Verscherping toestand door wederzijdse aanvallen Justitie heeft terreinen op het oog voor zigeuners Onderwijs blijft omstreden punt bij kabinetsformatie Bonden weigeren gesprek met b. en w. Enschede Israël en Libanon Autoweg Lyon-Genève gereed Amerikaans hotel ingestort Brand op passagiersschip Jarenlang vermist vliegtuig gevonden Sterfgevallen door giftige spijsolie Vrouw dood onder trein 0o|t grond- aanval Israël op Libanon Nota Bouw Antoniusdorp Staking in Italiaanse toeristen industrie Centraal Komité Poolse partij vrijwel vernieuwd Melkpoeder voor Polen Als „Huis van bewaring' Mogelijk meer ontslagen AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 LONDEN, 19-7. De Britse regering heeft namens de 10 lidtstaten van de EEG, Israël laten weten „buitenge woon ongerust" te zijn over de gevolgen van de Israëli sche aanvallen boven Libanon. Een woordvoeder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei za terdagavond dat de leider van de Israëlische delegatie welke momenteel in de Britse hoofdstad verblijft in verband met de te vormen Sinai-vredesmacht, op het ministerie is ontboden, waar hem de EEG-gezichtspunten werden mee gedeeld over de nieuwe explosie van geweld in het Midden-Oosten. In de nacht van zaterdag op zondag hebben weer intensieve artilleriebe- schiettingen tussen Israël en Palestij- nen plaats gevonden. Daarbij is voor het eerst sinds meer dan een jaar van af Jordaans grondgebied op de door Israël bezette Jordaan-oever ge vuurd. PARIJS, 18-7. Met het in gebruik nemen van het laatste stuk van 25,8 km is vrijdag de autoweg tussen Ly on en Genève voltooid. De 180 km lange autoweg is, evenals de meeste autowegen in Frankrijk, een tolweg. De nieuwe weg geeft ook aansluiting op Italië via de Mont Blanctunnel. Meer dan honderd doden KANSAS CITY, 18-7. In een luxu eus hotel in Kansas City, in de Ame rikaanse staat Missouri, zijn vrijdag avond meer dan honderd doden ge vallen en meer dan honderd mensen gewond doordat twee betonnen gale rijen afbraken en omlaag stortten. Enorme brokken beton kwamen in de hal van het botel terecht, waar op dat moment honderden mensen een danswedstrijd bijwoonden. Er kwam onmiddellijk een grote reddingsaktie op gang en hulpverle ners zeiden dat er minstens 43 doden waren geborgen, maar dat nog veel slachtoffers onder het puin kunnen liggen. Meer dan honderd gewonden zijn naar ziekenhuizen gebracht en in de straat, voor het veertig etages hoge hotel, dat pas een jaar oud is, lagen tientallen minder ernstige gewonden op dekens en veldbedden. MANILLA, 17-7. Op een passa giersschip met meer dan 450 mensen aan boord is vrijdag bij Manilla brand uitgebroken. Het ongeluk heeft zeker aan 12 mensen het leven gekost. Zeventien personen moesten met verwondingen in het ziekenhuis wor den opgenomen. Te zwaar belast Volgens de kustwacht was het schip, dat de verbinding onderhield tussen Manilla en het Filippijnse ei land Panay te zwaar belast. Oogge tuigen hebben gemeld dat de brand in de machinekamer begon. Vier schepen die in de buurt waren, toen de brand uitbrak, hebben hulp geboden bij het blussen, en hebben het schip naar de haven gesleept'. BERN, 18-7. Een eenmotorig vlieg tuigje. dat sinds 28 juni 1975 werd vermist, is door bergbeklimmers in de Zwitserse alpen gevonden. Dit heeft het ministerie van vervoer in Bern vrijdag meegedeeld. Het bleek dat het toestel, een Piper Cherokee 300, waarnaar jarenlang was gezocht, op 3500 meter hoogte tegen een hel ling van de Lautoraarhorn was ge vlogen. Van de zeven inzittenden is tot dus ver alleen het stoffelijk overschot geïdentificeerd van de toen 26-jarige Truus van der Voort uit het Zuidhol- t Voorburg. MADRID, 18-7. In Spanje zijn vrij- twee mensen overleden aan de longziekte, die, naar pas veel later bleek, ts veroorzaakt door giftige spijsolie. Aan de ziekte, die begin mei voor het eerst werd gesignaleerd, zijn 71 mensen overleden. Vrijwillige bloeddrukmeters UTRECHT. 18-7. Een expert- ment van de Nederlandse Hartstichting in Tilburg heeft uitgewezen, dat leken-vrijwil- ligers goed in staat zijn om in korte tijd de bloeddruk te me ten bij een groot deel van de patiënten van een huisarts. Ook is gebleken, dat patiënten bij wie een te hoge bloeddruk werd gevonden zich dan ook snel tot hun huisarts wenden, zo meld het artsenblad „Me disch Contact Aan het projekt is meege werkt door zes huisartsen met vijf praktijken. Al hun patiën ten tussen de 25 en 70 jaar uan wie de bloeddruk de laatste twee jaar niet was gere gistreerd - ruim vierduizend - kregen een uitnodiging voor het onderzoek Bijna 2.§00 «an hen deden mee, plus - onver wacht - nop eens duizend deel nemers uit andere huisarts praktijken. hoofdstad Beiroet en het zuiden van Libanon heeft Israël de strijd tegen de Palestijnse guerrilla opnieuw ver hevigd. Amerikaanse regeringskrin gen menen dat de Israëlische bom bardementen mogelijk de weg moe ten voorbereidden vooreen inval van Israëlische troepen in Zuid-Libanon. De bombardementen van vrijdag hebben volgens het Palestijnse pers bureau Wafa het leven gekost aan 98 mensen in Beiroet en aan 36 mensen in het zuiden van het land. Er zijn honderden gewonden. Klavertje zeven ROOSENDAAL, 18-7. De ne- genjarige Mieke van Dommele en haar zesjarig zusje Martiene kunnen hun geluk niet op. In een wei naast hun ouder lijk huis aan de Strijmaden in Roosendaal vonden de meisjes niet alleen vele tientallen kla vertjes vier, maar ook klaver tjes vijf, enkele zesjes en zelfs een klavertje zeven. Waaraan die rijkdom aan uitzonderlijke klavertjes moet worden toege schreven is niet bekend. Wel is het weitjé nooit met kunst mest of een ander chemisch middel behatideld. EDE, 18-7. De 55-jarige mevrouw W. A. van Geldrop uit Tilburg is vrij dagmiddag op de overweg naast het station Ede-Wageningen om het le ven gekomen. Een optrekkende snel trein reed haar aan. toen zij plotse ling overstak om nog net een andere trein te kunnen halen, aldus de Edese politie. De vrouw was op slag dood. SCHIPHOL. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken is zeer bezorgd over de situatie in het Midden-oosten. Dit heeft hij zondag avond op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit de Noorse hoofdstad Oslo. Volgens een Palestijnse woordvoe der zouden daarbij raketten zijn af gevuurd op Israëlische militaire stel lingen bij Samakh in de Jordaanval- lei. Boven het grensgebied tussen Is raël en Libanon zijn gedurende de nacht veel helikopter-vluchten uitge voerd. Volgens het Franse persbu reau AFP zouden bij een beschieting zaterdagavond van de Israëlische grensplaats Kyriat Sjmone elf ge wonden zijn gevallen. Tegen half twee plaatselijke tijd zou de situatie weer wat kalmer zijn geworden. Missie Habib De speciale Amerikaanse bemidde laar Philip Habib werd zondagoch tend door premier Begin ontvangen. Volgens waarnemers ging het gesprek deze keer niet alleen over de Syrische raketten in de Bekaa-vallei, maar zeker ook over de toegenomen spanningen aan de Isralisch- Libanese grens. Veel slachtoffers Met zware bombardementen op Pa lestijnse doelen in de Libanese BEIROET, 20-7. Het Palestijnse persbureau Wafa heeft maandag be richt dat overzee en door de lucht aangevoerde Israëlische soldaten twee doelwitten in het zuiden van Li banon hebben aangevallen. een Israëlisch onderdeel van onbe kende sterkte dat door de lucht was aangevoerd viel Mseyleh bij nabatiy- eh op 13 kilometer van de grens aan onder dekking van een zware artillerie- *en raket beschieting. De aanval begon op het middernachte lijk uur van zondag op maandag en om kwart over twee maandagmor gen zouden de israeliërs gedwongen zijn zich terug te trekken. Een Israëlisch marine-onderdeel landde op ongeveer hetzelfde tijdstip en viel de Qassemiyeh-brug op 23 km van de israëlische grens aan. De brug, die de kuststad Tyrus verbindt met Nabatiyeh, was al eerder door Is raëlische vliegtuigen bestookt. Wafa verschafte geen inlichtingen over de omvang van de schade of het aantal slachtoffers. UTRECHT, 18-7. Door de gebou wen van het oude Antoniuszieken- huis in Utrecht te verbouwen en op het terrein daarnaast nieuwe huizen te bouwen kan de gemeente Utrecht 1275 woningzoekenden aan een huis helpen. Daarmee zijn niet alleen de woningzoekenden - Utrecht heeft er 22.000 - gebaat, maar het levert de ge meenschap bovendien een besparing op van 32,5 miljoen gulden. Dat stel len de Vereniging en Projektgroep „Antoniusdorp" en de Utrechtse Ste delijke Werkgroep Huisvestingsnood (SWHU) in een nota, waarin ze hun plannen uit de doeken doen voor de bouw van een dorp met 1275 inwo ners midden in Utrecht. ROME, 17-7. Ongeveer 800.000 werknemers in de Italiaanse hotels, restaurants en andere onderdelen van de toeristensektor zijn in staking gegaan, waardoor voor de toeristen in het land grote moeilijkheden zijn ontstaan. De staking is uitgeroepen door de drie grote vakbonden van het land. Het meest getroffen zijn de grote ho tels in de steden, kustgebieden en de bergen en ook in de kampeergebie- den. In de kleinere ondernemingen, meestal familiebedrijven, wordt niet gestaakt. Protest De staking is uitgeroepen uit pro test tegen het afbreken van de onder handelingen voor een nieuw kollek- tief arbeidskontrakt. Bovendien zullen waarschijnlijk veel binnenlandse vluchten moeten worden geschrapt door een staking van twee dagen van de boordwerk tuigkundigen van de Italiaanse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij. WARSCHAU, 19-7. Het centraal komité van de Poolse kommunisti- sche partij heeft zondagavond een nieuw tot vijftien personen uitge breid politbureau gekozen. In het nieuwe politbureau hebben slechts vier leden van het oude elf le den tellende politbureau zitting: par tijleider Kania, die automatisch een plaats krijgt, premier Jaruzelski, Stefan Olszoski (vertegenwoordiger van de harde lijn), en Kazimierz Bar- cikowski (aanhanger van Kania). De enige andere twee leden met rege ringservaring in het politbureau zijn minister van buitenlandse zaken Jo zef Czyrk en minister van binnen- DEN HAAG, 18-7. Het Nederlandse Rode Kruis zendt deze week 67 ton melkpoeder naar Polen. Inklusief de vervoerskosten bedraagt de waarde van deze hulp 200.000 gulden. Het vervoer naar de Poolse havenstad Szszecin heeft plaats per schip. De to tale hulp van het Nederlandse Rode Kruis aan Polen bedraagt dit jaar tot nu toe 380.000 gulden. DEN HAAG, 18-7. Het ministerie van justitie heeft zigeunerleider Pe taio aangeboden te zoeken naar een terrein met akkommodaties voor de ongeveer 140 zigeuners die sinds woensdag op het Haagse Malieveld staan. Het terrein zou dan formeel de status van Huis van Bewaring moe ten krijgen. Justitie heeft reeds enkele terrei nen op het oog om de groep zigeuners aan te bieden. In alle gevallen betreft het terreinen die eigendom zijn van het rijk (justitie). Daarom kan aan de terreinen officieel tijdelijk de status van Huis van Bewaring worden gege ven. De terreinen liggen over het ge hele land verspreid. Om de betrokken gemeenten niet voör een voldongen feit te plaatsen wil justitie de plaatsen vooralsnog niet noemen. Volgens de woordvoerder van justitie verandert het aanbod feite lijk niets aan de situatie van de zi geuners. „Voorop blijft staan dat de zigeuners het land uit moeten", aldus de woordvoerder. Het aanbod wordt door de betrok ken zigeuners als regelrechte interne ring gezien. Aldus zigeunerleider Pe taio die desgevraagd verklaarde dat de 140 in paniek reageerden toen hij het aanbod van justitie had overge bracht. DEN HAAG, 17-7. De bezetting van het ministerie van onderwijs in het te vormen kabinet van CDA, PvdA en D'66 blijft een omstreden punt. CDA en PvdA claimen beiden dit de partement, maar de onderhandelin gen van de drie fraktieleiders in aan wezigheid van de informateurs Lub bers, De Koning en Van Thijn hebben ook vrijdag geen oplossing gebracht in dit verschil van mening. Den Uyl zei vrijdagmiddag na af loop van de besprekingen dat zijn. gesprek met Van Agt eerder op de dag vooral betrekking had op het me ningsverschil over onderwijs en dat het gesprek er verder voor diende een algemene klimaatsverbetering tussen de twee fraktieleiders tot stand te brengen. Redelijk Terlouw (D'66) zei over het me ningsverschil over onderwijs dat het hem redelijk lijkt dat de PvdA dit departement krijgt nu het CDA via Van Agt al het premierschap heeft verworven. Volgens Terlouw is ook het probleem rond het ministerie van defensie, waar D'66 niets voor voelt, nog niet opgelost. Den Uyl verklaar de zich bereid om als vice-premier en minister van financiën zitting te ne men in het te vormen kabinet. Wel zijn er volgens hem nog enige problemen op programmatisch ge bied en zal er over het totaal van ze telverdeling cn programma nog ge praat moeten worden in eigen PvdA- kring. NEW DELHI. Bij een busongeluk in de Indiase deelstaat Rajasthan zijn 64 mensen omgekomen. Dit heeft het Indiase persbureau zaterdag mee gedeeld. ENSCHEDE, 17-7. De ambtenaren bonden eisen van b. en w. van En schede dat ze hun plan om 250 ar beidsplaatsen te laten vervallen te rugnemen. Zolang dat niet gebeurt weigeren dc bonden nog met de ge meente te praten over een bezuini gingsoperatie. Er valt best met ons te onderhande len over besparingen, maar niet als de voorstellen van het kollege al rond zijn. zoals nu het geval is," 20 stelde distriksbestuurder H. ten Brink vrijdagmiddag na het georga niseerde overleg met de gemeente Enschede. Vervolg Het is overigens niet denkbeeldig da' de overheidsbezuinigingen zullen leiden tot gedwongen ontslagen van ambtenaren bij meerdere gemeenten. landse zaken, Miroslaw Milewski. Grootste verrassing was het niet ver kiezen van vice-premier Rakowski, die wordt gezien als vertegenwoordi ger van de vooruitstrevende lijn. Het komité zal - zo schijnt het - een gema tigde koers varen. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag van t/m 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel 10.00-12.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) -Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. Renesse VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duivelahd; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). De ontslagen bij de gemeente Ensche de kunnen dus zeker een vervolg krijgen bij andere gemeenten. Deze overtuiging leeft bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De positie van het Gemeentefonds wordt steeds slechter. Woordvoerder F. J. van der Heij den van de VNG zei dat er op grond van ramingen in 1982 een half mil jard minder te besteden is voor de ge meenten. „Het Is nog niet zeker hoe het allemaal gaat uitpakken, maar een feit is dat er nu al 172 miljoen ruiden minder is tt besteden dan no dig is. In 1980 is er voor 150 miljoen gul den bezuinigd, in 1981 voor 130 mil joen. We zijn nu op een punt aangeko men dat er op. personeel bezuinigd moet gaan worden". Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Promotiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00- 17.00 uur. Zaterdag 27 juni (t/m 1 augustus) Zierikzee Burgerweeshuis. Expositie. 10.00 -17.00 uur; ma. t/m za. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00 uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. Bezichtiging. 10.00 -16.00 uur. Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. Van zaterdag 1 tot en met 15 augustus Zierikzee „De Eenhoorn" Nutsspaarbank. Ten toonstelling „Breilap - Broderiekant - Boezeroen", Havanpark 14. 10.00 -12.00, 13.00 - 16.00 uur. Maandag 20 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Leo Thorn, trompet. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 21 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Orgelkoncert, Kees van Eersel. 20.00 uur. Woensdag 22 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en film. Aan vang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Zonnemaire Blooisedijk. Plantenwerkgroep. 19.15 uur. Dreischor Hervormde Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 23 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion, braderie. Centrum. Ring Promotion. 10.00 -18.00 uur. Renesse Centrum. Terraskoneert. 16.30 uur. Bruinisse Muziektent. Poppentheater Robhett. 19.00 uur. Vrijdag 24 juli Zierikzee Limburg-exkursie N.F.O. Vertrek: ZWN-station 6.30 uur. Zaterdag 25 juli Zierikzee Havenplein. Straattoneel „Het ei of de kip". 11.00 - 12.00 uur. Burgh Ring. Braderie voor herv. gemeente (bij slechtweer Z.W.N. garage). 8.30 uur. Renesse Terrein manege Grol. Keuring koud- bloedpaarden. 10.15 uur. Bruinisse Rode Kruisgebouw. Start Rode Kruis wandeltocht. 10.30 uur. Maandag 27 juli Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang, m.m.v. Harry Hamer, orgel en Diny Knetsch, sopraan. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 29 juli Haamstede Geref. Kerk. Koffiebar en sport en spel. Aanvang: 19.30 uur. Hervormde Kerk. „De banken zijn hard" (dia-reportage). 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk. Zomveravondkoncert. 20.00 uur. Scharcndijkr Putmeetveld. Touwtrekken. 19.00 (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 5396. (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 ne 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2