Visserijproblematiek aan de orde in Bru's Durps'uus Musiek Play In en orgelmuziek tijdens Smalstads Brouwse Dag 4 De zigeuners Vroeg voor Old Bailey Dürer ontdekt Tijdens „Vlaggetjesdag" „Trachten wat nieuws te brengen" DREISCHOR. Woensdag beleefde Dreischor zijn middenkoncertin een reeks van drie, die elk jaar wordt gebracht door de organist Dirk Jansz. Zwart. Bijzonder deze avond was de medewerking van de Zierikzeese sopraan mevr. Af. N. Coumou-Groenendijk, die voor de tiende maal vokale medewer king verleende en daarvoor spontaan in de bloemetjes werd gezet. Men zie ook recensie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het portret geldt als tegenhanger van Dürers portret van zijn vader, dat hangt in de Uffizi in Florence. Het moederportret werd sinds begin van de achttiende eeuw vermist. AMSTERDAM, 23-7. De diskrimi- natie van zigeuners en het belemme ren van hun nomadisch leven zijn het gevolg van de weigering van nationa le staten om afwijkende vormen van kuituur en leven te aanvaarden en de ruimte te geven. Dat is een vorm van rassendiskri- minatie, die als zodanig bestreden dient te worden. Dit staat in een ver klaring van de Stichting Lau Mazi- relfonds in Amsterda, die on dersteund wordt door de Stichting Bestrijding Anti-Semitisme, de staf leden van deHervormde Stichting Jeugd- en Jongeren wek, het Steun- komitié Almere, het Landelijk Woonwagenpastoraat en de Stichting Mozeshuis. De ondertekenaars van de verkla ring protesteren tegen het standpunt van de Nederlandse regering, dat „het zigeunervraagstuk" in interna tionaal verbona moet worden opge lost. Zij vinden dat een dergelijk woordgebruik rechtstreeks aansluit op de terminologie van de nazi's en achten de mentaliteit erachter dis- krimineren. De organisaties zijn van mening dat internationale afspraken en verdragen uit moeten gaan van opheffing van de diskriminatie van nomadisch levende zigeuners, in die zin dat hun levenswijze uitdrukke lijk wordt erkend en niet beperkt wordt naar nationale grenzen. „Aan de zigeuners zelf moet worden over gelaten of zij onverkort willen vast houden aan hun kulturele traditie of zich willen integreren in andere le vensvormen", aldus de opstellers van de verklaring. LONDEN, 22-7. In de Old Bailey in Londen, waar in mei de Yorkshire Ripper" werd i veroordeeld wegens moord op dertien vrouwen, stond woens- i dag de jongste beklaagde te- i recht die ooit binnen de eer- biedwaardige muren is ge- weest: een meisje van 12 dat met haar broer van 14 door een i supermarkt was aangeklaagd J i wegens diefstal van een dough- i i nut en een ander gebak. De kinderen hadden op de lekker- i nijen geknabbeld in de rij voor i de kassa bij de uitgang en dat j kwam volgens de supermarkt i op diefstal neer. i 1 De rechter, Alan Lip friend, vroeg zich af hoe zo'n zaak in i de Old Bailey had kunnen be- i landen en of hij haar nu wel be- i handelen moest. J i Dat hoefde niet, want nadat i i de kinderen onschuld hadden bekend, had een diskussie in i d'e raadkamer plaats die ertoe j i J leidde dat de officier vanjusti- 1 tie afzag van het aanvoeren f van bewijzen. "J Zo zal de Welfare-afdeling aanwe zig zijn met een verkoopstand, leden van Smalstads Koor zorgen wederom voor poffertjes en de mensen van de Bejaardensoos laten de inmiddels nostalgische Smalstad professie gar nalen pellen herleven. Verder zullen de Plattelands vrouwenbond, de Oranjevereniging en het Rode Kruis aanwezig zijn. De Sportvereniging Brouwershaven stelde vorig jaar de opbrengst van de Brouwse Dag be schikbaar voor het waterputtenpro- jekt in Rwanda, dit jaar zal het geld aan het herleefde Apollo" worden geschonken. Eevenals vorig jaar laat de Rabo bank weer van zich spreken met een zogenaamde rollenband, waarop en thousiaste fietsers - en dat zijn er heel wat zo net na de Tour de France - hun krachten kunnen meten en leuke prijzen kunnen winnen. Kindercrèche Het initiatief van de Stichting Peu terspeelzaal vorig jaar tijdens de Brouwse Dag een kindercrèche op de Markt in te richten, bleek een goede greep. Uiteraard zullen de kleintjes ook nu weer op dezelfde wijze bezig gehouden worden, zodat vader en moeder rustig een wandeling over de braderie kunnen maken. De Stich ting Peuterspeelzaal beschikt inmid dels over voldoende medewerkers om de kinderen zelf op gevarieerde wijze te amuseren, met een poppen kastvoorstelling e.d. Orgelbespelingen De Muziek PLay In kreeg reeds uit gebreide belangstelling, maar er is nog een muzikaal programma-onder deel, dat zeker de belangstelling ver dient. Gedurende de Brouwse Dag zullen orgelbelbespelingen plaats vinden op het zeer fraaie orgel van de grote St. Nicolaaskerk door Bram Beekman Fzn. (een neef van „de be kende"), Arte de Jonge en Hans v. d. Gouwe. De orgelbespelingen zullen tussen tien en twaalf uur en tussen twee en vier uur te beluisteren zijn. Er zullen die dag voor bezoek aan de kerk dagkaarten verkocht worden, zodat men meerdere malen voor kor tere of langere tijd kan gaan luiste ren (of de kerk bekijken of gewoon even uitrusten). „De vraag waarom doe je dit alle maal, hebben we ons echt wel gesteld", zegt de heer Van den Hoek. Samengevat komt hij tot drie doel groepen: voor de toeristen, voor de ondernemers en voor de leefbaar heid, dus voor de eigen bevolking. Zowel hij als de heer Hanse spre ken de hoop uit, dat ooit nogeens een betere koördinatie tussen de dorpen en kernen onderling op gang zal ko men, zodat gezamenlijk gewerkt kan worden aan de promotie van geheel Schouwen-Duiveland. Het braderie-gebeuren op zaterdag 1 augustus begint om tien uur, ter wijl de officiële opening om elf uur zal worden verricht door burge meester C. Slabbekoom. De Muziek Play In wordt „opengeblazen" door kapelmeester A. Heijboer. DEN HAAG. De politie in Bredh heeft volgens minister De Ruiter van justitie op koninginnedag onjuist ge handeld door 133 aangehouden men sen langer dan zes uur op het politie bureau vast te houden. Dit heeft de bewindsman geantwoord op schrifte lijke vragen van de kamerleden Roethof (P.v.d.A.) en mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66). NEURENBERG, BEIEREN, 22-7. In het Germanische Nationalmu- seum in Neurenberg hangt een schil derij dat met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid een vroeg werk van Albrecht Dürer (1471-1528) is. Dit hebben onderzoekingen door de uit Hamburg afkomstige Ameri kaanse kunsthistorika Lotte Philip- Brand aangetoond. Het betreft het portret van een vrouw, dat men tot nu toe heeft toe geschreven aan de school van de schilder Michael Wolgemut, Dürers leerling. Het museum had het schil derij in 1925 in een kunsthandel in München gekocht. Mevrouw Philip-Brand ziet in het werk een wel bij de Dürerkenners be kend, maar verdwenen afbeelding van de moeder van Dürer van de hand van haar beroemde zoon. BRUINISSE, 19-7. Voorafgaande aan de Bruse vloot- schouw zaterdagmiddag, hielden de vissers zich bezig met specifieke visserij-problemen. In het Dorpshuis voerde een aantal sprekers het woord. Jac. van Splunter, gedurende vele jaren hoofd Sektie Mosselzaken van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, was vervanger voor de voorzitter van het schap, de heer F. G. Spitho ven. Van Splunter kon meedelen, dat voor de export van mosselen naar Frankrijk (seizoen 1981/82) zich gunstige perspektieven ontwikke len. Een proefzending vond gunstig onthaal en er zullen zeker bestellin gen volgen. Of de konsument veel van de goed kopere mosselen zal merken is nog niet zeker; de detailhandel houdt vast aan de prijzen van vorig jaar. Wellicht dat grotere zaken door wat lagere prijzen de konsumptie kunnen bevorderen, was de wens van Van Splunter. Reklamekampagne Om deze hoop kans van slagen te geven, zal dit jaar een intensieve re klamekampagne worden gevoerd. Omdat vorig jaar was besloten géén reklame te maken (er was toen een tekort aan mosselen) heeft men nu de beschikking over een budget van plm 1 miljoen gulden. voor 1,50 per voer. (Een voer was 1500 kg of 15 tonnen). De burgemeester vergeleek deze si tuatie met die van 1980, toen het mos selkwekers met grote schepen was gelukt in één reis een besomming van 100.000,— te maken. Een bewijs hoezeer de mosselkweker van de na tuur afhankelijk is. Prijzen de heer Hekman hoopte voor de mosselkwekers, dat de prijzen dit jaar zo zouden worden, dat zij een goed belegde boterham kunnen ver dienen, maar was in zekere zin blij met een wat lagere prijs voor de kon sument. De konkurrentie ligt op de loer: grote verdiensten in de mossel- sektor ligt op de loer: grote ver diensten in de mosselsektor brengen andere landen op het idee eveneens mosselen op de markt te gaan bren gen. Een voorbeeld daarvan is Span je, een geducht konkurrent. Bedrijfsresultaten Hoge olieprijzen zetten volgens Hekman een rem op de bedrijfsresul taten, waardoor het noodzakelijk is voor een goed exploiteren van een be drijf twee ijzers in het vuur te heb ben: mosselpercelen zowel in Zee land als op de Waddenzee. „Het gemeentebestuur staat pal in de strijd van de Bruse mosselkwe kers om dit te verwezenlijken, omdat Bruinisse het eerste en enige slacht offer van de Deltawerken werd, toen de Oosterschelde open bleef en de Grevelingen al dicht was", was de mening van burgemeester Hekman. Oplossing van de havenproblema- tiek zag Hekman in het nabije ver schiet niet. Tot zeker 1986 is geen oplossing te verwachten. Wel deed Hekman een beroep op de mossel- kwekers medewerking te verlenen (ook financieel) nu de gemeentefi- nanciën niet meer de bron is waaruit alles kan worden betaald. De voorzitter van het feestkomité. de heer A. J. Bal beantwoordde tot slot alle voorgaande sprekers, waar na traditiegetrouw de dampende schalen mosselen binnen gebracht werden. Het fraaie orgel in de grote St. Nicolaaskerk zal tijdens de Brouwse Dag bespeeld worden door Bram Beekman Fzn., Arte de Jongè en Hans v. d. Gou- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met veel enthousiasme en sponta niteit werd vorig jaar deelgenomen aan die Muziek Play In. Twee repeti ties in de loods van de firma Van Ast üngen vooraf aan het officiële optre den op de Brouwse Dag. Van die re petities wordt nu afgezien. Het doel van dit evenement is zoveel mogelijk muzikanten van verschillende plui mage bij elkaar te krijgen en vervol gens uit te proberen op welke wijze een eenmalig orkest geformeerd kan worden. Zowel de heer Van den Hoek als V.V.V.-woordvoerder de heer J. C. Hanse wijzen erop, dat juist die eerste ontmoeting tussen de deelne mende muzikanten bijzonder aardig zal zijn voor het publiek om mee te maken. Bovendien wilde men geen extra drempel inbouwen door met voorafgaande repetities de indruk te wekken, dat alleen muzikanten van een zeker niveau zouden kunnen deelnemen. Inbreng dirigent De spontaniteit staat voorop bij de Muziek Play In en verder wijst de '■■•r Van den Hoek op de uiterst be langrijke inbreng van de dirigent. Aan hem de taak al die muzikanten tot een orkest te vormen. Op de Brouwse Dag zelf begint omstreeks elf uur op de muziektent - en bij zeer grote belangstelling op een speciaal te bouwen podium - de eerste repeti tie. Tot ongeveer half een zal dan gestudeerd worden op verschillende - niet al te moeilijke - stukken. Om on geveer twee uur begint de tweede re petitie en tenslotte wordt omstreeks vier Uur het gezamenlijke concert ge geven. De algehele leiding berust bij diri gent P. H. J. Everwijn uit Brouwers haven, bijgestaan door dirigent H. J. Everwijn uit Burgh-Haamstede en kapelmeester A. Heijboer uit Brou wershaven. Niet onvermeld mag blij ven, dat de Muziek Play In zeker me de heeft bijgedragen tot de her oprichting van Smalstads muziek vereniging Apollo". Bij de organisatoren van de Brouwse Dag leeft derhalve ook de gedachte, dat Muziek Play In in de toekomst onder auspiciën van deze muziekvereniging georganiseerd moet gaan worden. Op zaterdag 1 augustus zullen op de Markt in Brouwershaven verder De heer Van Splunder - gepensio neerd als hoofd van het Mosselkan toor - was tot voor kort nog advise rend werkzaam. Hij heeft bijna een halve eeuw de ups and downs in de Mosselbranche meegemaakt en wees er dan ook op hoe moeilijk het is voorspellingen te doen, of de juiste koers uit te zetten voor een bedrijfs voering in een volgend seizoen, daar ieder seizoen weer anders is. Traditie Burgemeester T. C. Hekman (sa men met wethouder M. J. van de Vel de gast op de receptie) was gelukkig met de gevonden oplossing de tradi tie op de visserijdagen te kunnen handhaven. Nu de Bruinisser ge meentekas leeg is was het moeilijk voor de gemeente de volledige recep tie voor haar rekening te nemen. Hekman had alt de geschiedenis opgediept dat in 1859/1880 zoveel mosselen op de Grevelingen waren, dat de hoeren de mosselen kochten BROUWERSHAVEN, 22-7. „Vaak is het moeilijk je te onderscheiden. Een braderie is een gezellig eyenement, maar daarnaast wil je toch ook iets aparts doen", zegt de heer A. van den Hoek, publiciteitsman voor de Organisa tie Brouwse Dag. Die inmiddels traditionele Brouwse Dag wordt dit jaar op zaterdag 1 augustus gehouden. Voor de organisatie tekenen - in nauwe samenwerking - de V.V.V. en de middenstandsvereniging. Overigens hoeft de organisatie zich niet al te veel zorgen te maken over de vraag hoe men zich als Smalstad kan onderschei den, want met de vorig jaar gestarte „Muziek Play In" heeft men een heel bijzonder item op het programma. ruim vijftig kramen worden op gesteld door plaatselijke onderne mers, verenigingen en door kooplie den van buitenaf. De hecen Hanse en Van den Hoek konstateerden juist bij die laatste kategorie een grote be langstelling voor een plaatsje op de Markt tijden die Brouwse Dag. Het was hen derhalve mogelijk een selek- tief beleid te voeren. „Eerst wordt gekeken welke artikelen door plaat selijke ondernemers zullen worden gepresenteerd en naar de aktivitei- ten, die de verenigingen organiseren en de rest wordt aangevuld met standjes voor de mensen van buiten af", aldus de woordvoeders. Ook bij de verenigingen ter plaatse blijkt veel enthousiasme te leven om een steentje bij te dragen aan de Brouwse Dag. Prettige keerzijde van de medaille is uiteraard ook, dat het voor hen meestal een welkome on dersteuning van de kas betekent. Plaatje van de eerste Muziek Play In vorig jaar tijdens de Brouwse Dag. Een en ander was mede aanleiding tot de her oprichting van de muziekvereniging ..Apollo" in Brouwershaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ,4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4