Kans belangrijk vergroot dat Kania niet wordt herkozen Socioloog in rapport: „vrijwel alles is gaan mogen" ZIGEUNERS Partijkongres Polen Luxemburg boos LAATSTE NIEUWS De Palestijnse raketaanval De kabinetsformatie Informateurs leggen de laatste hand aan voorstellen Jeugdsozen in het weekeinde Clinlgeefazeweer van katoen Clint Eastwood RECHT VOORZ'N rAAP AGENDA C' - Nederland en de sex KLOOSTER 2 Advertentie Direkte oplossingen voor het zigeu- nerprobleem zullen niet snel worden aangedragen, maar er bestaat wel een noodzaak tot enkele ethische overwegingen met betrekking tot de telkens opduikende noodzaak een soort - meestal alleen maar zeer tijde lijke - oplossing te zoeken voor groe pen mensen, die - stammend uit een ander kuituurpatroon - moeilijk in een wat strakker gestruktureerde sa menleving, kunnen worden inge voegd. Enkele jaren geleden kreeg ook Schouwen-Duiveland met vergelijk- bare trekkersgroepen te maken. In de praktijk namelijk wil de grens tussen (echte) zigeuners en woonwa genbewoners nogal eens vervagen. Beide groepen immers vertonen in hun gedragspatroon sterke punten van overeenkomst. Hoe moeilijk het is plotselinge aanvaardbare oplos singen te verzinnen voor dergelijke incidenteel verschijnende groepen is toen ook wel gebleken. De voor laatste trammelant met de zigeuners- groep, die in Almere terecht kwam (maar voor het zover was) heeft even zeer de aandacht op het probleem ge vestigd, evenals de groep, die thans van standplaats naar standplaats wordt geleid; bij de Belgische grens werd opgehouden, maar - zo is van hogerhand bepaald - in ieder geval het land uit moet. Ook Nederland kent geen - snel toe pasbaar middel om vreemde groepen (hoe komen ze over de grens?) een wat menselijker behandeling te ge ven. Het is duidelijk, met name de zi geuners vallen gings, maar ook hier, tussen wal en schip. Deze week is van politieke zijde de suggestie gedaan enkele vaste staanplaatsen vrij te houden voor zwerf groepen, 't Zou iets kunnen zijn, maar in ieder geval moet een einde komen aan het gesol met mensen, die doorgaans al een heel ernstig en moeilijk verleden achter de rug hebben, vervolgd als ze werden door de Nazi's, evenals de Jo den. De deze week overleden dr Ben Sij- es heeft zic^i heel intens met de dra matiek van de zigeuners bezig gehou den en alleen al op grond van zijn ontdekkingen, zouden zigeunergroe- pen een juist iets beter gerichte en vooral duidelijker behandeling die nen te krijgen. Zij dragen een groot brok menselijke tragiek mee en dat vergt het nodige respekt, want op een gegeven moment is een zigeuner, die voorbijtrekt ,,een naaste", met de bepaalde konsekwenties, die daaraan vast zitten. DEN HAAG, 15-7. Luxemburg zal het Europese parlement voor het Eu ropese hof van justitie dagen. Dit heeft een woordvoerder van de Luxemburgse regering woensdag meegedeeld. Luxemburg wil de beslissing verleden week door het parlement in plenaire zitting in Straatsburg genomen, om niet meer voor vergaderingen in Luxemburg bijeen te komen, aanvechten. Luxemburg heeft verleden jaar een nieuwe zittingszaal voor het parle ment laten bouwen, die meer dan 100 miljoen gulden heeft gekost. Deze zaal is slechts vijf keer door het par lement gebruikt. WARSCHAU, 15-7. Op de tweede dag van het buiten gewone kongres van de Poolse verenigde arbeiderspartij (PVAP) is woensdag de kans aanzienlijk toegenomen, dat partijleider Kania niet wordt herkozen. Terwijl de leiders van de Tsjechoslowaakse en Oostduitse delegatie scherpe taal lieten horen over Kania's politiek van sociale vernieuwing", wees een Poolse professor in de ekonomie op de noodzaak, ernst te maken met hervor mingen van de ekonomie. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal De verkiezing van de nieuwe eer- ste-sekretaris vindt vrijdag plaats. Vandaag (donderdag) komen 16 werkgroepen bijeen en is er geen tijd voor stemmingen in de voltallige bij eenkomst van bijna 2000 afgevaar digden. Het kongres kiest eerst 200 leden en 70 plaatsvervangende leden DENHAAG. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is in mei 1981 voor 13,7 miljard gulden inge voerd (1980: 12,5 miljard gulden) en uitgevoerd voor 13,5 miljard gulden (mei 1980 12,2 miljard gulden). TEL AVIV, 16-7. Israël heeft don derdag zijn doden begraven van de zwaartse Palestijnse raketaanval in acht jaar tijd en heeft gezworen „drastischer maatregelen en veel wredere slagen" toe te zullen bren gen aan de guerrillastrijders. In het gebied van Kiryat Slmona en nahari- ya waren 120 Katjoesja-raketten te rechtgekomen. Er vielen drie doden en 27 gewonden. De aanvaal werd beantwoord met artillerievuur van israe?iërs en vhn de dissidente Zuidlibanese majoor Haddad. daarbij kwamen volgens plaatselijke korrespondenten drie mensen om en werden er 32 gewond. De Israëlische onder-minister van defensie, Mordechai Zippori, zei dat de Palestijnse raketaanval een wraakoefêning was voor een zware aanval van de israëlische luchtmacht tegen de palestijnen een dag tevoren. „Israël zal met alle middelen zijn lange en harde oorlog tegen de terro risten voortzetten". „Wij hebben een zeer zware klap moeten inkasseren die van onze klant vraagt om nog draconischer maatregelen". Hij voegde er aan toe dat de Pa lestijnen in de afgelopen maanden grote hoeveelheden wapens van Sy rië, Libië en de Sowjet-unie hadden ontvangen. DENHAAG. 16-7. Het informa teurstrio Lubbers, de Koning en Van Thijn zal woesdagavond de laatste hand leggen aan programmatische voorstellen voor het te vormen kabi net van CDA.P.v.d.A. en D'66. Deze- voorstellen zullen donderdag aan de drie fractieleiders worden voorge legd, die rond tien uur 's morgens weer met de informateurs rond de ta fel gaan zitten. De voorstellen van de informateusr zullen gebaseerd zijn op de eerdere voorstellen van Lub bers en de Koning, waarin de amen dementen van de drie fracties zijn verwerkt. Van Thijn de „jongste" informa teur, de P.v.d.A. er Van Thijn, zei woensdag aan het einde van de mid dag dat hij de afgelopen drie dagen geheel was ingewerkt. De drie infor mateurs ontkenden dat zij de top mannen van het Centraal Planbu reau, Van Den Beid en Weitenberg, woesdagmiddag voor een officieel gesprek hebben ontvangen. Informa teur Lubbers omschreef het als een „gesprek van vrienden". Van Thijn was in verband met verplichtingen elders niet bij dit gesprek aanwezig. A.s. zaterdag 19.00 uur A.s. zondag 20.00 uur van het centraal-komité. Dit „partij- parlement" legt het kongres vervol gens een lijst voor met de namen van kandidaten voor het ambt van eer- ste-sekretaris. Nadat de afgevaardig den bij handopsteken hebben gestemd over deze lijst, stemmen ze schriftelijk over de nieuwe partijlei der. Dokument Kania's kansen op herverkiezing daalden, naar de mening van waar nemers op het kongres, dramatisch nadat een dokument in omloop was gebracht waarin ex-partijleider Wla- dyslaw Gomulka (in 1970 vervangen door Edward Gierek) duidelijk aan geeft dat Kania in 1970 instemde met de beslissing van de partijleider, met geweld een eind te maken aan de ar beidsonrust in de havensteden Gdansk, Gdynia en Sopot, daarbij vielen tientallen doden. Men weet haast zeker, dat het do kument afkomstig is uit de koker van „haviken" die niets moeten heb ben van Kania's beleid van sociale vernieuwing. Daarmee wil de huidige partijlei ding in Warschau - loyaal blijvend aan de ekonomische en militaire bondgenootschappen - de geloof waardigheid in het land herstellen door zich open te stellen voor samen werking met de autonome vakbewe ging en de katholieke kerk. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30* 24.00 uur; zondag gesloten. Trace (Scharendijke) Vrijdag 17 juli treedt in jeugdsoos Trace de blues-rockformatie Silly Thing" op, aanvang 21.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. A.s. zaterdag 22.30 uur Alle leeftijden Groot en klein, ze vonden alles fijn! MEISJES NA SCHOOLTIJD DOEN CUlSSES OUVERTES. Harde porno produktle 18 jaar Iedere dinsdag van t/m 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel 10.00-12.00 uur. Iedere dinsdag (t/m 18 augustus) Zierikzee Toeristendag. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Al te Klein". 14.30 - 15.30 uur. VW-kantoor. Fietspuzzeltocht. Start 14.00 - 14.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Onder de Beuze. Openlucht schaken 19.00 - 21.00 uur (gratis deelname). Renesse Slot Moermond. Rondleiding. 19.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Op donderdag tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Iedere donderdag t/m 20 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk, tentoonstelling Planten uit de Bijbel, 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op de Ring Promotiondagen: 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met zaterdag Dreischor Landbouwmuseum. Geopend van 13.30 tot 16.30 uur. 29 juni t/m 12 augustus plus 19 en 26 augustus Haamstede Korenmolen „De Graanhalm". 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 27 juni (t/m 1 augustus) Zierikzee Burgerweeshuis. Expositie. 10.00 -17.00 uur; ma. t/m za. Vanaf heden tot eind augustus Middelburg Maandag t/m vrijdag. Tentoonstel ling over Generale Synode van de Hervormde Kerk. 9.00 - 17.00. uur. Rijksarchief. Dagelijks (behalve op zondag) Haamstede R.K. kerk. Missietentoonstelling. 9.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdag en zaterdag Zierikzee Nobelpoort. -16.00 uur. Bezichtiging. 10.00 Vanaf 7 juli tot en met 27 augustus op de dinsdagen en donderdagen Renesse Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling van borduurwerken, poppen en aquarellen. Tijd: van 14.00 to 16.00 uur. Zaterdag 25 juli (tot 15 augustus) Zierikzee Gravensteen. Tentoonstelling Ed- zard Koning. 16.00 uur. UTRECHT, 15-7. De Nederlander is sinds 1968 aanzien lijk vrijer gaan denken over sex. „Vrijwel alles is gaan mogen", zei socioloog prof. dr. G. Kooy woensdag bij de presentatie van de resultaten van een grootscheeps on derzoek naar sexualiteit in Nederland. Het onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van het weekblad Nieuwe Revue, had ten doel een beeld te geven van de opvattingen en gedragingen on der jongeren en volwassenen op het gebied van sexualiteit. BROUWERSHAVEN. De molen in het Slingerboa te Brouwershaven ia te Sroot om onder tuinmolenste rekenen en te klein voor een echte molen, faar toch (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een dergelijk onderzoek is in Ne derland voor het eerst in 1968 gehou den. Deze nieuwe representatieve steekproef, waarvan de resultaten woensdag bekend werden gemaakt, onder mannen en vrouwen tussen de 16 en 65 Jaar is met die van 1968 te vergelijken. Vrouwen Vooral voor vrouwen zijn de veran deringen in denken en doen in die dertien jaar groot geweest. Professor Kooy, die door de Nieuwe Revue is ingeschakeld om het cijfermateriaal uit te leggen, spreekt van een „in- haaltcndens". In 1968 bleek dat de vrouw minder van sex afwist en daar afwijzender tegenover stond dan de man. Dit is niet langer zo. Zij heeft zich sindsdien relatief en vaak ook absoluut sneller ontwikkeld dan de man. Vooral de groep vrouwen tus sen de 20 en de 25 jaar is voor die al gemene trend verantwoordelijk, al dus de onderzoekers. Opvallend is het dat, hoewel de op vattingen over sex drastisch zijn bij gesteld en de kennis erover duidelijk is toegenomen, het gedrag hierbij is „achtergebleven". Een voorbeeld hiervan geven de cijfers over „vreemd gaan". In totaal stelt 83 pro cent van de ondervraagden nooit sex Donderdag 18 juli Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Haamstede „Bruintje Beer" (straat) Band plm. 19.00 uur. Renesse Stoofweg/Mauritsweg. Cirkus „Ho liday". 16.00 en 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openstelling van het stad huis. 19.00 - 21.00 uur. „Oosterhof". Vergadering RABO- bank Oost-Duiveland. 20.00 uur. Café 't Centrum. Gezelligheidsrit, auto of motor. 16.00 uur start. Bij muziektent. Opening Visserijda- gen. 14.00 uur. Dorpshuis. Dansen. 21.00 uur. Vissershaven. Groot vuurwerk. 22.30 uur. Vrijdag 17 juli Zierikzee Huis van Nassau, Bridge Instuif- avond, 19.30 uur. Haamstede Muziektent. Optreden „De Grutte- pikkers". 19.15 - 21.00 uur. Bruinisse Korte Ring/Oudestraat. 10.30 uur braderie. 15.00 uur optreden The Sunstreams. Dorpshuis. Dansen. 21.00 uur. Zaterdag 18 juli Zierikzee Concertzaal. Film: „Clint Eastwood, recht voor z'n raap", 19.00 uur. Film: „Wat meisjes na schooltijd doen", 22.30 uur, 18 jaar. Westenschouwen „Het Schouwse strand" Band. 16.00 Terrein Kooymansweg. Autocross. 14.00 uur. Manege „Grol". Concours Hippique L.R. en P.C. „De Schouwse Ruiters". Morgenprogramma 9.00 uur, middag programma 13.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur te hebben met een ander dan de eigen partner, in 1968 was dat getal zelfs iets lager, namelijk 81 procent. Tieners Een duidelijke trend is ook het ver anderde profiel van de tieners. Zij weten meer en beginnen jonger met sex dan in de jaren zestig. Toen bleek dat jongeren op zijn vroegst op hun vijftiende jaar met elkaar naar bed gingen, nu is die leeftijd gezakt naar 13 jaar. Vrijen zonder geslachtsge meenschap begint al op elfjarige leef tijd. Hoewel jongeren eerder en vaker aan sex doen. geven ze te kennen wel behoefte te hebben aan een vaste re latie: ze doen het nauwelijks of nooit met meer partners, zo'n relatie hoeft niet per sé uit te lopen op een huwe lijk. Se* mag met iemand voor wie je veel voelt, vindt 31,3 procent van de jongens en 33.6 procent van de meis jes. Dertien jaar geleden wezen 41 procent van de jongens en 59 procent van de meisjes dit nog af. (II) Enfin, Karei de Stoute dan. Hij was inventief genoeg om het nodige geld bijeen te krijgen voor zijn le vensdoel; naburige gewesten onder werpen en een koningrijk stichten. Bier, wijn.tarwe, zout, het waren de producten, die onder een stevige be lasting vielen en ,,die van Zierikzee"kregen plakkaten te lezen, waarop het allemaal stond afge drukt. Maar het ging om de Minderbroe ders. Welnu, ze kwamen weer ,,in het nieuws", toen de bevolking zich heel krachtig tegen het beleid van Karei keerde en dat was werkelijk geen Wonder. De Hoeken" kwamen aan het bewind (1470) voor één jaar, zo was tenminste de regel. Door middel van pure oplichterij met lijfrenten ten laste van de stad ..kochten" de Hoeken een meerjaarsbewind en dat pikten de Zierikzeeênaren niet. Het werd een toestand; de bevol king liep te hoop en onder de aanvoe- ders bevond zich de prior van het Minderbroederklooster. De aanstor mende mannen waren bewapend met messen, pieken en knotsen en met die uitrusting trokken zij het stadhuis binnen en sloegen vier mensen dood: twee kommisarissen, de provisor en de baljuw. He historieschrijver ver meldt „dat de ontzielde lichamen uit het raam werden geworpen Natuurlijk poogden de door de hor de bedreigden een veilig heenkomen te zoeken en zij meenden die tc vin den op het kerkhof van het Minder broederklooster. Dit was gewijde- grond, maar de broeders stoorden er zich niet aan en leverden de vluchte lingen uit aan het woedende en mor rende vSlk, waardoor opnieuw slachtoffers vielen. De graaf had het allemaal gehoord en met name de Minderbroeders werden ontzettend streng aangepakt. Ze werden gegre pen, onderworpen aan langdurige ge vangenisstraf cn tenslotte door het Hof van Holland ter dood veroor deeld. Twaalf monniken werden op de Stenen Brug (overspanning van de toen noa doorgetrokken Oude Ha ven. ter hoogte van de Visstraatont hoofd. Tot medio fSÖO hoort men dan wei nig meer over het klooster en de broeders, totdat (1552) de kerk van het klooster, door brand werd ver woest. Toen dat allemaal achter de rug was, kwam de beeldenstorm Het Klooster rekte het leven tot de inne ming van Den Briel (1572) en toen was het feitelijk gebeurd met deze in drukwekkende religieuze instelling. Het is er mee gegaan alt het leven zelf. hoogtepunten en dieptepunten wisselden elkaar af. SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2