Visserijproblematiek aan de orde in Bru's Durps'uus Zes posten voor PvdA en CDA; drie voor D'66 Rockfestival Bru gaat niet door -Pop ifirkt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tijdens „Vlaggetjesdag" De Westerse top Impasse doorbroken? Helaas Publiekstrekker ontbrak nog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 21 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22948 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Bejaarde tekent expositie vol BRUIN1SSE, 18-7. De traditionele receptie die afwis selend door Zevibel, of de vereniging van Mosselkwe kers, of door het gemeentebestuur altijd tijdens de Visse- rijdagen te Bruinisse wordt gehouden, vormde ook nu weer een onderdeel van het feestprogramma. Vele auto riteiten hadden aan de uitnodiging van het „Algemeen Vissersbelang" gehoor gegeven, om de kennismaking met Bruinisse te hernieuwen. Na de koffie en het zeer gewaardeerde palingbroodje, was het voorzitter W. Okkerse, die na het welkom en een wat ludieke inleiding over het tot stand komen van een visserijdag, toch ook de zorgen waarmee de mosselkweker worstelt niet wilde vergeten. Een visserijdagreceptie is nu eenmaal een unie ke gelegenheid om de zorgen en wensen ter kennis te brengen van de everheid waaronder men resorteert. Daar was dan in de eerste plaats de zorg over de prijsontwikkeling, nu er weer zoveel mossels zijn en de kwali teit bijzonder goed is. Een overtolli ge aanvoer kan prijsbedervend wer ken en het speet spreker dat Bruinis se alleen stond, toen gevraagd was om de minimumprijs wat op te trek ken. Over boord Bij overtollige aanvoer wordt de niet verkochte hoeveelheid mosselen OTTAWA, CANADA, 20-7. De staats- en regeringshoofden van de zeven industriestaten in het westen hebben zich maandag in een verkla ring bezorgd getoond over „de voor tdurende versterking van de Sowje- trussische militaire macht" en de noodzaak onderstreept van „sterke defensieparaatheid" van het westen. De zeven spreken zich uit voor mi litair evenwicht en vragen van alle staten „politieke terughoudendheid" en het afzien van het uitbuiten van krisissituaties en spanningen. De betrekkingen tussen Oost en west zijn door de Russische opstel ling slechter geworden, aldus de ver klaring. Het bandelen van Moskou is niet verantwoord. Bij bewapenings- beheersing moet gestreefd worden naar inkrimping van het voorhanden zijnde potentieel en naar een even wichtige en verifieerbare overeen-, komst. tegen de minimum-prijs in het door de kwekers zelf gefinancierde mis- selfonds gelost, d.w.z. ze worden over boord gezet op een daarvoor ge reserveerde plaats. Voor iedere vracht die te Yerseke gelost wordt, wordt 7,— per ton ingehouden voor het fonds. Ongeacht of men nu zijn vracht aan de handel of aan het fonds heeft verkocht, (na nog een inhou ding voor de propagandapot) wordt per ton bij een voor de minimumprijs geloste partij, door de kweker maar iets meer dan 12,— per ton ontvan gen. Ook een voorstel van Bruinisse, om de minimum kwaliteitseisen wat op te trekken, werd door de meerder heid in de Mosseladvieskommissie afgewe a. Wat wel naar boven ging was de pachtprijs, die voor het huren van de mosselpercelen, aan de Dienst der Domeinen moet worden betaald. Verhoging met 100 was meer regel dan uitzondering. Visserijhaven „Dat er geen vorderingen worden gemaakt met het verbeteren van de Vissershaven (een nu al vele jaren slepende zaak), is alleen maar spij: tig, aldus Okkerse. Na een hoopvolle opleving in 1980 schijnt de gehele zaak weer in de doofpot te zijn be land. De plannen zijn er op papier wel, maar de realisering van deze plannen laat op zich wachten". Met de woorden: „Gemeentebestuur, doe er wat aan", eindigde de heer Okker se zijn openings- en welkomstwoord. Zevibel Als eerste punt sneed Zevibel- voorzitter Joh. van den Bos de terug lopende export naar Frankrijk aan. In 1972 was het aandeel van Neder land in de import van Frankrijk nog 82.1 in 1975 nog 71,2 in 1978 51.2 in 1980 nog slechts 38,7 „Misschien dat daarin nu een veran dering ten goede komt, als de prijzen weer wat lager zijn, dacht Van den Bos. Als verdere problemen had spreker genoteerd: de uitgifte van nieuwe mosselpercelen, zowel hier als in de Waddenzee. Er dienen inter percelen te komen, dan de acht die nu in de Waddenzee zijn uitgegeven. Het prae-advies van 23 april 1981 door de gemeente Brui nisse uitgebracht sprak duidelijke taal", volgens de Zevibel voorzitter. Deze zaak heeft, evenals de Ooster- schelde problematiek, de aandacht. Hogere percentages Wat de opslagen op de huur van de percelen betreft: Van den Bos had véél hogere percentages horen noe men, dan de heer Okkerse had aange kaart. Verhogingen tot 300 schij nen veelvuldig te zijn toegepast. Evenals de heer Okkerse had spreker weinig goede woorden over voor de houding van de overheid (Domeinen) in deze. „Meten met twee maten", noemde de Zevibel voorzitter wat de over heid hier toepast: enerzijds huurbe- scherming, anderzijds het zo hoog aanslaan van een bepaalde bevol kingsgroep. Naast de verhoging van de huur is er de toerenaebde "erni-rig'r-j* en vernielingen aan de visserijpercelen door zagerspitters, pierenstekers, het ankeren van boten, de sportdui- kerij, alsmede de volledige zinloze moedwillige vernielingen. De rijkspolitie te water is aktief, maar kan moeilijk optreden, wegens het wegvallen van het Zeeuwse Stro men Visserij Reglement. Prijsontwikkeling De heer Th. J. Kofman, hoofd di- rektie Visserijen van het ministerie, van landbouw en visserij, ging nader in op de opmerkingen van de heren Okkerse en Van den Bos. Hij was van mening dat de prijsontwikkeling zou meevallen. Dat Domeinen de pacht- verhoging hoger had opgevoerd dan geadviseerd, was voor de kwekers wat zuur". Overigens is altijd gestreefd naar een zeker evenwicht tussen de kosten van zes inspektie- schepen met bemanning, en de op brengst van de pachten in de be drijfstak waarin zij dienst deden", was de mening van Kof man. De sala riëring van de opzieners valt buiten deze regeling. Van de opmerkingen van de heer Van den Bos over het uitblijven van bepaalde adviezen, was goede nota genomen. Kofman zal proberen deze zaak bij justitie aan te zwengelen. De vereniging Zevibel krijgt te zij ner tijd ook nog antwoord op enkele andere dingen, bij andere gelegenhe den door v. d. Bos aan de orde gesteld. ZIERIKZEE. Het nieuwe gebouw van de Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman", gereed gekomen in Poortam- bacht. Een enorme - op de toekomst gebouwde - school, funktioneel van „kelder tot dak", tot stand gekomen na een lange voorbereidingsperiode, met de nodige „ups en downs", maar hij staat er (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 20-7. De informateurs Lubbers, De Ko ningen Van Thijn en de fraktieleiders van CDA, PvdA en D'66 zijn het dinsdagochtend vroeg, omstreeks half vier, eens geworden over voorstellen voor een rege ringsprogramma en zetelverdeling van het volgende kabinet-Van Agt. zij bereid zijn het voorstel in hun frakties te verdedigen, „ik ben niet de meest minimalistische", aldus Van Agt. Terlouw (D'66) wenste geen kommentaar te geven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het CDA krijgt daarin zes ministersposten, de PvdA ook zes en D'66 drie. Ook de staatssekretariaten zouden in het voorstel al zijn ingevuld, zo deelde de woordvoerder van de informateurs na afloop van het overleg mee. Als de frakties van CDA, PvdA en D'66 dinsdag al akkoord gaan met het door hun voorzitters aanvaarde pakket voorstellen, is de mogelijk heid aanwezig dat nog dinsdagavond een formateur aan het werk kan gaan. Direkt na afloop van de bespre kingen werden nog geen nadere me dedelingen gedaan over de inhoud van het akkoord en het advies aan de koningin over dë persoon van de te benoemen kabinetsformateur, naar verluidt wordt nog Lubbers noch Van Agt als formateur voorgesteld. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Het K.N.ty.I. deelt mede: Het weer behoudt ook morgen zijn wisselvallig karakter. Vandaag trok een storing over ons land met veel bewolking en af en toe regen. Een nieuwe storing, die nu ten westen van Schotland ligt, bereikt morgen de Noordzee en zal opnieuw aanleiding geven tot regen of buien. De lucht die morgen ons land met overwegend matige zuidwestelijke wind bereikt, is wat koeler dan van daag. De middagtemperatuur zal morgen rond de zeventien graden lig gen. Vanavond en vannacht kunnen er enkele opklaringen voorkomen. Het wisselvallig weer strekt zich over vrijwel geheel Europa uit, met uitzondering van Spanje en Zuid- Frankrijk waar het vrijwel droog en zonnig is. In Italië is het weer verbe terd maar daar blijft de kans op bui en aanwezig. „Losse einden" Het enthousiasme over de voorstel len van de informateurs is niet bij al le drie de fraktievoorzitters even groot. PvdA-voorman Den uyl ver klaarde dat het voorstel in grote trekken zijn instemming heeft, „al zijn er nog wat losse einden. Ik zal het verdedigen, ik ben redelijk tevre den. Niemand krijgt alles", aldus Den Uyl. Van Agt verklaarde dat de fraktie leiders verschillen in de mate waarin 1£6h P£ Bltr BRUINISSE, 20-7. Het inmiddels traditioneel gewor den rockfestival Bru-pop dat dit jaar voor de zevende maal gehouden zou worden, gaat, hoe teleurstellend het ook klinkt, niet door. De organisatoren hebben, ondanks hun ijver en geweldige inzet het niet voor elkaar kunnen krijgen een kwalitatief goed programma samen te stel len. RENESSE. Een reuterad domineert de drie-daagse kermis te Renesse. Ook al door het uiat minder warme weer, tuas het maandag een drukte uan belang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Onlangs heeft organisator Pleter de Graaf uit Bruinisse met de forma tie Slade een kontrakt afge.slotcn voor een optreden tijdens Bru-pop, dat op 8 augustus zou plaats vinden. „Slade alleen is echter niet genoeg om honderden mensen op de been te krijgen" vertelt Pietcr. „We hadden nog een publiekstrekker nodig om het geheel te doen slagen". Dat lukte niet. Zaterdag 8 augustus naderde en het programma was nog niet rond. Na lang twijfelen heeft hel organiserend bestuur de knoop door gehakt. Alle reeds gekontrakteerde groepen werden afgezegd. Bru-pop wordt een jaartje uitgesteld. Nationale bekendheid Bru-pop begint inmiddels nationa le (en ook internationale) bekend heid te krijgen. Een festival op nivo, werd weieens beweerd. „Het zou daarom een grote afknapper zijn als we met een matig programma voor de dag komen" zegt Pieter. „We moe ten die naam hoog houden, desnoods ten koste van een jaartje uitstel". Veel popgroepen werken momen teel aan een langspeelplaat en zijn zo doende niet op tournee door Europa. Het werd voor de organisatoren daarom nog moeilijker bekende en ook nog populaire formaties te kon- trakteren. Daarnaast ontbraken voldoende fi nanciële middelen om echte „top pers" uit te nodigen. Al met al was het een moeilijke opgave het pro gramma voor '81 rond te krijgen. Kater „Het is voor mij een enorme te leurstelling, een kater. We hebben er alle aan gedaan om het nog voor el kaar te krijgen. Helaas Ook de groepen „Triger" uit Gro ningen. Jan Blok en Tne Serial uit Goes en de formatie Accept uit Duits land zijn inmiddels afgezegd. Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperatuur omstreeks 13 graden; middagtemperatuur onge veer 17 graden; vrij krachtige wind, eerst zuidwest, in de middag en avond draaiend naar noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 25 juli: Donderdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: noordwest 4. Vrijdag: Kans op neerslag 70% Min.temp.: 11 gr Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidwest 3 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 22 juli Zon op 5.45, onder 21.44 Maan op 0.05, onder 11.44 23 juli Zon op 5.47, onder 21.44 Maan op 0.28, onder 13.01 Laatste kwartier: 24 juli (11.40) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 juli 7 47 19.28 1.03 13 12 23 juli 8.24 20.21 Doodtij: 26 juli 1 45 13 57 ZURICH. Maandag is op hat vlin veld Klotrn bij Zurich een lirhtr bom ontploft in da grotp hal van pan on dergronds station 1 1 h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1