijk heden van het instrument te de monstreren en de evenwichtige na galm in de kerk (nog weer) eens op te merken. Ch. M. Widor vaak gepro grammeerd met uitgesproken forti- gestruktureerde passage uit de vier de symphonie (andante cantabile). Tot slot van de koncertgever de be roemde parafrase van „Ein fester Burcht ist unser Gott", van Jan Zwart. De delen in opeenvolging zijn van een schitterende struktuur en de slot- melodie noopt tot meezingen. Elders durft men dat; hier kennelijk nog niet. Gerijpt naar een warm timbre wist de sopraan een adequaat aan deel in het totaalprogramma te bren gen. Ook Bach; heel verfijnd met „Jesu, meines Glaubens Zier" en „Jesu, Jesu du bist mein". Verder een evenwichtige vertolking van een Handel-fragment uit de opera „Hera- kles"; een gedurfde aria, die heel wat technische eisen stelt. In die stijl ook een recitatief (en aria) uit Handels opera „Rinaldo. Het „Lascia ch'io pi- anga (vrijheidslied) werd jaren geleden in koorzang al eens uitge voerd te Zierikzee. De soliste besloot met César Franck's: „Ave Maria" en gaf als toe gift een vroeg 16e eeuws volksliedje. Daar was een korte huldiging van mevrouw Coumou aan vooraf ge gaan. Een kerkelijk medewerker te Dreischor dankte haar voor haar tienjarige inbreng en organist Zwart prees in een toespraak de muzikali teit en inventiviteit van de koncert - geveres. De waarderende woorden werden onderstreept met bloemen. Bij elkaar een hooggestemde muzi kale avond, met flink wat bezoekers, maar natuurlijk zou de kerk vol moe ten zitten. Zo „kerks" en kultureel evenwel zijn we kennelijk nu ook weer niet; een dissonante aanteke ning, die misschien best mag. B. d. v. LONDEN. De 31-jarige Nederlan der B. S. is dinsdag in Londen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar, met aanbeveling tot deporta tie, wegens het organiseren van een bende die 10 kilo cocaïne ter waarde van 10 miljoen gulden Engeland had binnengesmokkeld NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft als reaktie op de voortdurende vijande lijkheden aan de Libanees-Israëji- sche grens, opgeroepen tot „onmid dellijke beëindiging van alle gewa pende aanvallen". BEIROET. Volgens een medede ling van het Palestijnse persbureau Wafa is een Israëlische pantserkolo nie van ongeveer 25 voertuigen op weg naar de Chardali-brug bij het fort Beaufort, dat een Palestijns bol werk is. „Flitsen" uit het buitenland BONN. Vier hoofden van Arabi sche diplomatieke missies in Bonn- Godesberg hebben aan de Westduitsc regering gevraagd nota te nemen van de uitzonderlijke ernst en uitermate gevaarlijke konsckwcntics van de Is raëlische agressie in Libanon. BEIROET. Een Israëlische militai re woordvoerder sprak berichten uit Beiroet tegen, als zou een kolonne Is raëlische tanks Zuid-Lihanon zijn binnengetrokken. Op een nacht kwa men verscheidene door Palcstijncn afgeschoten raketten in Noord-Israël terecht zonder sehadc aan te richten. WENEN. De Tsjechosiowaaksc dis sidente Petruska Sustrowa is door de politie aangehouden nadat haar wo ning in Praag door de politie was doorzicht en materiaal wasgekonfis- queerd. Dit hebben emigrantenkrin gen in Wenen woensdag bekendge maakt. MADRID, LONDEN. Van officiële zijde in Madrid is woensdag meege deeld dat koning Juan Carlos besloot van bijwoning van het huwelijk van prins Charles af te zien nadat zijn re gering vergeefs had geprobeerd En geland ertoe te bewegen Gibraltar uit de huwelijksreis te schrappen. HAAMSTEDE. Eén van de K.L.M -Fokkers, die voor de oorlog, regelmatig het vliegveld Haamstede bezochten, bin nen de lijn Rotterdam, Haamstede. Vlissingen, Knokke. WASHINGTON. De eigenzinnig heid van premier Menachem Begin van Israël in het licht van het Ameri kaanse streven om in het Midden- Oosten een wapenstilstand tot stand te brengen, heeft bij de traditionele bondgenoot die de Verenigde Staten zijn een irritatie verwekt die woens dag merkbaar was in alle branches van de regering in Washington. PARIJS. De Franse dochteronder neming van het Amerikaanse auto- mobielkoncern Ford wil het aantal werknemers in de fabriek in Bor deaux met enkele honderden vermin deren. BRUSSEL. Twee socialistische le den van het Europees parlement be schuldigen de regering van El Salva dor ervan de moeder van een politie ke gevangene te hebben vermoord nadat zij met een E.G.-afvaardiging had gesproken. SAN SALVADOR. In de laatste 24 uur zijn in El Salvador veertien stof felijke overschotten gevonden. Dit is woensdag meegedeeld door de justi tie in San Salvador, die vaststelde dat er momenteel meer gewelddadig heid is op het platteland dan in de hoofdstad. WASHINGTON. Twee vertegen woordigers van het Afghaanse verzet tegen de Russische bezetting van hun land zijn woensdag verschenen voor de subkommissie van het Huis van afgevaardigden voor de mensenrech ten en de kongreskommissie voor de veiligheid en samenwerking in Euro pa. Zij vroeg om „echte hulp". LONDEN. De Britse regering heeft woensdagavond in het Hogerhuis een pijnlijke nederlaag moeten inkasse- ren. De Lords stemden in het debat over de omstreden nationaliteitswet vóór het toekennen van het volwaar dige Britse staatsburgerschap aan de bewoners van Gibraltar. LIMA, Peru. Na vijf dagen staking van de mannen van de gemeenterei niging liggen in de Peruaanse hoofd stad Lima volgens haar gemeente bestuur 9.000 ton afval opgestapeld. De vuilophalers willen met hun aktie bereiken dat 450 kollega's in de noor delijke industriestad Trujillo die ontslagen zijn, weer worden aange nomen. NEW YORK. De 19-jarige Venezo laanse studente Irene Saez Conde is in New York „Miss Universe 1981" geworden. Zij versloeg 75 andere kandidaten voor de titel van „mooiste jonge vrouw ter wereld". LONDEN. De „uitermate gevaar lijke" psychopaat James Lang die maandagmorgen was ontsnapt uit de gevangenis van Broadmoor op 100 km ten westen van Londen, is weer gegrepen. Dit is van politiezijde in Londen meegedeeld. V.l.n.r. Kerkvoogd de heer A. Wiggers, mans en ds. A. J. Baas. Éen bijna volle kerk kon voor de officiële opening allereerst luisteren naar orgelspel van ds. Baas samen met Mientje Bliek op alt fluit. De heer A. Wiggers, een persoonlij ke vriend van schilder Waalko en te vens kerkvoogd van de Herv. Kerk, memoreerde in zijn ope ningstoespraak o.a. het vertrek van Waalko in 1947 naar Zuid-Afrika. Binnen korte tijd wist hij ook daar naam te maken als portret- en land schapschilder en de ene na de andere expositie volgde. Terug „In de zeventiger jaren groeide langzaam een sterk verlangen naar Holland terug te keren om in Westen- schouwen in zijn (ouderlijk) huis te gaan wonen samen met zijn vrouw Elisabeth. Namens vele vrienden mag ik zeggen dat wij zeer verheugd Elisabeth Dingemans, Waalko Dinge- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zijn met jullie terugkomst. Boven dien doet het ons allen bijzonder goed dat juist het oude kerkje in Burgh aan de „verloren zoon" ruimte biedt voor verder werken en leven" aldus de heer Wiggers. De werken van Waalko zijn moei lijk onder één noemer te brengen. Opvallend wel zijn - vaak in op dracht geschilderde - portretten die getuigen van een sterk uitdrukkings vermogen. Waalko vertelt daarover: „Mijn modellen - vaak kinderen - stel ik op hun gemak door met hen te praten over de onderwerpen die hen interes seren. Onderwijl teken ik mijn schet sen en observeer hun karakteristieke gelaatsexpressie, houdingen en geba ren". Verder herinneren enkele schilde rijen aan de lange periode die Waal ko in Zuid-Afrika heeft doorge UTRECHT, 22-7. De Federatie Bouw- en Houtbonden FNV meent dat de mogelijkheden om iets te doen tegen bouwfraudes onvoldoende worden benut". LONDEN, 22-7. De Sowjet-Unie is zijn infanterie aan het uitrusten met kogels die gelijk staan aan de „dum- dum"-kogels die onder de konventies van Den Haag en Geneve zijn verbo den, aldus de gezaghebbende publi- katie Jane's Infantry wapens in de jongste uitgave. De kogels zijn bestemd voor het nieuwe Sowjet-AK-74-geweer, waar van verscheidene exemplaren in het westen zijn gekomen en zijn onder zocht door spionagedeskundigen. Een dum-dum-kogel spat uiteen wanneer hij het menselijk lichaam raakt en kan veel ernstiger wonden veroorzaken dan normale kogels. Het gebruik van dum-dum-kogels was in 1899 al verboden. „Naar het zich laat aanzien is het ontwerp van de kogel volledig in strijd met alle overeenkomsten .van Den Haag en Geneve", aldus Jane's, dat tracht alle wapens waarover in- fanteriesoldaten kunnen beschikken te registreren. De „anti-koppelbazenwet", die al enkele maanden geleden door de Tweede Kamer is aangenomen, en die de aansprakelijkheid van de hoofdaannemer voor door onderaan nemers gepleegde fraudes met be lastingen en sociale premies regelt, is nog steeds niet in werking getreden, aldus de Bouwbond FNV. De bond zegt al heel lang voor die wet te hebben gepleit omdat hoofd aannemers dan wel moeten afwegen wie ze wel en wie ze niet als onder aannemers zullen inschakelen. Vol gens de Bouwbond FNV wil het mi nisterie van sociale zaken eerst nog overleg over de wet plegen met werk nemers en werkgevers. BRUSSEL, 22-7. De EG- Kommissie is bezig met het maken van voorstellen voor nieuwe regels waaraan de legbatterijen in Europa in de toekomst moeten voldoen. Dat heeft mr. Frqns Andriessen aange kondigd in de Europese Landbouw raad die maandag en dinsdag in Brussel is gehouden. Andriessen die de konkurrentieportefeuille heeft in het „dagelijks bestuur" van de EG, trad die dagen op als Europees land- bouwkommissaris omdat zijn Deen se landbouwkollega Poul Dalsager nog steeds ziek is. BURGH. De Ned. Herv. kerk als expositieruimte. BURGH, 22-7. In de Ned. Hervormde Kerk in Burgh werd dinsdagmiddag een tentoonstelling geopend van schilderijen en aquarellen van Waalko Dingemans uit Westenschouwen. „Een kerk is in eerste instantie niet gebouwd als expositieruimte. Toch komen de schilderij en hier goed tot him recht en het is daarom misschien een mooi symbolisch gegeven als we de kerk beschouwen als onderkomen voor mooie en soms kunstzinnige wérken", aldus de predikant van deze kerk A. J. Baas. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bracht. „Zonsondergang in Rhodesië", „Vrolijke tuinjongen" en de aquarel „Katoenpluksters in de Transvaal" getuigen daarvan. Romantisch Naast lieve romantische schilde rijtjes van bijvoorbeeld een hpisje in Westenschouwen „Uylenburgh" of „Pijpekruid aan de bosrand" zijn ook een aantal zeer natuurgetrouwe werken geëxposeerd. „Herfst in de Duinen" en „Zee - een stormachtige middag" zijn daar voorbeelden van, prachtig van tint, vooral op afstand bekeken heel mooi. De omgeving Westenschouwen heeft - zo blijkt - Waalko zijn hart gestolen. Vooral de Plompetoren in spireert hem tot het maken van aqua rellen, iedere keer weer anders van sfeer en lichtval. Een apart sfeertje dus, in de kerk van Burgh. De tentoonstelling is te bezichtigen, tot 13 augustus, van 10.00-12.00 en van 16.00-18.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5