Bruinisse beleefde weer traditionele vlootshow Sneeuwstormen, regenval, overstromingen teisteren Alpen en Italië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vele hoogtepunten tijdens Visserijdagen Dode bij steekpartij Schmidt wil snel ontwapenings besprekingen Vakantie weer wil ook niet Til LENING 1381 PER 1882/1331 Brood zes cent duurder Bi tr -U<- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 juli 1981 137ate jaargang Nr. 22947 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per Jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Jubilarissen bij Rabobank Oost-Duiveland BRUINISSE, 18-7. Voor een dag fungeerde de „Corne- lis", een hypermoderne mosselkotter van gebroeders Padmos van Bruinisse, als het vlaggeschip van de Bruse vissersvloot. Rond twee uur in de middag voer dit schip als eerste de haven uit, voor een korte tocht over de Krammer met in het kielzog de voltallige Bruse vissers vloot. Aan boord talloze toeristen die op de kotters een plekje hadden gevonden. De vlootschouw was zaterdag het toeristische hoogtepunt van de visserijda gen. Tevoren werden de visserijprobïemen uitvoerig besproken in het Dorps huis, gevolgd door de traditionele mosselmaaltijd voor de genodigden. Uiter aard was de mosselkoningin Henny Padmos het stralend middelpunt van de festiviteiten. GOUDA, 18-7. De 40-jarige Marok kaan A. Gharoun uit Gouda is zater dagavond aan de gevolgen van een steekpartij overleden. Het slachtof fer werd eerder op de dag op het overvolle Markplein van Gouda neergeslagen en enkele malen in de buik gestoken. De politie heeft vier landgenoten van het slachtoffer, een 40-jarige man en zijn drie zoons - een van negentien en een tweeling van vijftien - aangehouden. Bij de politie bestaat het vermoeden dat het ging om een afrekening van een al jaren lopende ruzie tussen het slachtoffer en .de. oudste verdachte. OTTAWA, 19-7. Aan de vooravond van de ekonomische top in Ottawa heeft de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt de Verenigde Sta ten nog eens op het hart gebonden dat er spoed moet worden betracht met de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de Eurostrategi- sche kernwapens. In Washington zou het besef moeten leven dat dit een dringende zaak is, zo zei Schmidt in een interview met de Amerikaanse omroep ABC. Onderhandelingen met de Sowjet- Unie zijn een deel van het NAVO „dubbel-besluit" van december 1979. Schmidt vertrouwde erop dat de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie nog dit jaar zullen beginnen. „Maar ik zou een beetje gelukkiger zijn geweest als ze eerder begonnen waren, en dat geldt zeker voor het publiek in West- Duitsland, en ook voor Nederland, België. Italië en andere landen". Eén van de onderdelen van de vis serijdagen was de braderie in de Ou destraat en de Korte Ring. De gebrui kelijke standhouders die zo'n ANKARA. Iraanse veiligheidstroe pen hebben bij invallen in verschil lende delen van Iran zestig leden van de Marxistische-Leninistische groe pering „Peykar" gearresteerd. Dit heeft radio-Teheran zaterdag ge meld. WASHINGTON. President Reagan van de Vernigde Staten heeft beslo ten dit jaar 2400 vluchtelingen uit Oost-Europa meer in zijn land op te nemen. Daarmee wordt het aantal Oosleuropese vluchtelingen dat Amerika opneemt, vergroot tot 6900. MOSKOU. Zesenvijftig procent va 3e Britten en zestig procent van de Nederlanders hebben zich uit gesproken tegen de plaatsing van Amerikaanse raketten in West- Europa, zo weet de Prawda, het blad van de Sowjetrussische communisti sche partij, zondag te melden. openlucht-markt tot een sukses ma ken hadden een plaatsje gevonden in de Bruse straten. Antiekhandel en potterie broederlijk naast elkaar. Natuurlijk ontbrak ook hier niet de specialiteit van Bruinisse: de mos sels. Voor een luttel bedrag bood de visserijvereniging de braderie bezoekers een fikse zak gekookte mosselen aan, die zelf gepeld, in de open lucht gekonsumeerd konden worden. Een sukses-nummer, zo bleek. Maar, tegen twee uur zater dagmiddag, verplaatste men zich naar de haven en werd de braderie even gelaten voor wat hij was. Haventerrein Het haventerrein bood een fijne sfeer. De vloot, keurig schoonge maakt en voor deze gelegenheid voorzien van vlaggetjes (gepavoi- seerd om het woord maar weer eens te gebruiken) lag uitnodigend te wachten op de bezoekers. Niet iedereen kon (of wilde) met de vloot mee, en de achterblijvers nestelden zich rond de „Cornelis" om een glimp van het bonte gezelschap genodigden op te vangen. Onder hen Henny Padmos (dochter van één van de gebroeders Padmos), de bijna voltallige gemeenteraad en burgemeester T. C. Helman met echt genote. De Krammer De R.P. 5 van de Rijkspoloitie te water (eveneens met een aantal fami lieleden aan boord) wendde de ste'?n het eerst naar' de Krammer, gevolgd door de .Cornelis". Op de voorplecht hadden ,,Nu met Hope" en de gelijk namige drumband en „O en U", een stekje gevonden. Ze zorgden voor de muzikale omlijsting. BRUINISSE. De Bru-26 (Vijf Gebroeders) spelevarend op de Krammer met een imponerende snelheid. Verder op de fo to de Bruse. vissersvloot, volgeladen met toeristen. (Foto: Zierikzeesche Nieüwsbode) De Mosselkoningin schier vastge- kluisterd aan de heer Bal (voorzitter van de stichting festiviteiten) deed haar werk als volleerd koningin: al wuivend en poserend voor de talrijke foto-lenzen die op haar gericht wer den. Ter hoogte van het A.C.-restaurant koos het vlaggeschip domicilie en liet de vloot aan zich voorbij gaan. De Bru 26 de Vijf Gebroeders" toon de hoe snel een kotter varen kan door zowel aan bakboord als aan stuur boord de genodigden te imponeren met heel wat „water te maken". Ach ter het stuurrad een grijnzende schip per. (Eén van de vijf broers?). Festiviteiten Al met al een echt feestelijk gebeu ren in Bruinisse waaraan het weer zijn volle medewerking verleende. Na terugkomst in de haven stonden andere festiviteiten cjr het program ma, waaronder de voetbalwedstrijd tussen het eerste elftal van Feye- noord en een Zeeuws elftal. Voor een verslag daarvan: zie elders in dit nummer. HAMBURG/LYON/ROME, 19-7. Grote delen van Zwitserland, Oostenrijk, Zuid-Duitsland, Oost- Frankrijk en Noord-Italië zijn dit weekend geplaagd door zware sneeuwstormen, hevige regenval, overstro mingen en in Zuid-Frankrijk, de mistral. In de Alpen moesten 18 passen voor verkeer gesloten worden omdat plaatse lijk tot anderhalve meter sneeuw ligt. De Duitse automobiel-klub AD AC ad viseert automobilisten sneeuwkettingen en winter-uitrusting mee te nemen. In de Franse Alpen zijn drie berg beklimmers door de kou omgeko men. Twee leden van het gezelschap, dat door de sneeuwval geïsoleerd raakte, konden gered worden. Ook werden zondag twintig padvinders gered die 17 uur op een besneeuwde berghelling hadden doorgebracht. Lage temperatuur Terwijl het op de Alpentoppen vroor, daalde de temperatuur in de dalen tot acht graden celcius. In verscheidene streken, onder meer in het Zwitserse .Graubunden, moesten de bergboeren hun vee van de zomerweiden naar de dalen drij ven. Regenval en mist leidde tot cha otische taferelen op de wegen, waar bij op de autobanen in Zuid- Duitsland files van 20 km werden ge meld. In het hele Alpen-gebied, van Zuid- Duitsland tot Noord-Italië, is de wa terstand van de rivieren door hevige regenval sterk gestegen. De regenval veroorzaakte grote hinder voor het verkeer op de Oostenrijkse Brenner- strasse. Dijk bezweken Ten zuiden van Bolzano, is een dijk van de rivier de Adige bezweken, twee dorpen moesten gecvakueerd worden, en een boer kwam hier om het leven onder een moddermassa, toen hij probeerde een dijk voor zijn huis op te werpen. Noord-Italië werd ook geplaagd door tornado's die da- Acfvertentie ELKtüZEE Het verkeer suist voorbij de molen „De Lely" en dat is dan de voorzijde; ook de „achterkant" van de puntgave molen is interessant, zoals blijkt op deze foto. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 21 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. ken van huizen en fabrieken rukten. De autoweg over de Brennerpas was zondagmiddag weer voor ver keer berijdbaar gemaakt, maar het vrij maken van de sekondaire wegen en spoorwegen zal waarschijnlijk nog enkele dagen in beslag nemen. Langs de Rivièra en in de Franse Provence woedde een mistral, waar door de temperatuur niet boven de 22 graden kwam, en ook in de Pyre neeën is sneeuw gevallen. BEIROET. Palestijnen hebben maandagnacht de Noordlsraëlische stad Safad (5 km ten noorden van het Meer van Tiberias) met raketten bestookt, zo heeft het Palestijnse in lichtingenbureau (Wafa) maandag in beiroet meegedeeld. DEN HAAG. 18-7. Brood wordt maandag zes cent duurder. Dat heeft de Bakkerijstichting meegedeeld. Het goedkoopste ongesneden brood gaat dan 1,59 kosten, aldus het mi nisterie van ekonomische zaken. De stijging van de broodprijs is het gevolg van de stijging van de maxi mumprijs die de producenten in re kening mogen brengen voor hun af nemers. Die prijs gaat met 4,8 cent omhoog. Volgens het ministerie van ekonomische zaken komt die prijsstijging voor ruim de helft tege moet aan de gestegen loonkosten. Voor een derde aan de prijsstijging van de grondstoffen en voor de rest aan stijging van de overige kosten, waaronder energie. De aanstaande verhoging van de broodprijs is de derde van dit jaar. In januari werd het brood vier cent duurder en in maart ging de brood prijs met drie cent omhoog. Itfh Pt Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk enige tijd regen of motregen; minimum temperatuur omstreeks 13 graden; middagtemperatuur ongeveer 17 gra den; wind uit zuidwest tot west, in het binnenland matig, aan de kust vrij krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 24 juli: Woensdag Af en toe zon Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 Donderdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli Zon op 5.44, onder 21.047 Maan op onder 10.28 Laatste Kwartier: 24 juli (11.40) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 juli 7.12 18.40 12.29 - Doodtij: 26 juli HET WEEROVERZICHT DE BILT, 20-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In ons land en een groot deel van West-Europa is een westelijke stroming tot stand gekomen waar mee vochtige Oceanische lucht wordt aangevoerd. In deze stroming komt veel bewolking voor waaruit moge lijk af en toe regen kan vallen. Voor al de komende nacht en dinsdag och tend kan dit het geval zijn. De mid- dagtemperaturen zullen hierdoor niet veel hoger komen dan circa 17 graden. De aanvoer van de vochtige lucht geeft in Noord-Italië, Zwitserland en Oostenrijk veel regen en op hoger ge legen plaatsen zelfs veel sneeuw ge bracht. Plaatselijk is in Zwitserland zelfs 80 mm regen gevallen, waarbij verschillende bergpassen zijn onder gesneeuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1