Expositie „Uit het leven gegrepen" te Middelburg Gunstig jaarverslag Rabobank Oost-Duiveland G.S. stellen wijziging voor van te verlenen subsidies Vlaggetjesdag Bruinisse Zeeuwse tentoonstelling Tussen stof en puin Nijmeegse Vierdaagse van start Financiën en ekonomie Om de Zeeuwse monumenten Fraude in de bouw 4 MIDDELBURG, 20-7. „Uit het leven gegrepen" is de titel van de tentoonstelling van het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied. Van 10 juli tot en met 21 augustus wordt in de Statenzaal in het Abdijkomplex in Middelburg een overzicht gegeven van het leven in Zee land in de laatste twee eeuwen. Foto's, affiches, prent briefkaarten, prijslijsten enz. helpen het beeld te verle vendigen. Bij allerlei gelegenheden - vrolijk en droef - werden gedichten of rijmp jes gemaakt. In de katalogus bij de tentoonstelling is een lied afgedrukt: „Nieuw lied van een metselaersbaas te Sluis, die na twee meisjes bedro gen te hebben met de derde huis houd". Huwelijken Over huwelijken en de „aanloop" daartoe zijn verlovingskaartjes, on- dertrouwkaartjes, huwelijksaankon digingen, uitnodigigen, liedjes, heil wensen etc. tentoongesteld. Lijkdichten In de achttiende eeuw was het ge bruikelijk lijkdichten te maken die verhaalden van de daden en ver diensten der overledenen. De lijk dichten waren voorbehouden aan de gegoede stand. J. C. van Geelkerken vroeg zich toentertijd af waarom al leen grote mannen tot zingen noop ten en de handwerkman voor de dich ters van geen waarde was. Moord en doodstraf Volksvermaak uit de negentiende eeuw was het ter dood brengen van moordenaars. De galg was opgesteld op de Markt in Middelburg. In 1850 was de laatste terechtstelling. Jean Baptiste de Loeil werd verhangen omdat hij zijn vrouw geketend had opgesloten en daarna uitgehongerd. Berichten over deze soortgelijke za ken zijn tentoongesteld. Eten en drinken Op de stoomboten van de dienst AMSTERDAM, 20-7. De bewoners van een pension aan de Amsterdamse Gerrit van der Veenstraat hebben maandagmorgen bij de Gemeentelij ke Dienst Herhuisvesting gede monstreerd tegen wat zij „het ra cistisch wanbeleid van de gemeente" noemen. De betogers eisten een gesprek met de direkteur van de dienst, omdat zij het beu zijn „als vee" van het ene pension naar het andere te worden getransporteerd. Zij vinden dat de gemeente verplicht is hen nu zelfstandige woonruimte aan te bie den. De meeste wachten daarop al langer dan drie jaar. Het bewuste pand aan de Gerrit van der Veenstraat is jarenlang door een onderhuurder tegen de voor schriften in als pension geëxploi- eerd. De eigenaar is enige weken ge leden begonnen met de uitvoering van verplichte werkzaamheden aan het ernstig verwaarloosde pand. De bewoners, die weigeren te vertrek ken moeten sindsdien leven tussen stofwolken en vallend puin. UTRECHT. De gemeente Utrecht zal dit najaar een inspraakronde hou den ove haar beleid met betrekking tot de etnische minderheden. Maan dag publiceerde de gemeente daaro ver een zogenaamde rompnota, met daarin ehkele algemene beleidsuit- gangspunen. - DEN HAAG. Het nieuwe schip van de milieu-organisatie Greenpeace „Sirius" heeft maandagmiddag ge probeerd om het Britse schip „Gem" te verhinderen radio-actief afval in de Atlantiche oceaan te dumpen. Middelburg-Rotterdam kostte een biefstuk met aardappelen rond 1850 zeventig cent. Dit was echter de helft van het dagloon van een beter betaal de arbeiders. De arts Coronel schreef in 1859 over de gezondheidstoestand van de arbeiders: „Het loome aar- dappelbloed kruipt maar traag door hunne aders en zij worden eerder dik dan gespierd. Een arbeider, die met een groot huisgezin gezegend is, moet zich zelfs bij een daggeld van 1,25, het hoogste dat die klasse van arbeidres toch in den zomer verdient, slechts met het gezigt en de reuk van boter en vleesch behelpen". In 1894 werd een diner met twintig gangen geserveerd ter gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteiten Emma en Wilhelmina. Een fles cham pagne kostte in die tijd vijf zes gul den. Er kwam meer aandacht voor de hygiëne: de schooljeugd werd er via een affiche op gewezen, dat voor het eten eerst de handen moesten worden gewassen; binnenshuis of in de school mocht niet op de vloer worden gespuwd en aangeraden werd niet fe roken of te pruimen. Strandvondsten Strandingen van schepen en wal vissen zijn vaak vereeuwigd. Pren ten en foto's geven een beeld van de ze gebeurtenissen, waarbij veel men sen op de been kwamen. Muziek In de tweede helf van de negentien de eeuw werden grote muziekfeesten gehouden in Middelburg. Op de ten toonstelling herinnert de ebbenhou ten dirigeerstok met zilveren band van Wilhelm Remigius Ceulen aan die tijd. Ook is aandacht besteed aan Jan Morks, de komponist van de kleppermars. Volksspelen Gaaischieten met de handboog, bollen of krulbollen, ringrijden, strê- rijden zijn spelen en gebruiken die heden ten dage nog in de belangstel ling staan. Zij zijn alle streekgebon den. Op de tentoonstelling ontbreken deze volksvermaken natuurlijk niet. Zoals gezegd is de expositie tot en met 21 augustus in de Statenzaal, Ab dij 11, Middelburg. De toegang is gra tis en de openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. 's Zondags is de tentoonstelling gesloten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Voor het eerst in haar twaalfjarig bestaan heeft de Neder landse hartstichting vorig jaar min der geld binnengekregen dan in het voorafgaande jaar. Door de economi sche teruggang kwam in 1980 een ein de aan de voordien steeds groeiende toename van de financiële middelen, stelt de hart stichting in haar jaar verslag. DEN HAAG. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat is niet bereid PTT- Ambtenaren die uit gewetensnood niet bereid zijn mee te werken an de afhandeling van de „super- trioformulieren" van deze werk zaamheden vrij te stellen. NIJMEGEN. Het aktiekomite Vierdaagse komt tijdens de 65ste Nij meegse Vierdaagse voor de vierde maal in verzet tegen het wat moemt militaristische karakter van deze wandelmanifestatie. Het komite doet dat door middel van alternatie ve vierdaagsefeesten en het deelne men aan de vierdaagse met de „wan- delklub is het hier oorlog?". DEN HAAG. De 34-jarige E. H. R. uit Rotterdam heeft tegenover de Haagse Politie bekend in de nacht van 14 op 15 juli zijn 31-jarige stadge noot H. G. A. in Den Haag te hebben doodgestoken. R. werd voor de steek partij gezocht en kwam zich maan dagmiddag bij de Haagse politie mel den. OOSTERBEEK. De stichting Kri tisch Faunabeheer overweegt een en McDonnel-Douglas zijn maandag- gezamelijk met het ontwerp de boer op gegaan om het aan de luchtvaart maatschappijen te presenteren. "niets hebben uitgehaald. AMSTERDAM. Het basisontwerp voor de MDF-100, het gezamelijke vliegtuigproject van Fokker en de Amerikaanse Mcdonnel-Douglas, is klaar. De verkoopteams van Fokker en msdonnel-Douglas zijn maandag gezamelijk met het ontwerp de boer op gegaan om het aan de luchtvaart maatschappijen te presenteren. NIJMEGEN, 21-7. Dinsdagmorgen vroeg zijn 19.765 deelnemers gestart voor het parkoers van de eerste dag van de Vierdaagse van Nijmegen, dat voert door de Betuwe via Lent, Bem- mel en Huissen naar Eist, de centrale rustplaats. Daarna gaan de wande laars over Valburg en Oosterwijk te rug naar-de Keizer Karelstad. Bij de start was het somber, dreigend weer. Flitsen uit het buitenland MILAAN. De Italiaanse bankier Roberto Calvi, betrokken bij het schandaal rond de vrijmetselaarslo ge P-2, is maandag door een recht bank in Milaan veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 30 miljoen gulden wegens de illegale export van kapitaal. ROME. De Turk Mehmet Ali Agga, die wordt beschuldigd van de moord aanslag op de Paus op 13 mei, heeft op de openingsdag van zijn proces in Rome bekend. De Italiaanse rechter is echter volgens hem niet bevoegd hem te berechten en Agga weigerde verder deel te nemen aan de proces gang. OOSTERLAND, 21-7. Op de jongste ledenvergadering van de Rabo-bank „oost-Duiveland" gaf de direkteur, de heer L. Ottens nog aanvullende gegevens over de gang van zaken in het verslag jaar 1980. De nettowinst is iets lager dan in 1979, een gevolg van de extra toevoe gingen van de bedrijfsrisiko's. Deze op peil te houden in een tijd van neer gaande ekonomie,, is voor een bank MIDDELBURG, JULI. In een eerste artikel (vrijdagnummer) werd gemeld, dat G.S. van Zeeland een wijziging hebben voorgesteld voor te verlenen subsi die t.b.v. de Zeeuwse monumenten. De nieuwe regeling gaat er nu als volgt uitzien. De provincie Zeeland geeft subsi die in de restauratiekosten van: ker kelijke gebouwen en kastelen, mo lens en andere monumenten die niet als „woonhuismonumenten" zijn aan te duiden. Voor woonhuismonumen ten wordt alleen subsidie gegeven als het rijk geen bijdrage geeft. Verder geeft de provincie subsidie in de jaar lijkse onderhoudskosten van kerke lijk^ gebouwen en kastelen en van molens. Bedragen De restauratiekosten van kerken en kastelen worden voor 10 door de provincie betaald; molen restau ratie wordt met 25 gesubsidieerd. overige monumenten die geen woon huis zijn kunnen met 5 worden be dacht en voor woonhuismonumenten zonder rijkssubsidie stelt de provin cie eveneens 5 ter beschikking met een maximum van 5.000,—. Zoals gezegd wordt voor het jaar lijks onderhoud van kerken en kaste len maximaal 2.000,— betaald, voor de molens ligt dit subsidie op 15 van de kosten. De monumentenverordening heeft overigens de beperking dat de pro vinciale staten het benodigde geld ter beschikking hebben gesteld. M.a.w. als de pot leeg is houdt alles op. Provinciale staten behandelen het ontwerp van de nieuwe subsidie-ver ordening in hun vergadering van 11 September a.s. PEKING. Bij de overstromingen in zuidwest-China zijn tot nog toe drie I vierduizend mensen omgekomen. Dit is vernomen uit bronnen in de getrof fen provincie Sichuan. De officiële pers heeft nog geen cijfers bekendge maakt. PARIJS. Niet ver van Vitry Le- Francois in het oosten van Frankrijk is maandagavond de trein Parijs- Luxemburg vla Straatsburg na een botsing op een overweg met een auto ontspoord. De twee inzittenden van de auto werden gedood en een dertig tal treinreizigers gewond. NEW YORK. De ambassadeur van Libanon bij de Verenigde Naties, ghassan Tueni, heeft maandag op een perskonferentie in New York uit de doeken gedaan wat de Veiligheids raad zijn inziens moet doen om Israël te straffen voor het niet nakomen van een oproep van de raad. LONDEN. Prins Charles van Enge land en zijn verloofde lady Diana Spencer zullen hun wittebroödswe- ken na hun huwelijk op 29 juli begin nen op „Broadlands", het landhuis in het zuiden van Engeland waar wij len lord Louis Mountbatten of Bur ma heeft gewoond. AMSTERDAM, 21-7. Dat de schat kist jaarlijks vijf miljard lichter wordt door fraude in de bouw lijkt een beetje gortig. Die schattingen zijn waarschijnlijk afkomstig van het opanbaar ministerie, maar daar zullen dan wel alle frauduleuze han delingen op het gebied van belastin gen en sociale premies onder vallen. Het bedrag is veel te groot voor de bouwwereld alleen. Deze reaktie heeft het Sociaal Fonds Bouwnijver heid dinsdag gegeven op uitlatingen van de CNV'er Molendijk maandag avond voor de radio. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 21-7. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 2.808.000 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 11,65; 55-56 gram 12,45; 60-61 gram 13,25 - 13,45; 65-66 gram 14,30. ZfËRfKZÊE. Achterzijde Noord havenpoort in het begin van de.ze eeuw. Êen weelderig groendécor omsloot het monu ment. Een situatie die nog bestaat, maar toen tea# het zeker nog uitgesprokener. van groot belang. Verder gaf de di rekteur de bedragen weer zoals die in het jaarverslag zijn vermeld. De heer Ottens deelde mede dat het balansto taal per 31 december 1980 bedroeg 47.710.264,—, spaarmiddelen 35.824.201,krediteurén-reke- ningcouranthouders 5.662.084,—, overige krediteuren 1.112.355,—, totaal 6.774.439,—, winst voor voor ziening en belasting 265.775,en het winstsaldo 70.734,—. De voorzitter dankte de heer Ot tens voor zijn uiteenzetting en sprak ook dankwoorden aan het adres van zijn medewerkers voor hun inzet. Met algemeen goedvinden werd besloten de winst toe te voegen aan de reserve. Verder kwam aan de orde een wijziging van de statuten en van het huishoudelijk reglement. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren A. Bal en Jac. de Jonge, resp. sekretaris en voorzitter, herkozen. In de Raad van toezicht was de heer Jac. van den Houten af tredend en herkiesbaar. Ook hij werd herkozen. De voorzitter deelde mede dat er op deze ledenvergade ring te weinig leden aanwezig waren, nl. 31 van de 614, zodat hier geen offi ciële besluiten vastgesteld kunnen worden doch dat hiervoor een andere vergadering zal worden belegd, nl. op donderdag 3 september in het hoofdkantoor te Bruinisse, waar dan ongeacht het aantal aanwezigen besluiten genomen kunnen worden. Herdacht werd het feit dat de heren A. Bal en L. A. Jonker 25 jaar bestuurslid zijn geweest van de bank. De heer Bal is al meer dan 50 jaar aan de bank verbonden eerst als gewoon lid. In 1956 De heer Danse gaf een resumé hoe de zaken in het jaar 1956 reilden en zeilden toen de beide jubilarissen in het bestuur kwamen wat een onge kend groot verschil is met.de huidige samenstelling. De Rabobank organi satie is zo niet de allergrootste, dan toch wel één der grootsten in ons land. De heer Danse speldde de beide heren de zilveren draagspeld uit van de Rabobank na een bijpassende oor konde te hebben ontvangen, daarbij veel dank overbrengend van de orga nisatie voor alles wat betrokkenen in het belang hiervan hebben verricht. Oud-voorzitter Van de Zande sprak zijn grote waardering uit voor de prettige samenwerking met de jubi larissen en ook de heer P. Krepel liet zich in deze zin uit. Van de bank ont ving de heer Bal een polshorloge met inskriptie, en de heer Jonker een draagmedallle voor zijn, op 29 april jl. ontvangen attenties, sloot de voor zitter deze vergadering. HILVERSUM. Gooise vogellief hebbers zijn tot de ontdekking geko men. dat de drie sperwernesten in de ze streek zijn uitgehaald. In totaal za len ongeveer tien jongen in de nesten. BRUINISSE. Talloze vakantievierders namen bezit van de Bruse vissersvloot voor een korte trip over de Krammer. Een uurtje spelevaren op het water was een welkome afwisseling op het toeristisch menu. Op de foto het embarkeren (aan boord gaan) van de tijdelijke schepelingen. Henny Padmos, gedurende de drie visserijdagen van Bruinisse de on betwiste Mosselkoningin, heeft haar koninginnen-gewaad op kunnen ber gen. Als dochter van een mossel- se hipper bleek ze goed op de hoogte te zijn van wat er in de visserij wereld alle maal afspeelt. Drie dagen lang was ze overal in Bruinisse te zien, steevast aan de arm van de heer A. Bal (voorzitter van de stichting festiviteiten) die haar mee troonde al was het zijn „persoonlijk bezit". Henny Padmos is inmiddels weer „gewoon" Henny, Bru is weer „ge woon" Bru en de visserijdagen beho ren tot het verleden. Wat overblijft zijn een paar mooie platen van een feestelijk gebeuren en natuurlijk de herinnering. Op de voorplecht van de Cornelisvan gebroeders Padmos, tijdelijk het vlaggetjesschip van de Bruse vloot, speelde „Nu met Hope" plechtstatig de ingestudeerde melodieën. Op veelvuldig verzoek werd het aloude „When the Saints menig maal herhaald. De Bru 68 en Bru 24 gebroederlijk (of gczusterlijknaast elkaar. Nabij het A.C. restaurant op de Grevelingendam achtergrondwerd rechtsomkeerd, ge maakt en de thuishaven weer opgezocht. Al met al een feestelijk schouwspel zaterdagmiddag in Bru. niet in de laatste plaats te danken aan het voortreffe lijke weer (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) -•

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4