Aandacht voor belangrijke bedrijfstak van Bruin&sse ;lK#' Politie Schouwen-Duiveland versterkt en goed voorbereid goed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opening Visserijdagen 1981 De mossel in het zonnetje gezet In april al zomerplanning Topdrukte wordt dit weekeinde verwacht mt- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22946 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar 1 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Nieuwe zaak in winkelpassage Zierikzee Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. BRUINISSE, 16-7. Het is voor de organisatoren van de Bruse Visserijdagen niet te hopen, dat de stortbui die de feestelijke opening van ,,de dagen" opluisterde, symbo lisch voor het driedaagse feest is. Anders gaat het net als vorig jaar: nat, koud, koel, maar niet ongezellig. Henny Padmos (19) is dit jaar het middelpunt van de festivitei ten. Nu eens geen mossel-fee, miss-mossel of mosselprin ses, maar mosselkoningin heet ze dit jaar. Drie sprekers voerden het woord donderdagmiddag bij de feestelijke ope ning van de visserijdagen. Beschermd tegen de regen (onder de luifel van de muziektent) gaf de voorzitter van de stichting festiviteiten Bruinisse, de heer A. J. Bal, allereerst het woord aan Henny Padmos, voor deze gelegenheid gestoken in een lange rode robe, met een kanten omslagdoek. Ze dankte allereerst voor de eer volle uitnodiging deze dagen als ko ningin te mogen optreden en de har telijke wijze waarop ze ingehaald werd. Rampen Veel bleek de mosselkoningin te weten over de wereldvermaarde Bru se mossel. Ze kende precies de pro- blemen van de Bruse vissers: „Veel rampen troffen u. Ik denk dan alle reerst aan de grilligheid van de na tuur waar u zo afhankelijk van bent. De ongewenste zaadval, ijsgang, storm en zeesterren, kortom de na tuur was u de laatste tijd niet goed gezind". Ook de afsluiting van de zeearmen betrok de koningin bij haar toespraak en moedigde de vissers aan, te blijven strijden voor een goe de zaak. Lichtpunten waren er ook volgens Henny Padmos: de mossel is er weer in overvloedigheid en van een onge kende kwaliteit, al zijn de prijzen nog niet best. De zorgen van de vis sers kunnen echter drie dagen opzij gezet worden tijdens het feest, dat op echte Bruse wijze gevierd gaat wor den. „De stichting festiviteiten heeft een prima programma voor deze da gen opgesteld en ik voldoe graag aan het verzoek deze bij u in te leiden", aldus Henny, die vervolgens opsom de wat Bruinisse zoal te wachten staat de komende dagen. Programma Een greep uit het programma: die zelfde (donderdag)middag een gezel- Iigheidsrit voor auto's en motoren met in de avonduren vuurwerk. Vrij dag (vandaag) is om 10.30 uur de bra derie van start gegaan in de Korte Ring en Oudestraat. Elke avond dan sen in het Dorpshuis hoort ook bij het feest, evenals de vlootschouw op zaterdag. Alle vissers verlenen hier aan hun medewerking. „Met onze vlootschouw willen we vooral de vakantiegasten bewijzen, dat u bijzonder welkom bent in Brui nisse". NEW YORK. Vietnam heeft bot weg geweigerd deel te nemen aan de VN-Conferentie over Cambodja die momenteel in New York wordt ge houden. Tot slot van haar (troon)rede nodig de de mosselkoningin een ieder uit om zich met haar en de genodigden in het feestgedruis te storten en ver klaarde het mosselseizoen 1981/1982 voor geopend. Kwaliteit „Als ik zo naar de mosselkoningin kijk, en dan naar de mossel, kan ik alleen maar zeggen: ze zijn beiden van goede kwaliteit dit jaar", vond M. Verspoor, bestuurslid van de vis serijvereniging, die de eerste mossels presenteerde. De eerste natuurlijk aan de mosselkoningin, die ze rauw bleek te lusten. Presentatie bedrijfstak Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse opende voorts naar goed gebruik de visserijdagen, nadat hij eerst een toespraak hield. „Het pro gramma van deze dagen overziende, zou men zich af kunnen vragen: heeft dat allemaal met visserij te maken?", vroeg Hekman zich af. „Ik meen deze vraag positief te kunnen beantwoorden, want iedere be drijfstak dient zich bij tijd en wijle duidelijk aan de konsument te pre senteren en aandacht te vragen voor zijn produkt. Zeker dit jaar, nu de grote aanvoer van mosselen het mo gelijk maakt dat het zeebanket bin nen het bereik van de huishoudporte monnee komt". Voorts schaarde de burgemeester zich volledig achter de rede van de mosselkoningin. „Een koningin mag meer zeggen dan een burgemeester, en daar heeft ze goed gebruik van ge maakt". De stichting festiviteiten kreeg een kompliment van de heer Hekman voor het. opstellen van het feestpro gramma. „Gewoontegetrouw zullen zo dade lijk de eerste mosselen aangeboden worden. Uit zakelijke overweging zou ik tegen alle bezoekers willen zeggen: „Neem eens een proef". Onze vissers zullen gaarne zien dat dit bij uitstek Nederlands produkt meer zijn weg zal gaan vinden via de ma gen van onze eigen vaderlanders", besloot de burgemeester, waarmee de visserijdagen waren geopend. Feestterrein Na deze korte plechtigheid (rijke lijk besproeid door,de regen) maakte het gezelschap een korte rondgang over het feestterrein waar kermisex ploitanten hun tenten hadden op geslagen. De gebruikelijke attribu ten: botsautootjes, schiettent, draai molen e.d. konden zich verheugen in een grote belangstelling van toe risten. Als vanouds: een gezellige drukte BRUINISSE. De Mosselkoningin, hier ting Festiviteiten Bruinisse, de heer A. Bekend zomers (nou ja, zomers, het miezerde) beeld in de Westhoek. Bereden politie uit Wassenaar, hier rijdend over de Dapperweg te Haamstede, keert te- ritg van patrouille over strand en door duinen. Ze zijn hier goed bekend, want te kome' nen hier al jaren ZIERIKZEE, 16-7. Het voorproefje van de vakantie- drukte, want aanstaand weekeinde komt pas de grote klap, is voor voor de rijkspolitie Schouwen-Duiveland rustiger verlopen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De gebruikelijke versterking van het korps met manschappen van „buiten" is al geschied, maar reke ning houdend met een drie- tot viervoudige toename van het - normale - inwonertal (28.000) zouden dat er eigen lijk meer moeten zijn. Het is daarentegen wel een stuk gemakkelijker werken, sinds in '77 de korpsen Zierikzee, Bruinisse en Westerschouwen tot één groep zijn gevormd, omdat er nu - wanneer de omstandigheden dat noodzakelijk maken - gemak kelijker gewisseld kan worden. In het zomerseizoen zou echter met nog meer assistentie een beter en ge richter toezicht kunnen plaatsvinden' op een grondgebied als Schouwen- Duiveland, dat groot is om te bestrij den, is de mening van adjudant J. Hoekman, de groepskommandant van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland. Een voordeel is echter weer, dat de van buiten ingezette manschappen hier vaak ai bekend zijn. De bereden groep uit Wassenaar, die speciaal wordt Ingezet om (te paard) het strand en de duinen in de Westhoek te kontrolcrcn, komt hier bijvoorbeeld al jaren. Die weten de weg. En wanneer er bij degenen, af komstig uit de detachementen Bors- sele en Reimerswaal nieuwelingen zijn,.gaan die op patrouille met ie mand van het vaste personeel. Die vaste manschappen houden trou wens uit zichzelf al rekening met de topdrukte op Schouwen-Duiveland, door hun eigen vakanties zo veel mo gelijk buiten dat hoogseizoen te laten vallen. Vier vakantiewerk(st)ers kompiet- teren de versterking door telefoon-en administratieve werkzaamheden te verrichten, waardoor weer personeel voor de buitendienst vrijkomt. (Foto: Zierik2eesche Nieuwsbode) De verkeersgroep Middelburg, die normaal al op Schouwen-Duiveland patrouilleert, heeft inmiddels ook, en dat zal velen al opgevallen zijn, een verhoogde surveillance in gesteld. Toch valt het met de aanrijdinkjes tot op heden allemaal nogal mee, en ook de vernielingen en diefstalletjes geven - nog - geen reden tot ongerust heid. „Pas aan het eind van de Va kanties is het oppassen, omdat het vakantiegeld dan vaak opraakt", waarschuwt adjudant Hoekman, Voor de grote onderzoeken, die al tijd al door de recherche-groep uit Middelburg wordt verricht, krijgt Schouwen-Duiveland nu prioriteit en ook wordt meer aandacht besteed aan regionale jeugdzaken, waarvoor een specialist uit Middelburg wordt ingezet. V erkeerslichten De nieuwe verkeerslichten, o.a. bij het kruispunt „De Val" op Rijksweg 18 en die op de provinciale weg Zierikzee/Haamstede bij de Laan van St. Hilairc, geven enige armslag, omdat er nu niet meer verkeersrege lend behoeft te worden opgetreden. Dat moet in principe nu alleen nog maar gebeuren bij file-vorming op de Grevelingendam, in de weekeinden. Illegaal kamperen Een andere dam, die bij Brouwers haven, gaf verleden jaar al proble men door illegale kampeerders. Die toestand heeft de rijkspolitie inmid dels aardig in de hand, omdat reeds vroeg in het jaar, in april, begonnen is met daar extra op te letten en waarschuwingsbriefjes uit te delen. De boetes voor illegaal kamperen zijn trouwens flink opgelopen. Goed voorbereid De rijkspolitie van Schouwen- Duiveland is in ieder geval weer goed voorbereid op de grote massa toeristen, die dit weekeinde, voorna melijk uit Oost-Nederland en West- Duitsland wordt verwacht, al is het korps - ook door de bezuinigingen bij de politie - dan niet op gewenste sterkte. Over de voorbereidingen van het Rijkspolitiekorps Schou wen-Duiveland op de vakan- tiedrukte, die ieder jaar weer een gedegen organisatie ver gen, spraken we met adjudant J. Hoekman, de groepskom mandant. (Foto: Zierikzeesche Nieuws bode) Ontwikkeling is wat overblijft als we vergeten zijn, wat we geleerd hebben. P 6i ur in gezelschap van de voorzitter Stich- J. Bal (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De aanwezige ervaring speelt ech ter ook een grote rol en bovendien Vervolg pag. 3 Verwachting tot zaterdagavond: Buien Af en toe zon en enkele buien; mini mumtemperatuur ongeveer 11 gra den middagtemperatuur omstreeks 17 graden; vrij krachtige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m dinsdag 14 juli: Zondag: Af en toe zon. Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5. Maandag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: west 5. Dinsdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 19 gr. Windkracht: west 5. ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli Zon op 5.41, onder 21.51 Maan op 22.44, onder 6.51 19 juli Zon op 5.42, onder 21.49 Maan op 23,15, onder 8.00 20 juli Zon op 5.43, onder 21.48 Maan op 23.41, onder 9.13 Laatste kwartier: 24 juli (11.40) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater ,18 juli - 5.10 17.03 10.37 23.01 19 juli 5.46 17.31 11.11 23.44 20 juli 6.28 18.02 11.48 0.23 Springtij: 19 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weerbeeld in ons land wordt nu bepaald door koele lucht die van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen via Engeland en de Noordzee naar onze omgeving stroomt. Er kunnen buien vallen maar af en toe is er ook zonneschijn. De temperatuur in de middag ligt op circa 17 graden. Deze koele lucht is donderdaga vond en in de afgelopen nacht ons land binnengestroomd. Dit is in veel plaatsen van ons land met buien ge paard gegaan. Plaatselijk is ook on weer voorgekomen. Op de waarne mingsstations De Bilt en Soesterberg werd bet meest afgetapt. Daar is tus sen donderdagmiddag en vrijdagoch tend 19 mm regen geregistreerd. NIJMEGEN. De Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Oefening (KNBLO) is als organisator van de volgende week in Nijmegen te houden 65ste Vierdaagse slecht te preken over de aktiers, die zijn aan gekondigd door tegenstanders van de militaire deelname aan dit wandele venement. Ongeveer een derde van de verdachte 19.000 deelnemers is soldaat. Advertentie de NokHuit de klarinet in de kollet i.i.uim.isi de hobo de viool en de strijkstok .ie .iVivxiisebe gitaar de weemoedige cello de vleugel hct-i 11 i'm ioe een citer, een cymbaai daar zil ,»»emaaJ muziek in voor de jongens van flakkee expresse is verhuizen echt een fluitje van een ceni flakkee expresse 01870 2188 middelharnis 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1