Nog vijandelijkheden in Libanees-Israëlisch grensgebied Bedrag aan opcenten provincie voor motorrijtuigenbelasting NA HET AKKOORD Hevige regenval en zware sneeuw teisteren Midden-Europa LAATSTE NIEUWS Kabinetsformatie Informateurs ontvangen fraktieleiders Huwelijk baby-oppas Het Midden-Oosten De kabinetsformatie PvdA akkoord met voorstellen CDA wil onderhandelingen Suggesties voor de zetels PASOF... OF WE SLAAN D'R OP! Ook sneeuw in juli Aan zijden draad AGENDA G.S. Zeeland 2 Wat onmiddellijk na het bekend worden van het informateurs-ak koord voor een regeringsprogramma en de zetelverdeling, aan gevarieerd kommentaar en aan afkeuringen en adhesiebetuigen is losgebarsten, grenst aan het ongelofelijke. Ieder een wist kennelijk onmiddellijk of hij rijkelijk was bedeeld, dan wel er bekaaid was afgekomen. Iedereen - d.w.z. de betrokken par tijen - had (en heeft) ook aanvullende wensen c.q. verlangens om de bestaande voorstellen te wijzigen. D'66 - de snel omhooggeschoten par tij - zou (een voorbeeld) zulke slechte portefeuilles toebedeeld hebben ge kregen. Als men dan weet dat daar defensie bij behoort en juist defensie één der meest besproken politieke „items" is geweest in het afgelopen jaar, gaat men daar toch wel anders tegen aankijken. Als het CDA niet helemaal kontent is over de zetelverdeling, dan is het premierschap toch ook een punt, dat erbij geteld moet worden. Dat geldt ook voor het vice-premierschap van J. Terlouw. Onderwijs voor de socia listen is niet niks, maar er staat een CDA-staatssekretaris tegenover. So ciale zaken is ook voor de P.v.d.A. en - als alles afloopt zoals het zich thans laat aanzien is dat meer „dan een beetje P.v.d.A.", zoals wel door de premier is gezegd. De „ontevrede nen" kunnen wellicht nog getroost met een aantal van drie formateurs (inklusief D'66 dus); is dit niet haal baar dan zal wellicht mr. Van Agt het als enige formateur gaan doen. De zaak helemaal terugdraaien lijkt in dit stadium uitgesloten, hoewel het „nooit nooit" met name geldt in de politiek. Het nieuws van heden (don derdagmorgen bewijst het. Het nieuwe kabinet - dat staat nu al vast- krijgt een immense taak: inflatie- en werkloosheidsbestrij ding, het optimaliseren van de in dustriële aktiviteit en een rem op de kollektieve lastendruk, welk laatste expliciet reeds door de informateurs is genoemd. Het aandeel van be lastingen en sociale premies in het nationale inkomen immers zo wil men - moet worden gestabiliseerd. De operatie beoogt het financie ringstekort van de overheid in de ko mende twee jaar met twee procent te verminderen. Wie weet wat „ombuigen" in de praktijk betekent, zal be-amen, dat de nieuwe ploeg maar bet best onder linge politieke wrijvingspunten kan gladstrijken, om er zo eensgezind mogelijk tegenaan te gaan. Een plu riform samengesteld kabinet als thans staat geformeerd te worden, kan twee dingen doen: of (te) snel uit eenvallen door onderlinge tegenstel lingen, óf onder druk van een drin gende ekonomische noodzaak, zich zo eensgezind mogelijk manifesteren, ten dienste van het landsbelang. DEN HAAG, 23-7. De informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn hebben donderdagmorgen tegen half elf hun reeks gesprekken hervat met de fraktievoorzitters van CDA, PvdA en D'66. Als eerste ging CDA- voorman Van Agt naar de informa teurs, die later op de dag ook afzon derlijke gesprekken zullen hebben met de onderhandelaars van PvdA en D'66, Den Uyl en Terlouw. De fraktievoorzitters zullen de in formateurs een toelichting geven op de standpunten van hun frakties over de voorstellen inzake het re geerprogramma en de zetelverdeling. NEW YORK. 22-7. Mary en Patrick Robertson uit New York reizen komende week naar Londen om er getuigen te zijn van het huwelijk van hun vroegere baby-oppas. De Robertsons woonden twee jaar geleden in de Britse hoofdstad en zochten voor twee dagen in de week een op pas voor hun zoontje Patrick junior. Een oppasbureau ..Pro per Mannies". stuurde Lady Diana Spencer. De moeder van Robertson, grootmoeder van de kleine Pa trick, zei tegen de New York Times dat Lady Diana een voortreffelijke baby-oppas was. „Ze is maar één keer niet gekomen. Haar verontschuldi ging was dat ze aan de koning in was voorgesteld". BEIROET, 22-7. Terwijl de Amerikaanse speciale afge zant naar het Midden-Oosten, Philip Habib, zijn vredes inspanningen voortzette, duurden woensdag de vijande lijkheden in het Libanees-Israëlische grensgebied voort. De Israëlische luchtmacht bombardeerde Palestijnse doelen in de buurt van de rivieren de Litani en de Zaharani. Op de „vinger van Galilea", de noord oostelijke punt van Israël, vielen weer Palestijnse Katsjoesja-raketten. Advertentie J3ij een om veiligheidsredenen ge heim gehouden bezoek aan het grens gebied zei premier Menachem Begin dat voor de bevolking daar eens de dag zal komen dat er geen raketten meer zullen vallen. „Er kan niet lan ger ongestraft Joods bloed vergoten worden". DEN HAAG, 22-7. De fraktie van de P.v.d.A. heeft zich woensdag ak koord verklaard met de voorstellen van de informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn wat' betreft het programma en de zetelverdeling van het beoogde kabinet van C.D.A., P.v.d.A. en D'66. Dit heeft een woordvoerder van de fraktie na afloop van de vergadering bekendgemaakt. Vier fraktieleden hebben om uiteenlopende redenen bezwaren tegen het huidige pakket van programma en zetelverdeling. De woordvoerder wilde niet bekend maken wie het zijn en wat hun be zwaren zijn. Wel is afgesproken dat de hele P.v.d.A.-fraktie de totstandkoming van de C.D.A.-P.v.d.A.-D'66-koalitie zal bevorderen. De fraktie hoopt dat het beoogde kabinet snel tot stand zal komen. DEN HAAG, 22-7. De C.D.A.-frak- tie heeft woensdag besloten dat over de voorstellen van de drie informa teurs verder onderhandeld moet wor den. Dit maakte C.D.A.-fraktieleider Van Agt na afloop van het fraktiebe- raad op een perskonferentie bekend. Het gaat daarbij om punten die be trekking hebben op de sociaal-ekono- miscbe paragraaf, de defensie-para graaf en de zetelverdeling. DEN HAAG, 22-7. Er van uitgaan de dat de formateur of formateurs er in slaagt (slagen) een kabinet samen te stellen op grond van het door de in formateurs bereikte akkoord, zou de zetelverdeling (met namen) er als volgt uit kunnen zien. Minister-president: Van Agt (C.D.A.); Sociale zaken en werkgele genheid, alsmede Antilliaanse za ken, tevens vice-premier: Den Uyl (P.v.d.A.); Ekonomische zaken, te vens vice-premier: Terlouw (D'66); Financiën: Van der Stee of Lubbers (C.D.A.); Buitenlandse zaken: Van der Stoel (P.v.d.A.); Ontwikkelings samenwerking: De Koning (C.D.A.); Defensie: waarschijnlijk Brinkhorst (D'66); Binnenlandse zaken: Van Thijn (P.v.d.A.); Justitie: De Ruiter (C.D.A.); Onderwijs en wetenschap pen: Van Kemenade (P.v.d.A.); C.R.M.: mogelijk Meijer (P.v.d.A.); Volkshuisvesting en ruimtelijke or dening: Van Dam (P.v.d.A.); Verkeer en waterstaat: Zeevalking, burge meester van Rijswijk, of Ineke Lam- bers, Kamerlid, beiden D'66; Volks gezondheid en milieuhygiëne: Van Leijenhorst of prof. Francken, opsteller van het C.D.A.-program, (beiden C.D.A.); Landbouw en visse rij: Braks (C.D.A.). De Veiligheidsraad aanvaardde éénstemmig een resolutie waarin op partijen een dringend beroep werd gedaan de vijandelijkheden te sta ken. Philip Habib voerde woensdag besprekingen met de Libanese auto riteiten en reisde vervolgens door naar Saoedi-Arabië. „Kontakten" Premier Begin zei over de missie van Habib dat het er niet om gaat een bestand met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie P.L.O. overeen te komen daar Israël deze organisatie afwijst. Het begrip bestand is door Israël dan ook niet gebruikt. „Wij spraken over kontakten (met de Li banese autoriteiten) om te komen tot vestiging van vreedzame betrekkin gen tussen Israël en Libanon". Dat is door Habib als eerste stap naar een „bestand" geïnterpreteerd. „Het is zijn recht dat zo te interpreteren", al dus Begin. Bezorgdheid Bij de Amerikanen groeit de be zorgdheid over de aanhoudende vij andelijkheden. De koers van de Is raëlische premier kan „zeker niet als gematigd gekenschetst worden", zo meende de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, woensdag in een vraaggesprek. Met hun besluit de levering van ge vechtsvliegtuigen aan Israël uit te stellen willen de V.S. voorkomen „dat wij verder bijdragen aan een al explosieve situatie". Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal a.s. zaterdag 21.30 uur A.s. zaterdag A.s. zondag 19.00 uur 20.00 uur MSOPJEïHLfN! ERENCE HILL BUD SPENCER Het bekende duo van lach of ik schiet a.l. Sex met 'n knipoog Sex om te schateren VROLIJKE ONTUCHT IN TIROL Vrolijke ontuchtdwazen in een nieuwe'reeks kolderieke perikelen 16 jaar WENEN, 22-7. In Oostenrijk is de afgelopen dagen meer regen gevallen dan in de afgelopen 124 jaar gebeurd is, terwijl in verscheidene Middeneuropese landen een flink pak sneeuw is gevallen. Funktionarissen hebben donderdag gezegd dat er zeker 12 mensen zijn omgekomen door het „winterse" weer en dat de schade in de miljoenen guldens loopt. DEN HAAG. De fraktie van D'66 kan alleen akkoord gaan met de voorstellen van de informateurs als het integrerend ministerschap in de sociaal-ekonomische driehoek naar ekonomische zaken gaat. DEN HAAG, 22-7. Het totstandko men van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 is woensdagavond aan een zijden draad komen te hangen door het besluit van de CD A-fraktie om op tal van punten de onderhandelingen te willen heropenen. PvdA-fraktie- voorzitter Den Uyl toonde zich ver bijsterd over de mededelingen van Van Agt en benadrukte dat hij zijn fraktie enigszins onder druk had moeten zetten om het akkoord geak- septeerd te krijgen. Het kabinet dat na de nachtelijke vergadering van maandag op dins dag nog zo dicht bij leek, was woens dagavond verder weg dan ooit in de ze kabinetsformatie. Opnieuw is het woord aan de infor mateurs. Den Uyl zei van de informa teurs heel duidelijk begrepen te hebben dat hun voorstellen een laatste bod zijn. „Slikken of stikken". En hij zei van zijn fraktie ook geen ruimte te hebben gekregen om verder te onderhandelen. Het is dan ook de vraag of de informateurs bereid zijn de onderhandelingen te heropenen en mocht dit het geval zijn dan voelt Den Uyl daar in elk geval bitter weinig voor. GRONINGEN. De N.V. Nederland se Gasunie heeft in de eerste helft van dit jaar vijf procent minder aard gas verkocht dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Dat blijkt dit het halfjaarlijks overzicht. DEN HAAG. P.v.d.A.-frakticlei- der Den Uyl was woensdagavond verbijsterd toen hij hoorde dat de C'.D.A.-fraktie in de Tweede Kamer aan de informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn een nieuwe onder handelingsronde gaat vragen. In Oostenrijk verdronken vier mensen in de Donau, waarvan het peil met 2,5 cm per uur stijgt. In We nen bereikt de rivier haast een alarmstand. In de sterk gezwollen ri vieren in het zuiden van de Bondsre publiek verdronken ook vier men sen, onder wie een meisje van twee. Drie alpinisten zijn in Frankrijk dood aangetroffen. Ze waren in de Alpen door een lawine verrast en daardoor doodgevroren. Het Tsje- choslowaakse persbureau „CTK" meldde.dat in een buitenwijk van Praag een persoon verdronken is tij dens reddingsakties. De Donau Als gevolg Van de hoge waterstand van de Donau is de grenspost Passau tussen'Oostenrijk en de Bondsrepu bliek gesloten, omdat de wegen blank staan. Op het raadhuis van We nen is men bang, dat - ais het er het komende etmaal regen valt - woon wijken onder zullen lopen. De Donau staat in de Oostenrijkse hoofdstad bijna 7,30 meter boven zijn normale peil. Gaat hij daar nog overheen, dan treedt hij buiten zijn oevers. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag van t/m 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel 10.00-12.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 -21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. (i) MIDDELBURG, 22-7. Sinds kort zal het de nauwgezet te betaler van motorrijtuigenbelasting zijn opgevallen dat op de accept-girokaart een bedrag prijkt aan provin ciale opcenten. Dat kan - ondanks de „bijsluiter", waarop deze zaak wordt verduidelijkt gemakkelijk tot de konkluaie leiden dat de provincie ër een schepje bovenop doet om er financieel wat beter van te worden. Vandaar dat het statenlid A. M. Dek gedeputeerde staten heeft ge vraagd deze zaak uit de doeken te doen. G.S. hebben schriftelijk ant woord gegeven op zijn vragen Niets veranderd Het antwoord van gs komt erop neer dat er eigenlijk niets is veran derd. De provincie krijgt weliswaar opcenten uit de motorrijtuigenbe lasting (dus: meer geld), maar moet wegens het vervallen van een andere uitkering weer hetzelfde bedrag inle veren. Resultaat voor de provincie, nul komma nul, budgetair neutraal heet dat tegenwoordig. Dit is nog niet het eind van het ver haal, want iedere kritische belasting betaler zal zeggen: „Alles goed on wel, maar ondertussen betaal ik wel moer. wat er ook precies tussen het rijk en de provincie wordt be kokstoofd". Ook dat is - gelukkig niet het geval, want het rijk heeft zijn inkomsten uit de motorrijtuigen belasting met een gelijk bedrag ver minderd. Wat blijkt dus? Zowel hot rijk als de provincie hebben inkomsten uit de motorrijtuigenbelasting. De zaak zou hiermee afgelopen kunnen zijn, maar er zit nog een adder onder het gras. Vorig jaar (op 1 Juli) heeft het rijk namelijk de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting verhoogd. In de bergen van Oostenrijk, West- Duitsland en Frankrijk is tot 2,5 me ter sneeuw gevallen. Vanaf een hoog te van 1.600 meter is het gevaar voor lawines niet denkbeeldig. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse .(Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Burgh Café-restaurant „Het Grote Zwijn". Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. (edere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel. 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Pro- motiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00- 17.00 uur. Zaterdag 27 juni (t/m 1 augustus) Zierikzee Burgerweeshuis. Expositie. 10.00 -17.00 uur; ma. t/m za. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. ,Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16 00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nu(sspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Broderiekant - Boezeroen", Havanpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16,00 uur. Zaterdag 25 juli (t/m 30 juli) Zierikzee Terrein Scheldestraat. Youth for Christ. Zomerkoffiebar. Donderdag 23 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Centrum. Ring Promotion. 10.00 - 18.00 uur. Renesse Centrum. Terraskoncert. 16.30 uur. Bruinisse Muziektent. Poppentheater Robhett. 19.00 uur. Vrijdag 24 juli Zierikzee Limburg-exkursie N.F.O. Vertrek: ZWN-station 6.30 uur. Zaterdag 25 juli Zierikzee Balie. Toneelstuk. „Het ei of de kip". Aanvang 11.00 - 12.00 uur. Concertzaal. Film: „Pas op je tellen", 19.00 uur. Film: „Vrolijke ontucht in Tirol", 21.30 uur. Burgh Ring. Braderie voor herv. gemeente (bij slechtweer Z.W.N. garage). 8.30 uur, Renesse Terrein manege Grol. Keuring koud- bloedpaarden. 10.15 uur. Bruinisse Rode Kruisgebouw. Start Rode Kruis wandeltocht. 10.30 uur. Zondag 26 juli Zierikzee Concertzaal. Film: „Pas op je tellen". 20.00 uur. Maandag 27 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Diny Knetsch, sopraan. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 28 juli Zierikzee Rode Kruis gebouw Paternoster- straat. Verkoop Welfare artikelen. 10.00 - 16.00 uur. Y.F.C.-tent Scheldestraat. Lunch- koncert. 12.30 uur. Scharendijke Putmeetveld. Touwtrekken. 19.00 uur. Woensdag 29 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Zomveravondkoncert. 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Donderdag 30 juli Zierikzee Y.F.C.-tent Scheldestraat. Lunch - koncert. 12.30 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Bruinisse Centrum. Wielerronde van Bru. 16.00 uur voor liefhebbers, voor amateurs 18.00 uur. Vrijdag 31 juli Serooskcrke Hervormde Kerk. Orgel- en zanga vond. 19.45 uur. Muziektent. Optreden „Witte van. Heemstede". 19.15 - 21.00 uur. Zaterdag 1 augustus Serooskcrke Sportterrein en Dorpshuis. Voetbal en bingo. 18.00 en 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktle (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 16.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2