v\é\G\é „Het Zeeuws Landschap" bracht treffend boek óver provincie ll ïmÈlfmÊSiÊwÊÊÊÊÈi Nieuw verpleeghuis te Zierikzee gedacht voor 1983 Tarieven gemeenten en provincies vier procent hoger DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veel over Schouwen-Duiveland De Sovjet-Unie en Polen Grote drukte komend weekeinde 1 •i'" Positief advies G.S. In 1982 ..'-^SaU VBÜüi'.- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22949 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Pad naar strand voor rolstoelgebruikers De vaderlandse literatuur beweegt zich zeker niet doorlopend op de toppen van de menselijke geest, maar op het gebied van het dokumentatief oeuvre, zal Neder land zeker geen slecht figuur slaan. Op talrijke gebieden verschijnen dokumentatiewerken, die de neiging „alles moet op papier" illustreren en Onderstrepen. In dit kader blijft Zeeland niet achter. Een opmerkelijk werk werd recente» lijk uitgegeven door de Stichting ,,Het Zeeuwse Landschap" en met de titel is men dicht bij huis gebleven: „Het Zeeuwse Landschap" - „Zwerftochten door een opmerkelijk natuurgebied". De auteurs zijn: Piet Nienhuis, Robert Wil- lems en René Kleingeld. OTTAWA. Waarnemers in Ottawa maken uit mededelingen na afloop van de zevende ekonomische topkon- ferentie op dat er in feite geen oplos singen zijn bedacht voor de belang rijke ekonomische geschilpunten. Ze sluiten niet uit dat het financiële evenwicht in de wereld nu nog ge brekkiger zal worden. MOSKOU/WENEN, 22-7. De Sowjet-Unie „hoopt" dat het nieuwe centraal komité van de Poolse Vere nigde Arbeiderspartij (PVAP) blijk zal geven van „doorzettingsvermo gen" teneinde de politieke en ekono mische krisis die het land teistert te beëindigen. Dit heeft Viktor Grisjin, lid van het Sowjet-politburo en lei der van de Sowjet-delegatie naar het buitengewoon kongres van de PVAP dinsdag verklaard tegenover het nieuwe Poolse C.C., zo heeft het Sow- jetpersbureau Tass bekendgemaakt. DEN HAAG, 22-7. De ANWB en de politie verkeerscentrale te Drieber gen verwachten ook komend week einde grote drukte op de wegen. Vooral bij de doorlaatposten in het zuiden van het land zal het erg druk zijn. Ook kan de drukte zaterdag al vroeg tot files leiden, zo voorspelt de verkeerscentrale De te verwachten drukte is toe te schrijven aan het begin van de bouw vakvakantie beneden de rivieren en een groter verkeersaanbod uit Duits land. In ons buurland gaan namelijk de Opel- en Fordfabrieken dicht, evenals de scholen in de deelstaat Nordrhein-Westfalen. Knelpunten zijn de autoweg Frankfurt-Salzburg, de omgeving Oberbausen-Keulen en de verschillende grensposten. Uit Frankrijk wordt ook veel ver keer verwacht. Naar schatting 1 mil joen Fransen gaan dit weekeinde op vakantie. Met een indeling in „krantekolom men" en een uitgelezen kollektie fraaie foto's in zwart-wit en kleur, kreeg het boek een aansprekende make-up, maar daar blijft het niet bij; de tekst is niet louter voor men sen met groene vingers en piet jesmannen geschreven, maar mikt op een breed scala van „natuurlijke" in formatie, waaraan veel schoonheid valt af te lezen. Voorgeschiedenis Geen boek van nu uiteraard, zon der de voorgeschiedenis. Aandacht derhalve voor het ontstaan van het Zeeuwse landschap, getekend door een durende behoedzaamheid voor en dikwijls akute strijd tegen het buitenwater. Recente voorbeelden - ook ten on zent - zijn de militaire inundatie in Wereldoorlog H en de februariramp van 1953. Landschappelijk treft men het „ou de land" bij of rond de talrijke door gaans nog vrij jonge polders. Voor beide bepleitten de auteurs - gelet op de schoonheid van de flora - reinheid want op het punt van landschapsbe houd en milieuhygiëne is het boek zo eigentijds als wat. Binnendijken Een hoofdstuk is gewijd aan de binnendijken, „slapers", waarlangs heel wat te vinden is en die (soms) met hun knotwilgen - en populieren - bijzonder karakteristieke elementen vormen in het landschappelijk to taalbeeld. Kreken en welen heeft Zeeland ook, vaak vroegere getijdegeulen, waarvan typische specima ook op Schouwen-Duiveland zijn te vinden. Zeeland, het woord zegt het al, wordt vooral bepaald door de zee en strand en duinen. Ook in dit opzicht is deze regio medebepalend voor de landschappelijke rijkdom van de Zeeuwse gewesten. Schouwse duinen Het boek besteedt er verheugend veel aandacht aan. De Schouwse dui nen - met name het Zeepegebied -Men kan in een recensie die stof niet sa menpersen, maar bossen, duin- graslanden, buiten- en binnenduinen herbergen een schat aan bloemen en planten. Bij de Zeepeduinen is spra ke van z.g.n. sekundaire duinvallei en, waarin ?ich overigens de wa terstandsverlagingen doen gevoelen. Veel aandacht uiteraard ook aan de domaniale bossen (hier de „zwarte bossen") ooit aangelegd als protek- tiescherm tegen de zee, die onophou delijk de duinruggen aanviel en aan valt. „Rotskust" Schouwen noteert hoog in dit boek, vooral ook door een opstel over de buitenplaatsen hier (en elders). Dui delijk bepalend voor het Zeeuwse aspekt zijn uiteraard de zeedijken; een „kunstmatige rotskust" vor mend in deze provincie, met een ei gen biotoop voor vogels en een dito eigen sfeer voor planten. Schouwen is (uiteraard) goed verte genwoordigd met zijn inlagen, één der waardevolste binnendijks gele gen natuurgebieden. Zuinig er.mee dus. Dan zitten we trouwens al dicht bij de kern van andere publikaties, die de waarde schetsen van slikken, pla ten en schorren, de laatste getypeerd als „een ruig zoutmoeras, oeriand- schap van Zeeland". Oosterschelde Een apart hoofdstuk vormt de Oosterschelde, soms in bewonderen de en lyrische vorm „gebracht" maar ook met kritiek: „op plaatsen waar veel sportvissers komen, is het on- derwater een wirwar van afgebroken nylon vislijnen; de brokken lood en de haakjes zitten er vaak nog aan". Aardige tip voor de Deltafederatie. De Westerschelde is een estuarium; hier ontmoeten zee en rivier elkaar. De grote nieuwe meren kregen hun eigen karakteristiek (Veerse meer, Grevelingenmeer); dankbare „objek- ten" voor aangepaste analyses en be schouwingen, inhakend op de snelle veranderingen, die het Zeeuwse landschap ondergaat door menselij ke ingrepen (dijkversterkingen, af sluitingen, rekreatieve wildgroei). Niet alle verandering zal verbete ring blijken; niet alles is winst. In tussen wie Zeeland beter wil leren kennen, kan met dit boek uit de voe ten, Zeeuwse Biologisch Museum, Domburg, boekhandels, of banknr. 510336167 A.B.N.-Middelburg o.v.v. „ZL-boek" 29,50). 4 Treffend duinlandschap, getekend door de tijd en de elementen. MIDDELBURG/ZIERIKZEE, 22-7. G.S. van Zeeland delen mede, dat een nieuw verpleeghuis te Zierikzee met 150 bedden, ter vervanging van de Corneliastichting, is opgenomen in het prioriteitenschema 1981-1987, met als bouwjaar 1983. G.S. schrijven staatssekretaris mr. E. Veder-Smit van volksgezondheid en milieuhygiëne, dat er op het ogenblik op Schouwen-Duiveland geen bedden beschikbaar zijn voor psychogeriatrische patiënten, wat betekent, dat deze mensen op voorzieningen buiten het voormalige eiland zijn aangewezen. De bereikbaarheid van die voorzie ningen is beperkt. G.S. memoreren verder dat de Corneliastichting niet voldoet aan de bouwkundige eisen. Zij vinden daarom dt in deze situatie zo vlug mogelijk verandering moet De stijging van het zogenaamde ba sistarief van de elektriciteitstarie ven blijft beperkt tot drie proeent. Dit tarief wordt bepaald door loon-, kapitaal- en andere kosten van elek triciteitsbedrijven, uitgezonderd brandstofkosten. De regering heeft hierover overeenstemming bereikt met de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Neder land (VEEN). iia#i# Men moet heel veel gestudeerd hebben, om te weten dat mei\ weinig weet. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. komen. Nu het kollege voor zieken huisvoorzieningen positief heeft geadviseerd over het programma van eisen, menen G.S., dat het noodzake lijk en haalbaar is in 1983 met de bouw te beginnen. DEN HAAG, 22-7. Provincies en gemeenten mogen hun tarieven volgend jaar in beginsel met maximaal vier procent verhogen. Het gaat om bijvoorbeeld leges en tarieven voor zwembaden, sportakkom- modaties en dergelijke. Dit staat In een brief die staatssekretaris Koning (bin nenlandse zaken) naar de provincies en gemeenten heeft gestuurd. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en enkele buien; mi nimumtemperatuur ongeveer 12 gra den, middagtemperatuur rond 17 graden; matige wind, eerst uit uit eenlopende richtingen, morgen later op de dag aan de kust uit het noord westen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 27 juli: Zaterdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 4 Zondag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 19.gr. Windkracht: west 4 Maandag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp 18 gr Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juli Zon op 5.48, onder 21.43 Maan op 00.51, onder 14.20 Laatste Kwartier: 24 juli (11.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 juli 9.12 21.21 3.32 14.57 Doodtij: 27 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-7 Het K.N.M.I. deelt mede: het weer blijft onvast. Een de pressie, die over Engeland naderbij komt is beduidend langzamer gaan lopen waardoor de bijbehorende re genzone minder aktief werd. Wel kwamen hier en daar buien voor. De restanten van de depressie zullen vrijdag nog dicht bij ons land liggen. Er zal wel af en toe zon zijn maar daarnaast kunnen gemakkelijk bui en ontstaan, die soms vergezeld wor den van onweer. Ook de temperatuur verandert nog weinig. De middag- temperatuur zal ongeveer 18 graden zijn. De wind blijft eerst nog zwak of matig uit het zuidwesten. Aan de achterzijde van de depres sie ontstaat morgen op de Noordzee een wat krachtiger noordwestelijk windveld, mogelijk bereikt dit later op de dag ook onze kust. Behalve dat in het weekeinde de wind west of noordwest wordt verandert veran dert er niet veel. De kans op buien blijft bestaan, maar er zullen ook perioden met zon zijn. PETTEN. Tenzij voor een aantal knelpunten oplossingen worden ge vonden zal dlrckte verbranding van steenkool in de industrie beperkt blijven tot tien A vijftien proeenl van het industriële energieverbruik in het jaar 2000. LOPPERSUM. In Loppersum is woensdagavond een loods voor opslag van aardappelen in vlammen opgegaan, waarbij voor vele miljoe nen guldens schade is aangericht. De brand ontstond doordat het dok vlam vatte bij het aanbrengen van een nieuwe mastieklaag ZIERIKZEE De tweede Toeristendag te Zierikzee wiel wel niet helemaal tn het water. maar aan hemelwocht was aeen gebrek. De dag illustreerde de instabiliteit wan de zomer. Het zou bij zon (Havenplein) allemaal zoveel vrolijker kun nen rijn. (Foto: Zierik2eesehe Nieuwsbode) ALMEREHAVEN. Het komité „Red de Oostvaardersplassen" is van plan zondag 27 september op de Knardijk bij Lelystad een protestde monstratie te houden tegen het ge- projekteerde tracé van de Fle- vospoorlijn. De regering heeft deze percentages besloten op grond van de kostenont wikkeling dit jaar. Ook heeft mee gespeeld dat de prognoses voor vol gend jaar nog onzeker zijn nu er nog geen beleidsvoornemens voor 1892 zijn. De stijging van de aardgastarieven valt uiteraard niet onder deze per centages, omdat de gasprijs gekop peld is aan die van olie. aldus de staatssekretaris. Verzoeken van gemeenten en pro vincies om de tarieven meer te laten stijgen dan met vier procent, sullen alleen in overweging worden geno men als aangetoond kan worden dat tonder die verhogingen financiële te korten xouden ontstaan die later niet meer kunnen worden Ingehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1