Wetenschappelijke en „poëtische" doorsnede van de Schouwse duinen vG\<2 Gemeente bekijkt mogelijkheid tot stichting kleuterschool u<u- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fraai St. Hilaire-programma jeugd Een geliefd natuurgebied Benzineprijs weer omhoog Geld spreekt woordje mee Gasverbruik blijkt in 1980 behoorlijk te zijn gedaald Relevante zaken te „Sir" OMDAT KT RODE KRVJIS VAN ONS AiliMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! GIRO 6S68 WAAROM IK? BÉün Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% 3TW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zlerikzee. Postbus 1, 4300 AA^Z'zee. tentleprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 16 juli 1981 137ste jaargang Nr. 22945 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: WESTENSCHOUWEN, 15-7. De duinen op Schouwen- Duiveland worden door deskundigen beschouwd als een van de meest waardevolle natuurgebieden van het Ne derlandse duinlandschap. Vandaar dat de gehele kop van Schouwen tot natuurmonument is verklaard. De Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (W.M.Z.) heeft in dit gebied het Waterwin- en Zuiveringsbedrijf De Blinkert liggen. Voor de bedrijfsvoe ring is dit geen probleem en voor de bescherming van het duingebied, dus ook tegen een mogelijke verontreiniging van de winningsmiddelen, is het een goe de zaak dat dit 1500 ha grote gebied een natuurmonument is geworden. Advertentie JPER 12 flesjes 0,3 liter, ROTTERDAM, 15-7. De prijzen van benzines en dieselolie zullen (Don derdag) opnieuw omhoog gaan. Nor maal, super en tweetakt worden elk twee cent per liter duurder, diesel olie en petroleums stijgen 2,4 cent per liter in prijs. Deze stijgingen zijn maximumaanpassingen. De prijs van LPG blijft het zelfde. Dit heeft het ministerie van Economische zaken bekendgemaakt. De prijsstijgingen zijn een gevolg van de noteringen op de Internatio nale vrije markten en van de stijgen de dollarkoers. Volgens een woord voerder van het Ministrerie is het niet uitgesloten dat bij de aanpassing per 1 augustus van deze maximum aanpassing wordt aggestapt. De maximum standaard is afgesproken door oliemaatschappijen en ministe ries samen. Normale benzine gaat 1,71 gulden kosten. Super wordt 1,76 cent en tweetakt 1,89 gulden. De prijsstijgin gen van diesel en petroleum zijn in clusief BTW. Het gebied bestaat uit een rijke schakering van oude en jonge dui nen, kunstmatig beboste arealen maar ook golvende, zanderige terrei nen waar de natuur de vrije hand heeft, droge heuvels en vochtige val leien. Dit heeft geleid tot een ver scheidenheid aan milieu-omstandig heden welke tot uiting komt in de ve le plantengemeenschappen die het gebied rijk is. Plaatselijk zijn de jonge duinen nog niet of nauwelijks door planten groei vastgelegd. Hier is het zand dus nog in beweging en daardoor ont staan stuifduinen. Aan de zuid-westkant worden door de zee stukken duin weggeslagen waardoor er stijl uit zee oprijzende klifduinen ontstaan. De verschui ving van de kustlijn is van invloed op de grondwaterstand in het achter- ligge.icie gebied, zodat plaatselijk verdrogingsverschijnselen optreden die de plantengroei weer beïnvloe den. Zeldzame planten Kortom, voor biologen een gebied om van te watertanden, temeer om dat hier nog zeldzame planten te vin den zijn. Voor de natuurliefhebber is het gebied trouwens ook alleszins de moeite van een bezoek waard. Hij zal niet alleen kunnen genieten van het landschap en de planten maar ook van de rijke vogelstand. On.der de broedvogels bevinden zich veel roodborsttapuiten, terwijl ook het paapje, de grauwe klauwier en de gele kwikstaart zich regelma tig laten zien. Trekvogels Voor de trekvogels is de kop van Schouwen een goede rust- en foura- geerplaats. Trouwens, ook voor over winterende vogels is dit gebied van groot belang. In het vlakkere land zijn verder o.a. boompiepers, wul pen, grutto's, bergeenden, sprink- haanrietzangers, torenvalken, ran suilen en steenuilen te vinden. Daar waar plaatselijk rijke hou topstanden zijn - elzen wallen, die hier „haaymeten" genoemd worden - krijgen holenbroeders als de steenui, de holenduif, de gekraagde roodstaart en de boomkruiper alle gelegenheid hun nesten te bouwen. Door grote delen van dit natuurmo nument zijn wandelroutes aange- legd. Geliefd gebied Het is dan ook.niet verwonderlijk dat hier het gehele jaar door natuur liefhebbers komen. In de zomer maanden komen hier ook vele toe risten, die vaak het gebied doorwan delen op weg naar het strand. Kor tom, een geliefd natuurgebied, waar het echter, door de uitgestrektheid, nooit druk is. Betrekkelijk weinig duinlandschappen langs de Nederlandse kust kunnen konkurreren met de Schouwse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) APELDOORN, 15-7. Het gasverbruik in ons land is vorig jaar flink gedaald. Zowel groot- als kleinverbruikers springen zuiniger om met energie. Boven dien was er vorig jaar sprake van een „zachte" winter. Dat staat in het jaar verslag van de Vereniging van gasdistributiebedrijven (Vegin). SIRJANSLAND, 13-7. Op de gehouden ledenvergade ring van „Sirjansland Vooruit" is aan de bewoners van Sirjansland informatie gegeven over een aantal aktuele zaken. Zo is te vermelden, dat momenteel door de gemeente Duiveland bezien wordt, wat de mogelijkheden zijn om aan de lagere school te Sirjansland een kleuterschool toe te voegen. ZIERIKZEE. Volop belangstelling tijdens de officiële opening van de Zierikzeese toeristendagen. Feestelijk tintje aan het geheel brachten de ballonnen die door vooral jeugdig publiek werden opgelaten* terwijl loco-burgemeester C. Bij de Vaate (links) en voorzitter van de evenementenkommissie H. Schot, rustig toekijken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vanuit het „Kleine Kernen Experi ment" kan voor de duur van twee jaar een extra leerkracht bekostigd worden. De rechtspositionele en fi nanciële situatie nadien zijn echter nog onderwerp van studie. Woningen De te realiseren (10) woningwetwo ningen zijn momenteel in de ont werpfase. Eipd juli is het definitieve schetsontwerp met kostenraming te verwachten. Volgens plan zal dan be gin 1982 kunnen worden aangevan- gen met de bouw van de woningen. Voordien zal echter het bestem mingsplan nog goedgekeurd moeten worden. Voorts bleek bij de aanwezigen een grote behoefte aan een postvoorzic- nlng op Sirjansland. Van de moge lijkheid om post mee te geven aan de postbode maken slechts weinigen ge bruik. „De PTT kan hieruit echter niet af leiden, dat er geen behoefte aan is, omdat je met veel minder moeite zelf naar Oosterland of Nieuwcrkerk rijdt of moet rijden", zo werd door één der aanwezigen naar voren ge bracht. Nadat de uitslag van de ballonnen wedstrijd van Koninginnedag be kendgemaakt (1. Arianne Necle, Roergebied; 2. Corry Krabbe, Lim burg; 3. Rüben Broer, België) werd de vergadering gesloten met een woord van dank aan de aanwezigen en het aanbieden van (nog) een kopje koffie. BEIROET. Voor de derde keer bin nen een week hebben Israëlische ge vechtsbommenwerpers doelen in het - zuiden van Libanon gebombardeerd. Daarbij werden volgens Palestijnse opgaven veertien mensen gedood of gewond. De materiële schade zou aanzienlijk zijn. ROME. De virusinfectie van Paus Johannes Paulus de tweede is nog niet verdwenen en zijn temperatuur blijft op en neer gaan. Dit hebben artsen zaterdag in een bulletin be kendgemaakt. Willy Walden "Omdat al het geld dat wij samen geven aan het Rode Kruis, daar terecht komt. waar het het meest nodig is En dat is een garantie' Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Bij de kleinverbruikers werd een daling gekonstateerd van 7 procent. Bij de grootverbruikers een daling van maar liefst 11 procent. Het aan tal aansluitingen op het openbare gasnet steeg in 1980 nog wel met 1,9 procent. De Vegin heeft wat de kleinver bruikers betreft becijferd, dat als de zachte winter buiten beschouwing wordt gelaten, heft gasverbruik in de ze sektor toch nog flink is gedaald: „de door ons gepropageerde bespa ringsmaatregelen, zoals woningiso latie en een meer energiebewust stookgedrag begint effekt te sorte ren", aldus de konklusie van de Ve gin. Ekonomische situatie De daling van het gasverbruik bij de grootverbruikers (die ongeveer een derde van het gasverbruik voor hun rekening nemen) schrijft de vere niging toe aan de slechter wordende ekonomische situatie. Bij het elektri citeitsgebruik in ons land wordt een soortgelijke ontwikkeling gekonsta teerd. De totale gasafgifte door de gasu nie in ons land bedroeg vorig jaar cir ca 40 miljard m*. Een kleine 60 pro cent daarvan komt op rekening van gasdistributiebedrijven. Het overige gas was bestemd voor de elektrici teitscentrales, die in 1980 wel minder aardgas zijn gaan stoken. P HLr Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur circa 17 graden; vrij krachtige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 20 juli: Zaterdag Af en toe zon. Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 6 Zondag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 Maandag; Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli Zon op 5.39, onder 21.51 Maan op 22.07, onder 5.48 Volle Maan: 17 juli (6.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 juli 4.30 16.34 10.01 22.23 Springtij; 19 juli HET WEEROVERZ1CHT DE.BILT. 16-7. Het K N M I. deelt mede: Er is morgen een wisselende bewolking met nu en dan zon maar er kunnen ook enkele buien vallen. De wind die enige tijd zuidwestelijk is geweest draalt naar west tot noord west. De middagtemperatuur zal hierdoor rond de 17 graden liggen. Dit is voor De Bilt voor deze tijd van het jaar 4 tot 5 graden onder het ge middelde. Warm is het nog steeds in de landen rond de Middellandse Zee. Er komen in die landen middagtemperaturen voor tussen 25 en 30 graden. Een uit zondering vormen Spanje en Portu gal. Het kwik stijgt daar in de mid dag tot 35 A 40 graden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1